Определение по дело №1892/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 79
Дата: 9 януари 2020 г.
Съдия: Даниела Дончева Михова
Дело: 20192100501892
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 29 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

Номер 79            Година 2020, 09 януари          гр.Бургас

 

Бургаският окръжен съд,                 четвърти въззивен граждански състав

на девети януари                                     година две хиляди и двадесета,

в закритото заседание, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕДЯЛКА ПЕНЕВА

ЧЛЕНОВЕ: 1. ДАНИЕЛА МИХОВА

2. мл.с.ДИАНА АСЕНИКОВА-ЛЕФТЕРОВА

секретар ………………….

като разгледа докладваното от съдия Даниела Михова

въззивно гражданско дело № 1892 описа за 2019 година

 

Производството е по чл.258 и сл.от ГПК и е образувано по въззивната жалба на „Ален мак – 2002“ ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес ***, ж.к.Изгрев, бл.44, вх.2, ет.6, ап.17, против решение № 2360 от 04.10.2019 г. по гр.д.2168/2019 г. по описа на Бургаски районен съд, с което са отхвърлени предявените от въззивника исковете против Сдружение „Туристическо дружество Ален мак““, БУЛСТАТ *********, със седалище и адрес ***, за осъждане на ответника да заплати на ищеца сума в размер на 16 750 лв, представляваща дължимо възнаграждение по сключен между страните на 01.01.2010 г. устен договор за изработка с предмет извършване на строително-монтажни дейности в ресторант в къмпинг Сарафово; сумата от 5 099,95 лв, представляваща обезщетение за забавено плащане за периода 13.03.2016 г. – 13.03.2019 г., ведно със законната лихва върху главницата от 16 750 лв от датата на подаване на исковата молба – 13.03.2019 г., до окончателното плащане на сумите, както и съдебно – деловодни разноски в размер на общо 1 300 лв.

Твърди се, че обжалваното решение на БРС е неправилно поради нарушение на материалния закон - ЗЗД. По-конкретно се твърди, че неправилно съдът е приел, че със споразумението от 15.03.2014 г., страните са новирали вземането по договора за изработка, като са предоговорили падежа му. Твърди се, че в случая не е налице замяна на задължението, парид което не е налице новация по смисъла на чл.107, ал.1 ЗЗД. Твърди се още, че разсрочването на задължението е в интерес на ответника, тъй като предвижда по-благоприятен за него режим и падеж на плащането. Сочи се още, че със споразумението не се признава надлежното извършване на СМР и стойността им, а само се преповтаря вече постигнато с преден протокол (от 26.04.2010 г.) приемане за безспорно извършването на възложената работа и стойността й. Твърди се също, че евентуално може да се приеме, че със споразумението се приема ново, несъществуващо до момента задължение, в ущърб на ответника – това за договаряне на обезщетението за забава. На следващо място се твърди, че неправилно съдът е приел, че не е налице признаване на задължението от страна на ответника, довело до прекъсване на давността. Изложени са съображения.

Претендира се отмяна на решението на БРС в обжалваната част и отхвърляне на предявените искове. Няма искания по доказателствата. Претендират се разноски за двете инстанции.

Въззивната жалба е подадена от легитимирано лице, против акт на съда, подлежащ на обжалване, в законовия срок, поради което е допустима.

В законовия срок против въззивната жалба е постъпил отговор от въззиваемия Сдружение „Туристическо дружество Ален мак““, БУЛСТАТ *********, с който въззивната жалба се оспорва като неоснователна и недоказана. Твърди се, че първоинстанционният съд правилно е установил фактическата обстановка, а правните му изводи са правилни и обосновани. Твърди се, по делото не е доказано – на кой обект е правен ремонт; дали обектът, на който се твърди, че е правен ремонтът, е собственост на ищеца; дали ответникът е възлагал на ищеца извършването на СМР на какъвто и да е обект. Сочи се, че от събраните гласни доказателства може да се направи извод, евентуално, че физическо лице (а не въззивното дружество) е ангажирало разпитания свидетел. По отношение на представения Протокол от 26.04.2010 г., подписан от тогавашния управител на ответното сдружение, се твърди, че с него не се приемат извършени СМР, а протоколът представлява оферта за извършване на бъдещи СМР като инвестиции, а а ко се приеме, че с него все пак е възложена работа, то за нея е платен аванс от 2 000 лв, който не следва да бъде включван в общата стойност на СМР. Твърди се, че по делото не е доказано да е приемано решение на УС на СНЦ „Ален мак“ за възлагане извършване на твърдените СМР от страна на „Ален мак 2002“ ООД; не е доказано Георги Йорданов да е бил упълномощаван да признава задължения на сдружението или да го задължава; експертизата по делото е установила, че търсените от ищеца задължения не са счетоводно отразени нито в счетоводството на ищеца, нито в това на ответника. Твърди се, че  споразумението е нищожно на основание чл.40 ЗЗД, вр.чл.26 ЗЗД, тъй като Георги Димитров е сключил договора във вреда на туристическото дружество, като за това се е споразумял с ищеца. Сочи се, че управителят на ищцовото дружество и лицето, подписало споразумението от името на сдружението – Георги Димитров, са в родствена връзка – баща и син, откъдето следва извода за недобросъвестност на извършените от тях действия, за наличието на знание/намерение за увреждане на сдружението. Ето защо се твърди, че така сключеното споразумение не поражда действие за представляваното сдружение.

Претендира се потвърждаване на обжалваното решение и присъждане на съдебни разноски. Също няма искания по доказателствата.

 

Мотивиран от изложеното, Бургаският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ДОКЛАДВА въззивната жалба на „Ален мак – 2002“ ООД, ЕИК *********, против решение № 2360 от 04.10.2019 г. по гр.д.2168/2019 г. по описа на Бургаски районен съд.

 

Препис от настоящото определение да се връчи на страните.

Определението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                    ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

                                                                                   2.