Решение по дело №136/2019 на Окръжен съд - Ловеч

Номер на акта: 109
Дата: 27 ноември 2019 г. (в сила от 10 февруари 2020 г.)
Съдия: Иваничка Йорданова Константинова
Дело: 20194300900136
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 11 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                 

                                     Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

                                                           

                                                             №.......

                        

                                                 гр.ЛОВЕЧ, 27.11.2019 г.

                                               

                                     В    И М Е Т О    Н А     Н А Р О Д А

 

 

 

ЛОВЕШКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД граждански състав в закрито съдебно заседание на двадесет и шести ноември две хиляди и деветнадесета година в състав:   

 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:ИВАНИЧКА КОНСТАНТИНОВА

 

като разгледа докладваното от съдията т. дело № 136 по описа за 2019 година,  за да се произнесе, взе предвид:

 

            Производството е по реда на чл.25,ал.4 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел. 

 

Производството пред ЛОС е образувано по повод жалба с вх.№ 7625/11.11.2019 г., подадена от „ТЪРГОВИЯ ТРОЯН”АД, ЕИК *********,  седалище и адрес на управление: гр.Троян, ул.”В. Левски” № 3, представлявано от изпълнителния директор М.М., чрез адвокат Л.Т. ***, против ОТКАЗ на Агенция по вписванията с рег.№ 20191022125214/23.10.2019 година по заявление вх.№ 20191022125214 за обявяване на акт по партидата на дружеството.

Отказът е обжалван като неправилен. Жалбоподателят поддържа, че създадените сложни взаимоотношения между акционерите в дружеството създава затруднения за вписване на акционера „Търговия –Троян 98” АД в книгата, която се води от Централен депозитар. В тази връзка се позовава на писмо от ЦД, с което са дадени указания за дерегистрация на дружеството. Поддържа становище, че към настоящия момент акциите на дружеството не могат да бъдат безналични, тъй като издаването им не е подчинено на ТЗ, а на специалния ЗППЦК.Тъй като дружеството не отговаря на изискванията за издаване на безналични акции, то твърди, че специалният закон следва да се приложи автоматично, като акциите съгласно чл.178 ТЗ следва да са само поименни, които винаги са налични. Затова счита, че в случая не следва да се преценява валидността на приетото решение с оглед на изискуемия кворум по чл.230, ал.2 ТЗ, а да се прилага специалния закон, съгласно който в Устава на дружеството автоматично се заличава вида на изписаните безналични акции, които стават поименни и налични.

Моли, да бъде отменен отказа на длъжностното лице по вписванията.

Съдът, като разгледа жалбата и приложените към преписката на Агенция по вписванията  писмени доказателства, намира за установено следното:

Жалбата  на „ТЪРГОВИЯ ТРОЯН”АД с вх.№ 20191106160424/07.11.2019 срещу отказ на Агенция по вписванията с рег.№ 20191022125214/23.10.2019 година  е подадена в срока по чл.25, ал.1 от ЗТР, поради което е допустима и  следва да се разгледа по същество.

От приложените по делото писмени доказателства се установява, че на 22.10.2019 М.Д.М., в качеството му на представляващ търговско дружество, е подал в електронна форма заявление по образец за обявяване на акт по партидата на „ТЪРГОВИЯ ТРОЯН”АД в ТРРЮЛНЦ.

Заявлението е от името на лице, което е легитимирано да го подаде, според чл.15,ал.1, т.1 от и е по образец, съгласно приложение № Г1 към чл.22 на Наредба № 1/14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел. Приложени са необходимите документи и е внесена дължимата държавна такса.

На 23.10.2019 г. длъжностното лице по регистрация към Агенция по вписванията е постановило, на основание чл.24 от ЗТРРЮЛНЦ, отказ за обявяване на представения акт – устав на АД, изменен с решение на ОС на акционерите от проведено извънредно общо събрание на 07.10.2019 г. Мотивите са този отказ са, че решението по т.1 от дневния ред за изменение на устава не е взето с изискуемото от закона мнозинство на акционерите, съгласно чл.230, ал.2 ТЗ и че този пропуск не може да бъде отстранен чрез даване на указания по реда на чл.22, ал.5 .

Жалбата е неоснователна.

В чл.21 е посочен обхватът на проверката, която длъжностното лице по регистрация следва да извърши и в случай, че не е налице някое от сочените обстоятелства, е в правото си да откаже заявеното вписване. В съответствие с изискването на чл.21 длъжностното лице е задължено да провери, въз основа на представените му документи, дали заявлението е подадено от легитимирано лице, дали заявеното за вписване обстоятелство съществува и дали съответствието му със закона се установяват от представените документи, съответно дали подлежащият на обявяване акт отговаря по външните си белези на изискванията на закона. Проверката на съда при обжалване на отказа също е ограничена в рамките на този обхват, съгласно чл.25 от .

„ТЪРГОВИЯ-ТРОЯН” АД със седалище в гр.Троян, е вписано в ТРРЮЛНЦ с ЕИК *********. С подаденото заявление до Агенция по вписванията- Търговски регистър и регистър на ЮЛНЦ жалбоподателят е направил искане за обявяване на акт- актуален устав на акционерното дружество, изменен с решение на извънредно общо събрание на акционерите, проведено на 07.10.2019 г.

В чл.24 от НАРЕДБА № 1 от 14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел са посочени документите, които са необходими за прилагане, за да се извърши исканата промяна на обстоятелства. Заявителят е изпълнил това изискване като е приложил: покана за свикване на извънредно събрание на акционерите на „ТЪРГОВИЯ-ТРОЯН” АД, протокол от заседание на Съвета на директорите от 23.08.2019 г., протокол от проведено на 07.2019 г. извънредно Общо събрание на акционерите, списък на акционерите, пълномощни за представителство на Общо събрание ,  декларация относно истинността на заявените за вписване обстоятелства и приемане на представените за обявяване актове, актуален устав и документ за внесена ДТ;

Съгласно чл.230, ал.1 ТЗ решението на общото събрание се приема с мнозинство от представените акции освен ако в закона или устава не е предвидено друго, а в ал.2 е регламентирано, че за решенията по чл.221,т.1, 2 и 3- изменение и допълнение на устава, увеличаване и намаляване на капитала и преобразуване и прекратяване на дружеството, се изисква мнозинство 2/3 от представения капитал, като уставът може да предвиди друго по-голямо мнозинство.

От последния вписан устав на акционерното дружество, действащ и към настоящия момент, се установява, че няма изрична разпоредба относно друго, по-голямо мнозинство за вземане на решенията на ОСА за изменение в устава, поради което приложимата норма е тази на ТЗ- чл.230.

В настоящия случай е видно от протокола на събранието, че на него са присъствали и двамата акционери в „Търговия-Троян”АД, като акционерът „Търговия Троян 98”АД, притежател на 51% от капитала е гласувал „ за” предложението, а другият акционер - Община Троян, притежател на 49% от капитала, е гласувал „против” предложението за изменение на устава, с оглед на което няма взето решение, тъй като няма необходимото мнозинство. Това означава, че заявеното за вписване обстоятелство не съществува.

Изводът на длъжностното лице по регистрация, че решението по т.1 от дневния ред на проведеното на 07.10.2019 година извънредно ОСА на „Търговия-Троян”АД за изменение на устава, не е взето с изискуемото мнозинство обуславя законосъобразността на постановения отказ за вписване на промяна в обстоятелствата по заявление образец № Г1 с вх.№ 20191022125214 за обявяване в ТР по партидата на „Търговия-Троян”АД с ЕИК ЕИК ********* на изменен Устав на дружеството.

Изложените във въззивната жалба доводи, че не следва да се преценява валидността на приетото решение, с оглед изискването за кворум по чл.230, ал.2 ТЗ, а следва да се приложи специалния закон, съгласно който в Устава на дружеството автоматично се заличава вида на изписаните безналични акции в налични поименни, са неоснователни. В ТЗ липсва подобно правна регламентация, а в чл.178, ал.2 ТЗ е уредено, че акционерното дружество може да издава и безналични акции и издаването и разпореждането с безналични акции се извършват по ред, установен със закон.

Жалбоподателят не е внесъл дължимата такса за обжалване на отказа на длъжностното лице при Агенция по вписванията- ТРРЮЛНЦ, поради което следва да бъде осъден да заплати по сметка на ЛОС държавна такса в размер на 10.00 лева.

Воден от гореизложените съображения, съдът

 

                                             Р   Е   Ш   И  :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалбата с вх.№ 7625/11.11.2019 г., подадена от „ТЪРГОВИЯ ТРОЯН”АД, ЕИК *********,седалище и адрес на управление: гр.Троян, ул.”В. Левски” № 3, представлявано от изпълнителния директор М.М., чрез адвокат Л.Т. ***, против ОТКАЗ на Агенция по вписванията с рег.№ 20191022125214/23.10.2019 година по заявление вх.№ 20191022125214 за вписване на обстоятелства по партидата на дружеството- обявяване на актуален учредителен акт /устав.

ОСЪЖДА„ТЪРГОВИЯ ТРОЯН”АД, ЕИК *********,  седалище и адрес на управление: гр.Троян, ул.”В. Левски” № 3, представлявано от изпълнителния директор М.М., да заплати, на основание чл.71, ал.1 по сметка на Ловешкия окръжен съд в ЦЕНТРАЛНА КООПЕРАТИВНА БАНКАЛОВЕЧ: IBAN: *** в размер на 10.00 (десет) лева.

Решението подлежи на  обжалване в 7-дневен срок от съобщаването му пред Апелативен съд- Велико Търново.

 

 

                                                                             ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: