Решение по дело №5167/2018 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 190
Дата: 20 февруари 2019 г. (в сила от 10 юли 2019 г.)
Съдия: Красимир Викторов Сотиров
Дело: 20182120205167
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

      190                               20.02.2019 година                      град Бургас

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Районен съд - Бургас                                          ХLVІІІ-ми наказателен състав

На двадесети февруари                   две хиляди и деветнадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

СЪДИЯ: КРАСИМИР СОТИРОВ

 

Секретар: Снежана Петрова

Прокурор: Светла Стоянова

като разгледа докладваното от съдията Сотиров

Наказателно от административен характер дело № 5167 по описа за 2018 година

 

Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА обвиняемия З.Г.Н., ЕГН **********, роден на *** ***, с постоянен адрес ***, български гражданин, с основно образование, неженен, не работи - пенсионер по болест, неосъждан, за ВИНОВЕН в това, че на 18.08.2016 г., в гр. Бургас, в сградата на сектор ПП на ОД МВР - Бургас, потвърдил неистина в писмена декларация /по чл. 17, ал. 1 от Правилника за издаване на българските лични документи/ към заявление за издаване на документ за самоличност на български гражданин до Началника на сектор ПП при ОД МВР - Бургас, която се подава по силата на чл. 160 от Закона за движение по пътищата ЗДвП/ вр. чл. 16, ал. 2, вр. ал. 1 , т. 3 от Наредба I - 157/01.10.2002 г. за условията и реда за издаване на свидетелство за управление на МПС, отчета на водачите и тяхната дисциплина, вр. чл. 17, ал. 1 от Правилника за издаване на българските лични документи, пред орган на властта - Началника на сектор ПП при ОД МВР - Бургас за удостоверяване истинността на обстоятелството, че притежаваното от него свидетелството за управление на МПС № ********* валидно до 05.11.2020 г., не е отнето от контролните органи на Република Румъния за допуснато от него нарушение на правилата за движение по пътищата, а е изгубено -   престъпление по чл. 313, ал. 1 от НК, поради което на основание чл. 78а, ал. 1 НК, ГО ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност за извършено престъпление по чл. 313, ал. 1 НК и му НАЛАГА административно наказание ГЛОБА в размер на 300 лева.

ОСЪЖДА на основание чл. 189, ал. 3 НПК обвиняемия З.Г.Н., ЕГН **********, със снета по делото самоличност да заплати направените по делото разноски на досъдебното производство, в размер на 157.32 лева в полза на бюджета на ОД на МВР - Бургас по сметка на ОД на МВР - Бургас, както и 10 /десет/ лева държавна такса за служебно издаване на изпълнителен лист в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд - Бургас.

 

Решението подлежи на обжалване и протестиране пред Окръжен съд - Бургас в 15-дневен срок, считано от днес.

 

СЪДИЯ: /П/

 

Вярно с оригинала!

С.П.

 

Съдържание на мотивите

М О Т И В И

 

по НАХД 5167/2018г.

по описа на Бургаски районен съд, Н.О., 48 състав

 

         С постановление, внесено от Бургаска районна прокуратура, от 13.11.2018г., е направено предложение за освобождаване от наказателна отговорност на З.Г.Н., ЕГН:**********, адрес: *** и за налагане на административно наказание, за престъпление по чл.313, ал.1, от НК, изрзяващо се неистинско удостоверяване в декларация по чл.17, ал.1 от Правилник за издаване на български лични документи, подадена до Сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР- Бургас във връзка със заявление с вх. */18.08.2016г. за издаване на документ за самоличност на български граждани, което се подава по силата на чл.160, ал.1 от ЗДвП, когато СУМПС или контролният талон е изгубен, откраднат, повреден или унищожен. В случая се твърди подадена невярна декларация за издаване на дубликат на СУМПС *, в която е посочено, че документът е изгубен.

         В открито съдебно заседание обвиняемият не се явява. Ход на производството е даден на основание чл.269, ал.3, т.2, вр. т.4, б. „а“ и б. „б“ от НПК, при задочно присъствие на обвиняемия след проведено щателно издирване на лицето.

         Съдът след като обсъди поотделно и в съвкупност събраните по делото доказателства, установи следното от фактическа страна:

         На 18.08.2016г., в сградата на Сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР- Бургас, пред *- системен оператор при сектор „Пътна полиция“ към ОДМВР- Бургас е подадена декларация по чл.17, ал.1 от Правилник за издаване на български лични документи, приложена към заявление с вх. */18.08.2016г., подадено по силата на чл.160, ал.1 от ЗДвП, за издаване на дубликат на СУМПС *, валидно до 05.11.2020г., заради изгубване на издаденото СУМПС, важащо за категории „А“, „М“, „В“ и „АМ“. На гърба на декларацията е вписано ръкописно от обвиняемия пред свидетеля *, че „преди седмица като проверявах документите си преди пътуване- не открих паспорта и книжката (шофьорска)“. Декларирано е, че документът е изгубен. На 23.08.2016г. е получен от обвиняемия издаден дубликат на СУМПС на лицето под *********, с валидност до 05.11.2020г. По повод на получено писмо на 07.12.2016г. от Главна дирекция „Национална полиция“- София и въвеждане на данни в информационната система на МВР на данни за иззети български лични документи в Република Румъния е установено, че горепосоченият документ е бил иззет от румънските власти по повод на наложено административно наказание лишаване от правоуправление за срок от 30 дни, считано от 19.08.2016г., заради неправилно изпреварване, извършено от обвиняемия. Горното е установено от свидетеля Панайотова, заемаща длъжността системен администратор при сектор „Пътна полиция“ към ОДМВР- Бургас. Отнетото свидетелство за управление на МПС е предадено в Посолството на Република България в гр.Букурещ, откъдето е изпратено в Главна дирекция „Охранителна полиция“- София.

         В обясненията си, дадени в досъдебното производство обвиняемият посочва, че през м.08.2016г. при пътуване с личен автомобил от Обединеното кралство, където има обичайно местопребиваване, до Република България, е спрян за проверка от компететентните органи за контрол на пътния трафик на територията на Република Румъния. Посочва, че е представил документите си на органите на реда, които не говорели английски език и с жестове му обяснили, че е извършил нарушение на правилата за движение по пътищата при изпреварване на МПС, наказуемо с административно наказание „глоба“. Твърди, че документите са му върнати в цялост. Продължил пътуването си и заплатил глобата на следващия ден в румънски град, който не може да посочи. Посочва се, че около 1 седмица след като се завърнал в Република България разбрал, че липсва шофьорската му книжка, заради което подал процесната декларация и заявление за дубликат на СУМПС. Посочва, че през м.10.2016г. при пътуването си в обратната посока, през Република Румъния, при преминаване през непосочен град и след представянето пред компетентните ограни на документ за заплащането на наложената глоба установил, че документът за правооуправление е бил отнет от румънските власти през м.08.2016г.

         Така изложената фактическа обстановка се установява от събраните по делото гласни доказателства- показанията на свидетеля *,- системен оператор в група „АНД, отчет на ПТП, Профилактика и ПОВ“ в сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР- гр.Бургас, *- системен оператор в група „АНД, отчет на ПТП, Профилактика и ПОВ“ в сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР- гр.Бургас, обясненията на обвиняемия и писмените доказателства по делото- декларация по чл.17, ал.1 от Правилника за издаване на български лични документи, справка за иззети български лични документи в чужбина и други документи по повод на извършена междудържавна кореспонденция по образуваната преписка, заключение от експертно изследване в досъдебната фаза относно положения подпис и изписания текст в процесната декларация и справка за съдимост.

         Съдът намира, че следва да кредитира изцяло показанията на служителите на Сектор „Пътна полиция“ - Бургас относно обстоятелствата по подаването на заявление за издаване на български лични документи и последващата проверка, като обективни, последователни и достоверни и подкрепящи се от останалите доказателства по делото, а именно горепосочените писмени доказателствени средства.

         Обясненията, дадени от обвиняемия в досъдебната фаза съдът намира за израз на правото му на защитна версия, които не следва да бъдат кредитирани. Всеки водач на МПС има задължение да проверява документите, които носи със себе си при управление на МПС. Следва да бъде отчетено и обстоятелството, че обвиняемият е преминал държавната граница след като е бил спрян от контролните органи.

         Правните изводи, до които достигна настоящата съдебна инстанция, при така установената фактическа обстановка, са следните:

         С деянието си обвиняемият Н. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъпление по чл.313, ал.1 от НК, като e потвърдил неистина в писмена декларация подадена пред орган на власт за удостоверяване истинността на обстоятелства, а именно, че е изгубил  СУМПС *, без да е посочил, че същото е иззето под форма на административна принуда от компетентните властови органия на Република Румъния.

         За така извършеното престъпление в нормата на чл.313, ал.1 е предвидено наказание "Глоба" в размер от 100 лв. до 300 лв.

         Извършеното престъпление спада към категорията на формалните престъпления, като от извършването му не са причинени имуществени вреди, които да подлежат на възстановяване.

         Обвиняемият е реабилитиран по право и има чисто съдебно минало.        

         Съдът намира, че са налице законоустановените предпоставки за приложение на нормата на чл.78а, ал., вр. ал.5 от НК и съответно за освобождаване на лицето от наказателна отговорност за извършеното престъпление с налагане на административно наказание "Глоба" в размер на 300 /триста/ лв., която следва да заплати в полза на Държавата. Размерът на наложеното наказание е съобразен с минималния размер на санкцията, предвидена в разпоредбата на чл.78а, ал.1 от НК и с максималния размер на санкцията, предвидена в съответната приложима норма от Особената част на НК.

         С така наложеното административно наказание „Глоба” съдът намира, че може да се постигне, както индивидуалната, така и генералната превенция, а именно да се поправи и превъзпита извършителя към спазване на законите в страна и установеният правов ред и да се въздейства предупредително и възпитателно на останалите членовете на обществото да спазват законите и установения в страната правен ред.

         По изложените съображения съдът постанови своето решение.

 

                                                 Районен съдия: КРАСИМИР СОТИРОВ

Вярно с оригинала: Д.Б.