Решение по дело №373/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 317
Дата: 10 май 2019 г. (в сила от 29 август 2019 г.)
Съдия: Ралица Йорданова Русева
Дело: 20194520200373
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

                                         РЕШЕНИЕ №

                                         гр.Русе, 10.05.2019 г.

 

                                В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Русенският районен съд…..Х наказателен състав…….в публично заседание на  девети април през две хиляди и  деветнадесета  година в състав:

                                                                   Председател: Ралица Русева

При  секретаря Елка Горанова и в присъствието на прокурора……., като разгледа докладваното от съдията  АНД №  373 по описа за 2019 г., за да се произнесе, съобрази:

      Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

      Постъпила е жалба от „***”ООД, със седалище гр.Русе, против Наказателно постановление № 200/2018 г. от 10.01.2019 г.на председател на Държавната комисия по хазарта, с което за административно нарушение по чл.6 ал.1 вр. чл.4 ал.1 т.2 от Общи правила за организацията на работата и финансовия контрол при организиране на хазартни игри с игрални автомати /обнародвани ДВ бр.32 от 08.04.2014 г./ вр. чл.4 ал.1 т.2 от същите, на основание чл.22 ал.1 т.6 от Закона за хазарта, е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 3000 лв.Жалбоподателят моли съда да отмени постановлението като незаконосъобразно поради неправилно приложение на закона.

      Ответникът по жалбата  поддържа становище за неоснователност.

      Русенска районна прокуратура, редовно призована, не изпраща представител, и не взема становище по жалбата.

     Съдът, след преценка на събраните доказателства, приема за установени следните фактически обстоятелства:

     Жалбоподателят е дружество, стопанисващо игрална зала в гр.Русе по ул.”Николаевска” 101, в която се организират хазартни игри с игрални автомати.На 02.07.2018 г. от св.М.М.- служител на ДКХ, била извършена проверка в залата във връзка със спазването на Общите правила за организацията на работата и финансовия контрол при организиране на хазартни игри с игрални автомати.При тази проверка присъствала и св.Е.Е.- крупие.При прегледа на документацията било установено, че на месечен отчет за м.май 2018 г. липсвал задължителен реквизит- име, фамилия и подпис на управител на игрална зала и съответно- крупие.Прието било, че така е осъществено административно нарушение по чл.6 ал.1 вр. чл.4 ал.1 т.2 от Общите правила, за което бил съставен АУАН № 001371/200 от 23.11.2018 г.Актът бил предявен на пълномощник и подписан от него.При издаденото впоследствие наказателно постановление, с възприетата правна квалификация дружеството е наказано с административно наказание имуществена санкция в размер на 3000 лв.В производството пред въззивната инстанция се оспорва законосъобразността на постановлението, като се твърди, че случая следва да се определи като маловажен.

     Изложеното се установява от приложените по делото писмени доказателства и доказателствени средства- АУАН № 001371/200 от 23.11.2018 г., констативен протокол № 006557, обяснения от Е.Е., копие от месечен отчет, общи правила, удостоверение за издаден лиценз, приложение към удостоверение.Приетите за установени факти се потвърждават от показанията на свидетелите М. и Е., които гласни доказателства следва да бъдат ценени изцяло, доколкото са последователни, непротиворечиви и кореспондиращи с писмените доказателства по делото.

     Правни изводи:

     Жалбата е допустима, а по същество- основателна.

      Формално, съдът не констатира в производството по установяване на административното нарушение и налагане на административното наказание да са допуснати съществени процесуални нарушения, опорочаващи издадените актове.

       Възраженията относно приложението на закона са основателни.

       Съдът счита, че е налице хипотезата на чл.28 от ЗАНН, според която разпоредба за маловажни случаи на административни нарушения наказващият орган може да не наложи наказание, като предупреди нарушителя устно или писмено, че при повторно извършване на нарушение ще му бъде наложено административно наказание.

        Установените по делото факти сочат, че при нарочната проверка е констатиран 1 бр. неподписан месечен отчет при инспектиран период от около 2 години.От страна на проверяваното лице се признава допускането на този пропуск, като не се установяват данни това бездействие да е умишлено или да предпоставя други, по съществени и свързани с дейността на обекта или дружеството нарушения.Напълно реално е да се възприеме, че е налице житейска ситуация на пропуск, който очевидно формално изпълнява състав на нарушение, доколкото се явява в противоречие с утвърдените правила за дейност.От друга страна, съдът намира, че самото естество на нарушението, липсата на конкретно установени негативни последици, липсата на данни за други пропуски в дейността на жалбоподателя, възможността да бъде поправен установения пропуск без да настъпи какъвто и да било вредоносен резултат, безспорно налагат извод, че обосновано и законосъобразно е било отправянето на предупреждение към соченото като нарушител лице и квалифициране на случая като маловажен от първата инстанция, действаща като такава по същество.Съдът не възприема тезата на представителя на наказващия орган, че естеството на регулираните отношения е с особено значим  характер, тъй като на първо място същата  почива на субективна оценка, а не на обективен критерий и на следващо място- липсата на законодателно утвърдено изключение по отношение на хипотезата на чл.28 от ЗАНН /по аргумент от подхода, възприет при КТ/ сочи на общовалидност и равна приложимост на нормите на общия закон по отношение на нарушенията, констатирани по Закона за хазарта и подзаконовите нормативни актове.

       По изложените съображения съдът намира обжалваното постановление за необосновано и незаконосъобразно, и на основание чл.63 от ЗАНН

                                                     

                                                               РЕШИ:             

       

        ОТМЕНЯ  НП № 200/2018 г. от 10.01.2019 г.на председател на Държавната комисия по хазарта, с което за административно нарушение по чл.6 ал.1 вр. чл.4 ал.1 т.2 от Общи правила за организацията на работата и финансовия контрол при организиране на хазартни игри с игрални автомати /обнародвани ДВ бр.32 от 08.04.2014 г./ вр. чл.4 ал.1 т.2 от същите, на основание чл.22 ал.1 т.6 от Закона за хазарта,  на „***” ООД с ЕИК **, със седалище и адрес на управление гр.Русе, ул.”Раковска” 9, ет.4, е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 3000 лв.

         РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в 14- дневен срок от известяването му на страните, пред Русенски административен съд.

                                                 Районен съдия: