Решение по дело №7865/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 4678
Дата: 3 август 2020 г. (в сила от 3 август 2020 г.)
Съдия: Симеон Стефанов Стойчев
Дело: 20191100507865
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 14 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 № …

гр. София, ……... 08.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ІІ-г въззивен състав, в публичното заседание на двадесет и четвърти юни две хиляди и двадесета година в състав:

 

     ПРЕДСЕДАТЕЛ: СОНЯ  НАЙДЕНОВА

                ЧЛЕНОВЕ : СИМЕОН СТОЙЧЕВ

                    мл.с. СВЕТЛОЗАР ДИМИТРОВ

 

 

при секретаря Алина Тодорова, като разгледа докладваното от съдията Стойчев гр.д. № 7865 по описа на СГС за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.258 – 273 ГПК.

Образувано е по въззивната жалба на ищеца З. „А.“ АД ЕИК *****срещу решение Решение № 20741 от 23.01.2019г. по гр.д. № 33304/2015г. на Софийския районен съд 165 състав, с което са отхвърлени предявените от З. „А.“ АД ЕИК *****срещу Агенция „П.И.“, ЕИК *****искове за заплащане на основание чл. 213 ал. 1 от КЗ (отм.), вр. чл. 49 ЗЗД на сумата от 1349, 51 лв., представляваща регресно вземане за заплатено застрахователно обезщетение по щета № 26010030100468, във връзка е ПТП, настъпило на 28.03.2010 г. в гр. София и на основание чл. 86 ГПК - сумата от 412, 42 лв. - обезщетение за забава за периода 12.06.2012-11.06.2015 г.

В жалбата се твърди, че решението на СРС е неправилно, незаконосъобразно и несъобразено със събраните по делото доказателства, като съдът погрешно е приел, че липсата на протокол за ПТП, и невъзможността да бъдат събрани заявените от ищеца гласни доказателства, е предпоставка за отхвърляне на исковата претенция, че по делото са събрани достатъчно писмени доказателства, обосноваващи изцяло иска по основание и размер, че неправилно съдът не кредитирал изслушаната и приета техническа експертиза, относно механизма на настъпване на произшествието, причинно-следствената връзка между ПТП и причинените вреди, както и обичайните разноски по поправяне на щетата

 Предвид изложеното, жалбоподателя моли въззивния съд да отмени обжалваното решение и да уважи предявения иск. Претендира разноски.

Въззиваемият Агенция „П.И.“ в срока за отговор по чл.263 ал.1 ГПК оспорва жалбата и молят първоинстанционното решение да бъде потвърдено. Претендират разноски.

Съдът, като обсъди доводите във въззивната жалба относно атакувания съдебен акт и събраните по делото доказателства, достигна до следните фактически и правни изводи:

Жалбата е подадена в срок и е допустима, а разгледана по същество е неоснователна.

Съгласно разпоредбата на чл.269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата с изключение на случаите, когато следва да приложи императивна материалноправна норма, както и когато следи служебно за интереса на някоя от страните – т.1 от ТР №1/09.12.2013 г. по тълк.д. №1/2013 г. на ОСГТК на ВКС. Настоящият случай не попада в двете визирани изключения, поради което въззивният съд следва да се произнесе по правилността на решението само по наведените оплаквания в жалбата.

Процесното първоинстанционно решение е валидно и допустимо. Същото е и правилно, като въззивният състав споделя мотивите му, поради което и на основание чл.272 ГПК препраща към мотивите на СРС. Във връзка доводите в жалбата за неправилност на решението, следва да се добави и следното:

Регресното вземане на ищеца, както е очертано съобразно изложените в исковата молба обстоятелства, произтича от твърдяно ПТП, настъпило на 28.03.2010 г., при което е причинена щета за застрахован по имуществена застраховка „Каско“ автомобил „Опел Вектра“ с регистрационен № *****, за която щета застрахователят е заплатил сумата от 1339, 52 лв., представляваща застрахователно обезщетение за ПТП, настъпило на 28.03.2010 г. на околовръстния път на гр. София, след разклона за Суходол, вследствие на пропадане в необезопасена дупка на пътното платно, като по отношение на обезщетението за ищеца е възникнало регресно право спрямо ответника, тъй като същият не е изпълнил задължението си по чл. 30 от ЗП за поддръжка на републиканските пътища.

С плащането на застрахователно обезщетение застрахователят встъпва в правата на застрахования срещу причинителя на вредата. За възникване на регресното вземане е необходимо да се установят следните факти: да е сключен договор за имуществено застраховане, в срока на застрахователното покритие на който и вследствие виновно и противоправно поведение на лице, за което отговаря ответника, изразяващо се  в несигнализиране и необезопасяване на дупка на пътното платно, да е настъпило събитие, за което застрахователят носи риска, като в изпълнение на договорното си задължение, застрахователят да е изплатил на застрахования застрахователното обезщетение.

От доказателствата по делото не се установи на твърдяната в исковата молба дата 28.03.2010 г. да е настъпило събитие, за което застрахователят носи риска, като в изпълнение на договорното си задължение, застрахователят да е изплатил на застрахования застрахователното обезщетение. От цялата доказателствена съвкупност не се установява да е настъпило каквото и да е събитие на сочената дата 28.03.2010 г. От писмените доказателства по делото се установява че при ищеца – застраховател са постъпили Уведомление — Декларация за щета по застраховка “Каско на МПС” от 25.03.2010 г. за щета от 24.03.2010 г.; Декларация от 25.03.2010 г. на водач на застраховано МПС, увредено при събитие от нарушена цялост на пътното покритие, както и от наличие на предмети, животно, вещества и други подобни, намиращи се нерегламентирано върху пътното платно , съставени са от ищцовото дружество ; Доклад по щета - 02.09.2010 г. на ЗАД “А.” и др. от които като дата на ПТП е видна датата 24.03.2010 г. Ето защо от доказателствата по делото подобно твърдяно събитие не се доказа да е настъпило, предвид липсата на заявено изменение на обстоятелствата на предявения иск.

По делото е установено, че за процесния период по отношение на л.а. „Опел Вектра“ с регистрационен № ***** е имало валидна застраховка „Каско“, сключена при ищеца, както и заплащането от ищеца на сумата от 1339, 51 лв. във връзка с щета № 26010030100468.

За установяване настъпването и механизма на процесното ПТП са събрани писмени доказателства и съдебна авто-техническа експертиза. Същите са частни документи, които ако са подписани от лицата, които са ги издали, съставляват доказателство, че изявленията, които се съдържат в тях, са направени от тези лица. От приетите по делото доказателства не се доказва настъпването на ПТП, а заключението на вещото лице  се основава единствено на приобщените по делото и описани по горе документи. Правилно първоинстанционният съд е приел, че ищецът не е съумял да докаже при условията на пълно и главно доказване обстоятелствата по увреждането на застрахования от него автомобил, респективно, че същото е настъпило вследствие на виновно и противоправно поведение на служители на ответника, във връзка с необезопасена дупка на пътното платно.

С оглед на гореизложеното и при недоказаност на една от фактическите предпоставки, пораждащи претендираното право, правилно предявеният иск е бил отхвърлен, като неоснователността на главния иск има за последица отхвърляне и на предявения акцесорен иск за мораторна лихва.

Поради съвпадането на изводите на въззивния съд с тези на първоинстанционния съд по отношение на предявения иск, решението следва да бъде потвърдено изцяло.

С оглед изхода на делото и направеното искане от въззиваемия, на въззиваемия на основание чл.78 ал. 8 вр. ал.3 ГПК следва да се присъдят разноски във въззивното производство размер на сумата от 100 лв., представляваща юрисконсултско възнаграждение.

Воден от гореизложеното, съдът

 

 

                                                       Р  Е  Ш  И:

 

ПОТВЪРЖДАВА изцяло Решение № 20741 от 23.01.2019г. по гр.д. № 33304/2015г. на Софийския районен съд 165 състав.

ОСЪЖДА З. „А.“ АД ЕИК *****, да заплати на Агенция „П.И.“, ЕИК ******, на основание чл.78 ал. 8 вр. ал.3 ГПК сумата от 100 лв., представляваща разноски във въззивното производство за юрисконсултско възнаграждение.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                     ЧЛЕНОВЕ: 1.                       2.