РЕШЕНИЕ
№ 1108
Пазарджик, 21.03.2024 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Административният съд - Пазарджик - VI състав, в съдебно заседание на двадесет и трети февруари две хиляди и двадесет и четвърта година в състав:
Съдия: | СВЕТОМИР БАБАКОВ |
При секретар ДИМИТРИНА ГЕОРГИЕВА и с участието на прокурора ЗДРАВЕНА ВАЛЕНТИНОВА ЯНЕВА като разгледа докладваното от съдия СВЕТОМИР БАБАКОВ административно дело № 20237150700857 / 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на ЗИНЗС и е образувано по искова молба от Н. Н. А., понастоящем в Затвора Пазарджик против ГД “Изпълнение на наказанията„ София, с която се претендира ответникът да му заплати сумата от 5000 лв. претърпени неимуществени вреди за периода 15.12.20-30.08.23, причиненни от незаконосъобразни действия на администрацията на Затвора Пазарджик, изразяващи се в унижожаване на разрешена за ползване вещ. Претендира се и мораторна лихва в размер на 1000 лв. за периода 15.12.20-30.08.23 г. и законната лихва, сцитано от датата на предявяване на исковата молба, до окончателното й изплащане.
Ищецът в съдебно заседание моли да се уважи иска в цялост. Поддържа становището, че намерената в банята му кофа съдържа разтворени прахообразни вещества тип “степче”, а не заготовка за ракия. Твърди, че при тези ниски температури няма как да се получи ферментация, както и че не е консуматор на алкохол.
Ответникът ГД “Изпълнение на наказанията“-София, представляван от юриск. Р., счита исковете за неоснователни и недоказани. Оспорват се предявените искове по основание и размер. Счита се, че не са налице претърпени вреди и причинна връзка.
Представителят на Окръжна прокуратура Пазарджик счита, че искът не е доказан и моли да се отхвърли.
Съдът след като обсъди доказателствата по делото и доводите на страните приема за установено следното от фактическа страна:
На 15.12.2020 г. било извършено претърсване килия № 115 в Затвора Пазарджик, както и обиск на лишения от свобода А. от същата килия. В банята на килията, св. Н. В.- мл. инспектор открил 1 бр. кофа, около 10 л. с ферментирала гъста течност, с остра миризма на “джибри”- заготовка за алкохол. Навсякъде било топло, работело парното. Ищецът заявил, че течността представлява сок, но надзирателите не му повярвали и изхвърлили съдържанието на кофата в тоалетната на карето.
След случилото се, А. бил много ядосан, изпитвал безсилие и безпомощност.
За извършеното претърсване и обиск бил съставен протокол № 32/15.12.2020 г. Били снети обяснения от ищеца А. и от свидетел в находяща се в близост килия- М. Х..
Тъй като заготовката за алкохол не била сред разрешените за ползване в местата за лишаване от свобода, със заповед № 1727/18.12.20 г. на Началника на Затвора Пазарджик, на А. било наложено наказание “извънредно дежурство по поддържане на чистотата и хигиената за 7 дни”.
По делото в качеството на свидетели са разпитани св. В. и св. И.. От показанията на първия се установяват факти и обстоятелства относно извършената проверка в килията на А.. Свидетелят е категоричен, че кофата е съдържала заготовка за алкохол- разпознал е съдържанието по миризмата, по цвета и по гъстотата на консистенцията. Категоричен е, че не касае за разтворим сок тип”степче”. Св. И. свидетелства за претърпените от А. неимуществени вреди, както и съобщава за преразказани от последния обстоятелства- гледната точка на А. за извършената проверка. Съдът кредитира показанията и на двамата свидетели, но държи да отбележи, че св. И. няма непосредствени впечатления за съдържанието на кофата.
Гореописаната фактическа обстановка съдът възприе въз основа на приетите по делото писмени доказателства и показанията на свидетелите В. и И..
След преценка на събраните по делото доказателства и съобразявайки доводите на страните, съдът приема от правна страна следното:
Ищецът е аргументирал твърдението си, че претенцията му за присъждане на обезщетение за претърпени неимуществени вреди се основава на незаконосъобразни действия на длъжностни лица и администрацията на затвора в гр.Пазарджик, което с оглед разпоредбата на чл.204, ал.4 от АПК се установява при разглеждане на спора по същество от съда, пред който е предявен искът за обезщетението. За основателността на иска е необходимо да се установи налице ли са незаконосъобразни действия и бездействия на органите на администрацията, от които да са последвали вреди за ищеца. Основателността на иска с правно основание чл.1, ал.1 от ЗОДОВ и чл.284 ЗИНЗС предполага установяването на кумулативното наличие на следните предпоставки: незаконосъобразно действие или бездействие на орган или длъжностно лице на затворническата администрация при или по повод на изпълнение на административна дейност, установени по съответния ред; вреда от такова действие или бездействие; причинна връзка между действието или бездействието и настъпилия вредоносен резултат. При липса на някой от елементите на посочения фактически състав, не може да се реализира отговорността на ответника по посочения ред. Съгласно разпоредбата на ЗИНЗС – „Чл. 3. (Изм. – ДВ, бр. 13 от 2017 г., в сила от 7.02.2017 г.) (1) Осъдените и задържаните под стража не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение.
Разрешените за ползване вещи в заведенията за лишаване от свобода /в относимия период/ са определени със Заповед ЛС-04-642/28.11.2018 на министъра на правосъдието /https://prisonreform.bg/wp-content/uploads/2020/05/6-spisyk-na-razreshenite-veshti.pdf/. Във въпросната заповед изчерпателно са изброени вещите, които лишените от свобода могат да използват, което означава че всички други вещи са забранени. Алкохолните напитки и заготовките за такива не фигурират сред изрично изброените в заповедта и тяхното притежание автоматично сочи за извършено нарушение от лишения от свобода, при когото са намерени. В случая, от кредитираната от съда доказателствена съвкупност, категорично се установява, че в килията на ищеца е намерена заготовка за алкохол- в този смисъл са показанията на св. В., както и изготвения протокол за претъсване. В тази насока е и друго писмено доказателство- обяснението на лишен от свобода М. Х., в което се споменава за намерена в килията на А. ферментирала течност. Освен това, противно на правилата на житейската логика е някой да държи в кофа в банята си огромно количество разтворен “сок от степче”, който възнамерява сам да консумира- най малкото поради възможността от развалянето му във влажното помещение. От обясненията на самия А. се установява, че разполага с бутилки, в които може да си приготви “степче” и не е било нужно да използва кофа от 10 л. за тази цел.
Ето защо, правилно затворническата администрация е унищожила съдържанието на намерената в килията на ищеца кофа- заготовка за алкохол, поради противоречието на същото съдържание със Заповед ЛС-04-642/28.11.2018 на министъра на правосъдието /отм/.
След като липсва незаконосъобразно действие по смисъла на чл. 3 от ЗИНЗС, безпредметно е обсъждането на следващите две предпоставки за ангажиране на имуществената отговорност на ответника за причинени на ищеца вреди. Искът подлежи на отхвърляне, а заедно с него и акцесорната претенция за мораторна лихва в размер на 1000 лв. и законната лихва, считано от датата на предявяване на ИМ до окончателното й изплащане.
Воден от горното и на основание чл.172, ал.2, предл.четвърто от АПК, Административен съд Пазарджик, шести състав,
Р Е Ш И:
ОТХВЪРЛЯ като неоснователен иска на Н. Н. А., понастоящем в Затвора Пазарджик против ГД “Изпълнение на наказанията„ София, за сумата от 5000 лв. претърпени неимуществени вреди за периода 15.12.20-30.08.23, причиненни от незаконосъобразни действия на администрацията на Затвора Пазарджик, както и иска за заплащане на мораторна лихва в размер на 1000 лв. за периода 15.12.20-30.08.23 г. и законната лихва върху главницата, считано от датата на предявяване на исковата молба, до окончателното й изплащане.
Решението ПОДЛЕЖИ на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред три членен състав на Административен съд - Пазарджик.
Съдия: | /п/ |