Решение по дело №128/2020 на Районен съд - Провадия

Номер на акта: 260002
Дата: 27 януари 2021 г. (в сила от 17 февруари 2021 г.)
Съдия: Катя Ганева Савова
Дело: 20203130200128
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 май 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

           

            Р Е Ш Е Н И Е

 

 

 

Номер…/…..                                    Година 2021                                                 Град Провадия

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Провадийският районен съд                                                                            четвърти състав

На двадесети януари                                                       Година две хиляди и двадесет и първа

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:   КАТЯ САВОВА

Секретар: Мариана Ангелова

като разгледа докладваното от съдията

АНД № 128 по описа на съда  за 2020г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

            Образувано е по жалба на К.Ж.К. ЕГН ********** с адрес *** против НП № 20-0324-000223/10.04.2020 год. на Началник група към ОД на МВР- Варна, РУ-Провадия, с което му е наложено административно наказание “глоба” в размер на 100.00 /сто/ лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 /три/ месеца, на осн. чл.175, ал.1, т.3 от ЗДвП за извършено нарушение по чл.103 от ЗДвП.

С жалбата жалбоподателят моли съда да отмени атакуваното наказателното постановление, като счита същото за неправилно, незаконосъобразно, необосновано. Навежда доводи, че същото е издадено в нарушение на материалния закон, както и при допуснати нарушения на процесуални правила, водещи до нарушаване на правото му на защита.

В съдебно заседание редовно призован, жалбоподателя не се явява, представлява се от процесуален представител адв.А.А.,***, който счита, че наказателното постановление е неправилно и незаконосъобразно, постановено при съществено нарушение на процесуалните правила, нарушение на материалния закон и явна несправедливост на наложеното наказание.Навежда твърдения, че от акта за установяване на административно нарушение не се установява безспорно, че въззивникът е извършил нарушението. Твърди, че жалбоподателя не е извършил вмененото му нарушение по чл. 103 от Закона за движение по пътищата, тъй като по никакъв начин не е осуетил проверката на органите на контрол и регулиране на движението.Предвид тези пороци на наказателното постановление, процесуалният представител на въззивника счита, че същото следва да бъде отменено. Моли за отмяна на наказателно постановление, в условията на алтернативност моли намаляване на наложените наказания на основание чл.175, ал.1, т.3 от ЗДвП глоба в размер на 100 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца към минимума, предвиден от законодателя.

Въззиваемата страна в съдебно заседание редовно призована, не се явява и не е изразила становище по жалбата.

След преценка на доводите на жалбоподателя и с оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа и правна страна следното:

На 02.02.2020 год. около 02.30 часа в гр.Д., по ул***, посока гр.Тервел жалбоподателя К.К. управлявал МПС собствения си лек автомобил марка „***, като водача отказва да предаде документите си и осуетява извършването на проверка от органите за контрол.

Съставен бил акт за установяване на административно нарушение Серия „GA“ бл.№ 66297 от 02.02.2020 г., след което АНО издал атакуваното наказателно постановление.

Съдът разпита свид. Х.М.Х. – актосъставител, който дава достоверни и непротиворечиви показания, които съдът кредитира.

Гореописаната фактическа обстановка се установява от събраните по делото доказателства по АНП, които преценени в тяхната взаимносвързаност са логически свързани и последователни, поради което съдът ги кредитира.

Съдът  въз  основа  на  императивно  вмененото му  задължение  за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление, относно законосъобразността му, обосноваността му, и справедливостта на наложеното, административно наказание прави следните изводи:

Жалбата е процесуално допустима, подадена е в срока на обжалване от надлежна страна и е приета от съда за разглеждане, предвид датата на връчване на наказателното постановление 29.04.2020 год.

               Наказателното постановление № 20-0324-000223/10.04.2020 год. е издадено от компетентен орган - от Началник група към ОД на МВР- Варна, РУ-Провадия.

В хода на административнонаказателното производство, обаче са били допуснати съществени процесуални нарушения. Наказателното постановление е било издадено в шестмесечния преклузивен срок, като същото не е било съобразено с нормата на чл. 57 от ЗАНН. Вмененото във вина на въззивника нарушение не е индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере в какво е обвинен и срещу какво да се защитава.Липсват изискуемите от законодателя в чл.57, ал.1 от ЗАНН императивно изброени съставни части на наказателното постановлението и конкретно визираните в т.5 на тази разпоредба-описание на нарушението, обстоятелства, при които е извършено, както и на доказателствата, които го потвърждават. В НП и в АУАН е посочено времето на извършеното нарушение, както и неговото място, но не и изпълнителното деяние.

Описанието на нарушението в наказателното постановление е дадено алтернативно – отказва да предаде документите си или осуетява извършването на проверка от органите за контрол, което е недопустимо и представлява съществено процесуално нарушение в хода на административнонаказателното производство, доколкото нарушава правото на защита на привлеченото към отговорност лице, като не му позволява да разбере в какво е обвинено.

 В наказателното постановление липсва индивидуализация на извършеното нарушение, били са посочени и двете изпълнителни деяния предвидени в разпоредбите на чл.103 от ЗДвП. В този смисъл, съдът счита, че неопределяйки вида на конкретното изпълнително деяние АНО е допуснал нарушение, тъй като не би могло да се прецени дали правилно е приложен материалният закон, което е само по себе си достатъчно основание за отмяна на атакуваното НП, поради съществено нарушение на процесуални правила.

Горните нарушения съставляват нарушения на императивни правни норми, охраняващи правото на защита на нарушителя да научи какво административно нарушение му се вменява, за да организира адекватно защитата си.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

С оглед на изложеното, съдът намира, че жалбата се явява основателна и следва да се уважи, като се отмени обжалваното наказателно постановление, само на основание допуснати съществени процесуални нарушения в административнонаказателното производство в първата му фаза по съставянето на АУАН и издаването на НП, гарантиращи правото на защита на нарушителя, без съдът да се занимава с въпросите по същество.

 

 

 

 

 

По изложените съображения и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН Провадийският районен съд,

 

                                                                        

 

 

 

Р Е Ш И:

 

 

 

 

 

                ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 20-0324-000223/10.04.2020 год. на Началник група към ОД на МВР- Варна, РУ-Провадия, с което на К.Ж.К. ЕГН ********** с адрес *** е наложено административно наказание “глоба” в размер на 100.00 /сто/ лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 /три/ месеца, на осн. чл.175, ал.1, т.3 от ЗДвП за извършено нарушение по чл.103 от ЗДвП.

  

Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред Административен съд-Варна.

 

 

 

                                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: