Решение по дело №126/2020 на Районен съд - Попово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 юли 2020 г. (в сила от 21 октомври 2020 г.)
Съдия: Явор Пламенов Томов
Дело: 20203520200126
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 юни 2020 г.

Съдържание на акта

                         Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е № 120

 

                                 гр.П., 09.07.2020 г.

 

                        В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Поповският районен съд,в открито съдебно заседание на осми юли през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯВОР ТОМОВ

 

при секретаря М. А. като разгледа докладваното от съдията АНД № 126  по описа за 2020 г. на ПпРС, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Административнонаказателното производство по чл.59 и сл. от ЗАНН е образувано по жалба И.А. ***, против електронен фиш за налагане на глоба, серия К, № *******, издаден от ОДМВР гр.Т., с който и на осн. чл.189,ал.4, вр. с чл.182,ал.2,т.3 ЗДвП  му е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 100 лв. /сто лева/ за това, че „на 04.03.2017 г., в 15.48 ч., на път II-51, км44+818, отбивка „К.“ в посока от гр. П. към Б., при ограничение на скоростта с пътен знак „В26“ от 60 км/ц и приспаднат толеранс -3 км/ч,  е управлявал МПС – л.а.”Фолксваген Голф“ с рег.№ СА **** ТА със скорост 90 км/ч. Превишена стойност на скоростта 30 км/ч.”- нарушение по чл.21,ал.2 от ЗДвП.

В жалбата се оспорва изцяло извършеното нарушение, като не се сочат конкретни доводи. В с.з. жалбоподателят редовно призован, не се явява и не се представлява, ангажира писмено становище, в което поддържа жалбата, заявява, че е изтекла давността по ЗАНН и НК за ангажиране на отговорността му, моли издадения ЕФ да бъде отменен.

Ответникът по жалбата – ОДМВР Т., редовно уведомен, не изпраща представител в с.з., не ангажира писмено становище по жалбата.

Районна прокуратура Т., ТО П., редовно уведомени съгл.чл.62 от ЗАНН, не изпраща представител в с.з.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, прие за установено следното от фактическа страна:

Жалбата е подадена в срока и по реда на чл.59 от ЗАНН и е процесуално допустима. С електронен фиш серия К, № *** издаден от ОДМВР гр. Т., жалбоподателят А. е бил санкциониран за нарушение по чл.21,ал.2 от ЗДвП, за това, че „на 04.03.2017 г., в 15.48 ч., на път II-51, км44+818, отбивка „К.“ в посока от гр. П. към Б., при ограничение на скоростта с пътен знак „В26“ от 60 км/ц и приспаднат толеранс -3 км/ч,  е управлявал МПС – л.а.”Фолксваген Голф“ с рег.№ СА **** ТА със скорост 90 км/ч. Превишена стойност на скоростта 30 км/ч. Нарушението е заснето с АТС № TFR1-M. В съответствие с разпоредбата на чл.189,ал.5 ЗДвП електронният фиш бил връчен лично на нарушителя на 27.04.2020 г.  Приложена е и снимка /на л.8/, на която на 04.03.2017 г., в 15.48.16 ч. е заснет л.а.“Фолксваген“ с рег.№ СА **** ТА в локация с GPS координати: 26.16586/43.35477, както и че максимално допустимата скорост на движение е 60 км/ч, а измерената /засечена/ скорост е 93 км/ч. Приложена са и доказателства за одобряване на типа средство за измерване – мобилна система за видеоконтрол “TFR-1M”  /протокол л.10/, от която е видно, че същата съответства на одобрения тип.

При така установената фактическа обстановка, от правна страна съдът  намери,че жалбата е ОСНОВАТЕЛНА, като споделя изцяло възражението на жалбоподателя за изтекла давност, поради следните съображения:

Със задължителните за  съдилищата в страната указания дадени с ТР № 1/27.02.2015 г. на ВКС и ВАС се прие, че е недопустимо административните нарушения да се установяват и санкционират след неопределен период от време, тъй като по този начин би се създала трайна несигурност в правния мир, като освен това извършителите на деяния със значително по-ниска степен на обществена опасност, каквито са административните нарушения, биха били поставени в по-тежко материално правно положение от извършителите на деяния с най-висока степен на обществена опасност, каквито са например престъпленията против личността. В този смисъл институтите на давността в двете й разновидности - преследвателна и погасителна давност, след изтичането на която се погасява възможността на компетентния орган да реализира правомощията си по административнонаказателното правоотношение и изпълнителска давност, с изтичането на която се погасява възможността компетентния орган да реализира изтърпяването на вече наложената административна санкция намират приложение и в административно наказателния процес, независимо дали  имат изрична уредба в ЗАНН. От принципите, че извършителите на административни нарушения не могат да бъдат поставени в по-неблагоприятно положение от извършителите на престъпления и от принципа за субсидиарно приложение на НК за случаите които нямат изрична уредба в административнонаказателния процес (чл. 11 ЗАНН), следва че нормите на давността уредени в НК ще намерят съответно приложение и в административно наказателния процес във всеки един случай, когато в ЗАНН няма изрична уредба.

В същото ТР се прие също, че пример за такова субсидиарно приложение е института на абсолютната погасителна давност по чл.81, ал.3 НК, вр. чл.80, ал.1, т.5 НК. Безспорно е, че ЕФ представлява специфичен правен акт, съчетаващ характеристиките на АУАН и на НП, но който не може да бъде приравнен нито на АУАН, нито на НП. В този смисъл към ЕФ не могат да намерят приложение специалните давностни срокове предвидени в чл.34 ЗАНН. Доколкото правомощието на държавата да реализира административно наказателната отговорност на нарушителя с влязъл в сила електронен фиш не може да бъде неограничено във времето, то следва да се приеме, че в случая с електронните фишове следва по аналогия да намери приложение чл.80,ал.1, т.5 НК, за което основателно претендира жалбоподателя. В процесният случай предвид неговата специфика, а именно издаден електронен фиш, при който не се издават едновременно АУАН и НП следва да се приеме, че административнонаказващия орган разполага с три годишен срок от извършване на нарушението да връчи ЕФ, като в случая този срок не е спазен тъй като нарушението е констатирано на 04.03.2017 г., а ЕФ е връчен едва на 27.04.2020 г. видно от направеното върху него отбелязване, т.е. административно- наказателната отговорност на жалбоподателя е погасена по давност, поради което издадения електронния фиш следва да се отмени.

Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, съдът

 

                                 Р  Е  Ш  И  :

 

ОТМЕНЯВА електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство серия К, № ***, издаден от ОДМВР гр.Т., с който и на основание чл.189,ал.4,врчл.182,ал.2,т.3 от ЗДвП,на И.А. ***, ЕГН-**********, е наложена ГЛОБА в размер на 100 лв. /сто лева/ за нарушение по чл.21, ал.2 от ЗДвП.

РЕШЕНИЕТО  подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, пред Търговищки административен съд на основанията предвидени в НПК и по реда на Глава дванадесета от АПК.

                                          

                                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: