Решение по дело №89/2021 на Административен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 17 януари 2022 г.
Съдия: Иглика Василева Жекова
Дело: 20217220700089
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 15 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  

 

Гр. Сливен, 17.01.2022 г.

 

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД СЛИВЕН, в закрито заседание на седемнадесети януари две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

Административен съдия: Иглика Жекова

 

при участието на прокурора ………………….

и при секретаря …………………, като разгледа докладваното от съдия Иглика Жекова административно дело № 89 по описа на Административен съд гр. Сливен за 2021 година, за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 175 от АПК.

Образувано е по молба от В. К. – Р. на Управляващия орган на Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“, подадена чрез пълномощник, с която се иска от съда да отстрани допусната в диспозитива на Решение № 232/07.12.2021 г. писмена грешка. Твърди се, че с цитираното решение съдът е осъдил жалбоподателя в производството „Водоснабдяване и канализация – Сливен“ ООД да заплати на Ръководителя на УО на Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“ разноски по делото в размер на 450,00 лв., но е допуснал грешка по отношение на лицето, в чиято полза са присъдени разноските. Същите следвало да се присъдят на Министерство на околната среда и водите, в чиято структура била Главна дирекция Оперативна програма „Околна среда“. Заявява, че доколкото по смисъла на § 1 т. 6 от ДР на АПК поемането на разноски от административен орган е поемане на разноски от юридическото лице, в структурата на МОСВ, тъй като ГД „ОПОС“ е звено в неговата администрация, а не самостоятелен правен субект, то по аргумент от противното, присъждането на разноски в полза на административен орган следва да е в полза на юридическото лице, в чиято структура е административният орган.  Счита, че разноските следва да бъдат присъдени на Министерство на околната среда и водите, а с посочването, че се присъждат разноски в полза на ГД „ОПОС“, респ. Ръководителя на Управляващия орган на ГД „ОПОС“ била допусната грешка по отношение на лицето, в чиято полза същите следва да бъдат присъдени с оглед изхода на спора. Моли да бъде допусната поправка на писмената грешка в Решение № 232/07.12.2021 г. по адм.д. № 89/2021 г.

Ответната по искането страна в указания от съда срок не представя отговор по молбата.

Настоящият съдебен състав намира искането за допустимо, но неоснователно, при следните съображения:

Видно е от данните по делото, като страна – административен орган в производството е конституиран и участвал издателят на оспорения административен акт – Ръководител на Управляващия орган на Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“. Съгласно разпоредбата на чл. 143 ал. 1 от АПК, когато съдът отмени обжалвания акт или отказа да бъде издаден административен акт, държавните такси, разноските в производството и възнаграждението за един адвокат, ако подателят на жалбата е имал такъв, се възстановяват от бюджета на органа, издал отменения акт или отказ. В процесната молба за поправка на грешка се прави позоваване на разпоредбата на § 1 т. 6 от ДР на АПК. Според тази норма, „Поемане на разноски от административен орган“ е поемане на разноските от юридическото лице, в структурата на което е административният орган. В разглеждания случай административният орган в производството не е осъден за разноски, поради което и горните две нормативни разпоредби са неотносими и неприложими. В случая разноските по делото са присъдени на участвалия в съдебното производство административен орган, постановил акта, чиято законосъобразност е разгледана в процеса и съответно -  ответник по смисъла на чл. 143 ал. 3 от АПК. Съгласно тази разпоредба, когато съдът отхвърли оспорването или прекрати производството, ответникът има право на разноски. Предвид това, настоящият съдебен състав намира процесното искане за неоснователно и като такова следва да бъде отхвърлено.

 

Предвид изложеното, настоящият съдебен състав намира, че така направеното искане за поправка на очевидна фактическа грешка се явява неоснователно и следва да бъде отхвърлено.

Предвид горното и на основание чл. 175 ал. 2 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ искането, формулирано в молба от В. К. – Р. на Управляващия орган на Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“, подадена чрез пълномощник, с която се иска от съда да отстрани допусната писмена грешка в диспозитива на Решение № 232/07.12.2021 г., постановено по адм. д. № 89/2021 г. по описа на Административен съд Сливен.  

 

Решението подлежи на обжалване пред Върховния Административен съд на РБългария в 14 - дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

Административен съдия: