Решение по дело №74/2023 на Административен съд - Перник

Номер на акта: 104
Дата: 30 май 2023 г.
Съдия: Цветелина Борисова Гоцова
Дело: 20237160700074
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 април 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

№ 104

 

Гр. Перник, 30.05.2023 година

 

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд - Перник, касационен състав, в публично съдебно заседание, проведено на седемнадесети май през две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАЙЛО И.

                        ЧЛЕНОВЕ: ЦВЕТЕЛИНА ГОЦОВА

                                                                    АНТОНИЯ АТАНАСОВА - АЛЕКСОВА

 

при съдебния секретар А.М. и с участието на прокурор Моника Любомирова от Окръжна прокуратура – Перник, като разгледа докладваното от съдия Гоцова КАНД № 74 по описа за 2023 година на Административен съд- Перник, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208-чл.228 от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във вр. с чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба на „***“ ЕООД с ЕИК *** срещу Решение № 42 от 10.02.2023 година, постановено по АНД № 1605 по описа за 2022 година на Районен съд - Перник, с което е потвърдено Наказателно постановление № 14-0000774 от 27.07.2022 г. (НП), издадено от директора на Дирекция "Инспекция по труда" - Перник, с което на „***“ ЕООД с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: гр. Перник, ул. „***“ бл. 76, вх. Г, ет. 3, ап. 78, в качеството му на работодател по смисъла на §1, т.1 от ДР на Кодекса на труда е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лв (хиляда и петстотин лева) на основание чл. 414, ал. 3 от КТ за нарушение на чл. 62, ал. 1, вр. чл. 1, ал. 2 от същия кодекс, извършено на 16.06.2022г. в обект на

контрол „автоморга“, находящ се в гр. Перник, кв. „***“, ул. „***“.

По съображения за допуснати от районния съд съществени процесуални нарушения и нарушение на закона – касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и 2 НПК, изразяващи се в неправилна преценка на събраните по делото доказателства, довела и до неправилен извод за извършено нарушение на чл. 62, ал. 1 вр. чл. 1, ал. 2 КТ, се иска въззивното решение да бъде отменено и вместо него да се постанови ново от касационната инстанция по същество на правния спор, с което да се отмени изцяло оспореното наказателно постановление.

В проведеното съдебно заседание касаторът, редовно призован, се представлява от адв. Н.Й.. Поддържа изцяло касационната жалба на посочените в нея касационни основания за неправилност на въззивното решение. Претендира се и за присъждане на направените по делото разноски за двете съдебни инстанции.

Ответникът по касационната жалба - директор на Дирекция "Инспекция по труда" – Перник, редовно призован, за представител изпраща юрисконсулт М.. Моли съда да остави в сила решението на районния съд, както и присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура - Перник предлага на касационния съд да остави в сила решението на Районен съд – Перник като правилно и законосъобразно.

Административен съд- Перник, като прецени събраните по делото доказателства и наведени касационни основания, прилагайки нормата на чл.218 от АПК, след съвещание, намира следното:

Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в срок, от страна в производството по делото пред първа инстанция, за която решението е неблагоприятно, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт.

Разгледана по същество касационната жалба е основателна.

След извършена проверка в пределите на чл.218,ал.2 от АПК, настоящият съдебен състав намира, че решението на районния съд е валидно и допустимо като постановено от компетентен съд, в предвидената от закона форма, по допустима жалба. Същото обаче е неправилно, поради неправилно прилагане на материалния закон, а основанията за това са следните:

За да постанови обжалваното съдебно решение, Районният съд е приел, че на 16.06.2022година, инспектори в Дирекция „Инспекция по труда“ – Перник, след извършена от тях проверка за спазване на трудовото законодателство в обект на контрол „автоморга“,  находящ се в гр. Перник, кв. ***, ул. „***“, стопанисван от „***“ ЕООД, установили, че на обекта се намира лицето И.К.М.. Присъствието му било възприето от инспекторите като дейност, свързана с опазването на имота и лицето собственоръчно попълнило декларация, в която вписал, че работи като „пазач“ на обекта. Въз основа на данните, които той вписал в предоставената му декларация инспекторите към Дирекция „Инспекция по труда“ – Перник извършили проверка в регистрите на ГИТ, като установили, че за същият не е налице сключен трудов договор. Тези констатации били вписани в Протокол за извършена проверка № ПР 2220232 от 16.06.2022 година.

Въз основа на отразеното в протокола, старши инспектор при Дирекция „Инспекция по труда“ – Перник съставил Акт за установяване на административно нарушение № 14-0000774 от 27.06.2022 година, подписан от актосъставителя, нарушителя и свидетел. В него било установено, че с това свое деяние „***“ ЕООД, в качеството си на работодател по смисъла на §1,т.1 от ДР на КТ не е уредил отношенията при предоставяне на работна сила като трудови правоотношения, като не е сключил трудов договор в писмена форма с лицето И.К.М.. Актосъставителят приел, че с това е била нарушена разпоредбата на чл. 62,ал.1 от КТ, във вр. с чл.1,ал.2 от КТ.

Въз основа на съставения АУАН и събраните в хода на производството пред административнонаказващия орган доказателства, последният в лицето на Директора на Дирекция „ Инспекция по труда“- Перник е издал наказателно постановление № 14-0000774 от 27.07.2022 година, с което на основание чл. 416, ал.5, във вр. с чл.414,ал.3 от КТ е наложил имуществена санкция в размер на 1 500 / хиляда и петстотин/ лева на „***“ ЕООД с ЕИК *** за извършено нарушение на чл.62,ал.1, във вр. с чл.1,ал.2 от КТ, състоящо се от обективна страна в това, че в качеството на работодател не е уредил отношенията при предоставянето на работна сила като трудови правоотношения, като не е сключил трудов договор в писмена форма с лицето И.К.М., заварен да полага труд на обект „автоморга“ като пазач.

За да потвърди наказателното постановление Районният съд е приел, че атакуваният акт е издаден от компетентен орган в кръга на делегираните му правомощия, без при това да са допуснати съществени нарушения на процесуални правила, нито противоречие с материалния закон. Посочил е, че от представените по делото доказателства, включително и гласни такива се установява, че към момента на проверката на служителите на ДИТ-Перник лицето е полагало труд, без за това да е бил надлежно оформен, съобразно изискванията на чл. 62, ал. 1 КТ, писмен трудов договор.

От обективна страна за съставомерността на административното нарушение по чл. 414, ал. 3 КТ вр. чл. 62, ал. 1 КТ е необходимо да се установи, че работникът полага труд за работодателя и че между страните е постигнато съгласие относно основните елементи на трудовото правоотношение – изпълнявана от работника или служителя длъжност с присъщите за нея трудови функции, работно място, работно време, трудово възнаграждение, като полагането на труд се осъществява без сключен между страните по ТПО трудов договор в писмена форма.

Според настоящият съдебен състав, в конкретния случай установените фактически обстоятелства не разкриват характеристиките на непосредствено предоставяне на работната сила, осъществявано трайно, продължително, повтаряемо и нееднократно от момента на сключването на договора до момента на извършване на проверката по изпълнение на трудово задължение. Не е налице извършване на конкретна трудова функция, при техническа, организационна и дисциплинарна зависимост от работодателя, който осигурява работно място, работно облекло, създава правила за работа, на които лицата са подчинение и осигурява средства за труд. Не е установена и възмездност на труда, а именно работната сила да е престирана срещу уговорено трудово възнаграждение, определено по размер и срокове на плащане. Размер на трудово възнаграждение не е вписан и в попълнената от лицето декларация. Съдържанието на декларацията по чл. 402 от КТ е само индикация за наличие на трудово правоотношение, което подлежи на преценка в съвкупност с всички останали доказателства в административнонаказателното производство. Декларацията е частен свидетелстващ документ и като такъв не се ползва с формална доказателствена сила, обвързваща съда. Самото лице, впоследствие в писмени обяснения и в съдебно заседание, не потвърждава данните, които преди това е вписал в декларацията. Заявява, че е роднина на управителя /баджанак – брат на съпругата му/ и се е намирал на обекта по негова молба, за да нахрани двете кучета. Заявява, че в момента на попълване на декларацията е бил стресиран и объркан, тъй като на обекта имало проверяващи от няколко институции – ДИТ, РИОСВ, икономическа и криминална полиция, ТД на НАП София – обстоятелство, което се потвърждава и от разпита на свидетеля Б. в съдебно заседание от 01.12.2022г. и обективираното в ПИП № ПР2220232/16.06.2022г. В тази връзка заявява, че в едната декларация е заявил, че е пазач, а в декларация пред друг контролен орган – роднина.   Дори да се приеме, че показанията му не могат да се ценят поради евентуална зависимост, Районният съд не е обсъдил и показанията на св. М.Г., който е собственик на имота, отдаден под наем на „***“ ЕООД и който не е заинтересован от изхода на делото. Същият заявява, че в имота има два фургона, които са негови и в тях се държат инструменти и храна за кучетата. Засичал е понякога на обекта И.М. да храни кучетата и да пие бира с управителя Ю. Б.. Не го е виждал да извършва други дейности. Знае, че са роднини.

Фактът, че вписаните сведения в декларацията не установяват уговорено трудово възнаграждение, което е съществен елемент от ТПО, както и че от събраните гласни и писмени доказателства не установяват еднопосочно и по категоричен начин наличието на трудово правоотношение, налагат извод, че в случая административнонаказателното обвинение не е доказано по несъмнен начин, т.е. че към датата на проверката И.М.е бил нает от дружеството - жалбоподател да извършва конкретна работа в негова полза. В конкретния случай от събраните по делото доказателства, включително и от възраженията на управителя в АУАН, показанията на лицето М.Г. и И.М.е установено, че последния има роднински отношения със съпругата на управителя на дружеството и не получава трудово възнаграждение. Ето защо с оглед установеното, следва да се приеме, че не съществува трудово правоотношение между страните, поради което не възниква и задължение за сключване на трудов договор в писмена форма между тях.

След преценка на събраните по делото доказателства настоящата касационна инстанция достигна до извода, че вмененото нарушение не е доказано по безспорен начин, съответно незаконосъобразно е ангажирана отговорността на касационния жалбоподател. Решението на Районен съд - Перник е неправилно и като такова следва да бъде  отменено, както и издаденото НП.

Относно разноските:

С оглед изхода на делото и съобразно разпоредбите на чл. 63д, ал. 1 от ЗАНН, във връзка с чл. 143, ал. 1 от АПК, в полза на жалбоподателя следва да се присъдят направените съдебни разноски, в хода на двете съдебни инстанции, представляващи платено адвокатско възнаграждение в общ размер на 1 000 /хиляда/ лева.

Мотивиран от горното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН, настоящият касационен състав на Административен съд – Перник

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 42 от 10.02.2023 година, постановено по АНД № 1605 по описа за 2022 година на Районен съд - Перник, като ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 14-0000774 от 27.07.2022 г., издадено от директора на Дирекция "Инспекция по труда" - Перник, с което на „***“ ЕООД с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: гр. Перник, ул. „***“ бл. 76, вх. Г, ет. 3, ап. 78, в качеството му на работодател по смисъла на §1, т.1 от ДР на Кодекса на труда е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лв (хиляда и петстотин лева) на основание чл. 414, ал. 3 от КТ за нарушение на чл. 62, ал. 1, вр. чл. 1, ал. 2 от същия кодекс, като незаконосъобразно.

ОСЪЖДА Дирекция " Инспекция по труда" – Перник да заплати на „***“ ЕООД с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: гр. Перник, ул. „***“ бл. 76, вх. Г, ет. 3, ап. 78, представлявано от управителя Ю.И.Б. сума в размер на 1000 /хиляда/ лева, представляваща направени по делото съдебни разноски.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване или протест.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

 

         ЧЛЕНОВЕ: /п/

 

                              /п/