Определение по дело №1132/2012 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 януари 2016 г.
Съдия: Цвета Павлова Павлова
Дело: 20123100901132
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 23 април 2012 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№………./21.01.2016 г.

гр.  Варна

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание на дванадесет и първи януари през две хиляди и шестнадесета година, в състав:

 

СЪДИЯ: Ц.П.

 

като разгледа докладваното от съдията

търговско дело № 1132 по описа за 2012 год.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е с правно основание чл. чл.621 ТЗ вр. чл.92, ал.1 ГПК.

Постъпила е молба вх. № 1364/18.01.2016 год. от И.Т.Б., в качеството му на синдик на „Полимери“ АД /в несъстоятелност/, с която съдът по несъстоятелността е сезиран с искане за отмяна на наложената на синдика с определение № 107/12.01.2016 год. глоба в размер на 2 000 лева, на основание чл.663 ТЗ.

 

Съдът по несъстоятелността, като взе предвид изложеното в молбата, намира същата за неоснователна, поради следните съображения:

Видно от мотивите на постановеното от съда определение № 4124/07.12.2015 год. повод за наложената на синдика глоба поради лошо изпълнение на задълженията му е обективираното от него действие, изразило се в отпочване на процедура по чл.692 ТЗ чрез съставяне на допълнителен списък № 10 от 21.12.2015 год. и представянето му за обявяване в търговския регистър, респективно на съда – за одобряването му, без наличието на заК.ите предпоставки за това.

Преценката на дадено действие на синдика, квалифицирано от съда като лошо изпълнение на задълженията му, е конкретна и не се влияе от предходно осъществяваната от синдика дейност спрямо имуществото на несъстоятелния длъжник. Поради изложеното, ирелевантни са развитите в молбата доводи за положените от синдика и адв.Кумпикова, респективно адв.Андреева, съвместни усилия и постигнатите в резултат на тях резултати, довели до увеличаване масата на несъстоятелността. С цитираното от синдика определение № 4124/07.12.2015 год. съдът по несъстоятелността не е отрекъл дължимостта на неразплатените на падежа адвокатски възнаграждения, включени от него в преждевременно съставения допълнителен списък № 10. Обратното, със същото съдът по несъстоятелността е указал на синдика реда за изплащане на същите – чрез включването им в подлежащата на изготвяне сметка за разпределение по чл.720 ТЗ като сторени в производството по несъстоятелност разноски в производството по несъстоятелност по смисъла на чл.722, ал.1 т.3 ТЗ. Несъгласието на синдика с дадените от съда указания поради мнението му, че преди съставяне на сметка за разпределение е необхоД. задължително изготвяне на списък, не е аргумент за съставяне на допълнителен списък на непредявени в срока по чл.688 ТЗ вземания и неизпълнение на указанията на съда, доколкото преценката на постановените от съда по несъстоятелността актове не е сред правомощията на синдика по чл.658 , ал.1 ТЗ. Актовете на съда по несъстоятелността, включително този по одобрение на сметката по разпределение при наличие в нея на вземания без съставен списък за това, подлежат на контрол от въззивния съд при наличието на предпоставките за това.

Изводът на съда, обективиран в определението за налагане на глоба, чиято отмяна се иска, не се променя от обстоятелството, че процесните вземания, включени в отказания да бъде одобрен списък, са възникнали след разрешение на съда по несъстоятелността и това на Комитета на кредитори. Напротив, именно известността на съда по несъстоятелността за наличието на неразплатени на падежа вземания, под формата на адвокатски хонорари, които не са били включени в изготвяните до момента списъци на предявени вземания, потвърждават извода му за преждевременно съставен списък.

Несъстоятелни са и изводите за знанието на тези разходи от Комитета на кредитори, чийто правомощия също са разписани в ТЗ и сред тях не е това по чл.658, ал.1 т.9 ТЗ – разрешаване разпореждане с парични суми от банковите сметки на длъжника във връзка с управление имуществото на длъжника и неговото запазване. Това знание от страна на Комитета на кредиторите /за съществуването на неразплатени разноски/ също така, както и знанието на синдика, не замества „предявяването“ на вземанията по смисъла и реда на ТЗ, нито овластява синдика да изготви служебно списък на непредявени по надлежния ред вземания. Тук следва да се държи сметка, че обявяването на подобен списък в търговския регистър със съдържание „на предявени в срока по чл.688, ал.1 ТЗ“ вземания поставя в заблуждение останалите кредитори за наличието на действително предявени такива и разкрива възможността за възражение срещу списъка, което обаче би било в конкретно развилата се ситуация безпредметно. А доказателства за твърдението на синдика, че процесните молби са получени от него преди подаването им пред съда по несъстоятелността не са представени. Обратното, приложените такива с молба вх. № 38586/29.12.2015 год., депозирана от синдика в изпълнение на дадените от съда указания за представяне на молбите за предявяване на вземания, въз основа на които е съставен процесния списък, са идентични с депозираните такива в съда /без поставените вх.№/ и съставляват тяхно копие.   

На последно място, не се споделя от съда по несъстоятелността и доводът на синдика за липса на опасност от приемане на две идентични по своето основание и размер вземания. В изготвения от синдика допълнителен списък № 10, който съдът отказа да одобри, липсва посочване на основанието за вземанията чрез точното му индивидуализиране – номер на договора, дата на сключването му, предмет и/или др. Посоченото е единствено договор за правно обслужване, като датата на съставянето на списъка води до извод за съда, кредиторите и длъжника, че тези вземания са предявени в срок до 21.12.2015 година. Наличието на предявени на 22.12.2015 год. и на 28.12.2015 год. пред съда по несъстоятелността вземания от адв.Кумпикова и адв.Андреева пораждат за съда единствено задължение да ги изпрати на синдика за произнасяне, а за него - единствено задължение да се произнесе по тяхното приемане или не. Право е и на кредиторите, предявили вземанията, да изискват от синдика произнасяне по тях като следва да се държи сметка и че законодателят обаче не е предвидил срок /преклузивен или не/ за това. Горното съвкупно сочи, че дали ще е налице повторно приемане на идентично на вече прието вземане зависи единствено от волята на синдика, като липсата на индивидуализирано в първия списък по надлежен начин основание за вземанията би съставлявало и пречка за кредиторите за установят евентуалната идентичност при повторно произнасяне. Именно като превенция на подобна опасност предявяването на вземанията става чрез съда, а ТЗ изчерпателно посочва и хипотезите на служебно съставяне на списъци.

 

Ето защо, съдът по несъстоятелността

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молба вх. № 1364/18.01.2016 год. на И.Т.Б., в качеството му на синдик на „Полимери“ АД /в несъстоятелност/, за отмяна на наложената на синдика с определение № 107/12.01.2016 год. глоба в размер на 2 000 лева, на основание чл.663 ТЗ.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва през ВАРНЕНСКИ АПЕЛАТИВЕН СЪД в едноседмичен срок от връчването му на синдика, на основание чл.621 ТЗ вр.чл.92 ГПК.

                                                           ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: