Решение по дело №13/2020 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 53
Дата: 7 февруари 2020 г.
Съдия: Маргарита Йорданова Стергиовска
Дело: 20207270700013
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р    Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

№ ...........

град Шумен, 07.02.2020г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Шуменският административен съд, в публичното заседание на трети февруари две хиляди и двадесета година в следния състав:

 

                                                                   Председател: Кремена Борисова

                                                                          Членове:  Христинка Димитрова

                                                                                              Маргарита Стергиовска

                                                                          

при секретаря Св. Атанасова и с участие на прокурор Я. Николова от ШОП, като разгледа докладваното от административния съдия М. Стергиовска КАНД № 13 по описа за 2020г. на Административен съд – гр. Шумен, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр.второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) и чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК).

Образувано е въз основа на касационна жалба на Х.Г.Х. ***, депозирана срещу Решение № 70/30.10.2019г. на Районен съд – Нови пазар, постановено по ВНАХД № 210/2019г. по описа на съда. С оспорения съдебен акт е потвърден Електронен фиш за налагане на глоба серия К, № 2844990 издаден от  ОДМВР – Шумен, с който на Х.Г.Х., на основание чл. 189, ал. 4, във вр. с чл. 182, ал. 1, т. 3 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ е наложено административно наказание глоба в размер на 100 /сто/ лева за извършено административно нарушение по чл. 21, ал. 1 от същия закон.

Касаторът релевира твърдения за незаконосъобразност на атакуваното решение поради постановяването му в противоречие с материалния закон и процесуалните правила. Твърди, че неправилно е ангажирана отговорността му в качеството на законен представител на ползвателя на превозното средство, доколкото санкционираното лице е попълнило и представило декларация за действителния водач на автомобила на процесната дата, посочвайки себе си. В подкрепа на становището си за необходимост от отмяна на процесния фиш, жалбоподателят сочи с подаването на съответната декларация е възникнало задължение за контролните органи да анулират на първоначално издадения фиш срещу него. Поради това отправя искане за отмяна на съдебния акт и за отмяна на процесния фиш. В съдебно заседание, редовно и своевременно призован, не се явява и не се представлява.

Ответната страна, ОД на МВР – Шумен, не изразява становище по жалбата, а в съдебно заседание, редовно и своевременно призована, не се явява и не се представлява.

Представителят на Шуменска окръжна прокуратура възприема касационната жалба за допустима, но неоснователна и моли решението на районния съд да бъде оставено в сила.

Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на предявената касационна жалба и обсъди направените в нея оплаквания, становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл. 211, ал. 1 от АПК от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл. 210, ал. 1 от АПК и при спазване на изискванията на чл. 212 от АПК. Разгледана по същество същата се явява неоснователна по следните съображения:

Процесното решение е постановено при следната фактическа обстановка:

С Електронен фиш за налагане на глоба серия К, №2844990 на ОДМВР – Шумен е установено, че на 17.04.2019г., в 12,01 часа, в гр. Нови пазар, на ул. „Пирин” до автосервиз „Автофинес“ в посока град Шумен е констатирано управление на моторно превозно средство „****************“ с рег. №  ********със скорост от 71 км/ч., при разрешена скорост от 50 км/ч. Превишението на скоростта възлиза на 21 км/ч., установено и заснето с автоматизирано техническо средство с № TFR-M 591. В електронния фиш е отбелязано, че моторното превозно средство е с ползвател Х. Г.Х. - законен представител на „Екомакс“ ООД. Също така е отбелязано, че предвид горните данни и установено нарушение на чл. 21, ал. 1от ЗДвП, на основание чл. 189, ал. 4 във вр. с чл. 182, ал. 1, т. 3 от ЗДвП на Х. е наложено наказание глоба в размер на 100 лв.

Х. Х. е приложил към жалбата си, адресирана до съда, декларация за предоставяне на информация по ЕФ, придружена със заявление, изхождащо от Х. в качеството му на управител и представляващ дружеството. В декларацията е посочил себе си, като физическо лице-водач, управлявал автомобила в посочения ден и час и извършил визираното във фиша нарушение.

При така установената фактическа обстановка районният съд достигнал до извод, че правилно контролните органи за санкционирали Х. Х. с процесния електронен фиш, доколкото не са установени основания за неговата отмяна. В тази насока, съдебният състав приел, че фишът съдържа необходимите реквизити и описва нарушение, извършването на което бива доказано по несъмнен начин. Предходната инстанция формирала и решаващото си становище, че фишът не подлежи на отмяна по наведения от жалбоподателя довод, че с представянето на надлежно попълнена декларация, в която Х., в качеството си на законен представител на „Екомакс“ ООД, посочва себе си за водач, управлявал превозното средство на процесната дата, тъй като е налице припокриване между субектите и не е било необходимо първоначално издадения фиш да бъде анулиран и, да се издава нов. Поради това районният съд потвърдил оспорения пред него ЕФ.

Приетата за установена от районния съд фактическа обстановка е изцяло съобразена с установените по делото факти и обстоятелства, събрани в съответствие с разпоредбите на НПК, поради което се споделя изцяло от касационната инстанция, както и направените въз основа на нея правни изводи. Не се установят пропуски по отношение на законово изискуемото съдържания на фиша и същият съдържа атрибутите, визирани в чл. 189, ал. 4 от ЗДвП.

По категоричен начин е установен и фактът на извършването на визираната простъпка. Превишението е установено с годно техническо средство, като е индивидуализирано и превозното средство, надвишило въведеното ограничение. Противно на застъпеното от касатора становище, настоящата инстанция намира, че първоначално издаденият фиш не е следвало да бъде анулиран. Х. е адресат на фиша в качеството си на управител на ползвателя на превозното средство и е могъл да попълни предвидената в чл. 189, ал. 5 от ЗДвП декларация, посочвайки данни за действителния водач на превозното средство. Смисълът на тази разпоредба е да се предостави ред за защита на лицето-собственик на превозно средство, което фактически не е допуснало твърдяното правонарушение, като посочи субекта, спрямо когото следва да се насочи административнонаказателната принуда. Установява се по делото, че Х., на основание чл. 188, ал. 2 от ЗДвП, е получил обжалвания фиш в качеството му на законен представител на юридическото лице за констатираното нарушение на чл. 189, ал. 4, във вр. с чл. 182, ал. 1, т. 3 от Закона за движение по пътищата. В това си качество касаторът е попълнил и визираната в чл. 189, ал. 5 от закона декларация за водача на автомобила, в която обаче е посочил себе си. Законът е категоричен, че при надлежно попълнена декларация с посочени данни за водача, първоначалният фиш се анулира, а за нарушението се издав нов, който се изпраща на соченото за нарушител лице. В тази връзка, макар и формално да се е породило задължение за контролните органи да съобразят поведението си с изискването на чл. 189, ал. 5, изречение последно, то касационната инстанция намира, че доколкото е налице идентичност между субектите на административнонаказателната отговорност и между вменените им деяния от обективна и субективна страна, то допуснатото опущение няма решаващ характер и по никакъв начин правата на привлеченото към отговорност лице не са били засегнати. Същото е разбрало какво нарушение му се вменява, било е наясно с основанието за това и не отрича авторството на противоправното поведение. Осъществяването му е подкрепено и с надлежните за целта доказателства, подложени на задълбочен прочит от предходната инстанция, поради което закономерно районният съд е достигнал до извод за липса на основания за отмяна на процесния електронен фиш.      

Ограничен в пределите на касационната проверка до релевираните с жалбата пороци на решението, настоящият съдебен състав не намира основания за неговата отмяна. Служебната проверка по чл. 218, ал. 2 от АПК не установи основания за нищожност, недопустимост на атакуваното решение или несъответствие с материалния закон. С оглед изложеното, Шуменският административен съд намира касационната жалба за неоснователна, а решението като правилно и законосъобразно следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното, Шуменският административен съд

 

Р   Е    Ш    И   :   

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 70/30.10.2019г. на Районен съд – Нови пазар, постановено по ВНАХД № 210/2019г. по описа на съда.

Решението е окончателно.

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:......................           ЧЛЕНОВЕ: 1..........................

                                                                                             

                                                                                                   2..........................

ЗАБЕЛЕЖКА:Решението е окончателно и не подлежи на обжалване. Влязло в сила на 07.02.2020 г.