Присъда по дело №1760/2008 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 12
Дата: 27 януари 2009 г. (в сила от 12 февруари 2009 г.)
Съдия: Росица Георгиева Шкодрова
Дело: 20083100201760
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 19 ноември 2008 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

   /27.01.2009 г.  гр. Варна

 

     В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД,   наказателно отделение

На двадесет и седми януари година две хиляди и девета

В публично заседание в следния състав:

 

                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: Р.Ш.

                   СЪД. ЗАСЕДАТЕЛИ: Д.И.

                                                        С.С.

                                                          

СЕКРЕТАР: Н. Й.

ПРОКУРОР: А. Г.

Като разгледа докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

НОХД № 1760 по описа за 2008 година

 

П Р И С Ъ Д И :

 

        ПРИЗНАВА ПОДСЪДИМИЯ Д.Д.С., роден на 08.06.1972 г. в гр. Провадия, живущ ***, български гражданин, с основно образование, не работи, неженен, осъждан, ЕГН **********

 

ЗА ВИНОВЕН В ТОВА, че на 08.01.2008 г. в с. Златина, обл. Варна, в условията на опасен рецидив, направил опит да отнеме чужди движими вещи – сумата от 246 лв. от владението на Г.Д.Н. – 81-годишен, с намерение противозаконно да ги присвои, като употребил за това сила и грабежът е придружен с две средни телесни повреди на същото лице, изразяващи се в счупване на втора преддланна кост на дясната ръка, обусловило трайно затруднение на движението на десния горен крайник за период от около 2 месеца и счупване на лява лакътна кост, обусловило трайно затруднение на движението на левия горен крайник за период от около 2,5-3 месеца, като деянието е останало недовършено по независещи от дееца причини, поради което и на основание чл. 199, ал. 1, т. 3, пр. 2 и ал. 4, вр. чл. 198, ал. 1, вр. чл. 18, ал. 1 от НК,  вр. чл. 55, ал. 1, т. 1 от НК, му налага наказание   ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА за срок от ЧЕТИРИ ГОДИНИ И ОСЕМ МЕСЕЦА, което на основание чл. 47 б.”б” от ЗИН, да изтърпи при първоначален “СТРОГ”  режим.

  На основание чл. 59, ал. 1 от НК зачита предварителното задържане на подс. С., считано от 10.01.2008 г.

 

ОСЪЖДА  подс. С. да заплати на Г.Д. Михайлов, ЕГН ********** сумата от 6 000  (шест хиляди) лв., представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди в резултат на деянието.

 

ОСЪЖДА подсъдимия да заплати държавна такса върху размера на уважения граждански иск в размер на 240  лв. 

 

ОСЪЖДА подс.С. да заплати направените по делото разноски в размер на 628.17 лв.  в полза на Държавата по сметка на ВОС.

 

Присъдата може да се обжалва или протестира  пред Апелативен съд гр. Варна в 15-дневен срок от днес.                                                                  

                                                                                                

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: 

 

 

                                СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:  1.

 

                                                                                     2.

 

 

 

 

       


 О П Р Е Д Е Л Е  Н И Е

 

Година 2009                                                                          Град Варна

Варненският окръжен съд                                 Наказателно отделение

На  двадесет и седми януари                 Година  две хиляди и девета

В публично заседание в следния състав:

 

 

      ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Р.Ш.

                                                СЪД. ЗАСЕДАТЕЛИ: Д.И.

                                                                            С.С.                                                                     

                                   

Секретар Н. Й.

Прокурор  А. Г.

Сложи за разглеждане докладваното от Председателя

НОХД № 1760 по описа на ВОС за 2008 г.

 

Съдът като взе предвид степента на обществена опасност на деянието и извършителя, вида и размера на наложеното му наказание, на основание чл. 309, ал. 1 от НПК

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

        ПОТВЪРЖДАВА мярката за неотклонение “ЗАДЪРЖАНЕ ПОД СТРАЖА” по отношение на подсъдимия Д.Д.С.,  ЕГН **********.

 

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ: 

 

 

         СЪД.ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

                                              2.                 

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ към присъдата по НОХД № 1760/2008 година по описа на ВОС

Против подсъдимия Д.Д.С., ЕГН ********** Варненският окръжен прокурор е възвел обвинение по чл.199 ал.1 т.3 пр.ІІ и т. 4 вр. чл.198 ал.1 вр. чл.18 ал.1 от НК , за това, че на 08.01.2008г. в с. Златина, Варненска област,при условията на опасен рецидив, направил опит да отнеме чужди движими вещи - парична сума на стойност 246 лева от владението на Г.Д.Н., с намерението противозаконно да ги присвои, като употребил за това сила и грабежът е придружен с две средни телесни повреди на същото лице, изразяващи се в счупване на втора преддланна кост на дясната ръка, обусловило трайно затруднение на движението на десния горен крайник за период от около два месеца и счупване на лява лакътна кост , обусловило трайно затруднение на движението на левия горен крайник за период от около 2,5- 3 месеца, като деянието е останало недовършено по независещи от волята  на дееца причини.

Ппреди даване ход на съдебното следствие пострадалия от деянието Г.Д.Н., чрез процесуален представител е предявил граждански иск срещу подсъдимия С. за сумата от 6 000 лева, представляващи нанесените му неимуществени вреди в резултат на деянието.

Съдът е приел за съвместно разглеждане в наказателния процес така предявения граждански иск и е конституирал Г.Н. като граждански ищец по делото.

         Пред съда подсъдимият С. признава вината си. Признава изцяло фактите изложени в обвинителния акт и е съгласен да не се събират доказателства в тази насока.

         Съдът с определение е обявил, че при постановяване на присъдата ще ползва самопризнанията без да събира доказателства за фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт, по реда на предварителното изслушване.

         В пледоарията си по съществото на делото представителят на ВОП счита, че подсъдимият следва да се възползва от привилегията на съкратеното следствие, като съдът му определи наказание при условията на специалния текст, под предвидения в закона минимум. По отношение на размера на наказанието лишаване от свобода, моли съда да определи такова в размер на четири години , единадесет месеца и двадесет дни, което да бъде изтърпяно при  първоначален строг режим. По отношение на гражданския иск намира същия за доказан по основание и размер.

         Процесуалния представител на гражданския ищец моли съда да отчете настъпилите последици за здравето на пострадалия и да уважи предявения граждански иск в пълен размер.

Защитника на подс. С. счита, че по делото са събрани смекчаващи отговорността обстоятелства, които обосновават налагане на минимално наказание. Моли съда да прояви снизхождение.

В последната си дума подс. С. признава вината си и изразява съжаление за постъпката си.

 След преценка на събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съдът прие за установено от фактическа страна изложеното в обвинителния акт, а именно:

Подс. С. ***.

 На 08.01.2008г. около 10,00 часа подс. С. отишъл в магазин в селото, и там употребил алкохол-  вино.

Около 13,00 часа подс. С. се разхождал в центъра на селото със св. С. и срещнал св.Н.. В този ден сутринта св. Н. получил пенсията си в размер на 228 лева от пощенски клон в селото и носел парите със себе си. Св. Н. поканил подс. С. и св. С. да отидат в кръчмата, за да почерпи.

Тримата седнали в заведението и там подс. С. отново консумирал алкохол – водка. Докато св. Н. плащал сметката, подс. С. забелязал, че в портмонето му има банкноти с номинал от по 10 лева.

След известно време св. Н. си тръгнал ,но малко след това се върнал в заведениетои започнал да си търси портфейла.

Подс. С. казал  на св. Н., че е видял портфейла във вътрешния джоб на якето му, след което св. Н. се уверил, че парите му са на място и отново напуснал заведението.

Прибирайки се в дома си св. Недяков оставил парите, които имал – общо сумата от 246 лева в шкаф, който заключил.

Половин час след като св. Н. си тръгнал, подс. С. също напуснал заведението. По пътя подс. С. срещнал св. Христов и св. Весков, които му предложили да играят карти в кръчмата.

Подс. С. се съгласил и тримата отишли в заведението. Там подс. С. консумирал алкохол- вино. Около 21,30 часа подс. С. си тръгнал, като решил да отиде при св. Н. и да му вземе парите.

Когато стигнал до дома на св. Н., подс. С. прескочил каменната ограда на имота и през незаключената входна врата на къщата, влязъл вътре. Св. Н. спял. Подс. С. взел сопа, която се намирала в стаята и с нея започнал да притиска св. Н. по гърдите и по врата.

Св. Н. се събудил и се опитал да се съпротивлява, като не можел да говори, тъй като подс. С. седял върху гърдите му,  а с дървения прът го задушавал.

Подс. С. поискал от св. Н. да му даде парите си, а св. Н. отвърнал, че няма пари, че утре ще вземе пенсията си и тогава ще му даде пари. Подс. С. казал, че знае, че пенсията е взета и продължил да я иска, като междувременно нанасял удари със сопата по ръцете, главата, гърдите и други части на тялото на св. Н..

Осветлението в стаята не било включено, но св. Н. успял да разпознае по гласа подс. С., след което се обърнал към него по име с молба да го остави, но подс. С. не спирал да му нанася побой и да крещи, че иска да му се дадат парите. Тогава св. Н. извикал името на свой познат, за да накара подс. С. да помисли, че не е сам в дома си.

Веднага след това подс. С. избягал.

Св. Н. опитал да се изправи, но не успял и пълзейки се добрал до дома на свои съседи – св. Георгиев и св. Г., от които потърсил помощ.

Св. Н. бил отведен в Спешен център в гр. Провадия, а оттам . в МБАЛ „Св. Анна” – гр. Варна, където му била оказана медицинска помощ.

Подс. С. бил задържан, като с протокол за доброволно предаване предал дрехите, с които бил облечен при извършване на деянието .

В дома на св. Н. бил извършен оглед и бил иззет дървен прът.

От заключението на съдебно-медицинската експертиза се установяват следните травматични увреждания , нанесени на св. Н.:  кръвонасядане, разкъсно- контузна рана в лявата половина на челото и в лявата лицева половина, обширни  кръвонасядания в областта на пояса, седалището и слабините, счупване на втора преддланна кост на дясна ръка и счупване на лява лакътна кост. Травматичните увреждания са резултат но множество удари с или върху твърди тъпи предмети , реализирани са със значителна сила по гърба на дясна длан и вътрешна повърхност на лява предмишница. Травмите са от вида на защитните и са получени в резултат на противопоставяне на горните крайници на удари. Счупването на втора преддланна кост на дясна ръка е обусловило затруднение на функцията на десния горен крайник за период от около 2 месец Счупването на лявата лакътна кост е обусловило трайно затруднение във функцията на левия горен крайник за период от около 2,5-3 месеца. Уврежданията са обусловили временно разстройство на здравето, неопасно за живота.

         Според заключението на съдебно-медицинската експертиза на подс.С., той е получил ожулване по гърба на дясна длан, което е резултат на удар с или върху твърд предмет, реализиран в посока отдолу нагогре.

Видно от заключението на ДНК експертизата, по якето на подс. С. е установена човешка кръв с ДНК профил, еднакъв с  този на св. Н..

Горната фактическа обстановка се установява по безспорен и категоричен начин от събрания по делото доказателствен материал: самопризнанията на подс. С.; обясненията на подсъдимия и показанията на свидетелите, депозирани в хода на досъдебното поризводство; заключенията по назначените съдебно- медицинска и оценителна експертизи ; свидетелства за съдимост и др.

Горните доказателства са непротиворечиви-същите се подкрепят и допълват и допълват взаимно, поради което съдът ги кредитира изцяло.

С оглед на така установеното, съдът прие, че подсъдимият Д.Д.С. е осъществил от обективна и субективна страна състав на престъпление по чл.199 ал.1 т.3 пр.ІІ и т. 4 вр. чл.198 ал.1 вр. чл.18 ал.1 от НК , тъй като на 08.01.2008г. в с. Златина, Варненска област,при условията на опасен рецидив, направил опит да отнеме чужди движими вещи - парична сума на стойност 246 лева от владението на Г.Д.Н., с намерението противозаконно да ги присвои, като употребил за това сила и грабежът е придружен с две средни телесни повреди на същото лице, изразяващи се в счупване на втора преддланна кост на дясната ръка, обусловило трайно затруднение на движението на десния горен крайник за период от около два месеца и счупване на лява лакътна кост , обусловило трайно затруднение на движението на левия горен крайник за период от около 2,5- 3 месеца, като деянието е останало недовършено по независещи от волята  на дееца причини.

Обект на престъплението : обществените отношения, осигуряващи нормалното упражняване на правото на собственост върху движими вещи, както и тези, осигуряващи възможност на човек за свободно формиране на волята и избор на поведение.

От обективна страна : изпълнителното деяние е осъществено чрез действие, изразяващо се в прекратяване на фактическата власт върху вещите и установяване на своя, при употреба на сила  – за да мотивира пострадалия  Н. да му предаде във фактическа власт вещите – пари,  подс. С. го притискал със сопа по гърдите и врата, както и му нанесъл удари със сопата по ръцете, главата, гърдите и други части на тялото.

Субект на престъплението : пълнолетно вменяемо физическо лице.

От субективна страна : деянието е извършено при пряк умисъл. Подсъдимият е осъзнавал противоправния характер на това, което извършва, осъзнавал е, че отнема вещи, чужда собственост, че не е налице съгласие на св. Н. доброволно да му предаде тези вещи, но въпреки всичко, употребявайки сила и заплашване е насочил действията си към целения резултат - отнемане на парите на св. Н. и установяване на своя фактическа власт върху тях . Подсъдимият С. е искал и целял настъпването на съставомерния резултат.

 Причини и мотиви за извършване- стремеж за облагодетелстване по неправомерен начин. При издирване на мотивите за извършване на деянието на подс. С. съдът намери, че единствен мотив е била липсата на парични средства към момента на извършване на деянието и внезапно появилата се възможност за набавянето им по лесен начин, без за това на подс. С. да се налага да полага общественополезен труд или да извършва действия на разпореждане със свое имущество.

         Квалификацията на деянието по чл. 199 ал.1 т.3 от НК се определя от нанесените при извършване на деянието на пострадалия Н. две средни телесни повреди - изразяващи се в счупване на втора преддланна кост на дясната ръка, обусловило трайно затруднение на движението на десния горен крайник за период от около два месеца и счупване на лява лакътна кост , обусловило трайно затруднение на движението на левия горен крайник за период от около 2,5- 3 месеца.

         Квалификацията по чл.199 ал.1 т.4 от НК се определя от предходната съдимост на подс. С.. Видно от приложеното свидетелство за съдимост, с присъда по НОХД№189/99г., влязла в сила на 26.01.2000г на подс. С. е било наложено наказание лишаване от свобода за срок от три години. Подс. С. е осъждан с влязла в сила на 28.06.2005г. присъда по НОХД №81/05г., като му е наложено наказание лишаване от сводоба за срок от една година и шест месеца. С присъдата е било извършено групиране на определеното наказание с наказанието по НОХД№189/99г., и на подс. С. е било наложено най- тежкото наказание - лишаване от свобода за срок от три години при първоначален строг режим на изтърпяване. Осъждането на подс. С. на лишаване от свобода за срок от тир години, изпълнението на което не е било отложено по реда на чл.66 ал.1 от НК, както и факта, че сроковете по чл.30 не са изтекли, обуславят квалификацията на деянието по настоящото дело като „опасен рецидив”.

Факта, че деянието е останало недовършено по независещи от волята на дееца причини определя квалификацията по чл.18 ал.1 от НК.

При определяне на наказанието на подсъдимия С. съдът на първо място се съобрази със задължителното приложение на чл.55 от НК.

За да конкретизира размера на наказанието на подс. С., съдът прецени степента на обществена опасност на конкретното деяние към максималния размер, предвид на факта, че се касае за посегателство, извършено през нощта, в дома на пострадалия, където той е спял. Посегателството е извършено върху възрастен мъж, при употреба  на сила, при което са били причинени множество телесни увреждания, между които две средни телесни повреди, което сочи на завишена степен на обществена опасност на деянието.

 От друга страна съдът съобрази степента на обществена опасност на дееца, като взе предвид следното :

По делото са установени следните смекчаващи отговорността обстоятелства:  добросъвестно поведение на подсъдимия в процеса; критично отношение към извършеното и съдействието за разкриване на обективната истина.

Отегчаващи отговорността обстоятелства съдът не констатира, предвид на факта, че предходната съдимост на лицето е основание за квалифициране на деянието по чл.199 от НК.

Гореизложените смекчаващи отговорността обстоятелства и констатираната висока степен на обществена опасност на деянието,при задължителното приложение на чл.55 ал.1 т.1 от НК,  мотивираха съда да наложи наказание малко под минимално предвидения в чл.199 ал.1 т.4 от НК размер, а именно : ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА ЗА СРОК ОТ ЧЕТИРИ ГОДИНИ И ОСЕМ МЕСЕЦА.

 

         За да определи първоначалният режим на изтърпяване на наказанието съдът взе предвид разпоредбата на чл.47б."б" от ЗИН, съгласно която на рецидивистите , които не представляват голяма обществена опасност се определя строг режим и определи първоначален СТРОГ режим на изтърпяване на наказанието.

         По този начин и с това наказание съдът счита,че ще бъдат изпълнени целите на генералната и специална превенция.

 

         Като взе предвид, че в хода на досъдебното производство, с определение на ВОС от 10.01.2008г. спрямо подс. С. е била взета мярка за неотклонение „Задържане под стража”, на осн. чл.59 ал.1 от НК съдът ЗАЧЕТЕ предварителното задържане на подс. С., считано от 10.01.2008г.

 

ПО ПРЕДЯВЕНИЯ ГРАЖДАНСКИ ИСК :

За да се произнесе по приетия за съвместно разглеждане в наказателния процес граждански иск за нанесени неимуществени вреди в резултат на деянието по чл.199 ал.1 т.3 пр.ІІ и т.4 от НК, съдът взе предвид на първо място, че от доказателствата по делото безспорно е установено, че на 08.01.2008г. в с. Златина, Варненска област, при опита си да отнеме чужди движими вещи - парична сума на стойност 246 лева от владението на Г.Д.Н., с намерението противозаконно да ги присвои, подсъдимия С. употребил за това сила и  при извършване на деянието причинил на пострадалия Н. две средни телесни повреди - изразяващи се в счупване на втора преддланна кост на дясната ръка, обусловило трайно затруднение на движението на десния горен крайник за период от около два месеца и счупване на лява лакътна кост , обусловило трайно затруднение на движението на левия горен крайник за период от около 2,5- 3 месеца. В този смисъл гражданският иск се явява доказан по основание.

По отношение на размера на гражданския иск, който да бъде уважен, съдът взе предвид, че посредством показанията на свидетелите от досъдебното производство е установено, че в следствие на нанесените му телесни повреди пострадалият е претърпял в значителна степен болки и страдания.

Установено по делото, посредством заключението на съдебно- медицинската експертиза е и, че затруднението във функцията на крайниците – ляв и десен горни крайници, е със значителна продължителност във времето – около два  - три месеца.

Съдът, като взе предвид горното, намери, че следва да уважи предявения граждански иск в размер от 6000 лева така , както е предявен и именно този размер ще овъзмезди пострадалия за претърпените от него болки и страдания от нанесените телесни повреди в резултат на деянието по чл.199 ал.1 т.3 и 4  от НК.

 

С присъдата си съдът осъди подсъдимия да заплати в полза на Държавата направените деловодни разноски, съобразно разпоредбата на чл.189 ал.3 от НПК, както и държавна такса върху уважения размер на гражданския иск.

 

Водим от горното съдът постанови присъдата си.

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: