Решение по дело №9545/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 585
Дата: 13 февруари 2020 г. (в сила от 7 март 2020 г.)
Съдия: Калин Стефанов Кунчев
Дело: 20192120109545
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 8 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е № 585

гр. Бургас, 13.02.2020 год.

В  И М Е Т О  НА  Н А Р О Д А

БУРГАСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, XL гр. състав, в публично съдебно заседание на осми януари през две хиляди и двадесета година, с

                                                                                                    Председател: Калин Кунчев

при секретаря Зинаида Монева, като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 9545 по описа на съда за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Иск по чл.55, ал.1 от ЗЗД, предявен от Л.Р.К. от гр.Б,  против ”ЕВН България Електроснабдяване” ЕАД, гр.П.

Ищецът твърди, че е потребител на ел. енергия, доставяна от ответника, в обект, находящ се на адрес: гр.Б, ЖК ““, бл., вх., ет., ИТН: 2601843, с клиент-ски № **********. Твърди и че въз основа на Констативен протокол за техническа про-верка и подмяна на СТИ № 481457/17.04.2019г. на 16.10.2019г. дружеството-доставчик е издало фактура ********** за корекция на сметката му за такава за периода от 17. 01.2019г. до 17.04.2019г. на стойност 697.88 лв. Сочи, че на 29.10.2019г. е платил тази сума на ответника, за да не бъде спряно ел. захранването в жилището му. Излага съоб-ражения, че едностранната корекция на сметката му за електрическа енергия от страна на ответното дружество е незаконосъобразна – извършена в противоречие на чл.82 от ЗЗД, както и че са допуснати съществени нарушения на процедурата по съставяне на констативния протокол и издаването на процесната фактура. Счита, че е платил горната сума без основание и моли Съда да осъди ”ЕВН България Електроснабдяване” ЕАД да му я върне. Претендира разноски.

Ответникът оспорва иска – излага съображения, че в качеството си на доставчик на електроенергия законосъобразно е извършил корекция на сметката на ищеца – негов клиент, за минал период. Иска от Съда да отхвърли претенцията.

Съдът, като прецени поотделно и в съвкупност събраните по делото доказател-ства, намира за установено следното:

Не се спори между страните, а и от събраните по делото писмени доказателства, се установява, че ищецът е потребител на електрическа енергия, доставяна от ответника при публично известни Общи условия, с клиентски № **********, за обект, находящ се на адрес: гр.Б, ЖК ““, бл., вх., ет., ИТН: 2601843.

На 17.04.2019г. е била извършена проверка на електромера за обекта – с фабри-чен № *********, от служители на “Електроразпределение Юг” ЕАД, при която е било констатирано, че държавна му пломба е скъсана. Съставен е бил Констативен протокол за техническа проверка и подмяна на средства за търговско измерване № 481457 от съ-щата дата, в който е отразено и че се е намирал в метално, обезопасено табло на етаж 1, заключено с брава тип EVN, и е демонтиран за служебна експертиза.

Протоколът е подписан от проверяващите, както и от двама свидетеля.

Представен е Констативен протокол от метрологична експертиза на средство за измерване № 159/13.05.2019г. на БИМ ГД “Мерки и измервателни уреди”, РО Пловдив, от който се установява, че процесният електромер не съответства на метрологичните и техническите изисквания. Посочено е, че от дясната страна на основата е пробит отвор – в близост до превключвателя за индикиране на отваряне на лицевия му капак, който е запълнен с материал; отдясно, фирмен знак пломба № ADD GRUP/2494136 е унищоже-на – срязана е свързващата я част. При отварянето на електромера е констатирано, че е осъществен достъп до вътрешността: монтирано е допълнително устройство с радиоуп-равление в измервателната верига, непринадлежащо към схемата му; датчикът за отва-ряне на лицевия капак е блокиран; подвижната част на куплунг Х15 е извадена. Напра-вен е извод, че в резултат на тези манипулации електромерът отчита по-малко от консу-мираната електроенергия, а именно: -87 %.

С писмо от 16.10.2019г., ответникът е уведомил ищеца за горните обстоятелства, както и че на основание чл.48 и чл.51, ал.1 от ПИКЕЕ ще направи корекция на сметката му за ел. енергия за периода от 17.01.2019г. до 17.04.2019г., общо 90 дни, с допълнител-но начислена такава – на стойност 697.88 лв.

На същата дата дружеството е издало процесната фактура – с № **********, за горната сума, а на 29.10.2019г. К. я е платил, за да не бъде спряно ел. захран-ването в жилището му.

При така установеното от фактическа страна, Съдът намира следното от правна:

Съгласно разпоредбата на чл.48, ал.1 от ПИКЕЕ /отм./, на която се позовава от-ветникът, в случаите, когато при метрологична проверка се установи, че средството за търговско измерване не измерва или измерва с грешка извън допустимата, операторът на съответната мрежа изчислява количеството електрическа енергия за период от дата-та на констатиране на неправилното/неточното измерване или неизмерване до датата на монтажа на средството за търговско измерване или до предходната извършена проверка на средството за търговско измерване, но не по-дълъг от 90 дни.

Доколкото, обаче, между страните по делото съществува облигационно – дого-ворно правоотношение, във връзка с доставката на ел. енергия, на общо основание при-ложение следва да намери разпоредбата на чл.82 от ЗЗД, регламентираща виновния ха-рактер на договорната отговорност. Или – за да може доставчикът да пристъпи към ед-ностранна корекция на сметката на клиента по реда на ПИКЕЕ /отм./, безспорно следва да бъде установено виновно неизпълнение на задълженията на последния по договора, което да е довело до настъпването на евентуалните вреди. Да се приеме обратното, т. е. да се прехвърля риска за предполагаемите загуби на електроснабдителното дружество в резултат на неизправност на собствените му, находящи се под негов контрол, измерва-телни уреди, на потребителя, е недопустимо.

По делото не се установява кой и кога е извършил неправомерното въздействие върху техническото средство за измерване на потребената ел. енергия, включително да-ли присъединеното допълнително устройство изобщо е ползвано и за какво време, още повече това да е било сторено от ищеца, т. е. наличието на негово виновно поведение.

От друга страна, ответното дружество е определило напълно произволно перио-да, за който е извършило корекцията на сметката му – максималния от 90 дни, при по-ложение, че при ежемесечния отчет в края на месец март 2019г. инкасаторът не е уста-новил скъсването на държавната пломба на електромера, констатирано при проверката на 17.04.2019г. и обуславящо неговата манипулация.

На следващо място, трябва да се посочи и че на крайния снабдител с електричес-ка енергия е вменено задължение в общите си условия да предвиди ред за уведомяване на клиента при извършване на корекция на сметка по чл.98а, ал.2, т.6 от ЗЕ. В случая и това законово изискване не е налице – ОУ на ответника не съдържат подобни правила.

Най-накрая, с влязло в сила на 08.11.2018г. решение по адм. дело № 3879/2017г. на ВАС, разпоредбите на членове от 48 до 51 от ПИКЕЕ, въз основа на които, впослед-ствие, на 16.10.2019г., е извършена и корекцията на сметката на К., са отме-нени, като незаконосъобразни.

За пълнота, както и с оглед цитирана от ответника съдебна практика, следва да се посочи, че изцяло в тежест на доставчика на електрическа енергия е да докаже, пъл-но и главно, точно колко такава е доставил на потребителя, т. е. за какъв период от вре-ме и с каква грешка е отчитал електромерът, за да може да претендира заплащането на стойността й. В случая, както беше казано, тези обстоятелства не се установяват по де-лото – не става ясно от кого и кога е било манипулирано СТИ, като е възможно това да е било направено и в деня на проверката, дори от служители на ответното дружество, което от своя страна напълно произволно и необосновано е ”коригирало” сметката на ищеца за 90 дни. По такъв начин се създават предпоставки за неоснователно обогатява-не именно на доставчика – да получи плащане на цена за нещо, което не е доставил – за сметка на клиента, без твърдяно и доказано негово виновно поведение, което пък би би-ло основание за прехвърляне на риска по отношение на евентуално настъпилите вреди, респективно – би довело до дължимост на обезщетение за тях на деликтно основание, в презюмиран от закона размер. В крайна сметка, не следва потребителите да понасят не-благоприятни последици, изразяващи се в коригиране на сметките им за произволен пе-риод от време – до 90 дни, в резултат на бездействието на електроснабдителното дру-жество, което не е осъществявало ефективен контрол върху собствените си измервател-ни уреди, заключени и находящи се в негово владение, не ги е проверявало редовно и не ги е охранявало в достатъчна степен.

Предвид горното, настоящият съдебен състав намира, че за ответното дружество не е съществувало валидно правно основание да извърши процесната корекция на смет-ката на ищеца, а исковата сума, заплатена от последния при липсата на такова, подлежи на връщане. Предявеният по делото иск е основателен и следва да бъде уважен изцяло.

Ответникът следва да бъде осъден да заплати на ищеца направените по делото разноски – 50 лв. за ДТ и 300 лв. платено адвокатско възнаграждение.

По изложените съображения, Съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСЪЖДА ”ЕВН България Електроснабдяване” ЕАД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление: гр.П, ул.”” № , да върне на Л.Р.К., ЕГН: **********,***, сумата 697.88 лв., представляваща допълнително начислена от дружеството и получена без ос-нование цена на електроенергия за обект, находящ се на горния адрес – ИТН: 2601843, с клиентски № **********, за периода от 17.01.2019г. до 17.04.2019г., по данъчна фак-тура № **********/16.10.2019г., както и да му заплати направените по делото разнос-ки –  50 лв. за ДТ и 300 лв. платено адвокатско възнаграждение.

Решението подлежи на обжалване пред ОС Бургас в двуседмичен срок от връч-ването му на страните.

 

                                                                                            Съдия:/п/ Калин Кунчев

                                                                                             Вярно с оригинала: З.М.