Решение по дело №281/2019 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 320
Дата: 26 ноември 2019 г. (в сила от 26 ноември 2019 г.)
Съдия: Николета Антонова Карамфилова
Дело: 20197110700281
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 септември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е   № 320

гр.Кюстендил, 26.11.2019г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

             Кюстендилският административен съд, в публично съдебно заседание на двадесети ноември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА СТОЙЧЕВА

                                         ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА АЛЕКСОВА - СТОИЛОВА

                                                              НИКОЛЕТА КАРАМФИЛОВА

 

със секретар Лидия Стоилова и с участието на прокурор Марияна Сиракова от ОП Кюстендил, като разгледа докладваното от съдия Карамфилова КАНД №281/2019г., за да се произнесе взе предвид:

 

            Производството е по реда на чл.63 от ЗАНН във вр.с чл.208 и сл. от АПК.

            Началник група КПДГПА при ОДМВР – Кюстендил, ул.“Цар Освободител“ №269 обжалва решение №280/25.07.2019г. на ДРС, постановено по АНД №392/2019г., с което е отменено НП №18-5310-001908/19.02.2019г. на началник група КПДГПА при ОДМВР – Кюстендил. Развиват се съображения за незаконосъобразност на съдебния акт, представляващи касационни основания по чл.348, ал.1, т.1 и 2 от НПК.  Иска се отмяна на решението, респ. потвърждаване на наказателното постановление.

            Ответникът чрез пълномощника изразява становище за неоснователност на жалбата и оставане в сила решението на районния съд.        

            Заключението на прокурор Марияна Сиракова от КОП е за неоснователност на касационната жалба и правилност на въззивното решение.

               Предмет на касационно оспорване е решение на ДРС №280/25.07.2019г., постановено по АНД №392/2019г., с което е отменено НП №18-5310-001908/19.02.2019г. на началник група КПДГПА при ОДМВР – Кюстендил. К.А.Ш. *** е санкциониран на основание чл.179, ал.2 от ЗДвП като му е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 лв. за нарушение на чл.23, ал.1 от ЗДвП.

             Въззивният съд е отменил НП като незаконосъобразно, формирайки извод за допуснати съществени нарушения на ЗАНН, както и поради недоказаност на нарушението.

             Касационната жалба е допустима – подадена е от процесуално легитимен субект на касационно оспорване, срещу съдебен акт, подлежащ на обжалване по реда на чл.208 от АПК, в преклузивния срок по чл.211, ал.1 от АПК.

             В пределите на служебната проверка по чл.218, ал.2 от АПК не се установяват основания за нищожност и недопустимост на оспореното решение на ДРС. Същото е и правилно, тъй като е постановено след задълбочен анализ на доказателствения материал и правилното приложение на закона.          

К.А.Ш. е санкциониран с процесното наказателно постановление, за това че на 24.11.2018г., около 10.20ч., на АМ „Струма“, км72+500 в посока София, движейки се с лек автомобил Неоплан Н208 с рег.№Е9368КН, поради неспазване на необходимата дистанция от движещия се пред него лек автомобил Ауди КУ7 с рег.№***** го е блъснал. За констатирано нарушение на чл.23, ал.1 от ЗДвП е съставен АУАН №1908/24.11.2018г., а въз основа на констатациите в него е издадено обжалваното НП. Събрани са гласни доказателствени средства чрез разпит на контролните органи, които сочат, че не са очевидци на нарушението, пристигнали са по подаден сигнал и са установили двата автомобила крайно в дясно на пътното платно на автомагистралата. Снети са и обясненията на св.Б. И. – очевидец на ПТП-то, който заявява, че е бил пътник в лек автомобил, който се е движел преди един автобус. При застигането им автобусът е предприел маневра изпреварване и в момента, в който са се изравнили, е забелял да идва друга кола - джип. Тя непрекъснато присветквала на автобуса, движела се в висока скорост. Автобусът се включил в дясната лента пред автомобила на свидетеля и когато джипа се изравнил с автобуса, св.Илиев забелязал ръкомахания от водача на джипа, отправяне на неприлични жестове. Същевременно притискал автобуса надясно, умишлено го засичал, принуждавал го да намали скоростта. Автобусът започнал да дърпа още в дясно, да му светят стоповете, при което джипа свил рязко пред автобуса, набил спирачки, водача на автобуса също набил спирачки, и при отминаване свидетелят видял, че са се ударили. В последствие решил да подаде сигнал на тел.112, дал и писмени обяснения, приложени по делото.

От Дирекция „Национална система 112“ – София е представена информация, потвърждаваща за подаден сигнал от мобилния телефон на св.Боян Илиев, а от отбелязването в протокола от с.з. на 10.07.2019г. се установява, че изслушаният звукозапис потвърждава показанията на св.Илиев.

 Приобщени към доказателстветия материал по делото е справка от АПИ, от която се установява, че скоростта на лекия автомобил Ауди КУ7 е била около 116 км/ч, а тази на автобуса - около 90 км/ч., както и копие на тахографска шайба на автобуса.

Вмененото на К.Ш. административно нарушение на чл.23, ал.1 от ЗДвП, КАС намира за несъставомерно. Разпоредбата на чл.179, ал.2 от ЗДвП е приложима, когато поради движение с несъобразена скорост, неспазване на дистанция или нарушение по ал.1 се причини ПТП. Съдържащите се в преписката на АНО доказателства и тези, събрани в хода на съдебното производство, не установяват  изпълнителното деяние – движение с несъобразена скорост от страна на управлявания от жалбоподателя автомобил Неоплан Н 208 с рег.№Е9368КН. Релевантните за спора факти и обстоятелства по движението на нарушителя като водач на посоченото МПС и движението на лек автомобил Ауди КУ7 с рег.№***** установяват: първо - извършване на маневра изпреварване от страна на лекия автомобил, второ - принуждаване да се намали скоростта на автобуса чрез притискане плътно в дясно на платното за движение и трето – рязко заемане на място в дясната лента за движение от лекия автомобил, принудило водача на автобуса да намали скоростта на движение и да го удари. Анализът на писмения доказателствения материал, на основата на гласните доказателства /показанията на св.Илиев, които съдът кредитира като обективни и безпротиворечиви/, обуславя извод за несъставомерност на поведение на К.Ш. в качеството му на водач на автомобил Неоплан Н 208 в нарушение на чл.23, ал.1 от ЗДвП. По никакъв начин не може да се обоснове извода на АНО, че нарушителят се  е движел с несъобразена скорост, която да не му е позволила да спре и и да реализира ПТП. Поведението на въззивния жалбоподател не може да се квалифицира като противоправно по сочената разпоредба, тъй като друг участник в движението е нарушил разпоредбата на чл.42, ал.1, т.2 от ЗДвП. Предметът на предявеното обвинение с АУАН и НП определя и предмета на доказване, като при съдебно оспорване, тежестта за установяване на всички признаци от състава на нарушението е за АНО. Анализът на събраните от административния орган и от районния съд писмени и гласни доказателствени средства, не установява извършването на деянието, определено като административно нарушение. Несъставомерността на нарушението обуславя незаконосъобразността на НП.

  КАС приема, че  като е достигнал до същия краен правен извод, ДРС е постановил правилно решение, което ще бъде оставено в сила.

               Воден от горното и на основание чл.221, ал.2 от АПК, Административният съд

 

Р   Е   Ш   И:

 

               ОСТАВЯ В СИЛА решение №280/25.07.2019г. на Дупнишкия районен съд, постановено по АНД №392/2019г.

Решението е окончателно.

 

 

 

                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:                         

 

 

 

                               ЧЛЕНОВЕ: