Решение по дело №10006/2012 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1897
Дата: 15 март 2019 г. (в сила от 19 октомври 2020 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20121100110006
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 юли 2012 г.

Съдържание на акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

15.03.19г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги И.

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 14.02.19г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/  гражданско дело № 10006/12г. и констатира следното:

Предявени са искове от П. А. против Б. Й. и Е. Н. с правно основание чл. 30 от ЗЗД за – унищожаване на упълномощителна сделка от 24.03.08г. /с която П. А. е учредил представителна власт в полза на Е. Н./; чл. 26, ал. 1, предл. 3-то от ЗЗД и чл. 26, ал. 2, предл. 2-ро от ЗЗД за – прогласяване нищожността на договор за покупко-продажба на недвижими имоти /обективиран в нотариален акт № 56 от 07.04.08г. на нотариус Б. Н./; чл. 124 от ГПК за – установяване, че ищецът е собственик на: апартамент № 8 /с прилежащите му избено помещение и идеални части/ и гараж № 12 /с прилежащите му идеални части/, които имоти са индивидуализирани подробно в посочения нотариален акт. Заявено е и искане по чл. 537, ал. 2 от ГПК за отмяна на същия нотариален акт.

Правната квалификация на исковете е направена от председателя на състава в съответствие с молбите на ищеца от 13.12.11г. /депозира пред САС/ и от 05.12.16г. /депозирана пред СГС/. На практика двете посочени моли не се различават по съдържание.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

На 24.03.08г. П. А. е подписал пълномощно с, което е предоставил право на Е. Н. да се разпорежда със собствени на ищеца недвижими имоти /апартамент и гараж/. На 07.04.08г. пълномощникът /Е. Н./ е продал имотите на Б. Й. /сделката е обективирана в нотариален акт № 56 от 07.04.08г. на нотариус Б. Н./.

Искът по чл. 30 от ЗЗД е – основателен:

С влязъл в сила съдебен акт /присъда от 10.11.14г. на АСН по н.о.х.д. № 179 от 14г./ ответникът Е. Н. е бил признат за виновен в извършване на престъпление по чл. 214 от НК. В дизпозитива на посоченият съдебен акт изрично /изчерпателно, подробно и конкретно/ са описани всички релевантни за настоящия спор обстоятелства /касаещи отношенията между страните при оформянето на процесната упълномощителна сделка от 24.03.08г./. Този съдебен акт /който се явява задължителен за настоящият граждански съд в хипотезата на чл. 300 от ГПК/ директно удостоверява предпоставките на чл. 30 от ЗЗД /а именно, че – процесната упълномощителна сделка е била подписана от ищеца след заплаха/. С оглед това първият иск следва да бъде – уважен. В случая предпоставките на иска се установяват директно /категорично, еднозначно/ с посочената присъда на наказателния съд и поради това председателят на състава не обсъжда събраните в процеса гласни доказателства /същите на практика няма как да дерогират правната последица по чл. 300 от ГПК/.

Основателен /предвид изхода на спора по иска с правно основание чл. 30 от ЗЗД/ се явява и искът по чл. 26, ал. 2, предл. 2-ро от ЗЗД:

Установеният порок на процесното пълномощно /въз основа на което е била сключена процесната сделка за покупко-продажба/ е обстоятелство, което налага /само по себе си/ директен извод, че – недвижимите имоти са били прехвърлени в полза на Б. Й. без съгласие на ищеца. С оглед това – искът за нищожност следва да бъде уважен. В допълнение:

Председателят на състава намира, че в случая /макар в тази част уточняващите молби на ищеца да не са съвсем прецизни/ правната квалификация на иска е именно по чл. 26, ал. 2, предл. 2-ро от ЗЗД /а не по чл. 30 от ЗЗД за унищожаване на процесната продажба – каквито доводи е изложил САС в отменителното решение/. Дори и при посочената квалификация на иска обаче /по чл. 30 от ЗЗД/ правният ефект /правните последици/ на процесната сделка следва да бъде отречен отново /по същите, изложените по-горе съображения/.

Досежно иска по чл. 26, ал. 1, предл. 3-то от ЗЗД:

Ищецът поддържа, че процесната продажба е нищожна поради сключване на договора в противоречие с добрите нрави /конкретните доводи в тази връзка са, че: имотът е бил продаден на изключително занижена цена и, че: пълномощникът Е. Н. и купувачът Б. Й. са се уговорили във вреда на упълномощителя – ищеца по смисъла на чл. 40 от ЗЗД/. Председателят на състава намира, че – този иск е заявен като евентуален на исковете с правно основание чл. 30 от ЗЗД и чл. 26, ал. 2, предл. 2-ро от ЗЗД /доколкото на практика основното твърдение, защитна теза на ищеца е, че – правоотношението по продажба се явява недействително като оформено при липса на съгласие на продавача, която липса произтича пряко от унищожаемостта на процесното пълномощно/. С оглед това – съдът не следва да излага съображения /да разглежда по същество/ посочената евентуална претенция. Същата обаче би се явила основателна:

В дизпозитива на посочената наказателна присъда е конкретизирана изрично пазарната стойност на процесния недвижим имот към момента на продажбата /причинената на ищеца имотна вреда/ и тази стойност значително надвишава визираната в процесния нотариален акт продажна цена на имота. В такава хипотеза следва да се приеме, че – страните по договора за продажба /Б. Й. и Е. Н./ са се договорили във вреда на собственика, упълномощителя /по смисъла на чл. 40 от ЗЗД/, а това обстоятелство директно попада в обхвата на правилото по чл. 26, ал. 1, предл. 3-то от ЗЗД.

Искът по чл. 124 от ГПК е основателен:

Изложеното сочи /предвид изхода на спора по горните искове/, че процесният договор за покупко-продажба не е породил правен /транслативен/ ефект в полза на ответника Б. Й.. С оглед това – ищецът следва да бъде признат за собственик на имота /материално правната легитимация на П. А., правото му на собственост спрямо имота до момента на изповядване на оспорената продажба не е спорна, а същата е и удостоверена с писмено доказателство – нотариален акт № 124 от 25.09.02г. на нотариус Б. Н./.

Искането по чл. 537, ал. 2 от ГПК следва да бъде отхвърлено /тази законова последица е приложима само спрямо констативни нотариални актове/.

С оглед изхода на спора в полза на ищеца следва да бъдат присъдени съдебни разноски, но само до размера на сумата 1 500 лева /внесен депозит при условията на чл. 47, ал. 6 от ГПК/. Правото на ищеца да претендира присъждане на адвокатски хонорар /реално платен в полза на представителите на страната/ следва да бъде отречено /доколкото спрямо П. А. е приложена последицата по чл. 83, ал. 2 от ГПК/.

Съдът,

 

Р Е Ш И :

 

 

 

УНИЩОЖАВА по иска на П.С.А. ЕГН ********** против Е.А.Н. ЕГН ********** упълномощителна сделка от 24.03.08г. /нотариално заверена при нотариус Б. Н./ - на основание чл. 30 от ЗЗД.

ПРОГЛАСЯВА НИЩОЖНОСТТА на договор /обективиран в нотариален акт № 56 от 07.04.08г. на нотариус Б. Н./ за покупко-продажба на недвижими имоти, сключен между Е.А.Н. ЕГН ********** /като пълномощник на П.С.А. ЕГН **********/ и Б.Д.Й. ЕГН ********** – на основание чл. 26, ал. 2, предл. 2-ро от ЗЗД.

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО по иска на П.С.А. ЕГН ********** против Б.Д.Й. ЕГН **********, че ищецът е собственик на: апартамент № 8, находящ се в град София, ул. Г. *********/надземен/, с площ от 96, 5 кв. м., заедно с избено помещение № 14, с площ от 9, 1 кв. м., заедно с 3, 28% ид. ч. от общите части на сградата и от правото на строеж върху мястото и Гараж № 12, находящ се в същата сграда, с площ от 27, 46 кв. м., заедно с 0, 94% ид. ч. от общите части на сградата и от правото на строеж върху мястото - на основание чл. 124 от ГПК.

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ иска по чл. 26, ал. 1, предл. 3-то от ЗЗД.

ОТХВЪРЛЯ искането по чл. 537, ал. 2 от ГПК.

ОСЪЖДА Е.А.Н. и Б.Д.Й. да платят на П.С.А. общо 1 500 лева – съдебни разноски /разпределени по равно между ответниците/.

ОСЪЖДА Е.А.Н. и Б.Д.Й. да платят на СГС държавна такса в размер на 1 195 лева – на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК /разпределена по равно между ответниците/.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

Председател: