Решение по дело №101/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 302
Дата: 15 април 2019 г. (в сила от 15 април 2019 г.)
Съдия: Галя Василева Белева
Дело: 20192100500101
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 23 януари 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№V-17                                           15.04.2019г.                                град Бургас

 

 В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

БУРГАСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД,  пети въззивен граждански състав

На двадесет и пети февруари, две хиляди и деветнадесета година,

В открито заседание в следния състав:

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:Вяра КАМБУРОВА

                                            ЧЛЕНОВЕ: Галя БЕЛЕВА

                                                                 мл.с.Ваня ВАНЕВА

 

Секретар: Таня Михова

Прокурор: Гергана ИЛИЕВА  

като разгледа докладваното от съдията Г.Белева

въззивно гражданско дело  №101 по описа за 2019 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава чл.258 и сл. от ГПК във вр. с  чл. 28, ал.6 от Закона за закрила на детето.

Образувано е по жалба на адв.Х.Н.- САК в качеството на пълномощник на С.Х.П., против решение №114 от 21.11.2018г., постановено по гр.д.№492 по описа за 2018г. на Районен съд гр.Средец, с което е постановено настаняването на непълнолетната Е.И.Г. с ЕГН:********** в Кризисен център за деца, преживели насилие- гр.Средец, за срок от 6 месеца, считано от влизане в сила на съдебното решение.

Въззивницата П. счита, че  решението е незаконосъобразно и неправилно. Твърди, че живее в България, на адрес гр.София, ул.“Майстор Манол“ №2, като само пътува до Германия е се връща в Република България. Сочи, че живее на постоянен адрес, където би могла да отглежда детето си, като същото посещава училище в ж.к. „Надежда“ермания и се връща в Република България.. Признава, че е била подпомагана от Васил Г. в отглеждането на детето, но според нея това не означавало, че се е дезинтересирала от отглеждането на Е.. Моли решението да бъде отменено, а детето да бъде предоставено за отглеждане от майка си- С.П.. 

Въззиваемата Дирекция “Социално подпомагане“ Бургас не е представила отговор в законния срок.

Въззивницата не се явява лично или чрез пълномощник за участие в съдебното заседание пред въззивната инстанция. В хода на делото въззивницата е представила препис от решение №310 от 27.12.2018г. по гр.д.№1050 по описа на РС-Костинброд за 2018г., с което е прекратен бракът между нея и И.Г.Г., като е утвърдено постигнатото между двамата споразумение, с което упражняването на родителските права спрямо детето Е.И.Г. е предоставено на майката С.П., като е определен режим на лични контакти между детето и бащата. С него бащата И.Г. се е задължил да заплаща за детето Е. месечна издръжка в размер на 150 лв., платими чрез С.Г.. Моли същото да се вземе предвид при постановяване на съдебното решение.

Процесуалният представител на въззиваемата Дирекция „Социално подпомагане” Бургас- юрисконсулт Даракчиева намира въззивната жалба за неоснователна и недоказана. Счита, че липсват доказателства семейната среда на майката, като родител, на когото е предоставено упражняването на родителските права, да е благоприятна за детето. Последното не желае да се върне при лицето Васил Иванов Н., което възприема като свой биологичен баща. Намира, от друга страна, че средата в Кризисния център, в който пребивава детето е стабилна и сигурна, поради което детето спокойно ще може да завърши учебната година. Самото дете също заявява, че  се чувства спокойно в Кризисния център, поради което въззиваемата страна намира, че предприетата мярка за закрила е била навременна, адекватна и ефективна.  Представя доказателства.

Представителят на Окръжна прокуратура Бургас- прокурор Илиева също моли жалбата да бъде отхвърлена като неоснователна. Намира, че постановената мярка е най-адекватна и в интерес на детето, като същата ще чу даде възможност да завърши учебната година и да има достъп до работа с психолог. Не ангажира доказателства.

По допустимостта на производството:

Въззивната жалба е подадена против подлежащ на обжалване съдебен акт, в законоустановения срок от надлежно упълномощен представител /общо пълномощно на л.30 от делото на РС- Средец/ на страна, която има правен интерес да го обжалва. Жалбата отговаря на изискванията на чл.260 и 261 ГПК и е допустима, поради което следва да се разгледа по същество.  

Съдът обсъди съображенията на страните и събраните по делото доказателства и намира за установено следното:

 Производството по делото е образувано по искане на Дирекция "Социално подпомагане"- гр.Бургас за настаняване на малолетната към този момент Е.И.Г., родена на ***г. в резидентна услуга- „Кризисен център за деца, преживели насилие“ гр.Средец, обл.Бургас, за срок от 6 месеца. Искането е мотивирано на първо място с това, че майката се е дезинтересирала от дъщеря си, живее в Германия и между двете липсва близост и общуване, а на второ- необходимостта от предприемане на тази мярка с оглед опазване интересите, здравето и живота на детето, за което се твърди, че е „дете в риск“ по смисъла на §1, т.11, б.“б“ и б.“в“ от ДР на Закона за закрила на детето, тъй като от години е било подлагано на системно физическо и емоционално насилие, от страна на „биологичния“ му баща Васил Н. и съжителстващата с него Мария Атанасова. По данни на детето то било връзвано, нанасян му бил побой с пръскачка/ маркуч, лишавано било от социални контакти, било принудително задържано в дома с дни, държали се унизително с него чрез отправяне на обиди и отхвърляне на личността.

В първата инстанция са събрани писмени доказателства, включително социален доклад. Изслушано е и детето по реда на чл.15, ал.1 ЗЗакрД, при което същото е заявило, че се чувства добре в дома и там му харесва.

Първоинстанционният съд е уважил искането и е настанил детето за срок от 6 месеца, считано от влизане в сила на съдебното решение в Кризисен център за деца, преживели насилие- гр.Средец, като е приел, че от социалното проучване са установени основанията за настаняване на детето в институцията поради установен риск за нормалното му физическо и емоционално състояние. При това съдът е счел, че на детето следва да бъде оказана специализирана помощ и превенция в защитената среда на институцията с нужната помощ от страна на специалисти предвид преживяното.

При преценката на твърденията на страните и събраните по делото доказателства Бургаският окръжен съд приема за установено следното от фактическа и правна страна.

Видно от удостоверение /л.13 от делото на РС-Средец/, издадено въз основа на акт за раждане №848 от 11.11.2004г. на р-н „Люлин“ гр.София, детето Е.И.Г. е родено на ***г. от родители С.Х.П. и И.Г.Г.. Безспорно е, че детето не познава като свой баща лицето, посочено за такъв в удостоверението за раждане. До настаняването си извън семейството същото е живяло с лицето Васил Иванов Н. ***, който приема за свой биологичен баща.

По искане на детето на същото е била предоставена полицейска закрила поради упражняван системен физически и психически тормоз от страна на биологичния баща. Сигнал за това е постъпил в ОЗД при ДСП Сердика на 29.08.2018г. Детето заявило, че майката го е напуснала когато било в ниска възраст и я оставила на грижите на биологичния баща Васил Н. ***. По данни на детето майката живее в Германия, връзката му с нея била прекъсната, не се били виждали, нито чували по телефона. Детето не познава лицето И.Г., вписано като баща в удостоверението за раждане. Било отгледано от Васил Н. и съжителстващата с него Мария Атанасова. Заявило е, че последните двама са упражнявали физическо и психическо насилие спрямо нея, като е описало пред социалните работници, изготвили работни протокол от 29.08.2018г. конкретни актове на побой с маркуч и пръчка, удряне в земята, връзване да виси от тавана, заключвана за няколко дни в банята и измъчване, държане в социална изолация, нанасяне на обиди и др. Потърсило е съдействие от непознати момичета от квартала след поредна проява на физическо насилие спрямо нея от страна на Н. и Атанасова. Изрично е заявила, че не желае да бъде върната в дома на Н., поради поведението му спрямо нея, нито при негови близки, тъй като се опасява, че ще я върнат при него. Изразила е желание да напусне София, както и да си смени имената. В хода на проучването не са били установени роднини, които да поемат грижата за Е., нито приемно семейство, в което същата да бъде настанена.

При срещата си със социалните работници Васил Н. и Мария Атанасова отричат да са упражнявали насилие спрямо детето. Заявили са, че майката е неглижирала детето и го отхвърля, като от 3- годишна възраст то живее с Васил Н., а когато е било на 7 години в грижите за него се включила и Атанасова. Според тях поведението на Е. ескалирало когато преди 2 години се видяла с майка си и ѝ гостувала за около една седмица.

Със заповед № ЗД-Д-С-СК-147/30.08.2018г. на основание чл.27, ал.1 вр. чл.25, ал.1, т.2 и т.4 от Закона за закрила на детето и чл.33, ал.1 от ППЗЗакрД, Директорът на Д“СП“- Сердика е настанил малолетната Е. в „Кризисен Център за деца, преживели насилие“- гр.Средец за срок до произнасяне на съда по чл.28 ЗЗакрД.

Пред РС- Средец и пред въззивната инстанция е излушан Директорът на Кризисния център-Станислава Николова. Същата сочи, че родителите не поддържат контакт с детето, единствено в началото на настаняването биологичния баща се обаждал няколко пъти по телефона, като е предявил претенции детето да няма контакт с момчета и да бъде следено за това от служителите на центъра.  Заявява, че детето посещава училище, чувства се спокойно.

По данни от протокол за проведена екипна работа, съставен от служители на Кризисния център /представен пред въззивната инстанция/,  през учебната 2018-2019г. детето е записано  като редовна ученичка с ресурсно подпомагане в осми клас на СУ „Св.Св.Кирил и Методий“ гр.Средец с класен ръководител Румяна Джермова. Екипът на центъра подпомага детето при възникнали трудности в учебния процес. Същото участва в групови беседи с останалите потребители на услугата, участва в игри и разходки с останалите деца. На детето е избран служебно личен лекар. Здравословното състояние на детето е добро. С детето се провеждат ежеседмични консултации с психолога на кризисния център.

Пред въззивният съд е представена и оценка на родителския капацитет на Васил Иванов Н., изготвен от Институт по социални дейности и практики към ЦОП „Надежда“ гр.София, адресиран до Директора на ДСП- Сердика. От него се установява, че Н., чрез адвокат е предприел действия по установяване на бащинството си спрямо детето Е., отмяна на настаняването на детето в кризисния център, постигане на споразумение с майката за предоставяне упражняването на родителските права спрямо детето Е. на него, при съответен режим на лични отношения на детето с майката. Констатирано е, че Н. възприема Е. като своя дъщеря, полагал е грижи за нея от раждането ѝ и изразява нагласа за в бъдеще също да я отглежда, след като бъде върната в неговото семейство. По данни от МВР срещу Н. не се води разследване и не е заподозрян за упражнено физическо насилие срещу Е.. Същият полага грижи за удовлетворяване материалните нужди на детето, здравето ѝ и специалните образователни потребности. Според изготвилия оценката жилищните условия, професията и доходите на Н. /не са посочени/ позволяват отглеждането на Е. при добри материално- битови условия. Н. срещал трудности, свързани с разбирането на чувствата и емоциите на момичето и причините за поведението ѝ. Не отделял достатъчно време за общуване с нея и изглаждането на доверие помежду им. Заявил е твърдо разбиране за запазване на девствеността ѝ докато не сключи брак, с което се засягали нейната личност и свободната ѝ воля. Направен е извод, че Н. има нужда от психо-социална подкрепа и консултативна работа, за да развие разбиране за емоционалните нужди на детето, намери подходящи начини на общуване и да изгради доверителна връзка с нея.   

В посочената оценка се съдържат данни, че майката на детето е заявила пред ОЗД, че няма възможност да полага грижи за Е.. Налични са данни, че партньорката на Н.- Атанасова изпитва трудности в общуването с Е. и създаването на доверителна връзка с нея.

Въззивната инстанция също проведе изслушване на детето Е.. Същото заявява, че иска да се върне при мама, която живее в гр.София. Заявява, че е излъгала, когато обвинила баща си, че я бие. Той нямал никаква вина, а тя без причина поискала да си тръгне оттам. Не си спомня кога за последно е виждала майка си. Заявява, че не иска да се връща при баща си, а при майка си.

При така установената фактическа обстановка въззивната инстанция намира, че мярката за закрила на детето Е. следва да бъде потвърдена. Майката на детето- С.П., трайно се е дезинтересирала от грижите за детето. Същото явства и от неявяването ѝ в съдебно заседание, като не са представени доказателства за наличието на уважителни причини за това. Липсват каквито и да било доказателства в подкрепа на твърденията в жалбата, че обичайното местоживеене на майката е в България, а не в Германия, на конкретния адрес- гр.София, ул.“Майстор Манол“. Нещо повече, липсват каквито и да било позитивни данни относно родителския капацитет на майката- че има професия, доходи, среда, в които същата би могла адекватно да полага грижи за детето, както и че действително проявява отговорно отношение към материалните и духовни потребности на дъщеря си. Представянето на съдебно решение, с което формално родителските права спрямо детето са предоставени на нея по споразумение между родителите, също не е обстоятелство, което да мотивира връщането на детето в семейна среда. От съществено значение в случая е това, че от ранни детска възраст за детето Е. семейството включва Васил Н., за който няма доказателства да е биологичен баща на Е. и съжителстваща с него Мария Атанасова. Категорично детето не желае да се върне в тази среда, макар пред съда да отрича данните, които е изнесло при предоставянето на полицейската закрила за оказвано от двамата спрямо него изключително тежки форми на физическо и психическо насилие. Видно от оценката на родителския капацитет на Васил Н., инициативата за обжалването на постановеното от РС- Средец настаняване на Е. извън семейството всъщност е негова, макар жалбите да изхождат от името на майката, която единствена е с установен произход и съответно- има правен интерес от обжалването. Липсват безспорни доказателства- показания на свидетели- съседи, класен ръководител от предходното училище, въз основа на които да се направи обоснован извод, че спрямо детето не е упражнено физическо и психическо насилие от Н. и Атанасова. 

С оглед изложеното въззивната инстанция намира, че детето Е.   е „дете в риск“ по смисъла на §1, т.11, б.“в“ от Закона за закрила на детето, а именно за него съществува опасност от увреждане на физическото, психическото,  нравственото, интелектуалното и социалното му развитие. Затова спрямо него следва да се предприемат мерки за настаняване извън семейството, доколкото на този етап не е налице възможност за настаняване на детето при роднини или близки, или в приемно семейство, които биха могли да му осигурят безопасна среда, гарантираща най-добрия интерес на детето.

От изложеното дотук следва изводът, че е налице хипотезата на чл.25, ал.1, т.2  и т.4 от Закона за закрила на детето по отношение на детето Е., тъй като  съществува сериозна опасност от увреждане на неговото физическо, психическо, нравствено, интелектуално и социално развитие в случай, че остане в семейството си. Ето защо първоинстанционното решение, с което искането за настаняването на детето в услуга от резидентен тип – „Кризисен център за работа с деца, преживели насилие“ гр.Средец за срок от 6 месеца, считано от влизане в сила на съдебното решение, следва да бъде потвърдено.

Мотивиран от изложеното, Бургаският окръжен съд

 

 

Р Е Ш И:

ПОТВЪРЖДАВА решение №114 от 21.11.2018г., постановено по гр.д.№492 по описа за 2018г. на Районен съд гр.Средец.

Решението е окончателно.

 

 

 

                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                 ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

                                                                                                               2.