Определение по дело №3/2019 на Районен съд - Пирдоп

Номер на акта: 243
Дата: 17 май 2019 г. (в сила от 9 юли 2019 г.)
Съдия: Донка Иванова Паралеева
Дело: 20191860100003
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 3 януари 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

Гр. Пирдоп, 17.05.2019 г.

 

РАЙОНЕН СЪД- ПИРДОП, трети състав, в закрито съдебно заседание на седемнадесети май две хиляди и деветнадесета година в състав:

РАЙОНЕН СЪДИЯ:  ДОНКА ПАРАЛЕЕВА

като разгледа докладваното от съдия Паралеева, гр. дело № 3 по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по чл.129, ал.3 ГПК вр. пар.1 от ЗР от ЗЗДН.

Производството е образувано по молба на И.Т.Ю., ЕГН: **********, с която се иска да бъдат взети законови мерки за нейната защита от осъществявано от нейната майка М.Т.Ю. домашно насилие, като в самата молба се заявява искане за издаване на „ограничителна заповед“, която да забранява достъпа на нейната майка. Молбата е депозирана в Софийски районен съд, от където след проверка данните за адресна регистрация на молителката, е установено, че адресът на лицето /постоянен и настоящ/ е в гр.Златица, поради което производството пред сезирания съд е прекратено и изпратено по подсъдност на РС-Пирдоп.

С разпореждане от 04.01.2019 г. РС-Пирдоп е оставил молбата без движение и е указал на молителката предвид неконкретизираността на молбата и изминалия дълъг период от време от депозирането и, в едноседмичен срок от съобщението да заяви поддържа ли молбата и ако я поддържа да посочи на кои точно дати са били осъществени актове на домашно насилие спрямо нея или в случай, че твърди системност на насилието, да посочи последните дати на прояви, които да попадат в законоустановения срок по чл.10 ЗЗДН; да конкретизира в какви точно действия е изразено насилието – какви заплахи са отправяни спрямо нея /с точност на изразите или действията/, каква проявна форма е имало физическото насилие, като случаите се опишат изчерпателно; да заяви какви конкретни мерки (от описаните в чл.5 ЗЗДН) желае да бъдат предприети спрямо лицето М.Т.Ю..

Изпратеното до Ю. съобщение до адреса, който е посочила в своята молба, се е върнало в цялост, с отбелязване че при посещение на различни дати призовкарят не е открил никой на адреса, а на оставено съобщение за контакт никой не се е отзовал. Съдът е разпоредил връчване на съобщението чрез залепване, макар такова задължение да няма, като уведомлението е било залепено на адреса на молителката на 17.04.2019г. и в указания двуседмичен срок никой не се е явил за получаване на съдебните книжа, като преди залепване на уведомлението призовкарят отново е посещавал адреса неколкократно и не е открил нито адресата, нито друго лице.

Съдът счита, че макар молителката реално да не е получила съобщенията, то същите следва да се считат за редовно връчени, тъй като адресът, на който лицето не може да бъде открито, е посоченият от нея самата адрес и в този смисъл следва да се приложи чл.41, ал.2 ГПК, тъй като молителката не е изпълнила задължението си когато отсъства повече от един месец от адреса, който е съобщила по делото, да уведоми съда за новия си адрес. В този смисъл, съобщенията следва да се приложат по делото и да се считат редовно връчени, а от оформяне на разписката към последното съобщение /08.05.2019г./ е изминал едноседмичния срок за реакция от страна на лицето, на което указанията са дадени, като те не са били изпълнени.

Макар за молбата, с която се сезира съда във връзка с извършен акт на домашно насилие, изискванията за редовност да са по-облекчени в сравнение с общите изисквания за редовност на искова молба, то приложима се явява общата процедура по администриране, закрепена в чл.129 ГПК. По начина, по който е структурирана и формулирана молбата, а именно – непрецизно и непълно, съдът не е в състояние нито да я изпрати за становище на соченото за извършител лице, нито да очертае фактическата обстановка по делото. Молителката не е отстранила недостатъците на молбата си. Поради това и тъй като са изчерпани процесуалните възможности за поправяне на молбата, администрирането по нередовна такава е недопустимо и производството следва да бъде прекратено, на основание чл. чл.129,ал.2 ГПК вр. пар.1 ЗР от ЗЗДН.

Воден от горното, Съдът

О П Р Е Д Е Л И:

ВРЪЩА молба на И.Т.Ю., ЕГН: **********, подадена във връзка с твърдения за извършено домашно насилие от страна на нейната майка - М.Т.Ю. и искане за издаване на „ограничителна заповед“.

ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д. № 3 по описа за 2019 г. на Районен съд-Пирдоп.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Софийски окръжен съд с частна жалба в едноседмичен срок от получаване на съобщението за изготвянето му.

На молителката да се изпрати препис от съдебния акт.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: