Решение по дело №232/2019 на Районен съд - Балчик

Номер на акта: 117
Дата: 2 август 2019 г. (в сила от 27 септември 2019 г.)
Съдия: Цонко Славков Иванов
Дело: 20193210100232
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                         02.08.2019 г.                                              гр. Балчик

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Районен съд-Балчик                                                               граждански състав         

на втори юли                                                  през две хиляди и деветнадесета година

в публично заседание в следния състав:

                                                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ : Цонко Иванов

                                                                                                Членове :

                                                                                              Съдебни заседатели:

секретар Радостина Стоилова

прокурор

изслуша докладваното от съдия Иванов

гр.дело № 232 по описа за 2019 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

            Производство е образувано по искова молба от Г.Й.Г. с ЕГН**********,*** чрез адв. М.Г. и съд, адрес: ***-р К.Стоилов, №5, ет.1 против „ЕВРОМАНГАН“ ЕАД с. Църква, общ. Балчик, ЕИК ********* представлявано от изп. директор Д.Е.Е.У.,  пр. основание чл.344, ал.1, т.1 и 2 от КТ.

            Ищеца твърди, че със заповед № 2 от 18.01.2019г., издадена от изп. директор на ответното дружество е прекратено трудовото му правоотношение на основание чл. 328, ал.1, т.2 от КТ, считано от датата на връчване на заповедта. Към момента на прекратяване на трудовото правоотношение е заемал длъжността „подземен миньор“. Счита уволнението за незаконно, а заповедта за незаконосъобразна. Съгласно подписания в ответното предприятие колективен трудов договор „прекратяването на трудовия договор на основание чл.328, ал.1, т.2, 3 и 4 от КТ за синдикалните членове се извършва само след предварително писмено съгласие на синдикалното ръководство“. В конкретния случай, съгласие от ръководството не е изискано и съответно не е получено. Последното представлява неизпълнение на изискването на чл.333, ал.4 от КТ. Моли съдът, след като се убеди в основателността на предявените обективно съединени искове, въз основа на доказателствата, които представя и които ще се съберат в хода на съдебното производство да постановите решение, с което да: отмени заповед № 2 от 18.01.2019г., издадена от изп. директор на „ЕВРОМАНГАН“ ЕАД с. Оброчище и признае прекратяването на трудовия договор за незаконно; да възстанови ищеца на заеманата от него длъжност преди уволнението „подземен миньор“; да осъди ответника да заплати сторените съдебно деловодни разноски и адв. възнаграждение.

            Ответника „ЕВРОМАНГАН" ЕАД, със седалище и адрес на управление: с. Църква, 9631, Община Балчик, Област Добрич, вписано в Търговския регистър при Агенция по вписванията, ЕИК *********, представлявано от Д.Е.Е.У., Изпълнителен Директор оспорва предявения иск, като счита същия за допустим, но неоснователен и недоказан. Твърди, че от март 2017г. работата на мина Оброчище е блокирана от 3 незаконни стачки в рамките на 4 месеца като основно искане на стачкуващите е след навършване на 10г. подземен стаж да получат съкращение по чл. 328 ал.1 т.2, което им осигурява ранно пенсиониране на 45г. Не е вярно твърдението, че няма реално съкращаване на щата. Факт е, че това е преценката и на самия миньор, защото за периода 1.7.2018г. - 18.01.2019г. Г.Й.Г., ЕГН ********** не се е явил на работа нито един ден. В този смисъл го изненадва твърдението и претенцията на ищеца, че работодателят Евроманган ЕАД не е направил подбор и не е спазил предизвестие. В случая работодателят Евроманган не го уволнява дисциплинарно - за да не остане без средства, а го освобождава по чл.328 ал.1 т.2, което осигурява възможност за ранно пенсиониране.  Съкращение по чл.328 ал.1 т.2 с цел ранно пенсиониране е основно искане на стачкуващите работници, сред които и самият Г.Г.. Ищеца претендира, че длъжността му е основна за рудника, но не се е явявал на работа и няма нито един отработен ден на тази длъжност в продължение на половин година. Работодателят е извършил подбор по чл. 329 ал.1 от КТ. Г. не се е явил на работа нито веднъж и няма нито един отработен ден за периода 1.07.2018г. - 18.01.2019г. Смята, че е налице пълната липса на реално извършена престация на труд от страна на работника в продължение на половин година. Работникът не се е явявал на работа 138 дни за претендирания период, но претендира за подбор все едно че е изпълнявал своите трудови задължения добросъвестно за този период. Възразява срещу позоваването към клаузи от КТД със синдикат „Защита". КТД е сключен при грубо противоречие и неспазване на изрично разписания в закона начин. Оспорва твърдението на ищеца, че работодателят не е уведомил синдикалното ръководство. Синдикалното ръководство искало, но няма възможност предвид фактите - да защити Г.Й.Г., защото той не се е явявал на работа от 1 юли 2018 г. до 18.01.2019 г. и работодателската позиция е, че синдикатът трябва да бъде съблюдаващия за по-добро изпълнение на задълженията, а не защита при неизпълнение на задълженията. Моли съдът да остави иска на ищеца за възстановяване на работа без уважение; да се отхвърли иска като неоснователен и недоказан по отношение заповедта и да му се присъдят разноските.

При съобразяване писмените доказателства и становищата на страните, съдът достига до следните изводи: Предявените от ищеца при условията на обективно кумулативно съединяване искове с правно основание чл.344, ал.1, т.т.1, и 2 от КТ, са процесуално допустими, страните са легитимирани да участват в процеса.  Не се спори, че страните са били в трудово правоотношение, прекратено с атакуваната заповед. Безспорно е, че между страните е било налице валидно трудово правоотношение възникнало по силата на трудов договор, като ищеца е заемал длъжностподземен миньор”. В атакуваната заповед не е посочена причината за уволнението поради „закриване на част от предприятието“ или „съкращаване в щата“ съгласно разпоредбите на чл.329, ал.1 КТ. С отговора работодателя посочва, че трудовия договор е прекратен с ищеца поради „съкращаване в щата“, като е извършил подбор. Ответника не ангажира писмени или гласни доказателства за това въпреки указанията на съда и дадената му възможност да докаже твърденията си. Съдът не приема за годно доказателство представеното с отговора искане/л.27/, защото същото не е заверено и не  се представя оригинала за сверка.

"Щатът", представлява разписанието, таблицата, общия брой на наетите работници и служители в тяхното разпределение в звената по трудови функции и длъжности, изготвено във формален акт в изискуема процедура, одобрен от компетентния за това орган. Уволнението поради "съкращаване в щата " е законосъобразно, когато то е реално, т.е. съответната трудова функция действително се премахва; да е налице към момента на уволнението и на фактическото премахване на съответната трудова функция да съвпадат или уволнението да следва съкращаването на щата; да е извършено по съответния ред и от органа, който има право да извършва такива промени. Относно съкращаването на щата следва да се има предвид, че по делото не е представено решение за приемане на съкращения в структурата на ответника. Решението на работодателя относно преценката на показателите за критериите по чл. 329, ал. 1 КТ може да бъде обективирано в различни негови актове -решение, разпореждане, резолюция, заповед и др., чиято конкретна форма е въпрос на вътрешна организация в съответното предприятие или учреждение, като такова по делото не е представено. Формата на извършване на подбора е въпрос на работодателска преценка. Доказването му при оспорване, както на неговото извършване, така и на останалите въпроси - включването в подбора на всички необходими участници, прилагането на законовите критерии, обективното съответствие на оценката по отделните показатели на обективно проявените професионални качества и квалификация /подготовка/ на работника или служителя с оглед на възложената работа e допустимо с всички доказателствени средства и е в тежест на работодателя-ответник. Незаконосъобразното упражняване на правото на подбор има друг фактически състав и правни последици. Това е упражняване на субективно право от работодателя, реализирано чрез фактически действия, като противоречието със закона се изразява в прилагане на подбора към основания за уволнение извън изброените в чл. 329, ал. 1 КТ, невключването на всички необходими участници, неприлагането на законовите критерии, обективното несъответствие на оценката по отделните показатели на обективно проявените професионални качества и квалификация /подготовка/ на работника или служителя с оглед на възложената работа.

След като премахването на длъжността не е извършено по съответния ред, заповедта в тази й част е незаконосъобразна и е безпредметно да се обсъжда по същество посоченото в нея уволнително основание по чл. 328, ал. 1, т. 2 от КТ.

Ако уволнението е при „закриване на част от предприятието“, то ответника не представи и не ангажира доказателства. И поради този причина атакуваната заповед се явява незаконосъобразна.

 Позоваването на ищеца на закрилата по чл. 333, ал.4 от КТ. От представените доказателства се установява, че попада под закрилата на КТД/чл.8 и чл.9.

Последицата от незаконосъобразното упражняване на правото на подбор или закриване на част от предприятието е уважаване на иска по чл. 344, ал. 1, т. 1 КТ. При така намерената основателност на главния иск, следва да бъдат уважен и акцесорният иск. С оглед незаконното уволнение и неговата отмяна, логически, юридически и в съотношението, в което се намира с иска по чл. 344, ал.1, т.2 от КТ, следва да бъде уважен и иска за възстановяване на ищеца на предишната работа.

 В полза на ищеца следва да се присъдят сторените съдебно-деловодни разноски от 690лв. адвокатско възнаграждение за настоящото производство, платими от ответника. Последният следва да заплати и дължимите държавни такси в размер на 60лв.

Водим от горното, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ като незаконосъобразна Заповед № 2/18.01.2019 г. на „ЕВРОМАНГАН“ ЕАД с. Църква, общ. Балчик, ЕИК ********* представлявано от изп. директор Д.Е.Е.У., с която на Г.Й.Г. с ЕГН**********,*** е прекратено трудовото правоотношение, на основание чл. 328, ал.1, т.2 от КТ, считано от 18.01.2019 г.

ВЪЗСТАНОВЯВА Г.Й.Г. с ЕГН**********,*** на длъжността подземен миньор в подземен рудник, на „ЕВРОМАНГАН“ ЕАД с. Църква, общ. Балчик, ЕИК ********* представлявано от изп. директор Д.Е.Е.У.

ОСЪЖДА „ЕВРОМАНГАН“ ЕАД с. Църква, общ. Балчик, ЕИК ********* представлявано от изп. директор Д.Е.Е.У. да заплати на Г.Й.Г. с ЕГН**********,*** сумата от 690лв. съдебно-деловодни разноски за тази инстанция.

ОСЪЖДА „ЕВРОМАНГАН“ ЕАД с. Църква, общ. Балчик, ЕИК ********* представлявано от изп. директор Д.Е.Е.У. да заплати 60лв. държавна такса на РС-Балчик бюджетната сметка във ВСС.

Решението подлежи на обжалва пред Добрички окръжен съд в двуседмичен срок от съобщаването му на страните.

 

 

                                                                          Съдия :