Решение по дело №121/2020 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 1 февруари 2021 г. (в сила от 1 февруари 2021 г.)
Съдия: Марин Димитров Маринов
Дело: 20207190700121
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер: 10                                   01.02.2021 г.                        Град Разград

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Разградският административен съд, в публично заседание на деветнадесети януари две хиляди двадесет и първа   година, в  състав:

 

          ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА РОБЕВА

     ЧЛЕНОВЕ: ИВА КОВАЛАКОВА- СТОЕВА

         МАРИН МАРИНОВ

 

при секретаря Пламена Михайлова, с участието на прокурора  Ива Рангелова разгледа докладваното от съдията Марин Маринов  КАН дело № 121 по описа за 2020 год. и, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХII от Административнопроцесуалния кодекс  във чл. 63 ал. 1 изр. ІІ – ро от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по жалба на Г. К. Т. от гр. Т. в качеството му на представляващ „ЕНЕРГИЯ ТЪРГОВИЩЕ” АД с ЕИК *********, чрез процесуалния си представител адв. Д. П. от адвокатско дружество „П. *** с ЕИК *********, срещу решение № 344 от 12.11.2020 год., постановено по АНД № 516/2020 год. по описа на Районен съд гр. Разград. С него е потвърден  Електронен фиш сер. „Г” № 0011950 на ОДМВР Разград, с който на „ЕНЕРГИЯ ТЪРГОВИЩЕ” АД с ЕИК ********* е наложена имуществена санкция от 2000 лв. на основание 638, ал. 1, т. 2 за нарушение на чл. 483, ал. 1, т. 1 от Кодекса за застраховането. Жалбоподателят твърди, че решението на съда е неправилно и незаконосъобразно, постановено при допуснато съществено нарушение на процесуалните правила и в противоречие с материалния закон. Излага доводи, че в нарушение на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП районният съд е приел, че законодателят не изисква издадените електронни фишове да съдържат точно описание на нарушението. На следващо място твърди, че съгласно чл. 188, ал. 2 от ЗДвП е следвало да се ангажира отговорността на управителя на дружеството, а не на самото дружество. Също така твърди, че не става ясно кое е санкционираното лице, дали търговското дружество или К. Т. като физическо лице. Касационният жалбоподател иска от съда да отмени обжалваното решение и да постанови ново, с което да отмени електронния фиш.

Ответникът по касационната жалба –  ОДМВР - Разград, не изпраща представител и не заявява становище по жалбата.

Прокурорът от Окръжна прокуратура Разград дава становище, че жалбата е неоснователна  и предлага на съда да остави в сила решението на районния съд.

Административен съд Разград, като обсъди посочените в жалбата касационни основания, доводите и становищата на страните и доказателствата по делото,  и след като извърши служебна проверка, съгласно чл. 218, ал. 2 от АПК,  прие за установено следното:

Касационната жалба, като подадена от активно легитимирано лице, в законоустановения 14-дневен срок  и  насочена срещу акт, подлежащ на касационен съдебен контрол, е процесуално допустима.

За да постанови решението си, районният съд е приел от фактическа страна, че на 03.10.2019 г. в 15:27 ч., с автоматизирано техническо средство /преносима система за контрол на скоростта на МПС/ ARH CAM S1 било установено и заснето нарушение на Кодекса за застраховането по отношение на товарен автомобил Пежо Боксер 330 с рег.№ ********, като е изготвен клип № 11743d2. Прието е, че е нарушен чл.483, ал.1, т.1 от КЗ и на основание чл.638, ал.1, т.2 вр. чл.461, т.1 от КЗ бил издаден електронен фиш сер. Г № 0011950, с който на дружеството собственик „Енергия  Търговище” АД гр.Търговище е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лв. В ЕФ е отбелязано, че законен представител на фирмата е лицето К. Г. Т. Към административната преписка за издаване на ЕФ са приложени снимка от техническото средство, справка за регистрацията на превозното средство, протокол от проверка № 32-С-ИСИС/14.06.2019 г., удостоверение за одобрен тип средство за измерване, протокол за използване на АТСС на 03.10.2019 г. От приложеното удостоверение за актуално състояние от Търговския регистър, съдът е установил, че „Енергия Търговище” АД гр.Търговище се представлява от Г. К. Т., а членове на Съвета на директорите са Г. К. Т., К. Г. Т. и С. Т. Т.

При така приетата фактическа обстановка районният съд е приел от правна страна че нарушението е установено с преносима система за контрол на скоростта на МПС с вградено разпознаване на номера и комуникация. Техническото средство, с което е установено нарушението, е използвано съобразно изискванията на Наредба № 8121з- 532/12.05.2015г. на Министъра на вътрешните работи. Приел е, че електронния фиш е издаден, съгласно чл.647, ал.3 от КЗ при условията и по реда, предвидени в Закона за движение по пътищата. Районният съд е приел също, че ЕФ отговаря на изискванията на чл.39, ал.4 във вр. с ал.2а от ЗАНН, като в него се съдържа информация относно мястото и времето на нарушението, нарушените разпоредби и размера на глобата, както и данни относно самоличността на нарушителя. Според районния съд законодателят не изисква в издадените фишове да се съдържа точно описание на нарушението, така както се изисква за АУАН. Районният съд не е приел за съществено процесуално нарушение фактът, че в обжалвания ЕФ като представител на търговското дружество е посочен друг член на съвета на директорите, а не този, който е вписан в Търговския регистър, тъй като се касаело за техническа грешка. Относно наложената санкция въззивният съд е приел, че размерът ѝ е точно определен от законодателя и няма възможност за неговото намаляване, поради което се явява справедлив и съответен на извършеното нарушение.  При тези правни изводи районният съд е приел, че обжалвания електронен фиш е законосъобразен и го е потвърдил.

Разградският административен съд намира, решението на районния съд за неправилно.

Съдът не споделя твърденията на касационния жалбоподател, че  обжалваният електронен фиш е незаконосъобразен, тъй като  е следвало да бъде издаден на законния представител на „ЕНЕРГИЯ ТЪРГОВИЩЕ” АД с ЕИК *********, както и поради това, че не ставало ясно, кое е наказаното лице. В разпоредбите на чл. 638, ал. 3 и чл. 647, ал. 3, изречение второ, трето и четвърто ясно е посочено, че се наказва собственикът на МПС, с което е извършено нарушението и разпоредбата на чл. 189, ал. 5 от ЗДвП не се прилага. Следователно в случая правилно като нарушител е посочено търговското дружество, а не лицето, което го представлява.

Съдът обаче споделя твърдението на касатора, че електронният фиш е незаконосъобразен, тъй като не съдържа описание на нарушението.

Според чл. 638, ал. 1, т. 2 от КЗ  на юридическо лице, което не изпълни задължението си да сключи задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се налага имуществена санкция от 2000 лв.

Съгласно разпоредбата на чл. 638, ал. 4 от КЗ когато с автоматизирано техническо средство или система е установено управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, на собственика на моторното превозно средство се налага глобата или имуществената санкция по ал. 1.

Разпоредбата на чл. 647, ал. 3 от КЗ урежда реда за наказване в хипотезата на чл. 638, ал. 4 от КЗ, като предвижда, че когато с автоматизирано техническо средство или система е установено и заснето управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител при условията и по реда, предвидени в Закона за движение по пътищата. Следователно тази норма препраща към разпоредбата на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП относно реда и условията за издаване на електронните фишове, като във второто изречение на същата изрично е посочено, че електронният фиш трябва да съдържа описание на нарушението. Ето защо електронните фишове, издадени  по реда на чл. 647, ал. 3  от КЗ за  установено нарушение по чл. 638, ал. 4 от КЗ, следва да съдържат описание на нарушението, а не само да са посочени нарушените правни норми.

Обжалваният електронен фиш не се съдържа описание на извършеното нарушение, а са посочени само нарушените правни норми, поради което същият не отговаря на законовите изисквания, съгласно разпоредбата на чл. 189, ал. 4, изречение второ от ЗДвП във вр. с чл. 647, ал. 3 от КЗ. На това основание касационният състав приема, че  електронен фиш сер. „Г” № 0011950 на ОДМВР Разград е незаконосъобразен.

Като е приел противното  районният съд  е допуснал нарушение на материалния закон, поради което решението му следва да бъде отменено и вместо него да бъде постановено друго, с което обжалваният електронен фиш да бъде отменен.

Мотивиран така и на основание чл. 221, ал. 2 и  чл. 222, ал. 1 от АПК, съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОТМЕНЯ решение № 344 от 12.11.2020 год., постановено по АНД № 516/2020 год. по описа на Районен съд гр. Разград и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ Електронен фиш сер. „Г” № 0011950, издаден от  Областна дирекция на МВР –Разград.

Решението не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

         ЧЛЕНОВЕ:1./п/   

                           2./п/