Определение по дело №1089/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1154
Дата: 8 юни 2020 г.
Съдия: Мария Симеонова Ганева
Дело: 20207050701089
Тип на делото: Касационно частно административно дело
Дата на образуване: 29 май 2020 г.

Съдържание на акта

                                     О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

№………………/ 08.06.2020 г., гр. Варна

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ГР.ВАРНА- ІV касационен състав, в закрито съдебно заседание на осми юни  две хиляди и двадесета година в състав:                                                                

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ : Мария Ганева  

                                                            ЧЛЕНОВЕ: Марияна Ширванян 

                                                                                 Ромео Симеонов 

при секретаря и в присъствието на прокурора , като разгледа докладваното от председателя частно  касационно адм. дело № 1089 по описа за 2020 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по чл.229 и сл. във вр. §19 от АПК .

Образувано е по частна жалба на кмета на район „Владислав Варненчик“ при Община Варна , подадена чрез пълномощник – главен юрисконсулт  Н. Т. , срещу  определение № 1861/30.01.2020 г.  на Варненския  районен съд /ВРС/ по  гражд. дело №11199/2019 г. ,  с което е допълнено по реда на чл.248 от ГПК решение  № 5653/11.12.2019 на същия съд. 

Жалбоподателят твърди както недопустимост, така и неправилност на постановения съдебен акт с доводи за неприложимост на чл. 78 от ГПК поради съществуване на специалното правило на чл. 143 от  същия кодекс. Обстоятелството, че в чл. 143 от АПК  не се съдържа регулация на хипотезата по присъждане на разноски в случаите на изменение на административен акт според жалбоподателя налага извод,  че  административният орган не дължи  съдебно-деловодни разноски в подобна  хипотеза. Излагат се доводи за  немотивираност на  съдебно решение относно определената оценка на подобрения.

Отправено искане към съда е за „обезсилване или отмяна „ на атакуваното съдебно  определение поради преценка за неговата „ недопустимост  и незаконосъобразност“.

Ответната страна по жалбата е получила съобщение за подадената частна жалба , но не депозира писмено становище .

След като обсъди наведените в частната жалба оплаквания и събраните по делото доказателства, касационният съд приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Процесуалното право на частна жалба е упражнено в срока по чл. 248, ал.3 от АПК и е упражнено от лице с активна процесуална  легитимация – страна в първоинстанционното съдебно производство , за която акта е неблагоприятен . В обобщение подадената частна жалба е допустима, а разгледана по същество е неоснователна поради следните съображения : 

С решение № 5653/11.12.2019 г. по гражд. дело № 11199/19 г. ВРС е изменил  заповед  № ПР-1/19.06.2019 г. на кмета на район „Вл. Варненчик „ при Община Варна , с която е одобрена оценка на земя с площ от 38 кв.м. , представляваща част от ПИ с ид. 10135.4501.169 по КККР на гр. Варна в размер на 839 лв. като  е определил оценка от 2012 лева.

С определение № 1861/30.01.2020 г.  същият  съд е допълнил съдебното решение в частта на разноските като е осъдил  район „Вл. Варненчик “  при Община Варна да заплати на П.  В.В.  съдебно-деловодни разноски  от 378.95 лв. В мотивите на този съдебен акт е изложено правно становище на предходната съдебна инстанция за отсъствие в чл. 143 от АПК на предписание за начин по присъждане на разноски при изменение на административен акт от съда . В тази връзка се твърди приложимост  на чл. 78 от ГПК по аргумент на чл.144 от АПК. Съобразявайки се с тази нормативна уредба ВРС е определил дължим от ответника размер на разноски  при съотнасяне на определената оценка на земята от административния орган  и определената оценка от съда. 

Несъстоятелна е тезата на жалбоподателя за недопустимост на атакуваното съдебно определение, още повече че това оплакване се аргументира с доводи за неговата неправилност поради погрешно тълкуване и прилагане на закона.  Районният съд е постановил  определение  по допълване на свое решение в частта на разноските , след като е бил валидно  съзиран с подобно искане – молба на П.В.В., жалбоподател в протеклото пред този съд производство. Не е налице нито  неподведомственост , нито неподсъдност  на производството, приключило с постановяване на атакуваното определение, тъй като според предписанието на чл. 248 от ГПК  по молба за допълване на решението в частта на разноските се произнася  съдът, постановил решението ,чието изменение се иска.  

Предписанието на чл. 143 от АПК , озаглавено „ Отговорност за разноски“  дава регламентация по присъждане на съдебно-деловодни разноски в случаите на отменен или оттеглен административен акт или на отхвърлено оспорване , но не и при изменен от съда административен акт. Именно  поради липса на уредба на тази  хипотеза в АПК се правоприлага  регулацията на чл. 78 от ГПК по аргумент на чл. 144 от АПК, според който за неуредените  в този дял въпроси  се прилага ГПК.

Кратката регламентация на производствата пред съд в глава ІХ от АПК сочи за използван законодателен подход по препращане към детайлната уредба на съдопроизводство в ГПК, което е допълнителен довод за правилността на правните разсъждания на първоинстанционния съд.

Потвърждения за приложимостта на ГПК се съдържат още в съдебната практика и  правната доктрина. В решение № 5091/05.04.2019 г. на ВАС по адм. дело № 10263/2017 г. се посочва, че в чл. 143 , ал.1 от АПК не е уредена хипотезата за присъждане на разноски при частична отмяна на административния акт, според правилото на чл. 78, ал. 1 ГПК, субсидиарно приложимо по силата на препращащата разпоредба на чл. 144 АПК, заплатените от ищеца такси, разноски по производството и възнаграждение за един адвокат, ако е имал такъв, се заплащат от ответника съразмерно с уважената част от иска.

За съдебни производства чл.143 от АПК, за разноски по които липсва уредба , се прилагат правилата на ГПК / чл.144/ виж П. К., Т.И ,  А. Г., Й. Б, Административнопроцесуален кодек коментар , стр. 297.

В контекста на гореизложеното правилен е подходът на районния съд по определяне на  разноските , съобразявайки се с правилото на чл. 78, ал.3 от ГПК.

Доводът на жалбоподателя , че обжалваното определение е неправилно, защото е немотивирано съдебното решение относно определената  оценка на земята има отношение към правилността на съдебното решение, а то не е предмет на  настоящия инстанционен съдебен контрол.

Несъстоятелната е правната теза на  жалбоподателя , че не дължи  разноски , понеже издадената негова заповед не е отменена по съдебен ред, защото постановеното от районния съд изменение на неговата  заповед е именно поради установена материална незаконосъобразност на същата. Изменението на   индивидуален адм. акт означава частична отмяна на акта от съда предвид   установена негова незаконосъобразност , поради която преписката не се връща за повторно разглеждане от административния  орган, а  се решава от съда на основание неговото правомощие по чл. 173 ,ал.1 от АПК.

Правилно районният съд е определил като субект на  правното задължение по  заплащане на съдебно-деловодни разноски район „Владислав Варненчик “ при Община Варна , съобразявайки се с предписанието на чл . 27, ал.2 от ГПК и с оглед  факта, че кметът на район „ Вл. Варненчик“ е определен за второстепенен разпоредител с бюджетни средства  по приложение № 20 към решение № 1556-4/4/ по протокол № 4 от 11.02.2020 г. на Общински съвет Варна. 

Мотивиран от изложените съображения , Варненският административен съд, ІV-ти касационен състав,

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА определение № 1861/30.01.2020 г. по гражданско дело № 11199/2019 година по описа на Варненския  районен съд.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване .

 

                                                                          Председател:                          

 

 

                                                                           Членове:            1.             

 

 

 

                                                                                                        2.