Решение по дело №224/2019 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 352
Дата: 24 септември 2019 г. (в сила от 12 юни 2020 г.)
Съдия: Теодора Андонова Милева
Дело: 20197100700224
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 1 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

352

гр. Добрич, 24.09.2019 год.

 

В    И  М  Е  Т  О    Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

 

          АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ДОБРИЧ, V състав, в публично заседание на пети септември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТЕОДОРА МИЛЕВА

 

При участието на секретаря МАРИЯ МИХАЛЕВА, разгледа докладваното от съдия Т. Милева административно дело №224/2019 г. по описа на АС-Добрич и за да се произнесе взе предвид следното:

 

               Производството е административно и намира правното си основание в чл.215 от ЗУТ.

Образувано е по жалба на „АГРИВ - В“ ЕООД, със седалище и адрес на управление гр. Добрич, ***, представлявано от управителя В.В.С., против Заповед №215 от 05.03.2019 г., издадена от  Кмет на община Добричка, с която е наредено спиране изпълнението на строеж „Склад и кантар“, намиращ се в ПИ с идент. 56695.13.23, в землището на с. Плачи дол, община Добричка, с възложител „АГРИВ – В“ ЕООД; в срок до 11.03.2019 г. строежът и строителната площадка да се освободят от хора, механизация, изделия, продукти, материали, общоопасни средства и др. Забранява се достъпа до строежа до отстраняване на всички причини довели до спирането му. Дадени са и указания за отстраняване на причините, довели до спиране на строителството.Заповедта е издадена на осн. чл.224а, ал.1и ал.3 във връзка с  чл.224, ал.1, т.5 и т.8 и чл.223, ал.1, т.2,3 и 10 от ЗУТ. Посочени като нарушени са разпоредби на чл.157, чл.160, ал.2 във връзка с  чл.161, ал.4, т.3 и т.5, чл.162а, ал.2, чл.170, ал.1 от ЗУТ.

В жалбата се твърди, че заповедта е  нищожна, евентуално незаконосъобразна. Относно нищожността се излагат съображения, че заповедта не изхожда от лицето, сочено като нейн адресат. Релевират се доводи, че в КП и заповедта няма детайлизиране на двата обекта – склад и кантар, както и на какъв етап на завършеност са същите. Твърди се, че проверката не е извършена обективно и безпристрастно, тъй като на място няма изграден кантар и склад. Излагат се подробни съображения, че заповед по чл.224а от ЗУТ се издава за спиране на строеж, само когато такъв се изпълнява със започнали и продължаващи строително-монтажни работи. Релевират се доводи, че собственика на имота не следва да бъде адресат на заповедта, такъв следва да е строителя на обекта. Моли са де се прогласи заповедта за нищожна или да се отмени  и се присъдят сторените по делото съдебно-деловодни разноски.

В хода по същество, процесуалния представител на жалбоподателя излага съображения, че заповедта е лишена от фактически основания, тъй като строителството на обекта към дата 05.03.2019 г. е вече спряно, т.е. спиране е безпредметно. Позовава се на изготвената съдебно-техническа експертиза от която се установява, че са излети само някакви основи, вероятно на склад, а кантар въобще няма.

Ответникът – Кмета на Община Добричка, редовно уведомен, чрез процесуалния си представител оспорва жалбата и моли да бъде отхвърлена, като неоснователна и недоказана.

Административен съд Добрич, намира, че жалбата е процесуално допустима като подадена в срока по чл. 215, ал. 4 от ЗУТ от надлежна страна, имащи право и интерес от направеното оспорване. Разгледана по същество жалбата е основателна.

От фактическа страна, съдът установи следното:

Не се спори между страните, че има издадено  Разрешение за строеж №4/19.01.2016 г.,  от Гл. архитект на община Добричка на името на дружеството-жалбоподател е издадено разрешение за строеж „склад и кантар“, ЗП -324 кв.м., находящ се в ПИ 56695.013023 по КВС на с. Плачи дол, общ. Добричка, строеж пета категория. Одобрен е на 19.01.2016 г. инвестиционен проект, неразделна част от РС, съдържащи части архитуктурна, конструктивна, геодезия, ПУСО и ПБЗ, придружен с оценка за съответствие, изготвена като комплексен доклад.

В РДНСК добрич е постъпила жалба от „ГЛОБАЛ БИЛДИНГ ИНЖЕНЕРИНГ“ ЕООД за извършване проверка на строежа, с твърдението, че изпълненото строителство е в противоречие със строителните правила и норми, във връзка с която на 08.01.2019 г. е извършена проверка на строежа от длъжностни лица при РО „НСК“ Добрич и община Добричка, за която е съставен констативен протокол  (л.20 от делото). Изрично в същия е записано, че към момента на проверката СМР и производствена дейност не се извършват. Установено е, че в северната част на имота, съгалсно издадено РС 4/19.01.2016 г. е започнало изпълнение на строеж „Склад с инвентар“. Изпълнени са основите и е започноло изпълнение на носещата конструкция /лист 22/.

На 12.02.2019 г. е извършена втора проверка от работна група от община Добричка, за която е издаден Констативен акт №3 /лист 15/. Собственика на имот не е присъствал при извършване на проверката, като и няма данни по делото да е бил уведомен за извършването на същата. С писмо са изискани документи от „АГРИВ –В“ ЕООД, а именно строителни книжа и документи, но такива не са представени в срока. Установено е, че е отнет горен почвен слой –хумус на площадка на обекта. Изпълнени са изкопни работи и оформени единични фундаменти и рандбалки. Положен е бетон за основи и армировка. Монтирани са анкерни групи и планки. Издигнат е двустранен кофраж и е положена армировка за бетонови стени. Строежа не е завършен. Изрично и в този протокол е записано, че към момента на извършване и на двете проверки на 08.01.2019 г. и на 30.01.2019 г. строително монтажни работи и производствени дейности не се извършват. Като нарушени са посочени разпоредбите на  чл.160, ал.2, чл.161, ар.4, т.3 и т.5, чл.162, ал.2 и чл.170 от ЗУТ. КП е получен от жалбоподателя на 21.02.2019 г. Възржание срещу същия не е подадено.

Със заповед №215 от 05.03.2019 г., издадена от  Кмета на община Добричка е наредено спиране изпълнението на строеж „Склад и кантар“, намиращ се в ПИ с идент. 56695.13.23, в землището на с. Плачи дол, община Добричка, с възложител „АГРИВ – В“ ЕООД; в срок до 11.03.2019 г. строежът и строителната площадка да се освободят от хора, механизация, изделия, продукти, материали, общоопасни средства и др. Забранява се достъпа до строежа до отстраняване на всички причини довели до спирането му. Дадени са и указания за отстраняване на причините, довели до спиране на строителството.Заповедта е издадена на осн. чл.224а, ал.1и ал.3 във връзка с  чл.224, ал.1, т.5 и т.8 и чл.223, ал.1, т.2,3 и 10 от ЗУТ. Посочени като нарушени са разпоредби на чл.157, чл.160, ал.2 във връзка с  чл.161, ал.4, т.3 и т.5, чл.162а, ал.2, чл.170, ал.1 от ЗУТ.

Заповедта е получена от управителя на дружеството на 11.03.2019 г.

Заповедта е обжалвана с жалба вх. №Ж-19/25.03.2019 г., подадена в срока по чл. 215, ал. 4 от ЗУТ.

От трето неучастващо лице по делото, а именно извършителя на строежа са изискани да представи доказателства. Същият в изрична молба е заявил, че няма никакви документи.

 По делото е допусната и приета съдебно-техническа експертиза (л.54-57 от делото), от заключението по която се установява, че е започнало изграждането на склада от обект „Склад и кантар“, но не е започнало изграждането на кантара. Кота 0.00 на склада е подравнена и чакълирана. Излети са монолитен бетон и са армирани ивични основи на кота 0.00 и осем броя единични фундаменти с планки и аркерни болтове. В западната половина на склада, кофражът използван за изливане на основите не е демонтиран. В съдебно заседание вещото лице посочва, че по отношение на склада е налице строеж, няма несъответствия. Към датата на посещението, не се извършва строителство.

По делото като свидетел е разпитан П.Л.Г.. Същият под угрозата за наказателна отговорност е дал следните показания: познават се със С., тъй като свидетелят се занимава със строителство и има фирми за строителен надзор. Жалбоподателят го е ползвал като консултант, заедно със съпругата му, която е архитект. Сочи, че кантар и склад на обекта няма. Кантар въобще няма. Започнато е нещо, но е на кота нула. Няма изграждане нагоре. Според същия, инвеститорът му е казал, че строителят сам е взел решение да прави нещо. Твърди, че строителни документи няма. През зимата е видял тези основи.

При така изложените фактически данни, които се подкрепят от приложените по делото писмени доказателства съдът достигна до следните правни изводи:

Съгласно разпоредбата на чл.224, ал.1 от ЗУТ, началникът на Дирекцията за национален строителен контрол или упълномощено от него длъжностно лице с мотивирана заповед спира изпълнението и забранява достъпа до строеж или до част от строеж от първа до трета категория, който се извършва: 5. без да е съставен протокол за строителна линия и ниво и/или без да е заверена заповедната книга; 8. Без осигурен от възложителя авторски надзор, в случаите когато такъв е задължителен. Съгласно разпоредбата на чл. 224а, ал. 3 ЗУТ, цитирана като основание в заповедта, със заповедта по, ал. 1 задължително се дават указания за отстраняване на причините, довели до спиране на строителството, и сроковете за тяхното изпълнение. При необходимост се разпорежда освобождаване на строежа и на строителната площадка от хора и механизация, както и прекъсване на захранването с електрическа и топлинна енергия, вода и газ. Заповедта е задължителна за доставчиците и се изпълнява незабавно. Съгласно чл. 224а, ал. 6 от ЗУТ със заповедта за спиране по, ал. 5 се забранява достъпът до строежа.

Преди издаване на заповедта е изпълнена процедурата предвидена в чл. 224а, ал. 2 от ЗУТ и е съставен констативен акт за извършената проверка, който е връчен на дружеството-жалбоподател.

За преценка валидността и законосъобразността на тази заповед релевантна е правната квалификация на обекта, като е необходимо да бъде установено и доказано по делото, че същия е строеж от четвърта до шеста категория, при извършването на който са допуснати нарушения посочени в чл.224а, ал.1 от ЗУТ и същият не е завършен.

По делото безспорно се установява, че обектът, описан в оспорената заповед, представлява "строеж" по смисъла на § 5 т. 38 от ЗУТ, който е пета категория, съгласно чл. 137, ал. 1, т. 5 от ЗУТ.

 Целта на производството по чл. 224 и чл. 224а от ЗУТ е със съответната заповед още на етап строителство да бъде спряно извършването на строеж, който се извършва с нарушения по смисъла на чл.224, ал.1 от ЗУТ. В настоящия случай съдът приема, че събраните доказателства, както в административната преписка, така и в хода на съдебното производство обосновават извод, че към момента на съставяне на констативния акт и протокол, строително-монтажни работи не се извършват. Строежът описан в КП не е в процес на извършване, това изрично е посочено и от самите проверяващи лица. Още повече, че строеж на кантар въобща няма, такъв не е започнат. От събраните гласни доказателства, също безспорно се установява този факт, както и от приетата съдебно-техническа експертиза.

Налага се извода, че заповедта е без предмет, тъй като към момента на още първата проверка 08.01.2019 г. в процесния имот не са се извършвали строително-монтажни работи. Разпоредено е спиране изпълнението на строеж, който е бил вече спрян, а единият дори не е започван. Според разпоредбата на чл.170, ал.1 от АПК, в тежест на административния орган е да установи с приложените в административната преписка доказателства, че фактите и обстоятелствата констатирани от контролните органи налагат прилагането на посочената правна норма.

Спирането на строителството е превантивна мярка, то позволява да се изясни фактическата обстановака, във връзка със строителството, което е в процес на извършване и което според административния орган може да бъде квалифицирано като незаконно или такова извършено в нарушение на чл.224, ал.1 от ЗУТ.

С оглед на изложеното, обжалваната заповед, като издадена при липсата на материалноправните предпоставки на чл. 224а, ал. 1 от ЗУТ за спиране изпълнението на строежи  се явява незаконосъобразна и жалбата на „АГРИВ - В“ ЕООД следва да бъде уважена.

По делото е направено искане за присъждане на съдебно-деловодни разноски от двете страни в процеса. След като се съобрази с разпоредбата на чл. 143 от АПК и изходът на спора пред настоящата инстанция, сезираният съдебен състав намира, че в полза на жалбоподателя следва да се присъдят сторените по делото съдебно-деловодни разноски в размер на 50 лева, заплатена ДТ и 100 лева, заплатено възнаграждение на вещо лице и 300 лева, заплатено адвокатско възнаграждение.

Мотивиран от горното и на основание чл. 172, ал. 2 от АПК, Административен съд гр. Добрич,

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ Заповед 215 от 05.03.2019 г., издадена от  Кмет на община Добричка, с която е наредено спиране изпълнението на строеж „Склад и кантар“, намиращ се в ПИ с идент. 56695.13.23, в землището на с. Плачи дол, община Добричка, с възложител „АГРИВ – В“ ЕООД.

ОСЪЖДА Община Добричка да заплати на  АГРИВ - В“ ЕООД, със седалище и адрес на управление гр. Добрич, ***, представлявано от управителя В.В.С., ЕИК ********* направените по делото разноски в размер на 450 (четиристотин и петдесет) лева.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с касационна жалба пред Върховния административен съд в четиринадесет дневен срок от съобщаването на страните за неговото изготвяне.

 

 

                                                  СЪДИЯ: