Решение по дело №496/2020 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 260081
Дата: 14 юни 2021 г.
Съдия: Величка Петрова Белева
Дело: 20205000500496
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 9 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

                                          Р   Е  Ш   Е   Н   И   Е № 260081

                                                   гр. Пловдив, 14.06.2021 г.

 

            Пловдивски Апелативен Съд – трети граждански състав в открито заседание на двадесет и шести май две хиляди двадесет и първа година в състав

                                                              Председател: Вера Иванова

                                                                     Членове: Катя Пенчева

                                                                                     Величка Белева

 

            и при съдебен секретар Мила Тошева, като разгледа докладваното от съдията Белева в.гр.д. № 496/2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производство по чл. 258 и следв. от ГПК, образувано по жалби на ищеца  Ф.Ж.Д., ЕГН ********** и на ответника  „ А А.„ ЕООД, ЕИК  ****** против Решение № 94/24.03.2020 г., поправено по реда на чл. 247 от ГПК с Решение № 200/27.7.2020 г., постановени по гр.д. № 109/2019 г. на Окръжен Съд – С.З., при участието на трето лице помагач З. „ О.– клон Б. „ АД, ЕИК ********, с което ответното дружество „ А А.„ ЕООД е осъдено да заплати на ищеца Ф.Д. обезщетение в размер на 7 000 / седем хиляди / лв. за претърпени неимуществени вреди / болки и страдания / от средна телесна повреда, настъпила вследствие ПТП от 03.03.2016 г. в землището на град Ш., община К. по вина на водача на автобус марка „ С.„, модел *****, рег. № *****Д.Х.С.при изпълнение на трудовите му задължения на заеманата при ответника – негов работодател, длъжност „ шофьор на междуселищен автобус „, а за разликата над 7 000 лв. до пълния предявен размер от 35 000 лв. искът е като неоснователен отхвърлен.

            Жалбоподателят ищец Д. обжалва решението в отхвърлителната му част с оплаквания за неправилност и искане за неговата отмяна и уважаване на иска в пълния предявен размер. Претендира разноски.

            Жалбоподателят ответник „ А А.„ ЕООД обжалва решението в осъдителната му част с оплаквания за неправилност и искане за неговата отмяна и уважаване на иска до размер на 4 500 лева. Претендира разноски.

            Всяка от страните е депозирала отговор за неоснователност на жалбата на другата страна.

            Третото лице помагач на ответника не е депозирало отговор по жалбите.

            Съдът установи следното:

            Производството пред първоинстанционния съд е образувано по предявен от Ф.Д. срещу „ А А.„ ЕООД иск с правно основание чл. 45 вр. чл. 49 от ЗЗД - за осъждането на ответното дружество да заплати на Д. сумата от 35 000 лв., представляваща обезщетение за неимуществени вреди от причинена на ищеца средна телесна повреда вследствие настъпило на 03.03.2016 г. в землището на гр. Ш.ПТП по вина на водач на автобус марка „ С.„, модел *****, рег. № *****Д.Х.С.при изпълнение на трудовите му задължения на заеманата длъжност „ шофьор на автобус „ при работодател ответника „ А А.„ ЕООД. Твърди се справедливото  обезщетение е в размер на 40 000 лв., а исковата сума представлява разликата между този размер и платените му от застрахователя на ответника по застраховка „ гражданска отговорност „ преди предявяването на иска 5 000 лева.

            С отговора по чл. 131 от ГПК на ответното дружество искът не се оспорва по основание – предвид влязлото в сила решение по чл. 78а от НПК, а само досежно размера. Възразява се че размер от 40 000 лв. е несъответен – завишен, спрямо действително причинените вследствие ПТП болки и страдания. Заявено е и възражение за съпричиняване на вредоносния резултат от пострадалия – ищец, изразяващо се в движение от негова страна по пътното платно срещу движещото се насреща му едногабаритно ППС / автобус / вместо по предназначената за пешеходци зона при наличие на избор за начина и мястото на движение – банкет на пътното платно. Счита се че това му поведение обосновава извод съпричиняването да е в размер над 90 % и след приспадане на платените от застрахователя 5 000 лв. да не му се дължи обезщетение, евентуално претендираното обезщетение да се присъди в справедлив размер – непосочен.

            От третото лице помагач на ответника З. „ О.– клон Б. „ АД е депозиран отговор в същия смисъл – за несправедлив претендират размер спрямо действително претърпените вреди и съпричиняване на вредоносния резултат по начина, поддържан от ответника. Във връзка с което се поддържа че с изплатената сума от 5 000 лв. ищецът е изцяло обезщетен за процесните неимуществените вреди.

            С влязло в сила Решение № 365/29.08.2017 г., пост. по адмнд № 882/2017 г. на РС – К. Д.Х.С.е признат за виновен в това че на 03.06.2016 г. по ПП 1 – 5 км. ***+***, в посока юг – север в землището на гр. Ш., при управление МПС – автобус марка „ С.„, модел *****, с рег. № ********, собственост на „ А А.„ ЕООД – гр. А е нарушил правилата за движение по чл. 5 ал. 1 т. 1, чл. 5 ал. 2 т. 1, чл. 20 ал. 1, чл. 20 ал. 2 и чл. 116 от ЗДвП и по непредпазливост е причинил на Ф.Ж.Д., ЕГН ********** средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на втора, трета и четвърта предноходилни кости на дясното ходило, причинило трайно затруднение на движенията на десния крак – престъпление по чл. 343 ал. 1 б. „б „ вр. чл. 342 ал. 1 от НК – за което на основание чл. 78а ал. 1 от НК е освободен от наказателна отговорност и му е наложено административно наказание Глоба.

Безспорно и установено е също че работата, при изпълнението на която е настъпило ПТП и съответно е причинена вредата деликвента Д.С.е извършвал по възлагане от ответника „ А А.„ ЕООД – на основание съществуващо между тях трудово правоотношение, по силата на което С.е изпълнявал длъжността „шофьор на автобус междуселищен“ – представени безсрочен трудов договор и длъжностна характеристика.

Установено е от заключението на СМЕ че вследствие ПТП – то и в пряка причинна връзка с него на ищеца е причинена средна телесна повреда, представляваща фрактура / счупване / на II, III и IV – та предходилни /метатарзални / кости на десния крак. Оказана е първа помощ в болница в гр. Г., след което е транспортиран до С.З.. Проведено е на 10.03.2016 г. оперативно лечение в УМБАЛ – гр. С.З., отделение по ортопедия и травматология, както и терапия с обезболяващи, антикоагуланти и кортикостероиди. Изписан е на 15.03.2016 г., на 22.03.2016 г. са отстранени конците от раната, като е констатирано от лекуващия лекар че е зараснала първично. Счупването на II, III и IV – та предходилни кости е причинило на ищеца болки и страдания, като е затруднило трайно движението на десния крак. При правилно протичане на оздравителния процес счупванията се възстановяват в срок от 2 до 3, 5 месеца. Основната функция на крайника – ходенето, е възстановена. През месец ноември 2016 г. е установено от лекуващия лекар изглаждане на напречния свод на дясното ходило и болезненост в тази зона – каквито при другото ходило не се констатират. С оглед което може да се приеме че това е усложнение, което се дължи на увреждане и на съединително - тъканните структури вследствие травмата, причинена от ПТП – то. Усложнението е причина за дискомфорт при ходене, без да го затруднява.

Според показанията на свидетеля В.Н.Д.– майка на ищеца, синът й изпитвал силни болки – периодът на които свидетелката не сочи, около месец бил с гипс и ходел с патерици. След това отново бил опериран за премахване на иглите. В рамките на възстановителния период не можел да се придвижва самостоятелно, бил неспособен да се грижи за себе си, обгрижвала го свидетелката, помагали й приятелите на Ф. – негови състуденти от ветеринарния институт в С.З.. И до момента синът й не се е възстановил от травмата. Все още куца, поради този си недъг се чувства  притеснен да установява социални контакти, особено с лица от противоположния пол и се затворил в себе си, чувства се потиснат. Също така вече не шофира – заявявал „ да не  усеща педала „. Прекъснал обучението, тъй като травмата не позволявала да завърши учебната година.

Като свидетел е разпитан и водача на автобуса Д.Х.С.. Депозира показания че в деня на инцидента движението към връх Ш.било много натоварено. Той се движел в колона с други автомобили, на около 2 – 3 метра разстояние един от друг. Отляво и отдясно на пътното платно вървели пешеходци. Не усетил да е ударил ищеца. В един момент видял че едно момче вика и вдига ръце пред автобуса, тогава погледнал в огледалото и видял изправен човек / ищеца / преди задна лява гума на автобуса. Спрял, отишъл до пострадалия, дошли и полицаи.   

При така събраните доказателства окръжният съд е приел че искът е по основание доказан. Относно размера – справедливото обезщетение за причинените болки и страдания да е 15 000 лв., като в тази насока са отчетени вида на травмата, продължителността на лечението и претърпените две операции и съпътстващите го физически болки, морални страдания и дискомфорт, установени от заключението на медицинската експертиза и показанията на свидетеля Д., както и че  ищецът е в млада трудоспособна възраст, студент към датата на ПТП – то. Приел е за основателно възражението за съпричиняване на вредите от страна на пострадалия – ищец, изразяващо се в това че той се е движел по пътното платно между движещите се моторни превозни средства, а не по банкета на пътя, което му поведение в нарушение на задълженията му като пешеходец по чл. чл.108 и 113 от ЗДвП, чийто размер е приет да възлиза на 30%. Извода за съпричиняване е посочено да е формиран на база изложените в решението на наказателния съд мотиви – относно механизма на настъпване на ПТП и показанията на виновния за настъпването му водач Д.С.– разпитан като свидетел по настоящото дело, като е отказано искането на третото лице помагач за назначаване на СТЕ относно възведеното съпричиняване с аргумент че механизма на ПТП е изяснен от влязлата в сила присъда, задължителна за гражданския съд – вж протокола от проведеното по делото с.з. на дата 11.02.2020 г.. Отчетен е факта на заплатените на ищеца от застрахователя на ответника 5 000 лв. за същите вреди. Размерът на присъдените 7 000 лв. е определен както следва: От сумата 15 000 лв. е извадена сумата 5 000 лв. и разликата от 10 000 лв. е намалена с 30 % .

Във въззивната жалба на ищеца се поддържа неправилност на извода на съда че справедливия размер за обезвреда на неимуществените вреди възлиза на 15 000 лв. в насока че този размер не несъответства на действително претърпените болки и страдания – прекалено занижен спрямо тях. Макар съдът да приел за доказани всички възведени увреждания и сериозното засягане вследствие тях на неимуществената сфера на ищеца, неправилно определил дължимото се за тях обезщетение по чл. 52 от ЗЗД. Неправилен бил и извода на съда за наличие на съпричиняване на вредоносния резултат. В тази насока изводите на съда били необосновани и постановени при съществено нарушение на процесуалните правила, изразяващо се в кредитиране изцяло показанията на водача С./ в нарушение на чл. 172 от ГПК / и отказ да се назначи автотехническа експертиза, която да изясни както механизма на ПТП, така и поведението на ищеца – пешеходец преди и непосредствено към момента на неговото настъпване, както и налице ли е причинна връзка между това му поведение и настъпването на произшествието. Поддържа се такава връзка да не е налице, макар ищецът – в нарушение на чл. чл. 113 и 32 ал. 2 от ЗДвП, да се е движил по пътното платно.  

Във въззивната жалба на ответника се поддържа че размерът на обезщетението е завишен спрямо действително претърпените неимуществени вреди и по изложени доводи относно продължителността на възстановителния период и пълното възстановяване на функцията на увредения крайник  се счита че справедливото по смисъла на чл. 52 от ЗЗД  обезщетение е сумата 10 000 лева. Поддържа се че правилно съдът отчел наличие на съпричиняване на вредите от ищеца, но неправилно определил размера да е 30%, като се настоява че този размер е 90% поради това че поведението на Д. представлявало демонстративно игнориране на правилата за движение и определянето на по малък размер би имало за резултат насърчаване на противоправното поведение на участниците в движението. Възразява се още и относно начина, по който е пресметнато дължимото обезщетение в размер на 7 000 лева. Неправилно съдът намалил определения размер 15 000 лв. с изплатените от застрахователя 5 000 лв., и получената разлика / 10 000 лв. / намалил с 30%. Верният механизъм на изчисление е намаляването на обезщетението 15 000 лв. с 30% съпричиняване – 10 500 лв., от която сума след приспадане на платените от застрахователя 5 000 лв. се дължи обезщетение в размер на 5 500 лв., а не присъдените 7 000 лева.   

На основание чл. 266 ал. 3 от ГПК за изясняване механизма на ПТП и поведението на пострадалия – във връзка с възведеното възражение по чл. 51 ал. 2 от ЗЗД от настоящия съд бе назначена САТЕ, от заключението на която се установява: На 03.03.2016 г. около 11 часа автобус „ С.***** „, управляван от водач Д.Х.С.по платното за движение на път I.* – *.* гр. Ш.– гр. Г. в посока от юг на север е ударил пешеходеца Ф.Ж.Д. в момент, когато последният се е намирал на платното за движение, отляво на автобуса; Ударът е настъпил в светлата част на денонощието на платното за движение на около 2 км южно от връх Ш.по дължина, а по широчина на 2,2 – 2,5 м. в дясно от лявата граница на платното, като точното място не може да се определили от наличните данни; Пътният участък, на който е настъпило ПТП е с асфалтова настилка, суха; Платното за движение на МПС е ограничено от дясна страна / по посоката на движение на автобуса / със скат, отляво – мантинела, евентуално банкет, макар по данни от АПИ / стр. 120 от приложеното досъдебно производство / при км ***+*** няма обособена зона за пешеходци; Към момента на ПТП предвид че датата Трети март е национален празник движението от и към връх Ш.е било изключително натоварено, като на пътния участък / на който е настъпило произшествието / е имало паркирани автомобили и от двете страни на пътя, поради което движението на пешеходците и в частност на ищеца Д. е било възможно единствено по платното за движение, покрай паркираните автомобили; Автобусите по пътя към върха са са движели в колона със скорост 10 – 15 км/ч , каквато е била скоростта и на управлявания от С.автобус С.; Пешеходеца Д. се е движел по платното за движение в посока север – юг срещу автобуса покрай паркираните в лявата част на платното автомобили; Разстоянието между паркираните автомобили и автобуса е било от порядъка на 30 см. до 50 см. и пешеходеца Д. би имал техническа възможност да избегне удара само ако в момента на преминаването на автобуса се е намирал между паркираните коли, а не до тях; Основната причина за настъпване на произшествието от техническа гледна точка е че водачът на автобуса не е реагирал своевременно на намиращия се на платното пешеходец – към който е имал видимост и ако бе задействал спирачната система на разстояние 8 м. пред мястото на удара би го избегнал; Пешеходеца Д. не е имал време да премине между паркираните автомобили и така да избегне удара.

Заключението е изготвено на база съдържащите се в досъдебното производство по нахд № 882/2017 г. писмени материали и свидетелски показания на пострадалия Д., водача С.и лицата Г.Л.П., К.Г.Д., Р.Ж.Ш..  В тази връзка е заявено от въззивника – ответник възражение / молба вх. № 262 965/30.03.2021 г. /  че то не следва да бъде ценено, тъй като е основано освен на обясненията на ищеца и на показанията на свидетеля по настоящото дело Д.С.и на показанията на горепосочените свидетели П., Д. и Ш., които не са събрани в производството по настоящото дело по надлежния ред. Счита се че след като свидетелските показания по наказателното производство не са годни доказателства за гражданско - правния спор, то негодно доказателствено средство се явява и заключението на експерта.

Така заявено възражението е неоснователно. За изясняване на факти и обстоятелства във връзка с изпълнение на поставената задача / какъвто е настоящия случай / вещото лице може да ползва и данни извън приобщените такива по гражданското дело и конкретно съдържащите се в приложеното наказателно производство. Това не означава че съдът ще основе изводите си относно възведеното от ответника възражение по чл. 51 ал. 2 от ЗЗД на свидетелски показания, събрани по друго дело – каквото всъщност е заявеното оплакване в молбата от 30.03.2021 г.. Съдът ще формира извода си на база установените от заключението на вещото лице правнорелеванти относно съпричиняването факти и обстоятелства, което заключение е събрано по надлежния процесуален ред. В случая въззивника - ответник не е оспорил тези факти и обстоятелства, установени от експерта и не е ангажирал доказателства в противна насока - при лежаща върху него доказателствена тежест да установи принос на пострадалия за вредоносния резултат.                      

Съгласно трайно установената съдебна практика юридическото лице не е деликтоспособно и не носи отговорност по чл. 45 от ЗЗД. Отговорността на юридическото лице е по чл. 49 и чл. 50 от ЗЗД – в случая по чл. 49 от ЗЗД, която е безвиновна, гаранционно обезпечителна и цели да овъзмезди причинени вреди от виновни противоправни действия/бездействия на физически лица, извършени при и по повод възложена им от юридическото лице работа. За да се ангажира отговорността на  физическото лице по чл. 45 от ЗЗД следва да са налице кумулативно следните предпоставки: противоправни негови действия и/или бездейстия, да са причинени вреди от тях и да е налице причинно следствена връзка между противоправното поведение и вредите, която задължително трябва да е пряка и не може да бъде опосредена.

Този фактически състав е в случая установен. Съгласно чл. 300 от ГПК присъдата, респ. казаното по горе решението на наказателния съд установява че деянието е извършено от Д.Х.С.като водач на   автобус марка „ С.„, модел *****, с рег. № ********, собственост на „ А А.„ ЕООД – гр. А, както и че е извършено виновно и противоправно, че в пряка причинна връзка с ПТП и вследствие на него на ищеца е причинена  средна телесна повреда, изразяваща се във фрактура / счупване / на втора, трета и четвърта предноходилни кости на дясното ходило, причинило трайно затруднение на движенията на десния крак, която телесна увреда е причинила болки и страдания. Безспорно и установено е също че работата, при изпълнението на която е причинено ПТП, от което са настъпили вредите деликвентът Д.С.е извършвал по възлагане от ответника „ А А.„ ЕООД – на основание съществуващо между тях трудово правоотношение, по силата на което С.е изпълнявал длъжността „шофьор на автобус междуселищен“.

            Следователно искът е по основание доказан – както правилно е приел окръжния съд, и в която насока няма и спор между страните.

            Относно размера

Причинената средна телесна повреда е засегнала сериозно неимуществената сфера на ищеца. Лечението й е оперативно, възстановяването е продължило и след оперативните интервенции и за период повече от месец и конкретно за 3,5 месеца / показанията на свидетеля В. Д. във връзка и със заключението на СМЕ /. Крайникът е бил обездвижен, придвижването е било възможно само с помощни средства, ищецът не е бил в състояние да се обгрижва сам, в т.ч. и за елементарни житейски дейности и е бил зависим изцяло от своите роднини и близки приятели. Търпял е физически болки със значителен интензитет в началото и постепенно затихващи със зарастването на костите. Това му физическо състояние е дало отражение и върху неговата психика като е породило чувства на потиснатост, непълноценност, ограничаване на социалните контакти, невъзможност да продължи нормалния ход на учебния си процес. След възстановителния процес е констатирано през м. октомври 2016 г.  и усложнение – засягане на съединително  - тъканни структури на ходилото.

От друга страна в рамките на обичайния за този вид травма период / до 3,5 месеца / счупванията са зараснали нормално, двигателната функция на крайника е възстановена, не са ангажирани доказателства – при лежаща върху ищеца доказателствена тежест, констатираното през 2016 г. усложнение да е трайно, необратимо, да съществува и понастоящем, същото да е с практическа стойност и ищецът да изпитва функционални затруднения по отношение двигателната активност на крайника.   

            С оглед така приетото и отчитайки и съществуващата в страната през 2016 г. икономическа обстановка / работна заплата и социално –икономическите условия за живот и тяхната динамика към датата на ПТП - март 2016 г. и в процеса на лечение и възстановяване / настоящата инстанция намира че справедливия по смисъла на чл. 52 от ЗЗД размер на обезщетението за процесните неимуществени вреди е сумата 30 000 лева.

            Относно съпричиняването

            На база установеното от заключението на САТЕ настоящият съд намира да не е налице твърдяното нарушение на чл. 108 ал. 1 от ЗДвП от страна на ищеца, като и същият при установената по делото хипотеза на чл. 108 ал. 2 т. 1 от същия закон се е движел правилно – противоположно на посоката на движение на пътните превозни средства, по възможност най близо до лявата граница на пътното платно, както и да не е налице и твърдяното нарушение на чл. 113 ал.1 т.1 - доколкото в случая непосредствено преди и към момента на удара ищецът не е пресичал пътното платно. Същевременно обаче – при движението си по пътното платно, той не  се е съобразил с разстоянието до приближаващия го автобус и неговата скорост на движение  - безусловно задължение на пешеходеца съгласно чл.  32 ал. 2 от ЗДвП, и това му поведение - противно на поддържаното от него, е  в пряка причинна връзка с настъпването на ПТП. С оглед което правилен е извода на окръжният съд ищецът да е допринесъл за настъпването на вредите по смисъла  на чл. 51 ал. 2 от ЗЗД. Неправилно обаче размера на съпричиняването е определен на 30%.  Предвид установените от експерта условията на пътното платно и създадената организация на движение, както и предвид поведението на деликвента - който изобщо не е възприел пешеходеца / в който смисъл и показанията му като свидетел по настоящото дело/ при наличие на техническа възможност да стори това, както  и да предотврати удара, настоящата инстанция определя степента на съпричиняването на 10%.

            Следователно дължимото се на въззивника Д. обезщетение е в размер на 27 000 лева. Несъмнено следва да се има предвид безспорния между страните  факт че за същите вреди той е получил обезщетение от застрахователя на ответника в размер на 5 000 лв., при което размерът, който следва да присъден по настоящото дело като обезвреда е сумата 22 000 лева. 

            Предвид така изложеното жалбата на въззивника – ответник е изцяло неоснователна, а на въззивника – ищец  - частично основателна.

            Съобразно този резултат се определят и разноските. За въззивното производство на въззивника – ответник не се следват разноски / поради което не се коментира направеното от противната страна възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение /, а на въззивника – ищец разноски не се присъждат поради липса на доказателства да са направени.

            За първоинстанционното производство – решението в частта, с която ищецът Д. е осъден да заплати на ответното дружество разноски за разликата от 1 516 лв. до 704, 23 лв. се отменя. На ищеца не се присъждат разноски поради липса на доказателства за направени, съответно присъдени от първоинстанционния съд разноски.

            Водим от горното съдът

                                                           Р   Е   Ш    И

 

            Потвърждава Решение № 94/24.03.2020 г., поправено по реда на чл. 247 от ГПК с Решение № 200/27.7.2020 г., постановени по гр.д. № 109/2019 г. на Окръжен Съд – С.З., при участието на трето лице помагач З. „ О.– клон Б. „ АД, ЕИК          ******** в частта, с която „А А.„ ЕООД, ЕИК ****** е осъдено да заплати на Ф.Ж.Д., ЕГН - ********** обезщетение в размер на 7 000 / седем хиляди / лв. за претърпени неимуществени вреди / болки и страдания / от причинена му средна телесна повреда, настъпила вследствие ПТП от 03.03.2016 г. в землището на град Ш., община К. по вина на водача на автобус марка „ С.„, модел *****, рег. № *****Д.Х.С.при изпълнение на трудовите му задължения на заеманата при ответното дружество „ А А.„ ЕООД – негов работодател, длъжност „ шофьор на междуселищен автобус „.

            Отменя Решение № 94/24.03.2020 г., поправено по реда на чл. 247 от ГПК с Решение № 200/27.7.2020 г., постановени по гр.д. № 109/2019 г. на Окръжен Съд – С.З., при участието на трето лице помагач З. „ О.– клон Б. „ АД, ЕИК ******** в частта, с която е отхвърлен предявеният от Ф.Ж.Д., ЕГН – ********** срещу „ А А.„ ЕООД, ЕИК ****** иск за осъждането на  „А А.„ ЕООД да заплати на Ф.Ж.Д. обезщетение за претърпени неимуществени вреди / болки и страдания / от причинена му средна телесна повреда, настъпила вследствие ПТП от 03.03.2016 г. в землището на град Ш., община К. по вина на водача на автобус марка „ С.„, модел *****, рег. № *****Д.Х.С.при изпълнение на трудовите му задължения на заеманата при ответното дружество „ А А.„ ЕООД – негов работодател, длъжност „ шофьор на междуселищен автобус „ за сумата 15 000 лева / представляваща  разликата от 7 000 лв. до 22 000 лева /,  вместо което Постановява:

            Осъжда „ А А.„ ЕООД, ЕИК ****** да заплати на Ф.Ж.Д., ЕГН – ********** на основание чл. 45 вр. чл. 49 от ЗЗД обезщетение за претърпени неимуществени вреди / болки и страдания / от причинена му средна телесна повреда / счупване на Втора, Трета и Четвърта предноходилни / метатарзални / кости на дясното ходило /, настъпила вследствие ПТП от 03.03.2016 г. в землището на град Ш., община К. по вина на водача на автобус марка „ С.„, модел *****, рег. № *****Д.Х.С.при изпълнение на трудовите му задължения на заеманата при ответното дружество „А А.„ ЕООД – негов работодател, длъжност „ шофьор на междуселищен автобус „ в размер на още 15 000 / петнадесет хиляди / лева, ведно със законната лихва, считано от 03.03.2016 г.  до окончателното изплащане.

            Потвърждава Решение № 94/24.03.2020 г., поправено по реда на чл. 247 от ГПК с Решение № 200/27.7.2020 г., постановени по гр.д. № 109/2019 г. на Окръжен Съд – С.З., при участието на трето лице помагач З. „ О.– клон Б. „ , ЕИК ******** в частта, с която е отхвърлен предявеният от Ф.Ж.Д., ЕГН – ********** срещу „ А А.„ ЕООД, ЕИК ****** иск за осъждането на „ А А.„ ЕООД да заплати на Ф.Ж.Д. обезщетение за претърпени неимуществени вреди / болки и страдания / от причинена му средна телесна повреда, настъпила вследствие ПТП от 03.03.2016 г. в землището на град Ш., община К. по вина на водача на автобус марка „ С.„, модел *****, рег. № *****Д.Х.С.при изпълнение на трудовите му задължения на заеманата при ответното дружество „ А А.„ ЕООД – негов работодател, длъжност „ шофьор на междуселищен автобус „ за разликата над 22 000 лева до пълния предявен размер от 35 000 лева.

            Отменя Решение № 94/24.03.2020 г., поправено по реда на чл. 247 от ГПК с Решение № 200/27.7.2020 г., постановени по гр.д. № 109/2019 г. на Окръжен Съд – С.З., при участието на трето лице помагач З. „ О.– клон Б. „ АД, ЕИК ******** в частта, с която Ф.Ж.Д., ЕГН – ********** е осъден да заплати на „ А А.„ ЕООД, ЕИК ****** деловодни разноски за разликата от 1 516, 80 лева до 704,23 лева / седемстотин и четири лева и двадесет и три стотинки/.

            Решението е постановено при участието на  З.к.О. – клон Б. „ КЧТ, ЕИК ******** – гр.С като трето лице - помагач на „ А А.„ ЕООД, ЕИК ******.

            Решението може да се обжалва пред Върховен Касационен Съд в едномесечен срок от връчването му на страните.

 

 

 

 

          Председател:                                             Членове: