Определение по дело №545/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 427
Дата: 13 юни 2019 г. (в сила от 16 юли 2019 г.)
Съдия: Георги Николов Грънчев
Дело: 20192100200545
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 30 май 2019 г.

Съдържание на акта

                                         О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ 171, гр. Бургас, 13 юни 2019 г.

 

                          

БУРГАСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателно отделение, в публично заседание на тринадесети юни през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГЕОРГИ ГРЪНЧЕВ

 

Секретар: Илияна Георгиева

Прокурор: Мануел Манев

като разгледа докладваното от съдия-докладчик Георги Грънчев ЧНД № 545 по описа за 2019 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 437 и сл. от НПК, вр. чл. 70 от НК.      Постъпила е молба от Д.Г.Д. с ЕГН: **********,***, чрез защитника му адв. Благой Потеров от БАК, с която  моли  да бъде освободен предсрочно съгласно чл. 70 от НК.

В съдебно заседание началникът на Затвора Б. предлага да се уважи молбата на лишения от свобода Д. за условно предсрочно освобождаване, предвид наличието на материално-правните предпоставки за това, а именно чл. 70, ал. 1 от НК, изтърпяно е фактически повече от ½ от наказанието и според затворническата администрация лишеният от свобода Д. се е поправил.

Представителят на Бургаска окръжна прокуратура счита молбата на осъдения за неоснователна, тъй като не са налице всички изискуеми от закона предпоставки, визирани в чл.70 от НК за условно предсрочно освобождаване на лишения от свобода Д.Г.Д.. Освен изтичането на предвидения в закона срок осъденият Д. не е дал безспорни доказателства за поправянето си.

Лишеният от свобода Д. поддържа молбата си за условно предсрочно освобождаване. Заявява, че е осъзнал вината си, както и че има намерение да работи и да създаде семейство, ако бъде освободен предсрочно.

Съдът, след като изслуша становищата на страните и се запозна с доказателствата по делото, прие за установено следното:

Д.Г.Д. изтърпява наказание лишаване от свобода за срок от четири години, определено по НОХД № 1086/2018г. по описа на Окръжен съд Бургас.

Видно от приложената справка от Затвора Бургас, Д. е започнал да търпи наказанието на 09.08.2018 година. Към настоящия момент е изтърпял 2 години, 2 месеца и 20 дни. Остатъкът е 1 година, 9 месеца и 10 дни, като е зачетено времето на положен труд – 1 ден. За приложението на института на условно предсрочно освобождаване е необходимо осъденият фактически да е изтърпял не по-малко от една втора от наложеното наказание. В конкретния случай тази предвидена от закона предпоставка е налице. Следва да се отбележи, обаче че в затвора Бургас лишеният от свобода Д. е изтърпял само 9 месеца и 28 дни. Останалата част от наказанието е приспаднатото време, през което съшият е бил задържан под стража и е изпълнявал  мярка за неотклонение домашен арест, т.е. целенасочено спрямо него са се прилагали мерки за поправяне и превъзпитание само 9 месеца и 28 дни.

Втората предпоставка за предсрочно освобождаване е осъденият да е дал доказателства за своето поправяне. В тази насока по делото липсват убедителни доказателства. Действително от приложените по делото становище от ст.комисар Б.И.М. – *** на Затвор Б.; доклад за пробационен надор и досие №398/2018г. на осъденото лице Д.Г.Д. е видно, че осъденият спазва режимните изисквания, награждаван е със свиждане на близките извън затворническото общежитие. При поставяне на конкретни задачи е стриктен и изпълнителен. По време на участието си в общопенитенциарните мероприятия, проявява висока степен на сътрудничество на администрацията. По време на изтърпяване на наказанието са изготвени две оценки на риска. При първоначалната оценка рискът от рецидив е определен в средни стойности – 36 точки. Със завишени стойности са отбелязани зоните: отношение към правонарушението, начин на живот и обкръжение, умения за мислене. При втората оценка рискът от рецидив е 20 точки. Не са отчетени зони със завишени стойности. Рискът от сериозни вреди е определен като среден спрямо обществото. От провежданото наблюдение над поведението на осъдения Д. се стига до извода, че се отнася се с разбиране към плана на присъдата си, включвал се в реализацията му, като корекционният процес е довел до положителни резултати. Посочено е, че  осъденото лице Д. заявява устойчиво законосъобразно и обществено приемливо мислене, което променя стойностите по зони, а именно:

- отношение към правонарушението - Приема отговорността за собственото си криминално поведение, като категорично заявява че жертвата го е нападнала първа. Осъзнава факторите допринесли за извършване на правонарушението. Открито разговаря за правонарушението си. Твърди, че с жертвата на престъплението са били познати. По негови данни е бил нападнат и преди от същия човек. Твърди, че е стрелял на посоки с цел самозащита, под страх за живота си и състояние на афект. Съжалява за ситуацията в която е попаднал и последвалите вреди за него и за жертвата. Признава вредата, която е причинил на жертвата. Степента на мотивация за промяна в поведението е ясно заявена. Настоящото правонарушение ескалира по сериозност в сравнение с миналите такива, но не е модел на поведение. Криминализацията на личността не е устойчиво изградена.

- начин на живот и обкръжение - Съобщава за приятелства с криминално проявени лица преди повече от десетина години. В хода на разговора заявява, че след извършената ***, животът и начина му на живот значително се променят. Голяма част от приятелствата му са останали в миналото. През 2008 г. е осъждан за нанасяне на тежка телесна повреда и хулигански прояви. Деянието е извършено в съучастие, оправдава поведението си с влияние на приятелско обкръжение. Заявява, че след инцидента през 2015 г. /за което в момента търпи наказание лишаване от свобода/, внимателно подбира контактите си по отношение на познати и приятели. В условията на ЗО „Строител“ контактува предимно с настанените в спалното помещение с него лишени от свобода.

- умения за мислене - Поставените цели в първоначалния план на присъдата по отношение на тази проблемна зона са изпълнени в планираната степен, което е предпоставка за изграждане на устойчиви позитивни поведенчески нагласи и умения за мислене. Демонстрира самоконтрол в кризисни ситуации. Умее да разпознава и решава проблемите, както и осъзнава последствията от действията си. Заявена е способност за анализ и адекватна преценка на житейска ситуация и вземане на самостоятелни решения. Посочено е също, че по време на изпълнение на наложеното наказание осъденото лице Д. участва активно и проявява старание към предвидените корекционно-възпитателни мероприятия, както и че участва пълноценно в провеждането на планираните дейности и индивидуални беседи. Не е трудово ангажиран, поради особеното здравословно състояние, което е свързано с употребата на специални медикаменти. Прогнозата за риск от вреди в обществото по отношение на осъденото лице Д.Г.Д. е в средни стойности. С осъдения Д. са се провеждали ежемесечни индивидуални консултации с цел повишаване на личната отговорност при предприемане на определени действия. Установява се, че е в състояние да разпознава проблемите и осъзнава последствията от поведението си. Успява да формулира цели в живота си, твърди, че не би предприел рискови действия. Заявява намерение да решава проблемните ситуации съобразно обществените норми. Планира дейности в живота си, в съответствие с обществените изисквания. Посочва се, че от началото на изтърпяване на наказанието, поведението на лишения от свобода е съобразено със съществуващите дисциплинарни изисквания. Осъденият Д. стриктно спазва установените правила. Не е наказван. За подчертаната си дисциплинираност и проявено старание при изпълнение на служебните задължения е награден със заповед №116/03.12.2018г. - свиждане с близките извън затворническото общежитие.

Относно анализа на риск от вреди:

- риск за обществото - среден - Личността е поела риск, в състояние на афект и при опит за самозащита. В ситуацията трудно може да определи последствията от предприетите действия;

- по отношение на него самия – нисък. Няма опит в условията на местата за лишаване от свобода, но има социален опит и адаптивност към нова за него среда. Не са регистрирани и не заявява опити за самонараняване и суицид.

-  към служители - нисък - Поведението му към администрацията отговаря на изискванията;

- по отношение на режима – нисък.

Осъденият Д. категорично заявява, че не би извършил умишлено криминално деяние. Изразява желание да се съобразява с ограниченията върху личната свобода, да бъде част от обществото и признава правата на другите.

При освобождаване съобщава, че ще живее на адрес: гр.П., ***, където ще живее сам. Съобщава, че не е семеен. Постоянният адрес по лична карта е: гр. П., ***. Заявява, че ще работи в заведение ***, което се намира в к.к. „С.“ – съсобственост с ***. Съобщава, че преди присъдата е работил в същото заведение, както и че е завършил средно специално образование в сферата на ***.

 

Посочените обстоятелства не са достатъчни за приложението на института на условното освобождаване. Спазването на установените правила в затворническото общежитие и изпълнението на нарежданията и заповедите на съответните длъжностни лица са задължения за лишените от свобода. Осъденият Д. е проявил дисциплинираност в пенитенциарното заведение и сътрудничество при провеждането на възпитателните мероприятия, но именно това негово поведение е дало основание за награждаването му със свиждане с близките извън затворническото общежитие (спр. Заповед №116/03.12.2018г. на началника на затвора).

Намаляването на риска от рецидив за престоя на осъдения в затворническото общежитие също не е решаващо обстоятелство за освобождаването му, доколкото от самото начало на изтърпяване на наказанието оценката на риска е била в ниски стойности.

Съдът, предвид изложените обстоятелства, намира, че не са налице законовите изисквания, за да постанови условно предсрочно освобождаване на осъдения Д.. Целите на наказанието са посочени в чл.36 от НК, които цели се съобразяват, както при налагане на наказанието, така и при неговото изтърпяване. Наказанието се налага с цел да се поправи и превъзпита осъденият, да се въздейства предупредително върху него и му се отнеме възможността да извърши друго престъпление, както и да се въздейства възпитателно и предупредително върху другите членове на обществото. Съобразявайки се  с тези принципи първоинстанционният съд е определил на осъдения Д. наказание четири години лишаване от свобода. Тези принципи следва да се имат предвид и при приложението на чл. 70 от НК – условно предсрочно освобождаване от наказание лишаване от свобода. Съдът разгледал делото по същество и наложил наказанието на осъдения е преценил, че с оглед целите на наказанието, за превъзпитанието и поправянето на осъдения Д. е необходимо той да изтърпи наказание лишаване от свобода в размер на четири години. Съдът, разглеждащ делото по чл.70 от НК не може да ревизира присъдата на съда, който е наложил наказанието. Допуска се условно предсрочно освобождаване само при определени в закона условия и в случай, че осъденият е дал безспорни, категорични доказателства  за поправянето си. Тоест, той следва да е доказал пълната си ресоциализация и готовност да живее по законовите правила и морални норми на обществото.

На следващо място, следва да се преценят обстоятелствата, свързани с оценка на риска от рецидив. На осъдения Д. са извършвани две оценки, като първоначалната оценка е била 36 точки, в последствие рискът е намален на 20 точки.

Следва да се отбележи и това, че настоящото правонарушение ескалира по сериозност в сравнение с миналите такива.

Налице е положителна промяна в поведението на осъдения, но според съдът не е настъпило изискваното от закона поправяне на Д. за което той да е дал убедителни доказателства.

Тези обстоятелства  водят към извода, че у осъденият Стоянов не е настъпил траен и необратим процес на превъзпитание и поправяне. Наложеното от съда наказание не е постигнало своята цел, поради което условното предсрочно освобождаване на осъдения се явява неоснователно.

Що се отнася до тежкото здравословно, то това обстоятелство веднъж вече е било преценени при индивидуализацията на наложеното му наказание. Затова същото не може да бъде повторно отчетено и в производството за предсрочно освобождаване.

С оглед на изложените съображения, съдът прие, че молбата за условно предсрочно освобождаване е неоснователна, поради което следва да бъде оставена без уважение.

 

Мотивиран от горното и на основание чл.440, ал.1 от НПК, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъдения Д.Г.Д., с ЕГН **********, за условно предсрочно освобождаване от неизтърпяната част – 1 година, 9 месеца и 10 дни, от наказанието лишаване от свобода за срок от четири години, наложено с присъда № 154/26.06.2017г. по НОХД №1086/2016г. по описа на Окръжен съд Бургас.

Определението подлежи на обжалване от осъдения и началника на затвора и на протест от прокурора в седемдневен срок пред Апелативен съд-Бургас.

СЪДИЯ: