Решение по дело №6/2020 на Районен съд - Бяла Слатина

Номер на акта: 65
Дата: 13 август 2020 г. (в сила от 1 септември 2020 г.)
Съдия: Силвия Андреева Житарска
Дело: 20201410200006
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№…….

гр.Б.С. 13.08.2020г.

 

В    И  М  Е  Т  О   Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

 

Белослатински Районен съд, I наказателен състав в публичното си заседание на 14 юли Две хиляди и двадесета година в състав :

                                                                              

                                                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ: СИЛВИЯ ЖИТАРСКА

 

при секретаря Ивелина Витанова, като разгледа докладваното от съдия Житарска НАХ дело № 6 по описа на 2020г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59-63 ЗАНН.

Б.В.Б. ***, ЕГН ********** е обжалвал НП № 19-0248-001045/11.11.2019г. на Началника на РУ гр.Б.С., с което за нарушение на чл.190, ал.3 ЗДП му е наложено административно наказание Глоба в размер на 20,00 лева на основание чл.1585 ЗДвП, за нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП му е наложено адм. наказание по чл.183, ал.1, т.1, предл.2 ЗДвП – глоба в размер на 10 лева и за нарушение на чл.5, ал.3 т.1 от ЗДвП му е наложено адм. наказание по чл.174, ал.1, т.2 ЗДвП – глоба в размер на 1000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца.

В жалбата си жалбодателя твърди, че обжалваното НП е незаконосъобразно, тъй като изложеното в него не отговаря на истината и че същият не е карал по републиканската мрежа.

Ответника по жалбата, редовно призован не е изпратил представител и не е взел становище по нея.

Разпитаха се  актосъставителя и свидетеля по акта.

По делото са представени акт за констатирано нарушение серия GA 99822/27.10.2019г. и НП № 19-0248-001045/11.11.2019г., приети от съда.

Съдът като прецени събраните по делото доказателства и релевираните от жалбодателя претенции, приема  за установено следното:

Жалбата е подадена в срока по чл.59, ал.2 ЗАНН и е ДОПУСТИМА. Разгледана по същество тя е ОСНОВАТЕЛНА.

От анализа на събраните по делото доказателства е видно, че на 27.10.2019г. в с.А., обл.В.  на жалбоподателя е бил съставен акт за нарушение, за това че на същата дата в с.А.,  по улица „Вихрен“ пред номер 1 управлява лек автомобил Рено Меган с рег. Номер  ВР 0192 СХ, собственост на З.Б. от с.А. с влезли в сила наказателни постановления и неплатени глоби в размер на 690.00 лева., без да носи КТ към СУМПС, както и управлява под въздействието на алкохол в кръвта 1,07 промила в издишания от него  въздух. Пробата е взета с техническо средство Дрегер Алкотест 7510 с номер 0018  01,04 часа. АУАН е съставен от мл. автоконтрольор А.К.Д., в присъствието на свидетеля Ц.Т.П. и нарушителя,  подписан от последния без възражения. Въз основа на този акт Началника на РУ Б.С. е издал Наказателно постановление против Б., с което за констатираните нарушения му е наложил административни наказания на основание чл.185 ЗДП – глоба в размер на 20 лева, по чл.183, ал.1, т.1, предл.2 ЗДП – глоба в размер на 10 лева и по чл.174, ал.1, т.2 ЗДвП – глоба в размер на 1000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца .  Именно това постановление се обжалва.

Горната фактическа обстановка се установява от акта за нарушение, Наказателното постановление и показанията на актосъставителя и свидетеля по акта, като в съдебно заседание се разпитаха свидетели, които опровергават посоченото в акта място на извършване на нарушенията. Според жалбоподателя и разпитаните в с.з. свидетели – Ц. И. П. и С. Д. Б., Б. работи като тракторист при св.П. и след приключване на смяната му той предал трактора на св.Б., който бил нощна смяна. На полето, където се обработват площите е поставен фургон, и там работниците се хранят, почиват и нощуват. Тази вечер св.П. закарал на блока нафта, а св.Б. обработвал земеделските площи, докато жалбоподателя почивал във фургона. Тъй като трябвало да се забразди, а вече било тъмно, св.Б. се обадил по телефона на колегата си Б., който да влезе с лекия автомобил от едната страна на блока и да го насочи с фаровете към трактора. На Б. смяната била свършила и той бил вече употребил алкохол. За да се свърши поетата от св.Б. работа, жалбоподателя се качил в лекия си автомобил и по земния път заобиколил блока и насочил автомобила така, че да може да осветява на тракториста, за да забраздва. След като приключили, връщайки се към фургона, но в близост до републиканския път го спрели полицаите и му извършили проверка, за която му съставили цитирания по-горе акт.

След служебна проверка на акта и обжалваното Наказателно постановление съдът констатира, че са допуснати съществени процесуални нарушения в следния смисъл:

Видно от АУАН същият е съставен в нарушение на установената в чл.40 и следващи от ЗАНН процедура. Контролният орган е длъжен, след като състави акта в присъствието на свидетелите, присъствали при извършване или установяване на нарушението и в присъствието на нарушителя да му го предяви, като го запознае със съдържанието му и му даде възможност да впише своите възражения в случай, че не е съгласен със съдържанието в акта, в съответствие с разпоредбата на чл.42, т.8 ЗАНН.  В случая акта е изготвен на компютърно устройство / а не на бланка, ръкописно/ и предварително, преди да бъде принтиран е записано печатно, че нарушителя няма възражение, и едва тогава му е връчен за подпис. Липсват данни да е дадена възможност на жалбоподателя да впише своите възражения, както и да му се разяснят правата, че има право в три дневен срок от връчването му да направи такива писмено, а отделно от това в акта липсва такова указание за правото му по чл.44, ал.1 от ЗАНН.  Това е важно за административно-наказателното производство, в частност за изясняване на фактическата обстановка по делото, когато се оспорва изключително важен елемент от него, а именно мястото на извършване на проверката и констатиране на извършване на нарушението. Жалбоподателя, както в жалбата, така и в съдебно заседание поддържа, че същият се е намирал на полето, в близост до пътната мрежа, когато е бил спрян и му била извършена проверката, което се твърди и от свидетелите П. и Б.. Водените от него двама свидетели потвърждават това обстоятелство, като се пояснява, че лицето е нощувало във фургона и не е напускал земеделския блок, а е шофирал автомобила по път, който те са направили, за да стигат до фургона.

За да може съдът да анализира и съпостави показанията на актосъставителя, свидетеля по акта и на свидетелите П. и Б., и да прецени тяхната достоверност, преди това е трябвало да се спази процедурата по издаване на АУАН, за да се гарантира правото на защита на вписания в акта нарушител. В случая това право е било нарушено, като не му е била дадена възможност да впише своите възражение, нито му е разяснено правото на такива в тридневен срок от подписване на акта.

Тези правила са свързани с безспорното доказване на нарушението и обосноваността на съставения акт и гарантират правото на защита на нарушителя, както и със спазване на процедурата по административно-наказателното производство.

   Обсъденото до тук е достатъчно основание наказателното постановление да бъде отменено изцяло, без съдът да се занимава с въпроса извършено ли е нарушението, жалбодателя негов автор ли е и виновно ли го е сторил.

Имайки предвид тези съображения съдът намира, че макар и наказателното постановление да е издадено от компетентен орган в рамките на неговите правомощия и в предписаната от закона форма, същото се явява незаконосъобразно във връзка със спазването на установената в ЗАНН процедура.

Водим от горното и на основание чл.63 ал.1 ЗАНН съдът

 

Р   Е   Ш    И :

 

ОТМЕНЯ НП № 19-0248-001045/11.11.2020г. на Началника на РУ гр. Б.С., издадено срещу Б.В.Б. ***, ЕГН **********, с което за нарушение на чл.190, ал.3 ЗДП му е наложено административно наказание Глоба в размер на 20,00 лева на основание чл.1585 ЗДвП, за нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП му е наложено адм. наказание по чл.183, ал.1, т.1, предл.2 ЗДвП – глоба в размер на 10 лева и за нарушение на чл.5, ал.3 т.1 от ЗДвП му е наложено адм. наказание по чл.174, ал.1, т.2 ЗДвП – глоба в размер на 1000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

Решението подлежи на касационно обжалване в 14 дневен срок от получаване на съобщението пред  Административен съд –В. . 

                                                            

 

 РАЙОНЕН СЪДИЯ: