Определение по дело №219/2019 на Окръжен съд - Добрич

Номер на акта: 133
Дата: 11 март 2020 г. (в сила от 23 февруари 2021 г.)
Съдия: Теменуга Иванова Стоева
Дело: 20193200900219
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 31 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

         О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е  № 133

                       гр.Добрич 11 .03.2020 г.

ДОБРИЧКИ ОКРЪЖЕН СЪД...... ТЪРГОВСКА КОЛЕГИЯ  закрито заседание на единадесети март                

през две хиляди и двадесета                              година в състав:

                                                           ОКРЪЖЕН СЪДИЯ:Т.СТОЕВА

                                                     

при  секретаря ……………………….............      и в присъствието на прокурора......................................................................като разгледа докладваното  от  съдия докладчик Стоева.......Т.д.№219

от 2019г.по описа на съда и за да се произнесе взе предвид следното: 

     Постъпила е искова молба от К.Г.К.  ЕГН ********** ***,чрез адв.Е.С.,ВАК ,съдебен адрес ***,офис 7 срещу К.И.П. ,със съдебен адрес ***,в качеството й на председател на СД на „***“АД,ЕИК ***,със седалище и адрес на управление –гр.Добрич,бул.“***“№28 ,с правно основание чл.240а от ТЗ и с цена на иска –сумата от 5000лв.,частично предявен от общ размер 325 000 лв.-вреди,причинени на дружеството от ответницата по делото.

   С Разпореждане от №183 от 12.02.2020г.по т.д.№219/2019г.на ДОС ,съдът е дал указания за конкретизиране на обстоятелствената част на исковата молба,които най-общо са в насока да се посочи с кое конкретно свое действие и за кой период от управлението си ответницата е увредила интересите на дружеството,в какво се състоят конкретните вреди и на каква стойност са и за кои лица се твърди,че имат качеството на „свързани лица“,които притежават такъв размер от акциите в капитала на дружеството,че да могат да влияят  върху вземането на решенията на същото.

   Постъпила е уточняваща молба от ищеца по делото,в която се излага следното:Налице са изначално вредоносни действия и бездействия на  г-жа К.И.,увреждаща интересите на „“АД, а именно приходи от стопанска дейност се акумулират само в ЕООД“Турист строй комерс“,което е собственост на акционерното дружество.Като председател на СД на дружеството тя сключва изменя и прекратява всякакви договори и извършва разпоредителни сделки с имуществото на дружеството- ЕООД“Турист строй комерс“, без да е налице решение на едноличния собственик на капитала.Самоволно вземаните от нея решения са не в интерес на дружеството,а в неин личен интерес.

   Дружеството съищец по делото няма имущество,акционерите му нямат възможност нито пряко да участват в дейността му ,нито да упражняват правата си по притежаваните от тях акции за получаване на дивидент.

  Не е извършено преобразуване на ЕООД чрез вливането му в новоучреденото акционерно дружество.

  Към 2014 г. ,видно от ГФО ЕООД““ има неразпределена печалба в размер на 134 000 лв.,а към края на 2018г. тя е в размер на 58 000 лв.Поради лошото управление на дружеството съищец акционерите не са получили дивиденти ,като е нанесена вреда в размер на 76 000 лв.

  От една страна с бездействието си-непредприемане на процедура по преобразуване на ЕООД чрез вливане в АД,а от друга страна с действията си –лошо управление на дружеството е причинила вреди на акционерите за 325 000 лв.,представляващи чистата стойност на внесените суми от акционерите,а в условията на евентуалност за 258 000 лв.-чистата стойност на имуществото на дружеството.

  Посочените обстоятелства в уточняващата молба са лишени от конкретика.Не става ясно кои договори са сключени или прекратени във вреда на дружеството ,съищец по делото  и в какво се изразява тази вреда.

    Период,определен от началото на управление до настоящия момент също е неконкретизиран,тъй като в този период са извършвани множество действия,свързани с управлението на двете цитирани дружества,които би следвало да бъдат описани,с цел да се изследват от съда в процеса на производството.Това в съществена степен затруднява и защитата на ответника,който следва да организира защитата си по конкретни твърдения за нарушения и за конкретен период от време.

   В края на уточняващата молба се настоява съдът да допусне правна фикция какви точно действия и бездействия биха били извършени от добросъвестно лице,което не притежава най-голям брой акции в АД,не притежава свързаност с други акционери,не е председател на СД и пр.Тук следва да се отбележи,че съдът не работи с фикции,а с установими с всички доказателствени средства обстоятелства,сочени в исковата молба.

  Единственото установимо обстоятелство е твърдението,че ответницата не е инициирала вливането на съществуващото ЕООД в новосъздаденото акционерно дружество.Не е ясно отправяни ли са предложения за вливане на дружеството,поставяна ли е такава точка от дневния ред на изрично посочено общо събрание на акционерите ,респективно на органите на управление на съществуващото към момента дружество с ограничена отговорност,поради което и в тази своя част обстоятелствата по делото не са изяснени.

     С тези мотиви и поради неотстраняване на посочените в Разпореждане №183 от 12.02.2020г.по т.д.№219/2019г.на ДОС нередовности на исковата молба,производството по делото следва да бъде прекратено.

    Водим от изложеното Окръжният съд,

        О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

    ПРЕКРАТЯВА производството по т.д.№219/2019г.по описа на Добрички окръжен съд.

    Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Апелативен съд гр.Варна в двуседмичен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                  ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: