Решение по дело №127/2018 на Административен съд - Монтана

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 23 април 2018 г.
Съдия: Рени Цветанова Славкова
Дело: 20187140700127
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 февруари 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е  229

 

гр. Монтана, 23 април 2018 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – МОНТАНА, в открито съдебно заседание на 13.04.2018 г. в състав:

                                                                  Председател: Соня Камарашка

                                                                         Членове: Бисерка Бойчева

                                                                                        Рени Цветанова

 

при участието на секретаря: Ал. А*** и Прокурор: Галя Александрова, като разгледа докладваното от СЪДИЯ ЦВЕТАНОВА, КАНД № 127 по описа за 2018, за да се произнесе взе предвид следното:  

           

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1 от ЗАНН във връзка с чл. 208 от АПК.

С решение, по АНД № 481/2017 г. на районен съд гр. Враца, е отменено Наказателно постановление № 3 от 23.09.2015 г. на Изп. Директор на Областно Пътно управление /ОПУ/ гр. Враца, с което на С.П.И., с. Б*** и*** е наложено административно наказание „глоба” в размер на 4000 лева. Наказанието е затова че през месец юли 2015 г. е извършил строителство /СМР/ в обхвата на път I-1 при км. 135+480 вдясно /по посока на нарастване на километража Монтана-Враца/ по участък с дължина 62.00 м. по границата на имот 039043, изразяващо се в насипване на инертни материали и повдигане на нивото на терена до изравняването му с пътното платно, като при това са засегнати /насипани/ откоса на насипа на пътя и пътния банкет.   

В законния срок против решението е подадена касационна жалба от административнонаказващия орган, в която се развиват съображения за неправилност на решението, поради което моли същото да бъде отменено, а наказателното постановление потвърдено. Възраженията се свързват с липса на допуснати съществени процесуални нарушения при съставяне и връчване на АУАН и издаване на НП, както и безспорност при установяване на нарушението, същото констатирано по надлежния ред от служители на ОПУ Враца с Констативен протокол.  

Ответната страна в отговор по касационната жалба моли същата да се остави без уважение като неоснователна. Навежда съображения, както за неспазване на чл. 40, ал. 1 от ЗАНН, касаещ съставянето на акта, така и поради липса на данни, нарушението да е извършено лично от административнонаказаното лице.

            Представителят на Окръжна прокуратура Монтана дава мотивирано заключение, че жалбата е неоснователна, поради допуснати съществени процесуални нарушения при издаване на наказателното постановление и недоказаност на извършеното нарушение. Предлага решението да бъде потвърдено.

 

Жалбата е подадена от надлежна страна в законоустановения срок, поради което е допустима и следва да бъде разгледана по същество.

Настоящият касационен състав при административен съд Монтана след като обсъди наведените в жалбата основания и при извършената служебна проверка на обжалваното решение, съгласно чл. 218, ал. 2 от АПК намира следното.

За да отмени наказателното постановление районният съд е приел, че същото е издадено при допуснати съществени процесуални нарушения в хода на административнонаказателното производство, а именно: липса на надлежно съставяне и връчване на АУАН, което съставлява нарушение на текстовете на чл. 40, 43 и 52, ал. 2 от ЗАНН. 

Настоящата инстанция намира, че първоинстанционният съд не е допуснал съществени процесуални нарушения и правилно е приложил материалният закон, но по различни от изложените в мотивите на въззивното решение съображения.

Съществено процесуално нарушение е това, което в случай че не е било допуснато, би довело до друг правен извод на органа, издател на административния акт. Всяко друго нарушение, което не води до различен правен извод – не представлява съществено такова и същевременно не е основание за отмяна на издадения акт.

В случая, обстоятелството, че съставянето на АУАН в присъствие на нарушителя цели единствено осигуряване възможността на лицето да се запознае със съдържанието на акта, с оглед упражняване правото му на защита във всяка една фаза на административнонаказателното производство. В случая АУАН, въпреки че е съставен в отсъствие на нарушителя, каквато хипотеза има предвидена в ЗАНН и определено е допустима и възможна, и без същият да е поканен за неговото съставяне, то след като връчването е станало по надлежния ред, то за лицето не се установява да е нарушено правото му на защита.

От друга страна, обаче, нарушението не се установява по безспорен начин. Не са събрани безспорни доказателства за извършителя на деянието, като същевременно не е установено, че извършените строително-монтажни работи са извършени в обхвата на пътя. Видно от Скица на имот 039043, същият е собственост, както на административнонаказаното лице, така и на лицето П*** П.И., а границите на имота попадат в имот № 000396, който е собственост на Държавата, с начин на трайно ползване - др. пътна територия. Припокриването на два имота с различни собственици, поражда спор за материално право, който не може да бъде разрешен по реда на административнонаказателното производство.

С оглед на изложеното касационната инстанция намира, че искането за отмяна на въззивното решение е неоснователно.

От гледна точка валидността и допустимостта на съдебния акт, последният има качествата на такъв.  

 

Мотивиран от горното и на основание чл. 222, ал. 1 от АПК съдът

 

Р Е Ш И :

                                              

ОСТАВЯ В СИЛА решение по АНД № 481/2017 г. на районен съд гр. Враца като правилно.

 

            РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

      ЧЛЕНОВЕ :