Решение по дело №38/2020 на Районен съд - Етрополе

Номер на акта: 260002
Дата: 8 октомври 2020 г. (в сила от 10 февруари 2021 г.)
Съдия: Цветомир Цаков Цветанов
Дело: 20201830200038
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 април 2020 г.

Съдържание на акта

               Р    Е    Ш    Е    Н   И    Е

 

                             

 

                 Гр.Етрополе,08.10.2020 год.

 

в   името   на   народа

 

Етрополски  районен  съд, втори съдебен състав, в публично заседание на осми септември през двехиляди и двадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Цветомир Цветанов

при секретаря:Сияна Манчева като разгледа докладваното от Председателя АНД №00038 по описа за 2020 година и за да се произнесе взе предвид следното:

      Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

      Жалбоподателя Х.В.В.,*** обжалва Наказателно постановление №19-0263-001600/20.12.2019 год. на Началника на РУП-Етрополе, с което за нарушение на чл.174 ал.3 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 2000.00 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца. Твърди, че издаденото НП е незаконосъобразно, издадено при съществени нарушения на административно-производствените правила и материалния закон. Твърди, че описаната фактическа обстановка не отговаря на действителната. Твърди, че не е изпробван надлежно с техническото средство, като обяснил на полицаите, че има заболяване, което му пречи да издиша силна струя въздух. Направил осем опита, но въпреки това не успял да издиша достатъчно количество въздух в техническото средство.

      В съдебно заседание жалбоподателя редовно призован, чрез адв.Т.И. и адв.Димитър Стойчев, и двамата от САК, поддържа жалбата и моли да бъде отменено атакуваното наказателно постановление.

      Представител на РУП-Етрополе, редовно призовано, не се явява в съдебно заседание и не взема становище по жалбата.

      Не се явява и представител на Районна прокуратура-Етрополе, редовно призовани.

      Съдът след преценка на доказателствата по делото и доводите на страните, приема за установено следното:

      ОТ ФАКТИЧЕСКА СТРАНА:

      На 20.10.2019 година около 08.50 часа в гр.Етрополе, на бул.“Малки Искър“, полицейски патрул в състав свидетелите В.С.Г. /актосъставител/ и А.В.В., спрял за проверка при бившия месокомбинат, движещ се в посока бул.“Ал.Стамболийски“, л.а. „Сеат Кордоба“ с рег.№СО3698ХА. При проверката установили, че водачът Х.В.В., лъхал на алкохол, поради което му предложили да бъде изпробван с техническо средство „Дрегер 7510“ с фабричен номер ARDM-0171. Водачът бил видимо притеснен, треперел и направил няколко неуспешни опита да бъде изпробван с техническото средство. По време на пробите се обадил на свой приятел, който живеел наблизо, а именно св.Иван Цветков, който отишъл на мястото на проверката. Направил още няколко неуспешни опита, при което полицейските служители издали талон за изследване на водача с №0047032, върху който бил залепен стикер №1, съгласно разпоредбите на Наредба № 1 от 19 юли 2017 г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози. В талона за изследване било отразено, че водачът не желае да бъде изпробван с доказателствен анализатор, като избрал да бъде изследван с медицинско и химическо изследване. Талонът бил връчен на водача, като му е съставен и АУАН, за това, че отказва да бъде изпробван с техническо средство, като в същия било отбелязано, че на водача е връчен талон за изследване с №0047032, заедно със стикери от2 до 8 с номер А008370. Полицейските служители закарали водача до МБАЛ-Етрополе със служебния си автомобил, като във ФСМП-Етрополе бил съставен протокол за медицинско изследване и вземане на биологични проби за употреба на алкохол и/или наркотични вещества и техни аналози. В протокола д-р Станка Кръстева отбелязала, че лицето „отказва да отговаря на въпросите и отказва да даде кръв за алкохол“. Водачът се подписал саморъчно за това, че отказва да се подложи на изследване.

      От приетите по делото писмени доказателства Експертно решение на ТЕЛК от 22.02.2018 год. и Епикриза се установява, че през 2018 година жалбоподателят е диагностициран с „хронична исхемична болест на сърцето“, както и е трудоустроен с 62% трайно намалена работоспособност.

      Горната фактическа обстановка съдът установи и възприе изцяло от приложените към жалбата и административно наказателната преписка материали - Наказателно постановление №19-0263-001600 от 20.12.2019 г., АУАН сер. GA №117179/2019 год., Талон за медицинско изследване №0047032, Протокол за медицинско изследване и вземане на биологични проби за употреба на алкохол и/или наркотични вещества и техни аналози] Заповед №8121з-1524/09.12.2016 година, Заповед №8121з-515/14.05.2018 година; Справка от лаборатория за проверка на СИ, Справка за нарушител водач, Експертно решение на ТЕЛК от 22.02.2018 год., Епикриза и показанията на свидетелите Иван Цветков, В.Г. и А.В. от съдебно заседание.

      ОТ ПРАВНА СТРАНА:

      Жалбата е процесуално допустима, а разгледана по същество е неоснователна, като обжалваното НП ще следва да бъде потвърдено по следните съображения:

      По делото се установи по безспорен начин, че на 20.10.2019 година жалбоподателя е бил спрян за проверка по ЗДвП от полицейски служители. Установи се, че на същия е било предложено да бъде изпробван с техническо средство за употреба на алкохол. Жалбоподателя поради твърдян от него здравословен проблем не е успял да изпълни пробата с техническо средство, като полицейските служители са приели това за отказ. Установи се, че на водача е съставен АУАН, който той лично е подписал без възражения. Издаден му е талон за медицинско изследване, който също е подписал, като е дал съгласие да бъде изследван с медицинско и химическо изследване. Същия е бил съпроводен от полицейските служители със служебен автомобил до ФСМП-Етрополе, като там пред компетентно медицинско лице е отказал да отговаря на зададените му въпроси относно общото му състояние, както и е отказал да даде кръвна проба за алкохол, за което се е подписал.

Съгласно разпоредбата на чл.174 ал.3 от ЗДвП /ред.ДВ, бр.101 от 20.12.2016 г./ „Водач на моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози или не изпълни предписанието за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта му и/или наркотични вещества или техни аналози, се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина за срок от две години и глоба 2000 лв., а съгласно чл.3а т.1 и т.3 от Наредба № 1 от 19 юли 2017 г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналозиустановяването на концентрацията на алкохол в кръвта се извършвас медицинско и химическо лабораторно изследване … когато лицето откаже извършване на проверка с техническо средство или тест или физическото състояние на лицето не позволява извършване на проверка с техническо средство или тест.

В конкретния случай съдът приема, че липсват доказателства, че физическото и здравословно състояние на жалбоподателя не му е позволявало извършване на проверка с техническо средство, въпреки представената медицинска документация. На същия е предоставена възможността да изпълни предписанието за медицинско изследване, което той е отказал, като изрично се е подписал в присъствието на медицинско лице, че отказва да даде кръвна проба за алкохол.

Двете хипотези на чл.174, ал.3 от  ЗДвП – отказът да бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол и отказът да бъде дадена кръвна проба са дадени алтернативно, а не кумулативно, поради което, щом като е установено от наказващия орган наличието на една от тях, ще е налице основание за прилагането на чл.174, ал.3 от  ЗДвП и за наказване на водача по този текст. В случая административно- наказващият орган е наказал водача за това, че не изпълнил предписанието за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта му и това деяние правилно е квалифицирано по чл.174, ал.3 от ЗДвП, който представлява едновременно състав на административно нарушение и санкционна норма за налагане на предвиденото в хипотезиса й наказание.

Съдът не приема възражението на жалбоподателя, че след като в АУАН не му е вменено във вина неизпълнение предписанието за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта, а това е станало едва с издаването на НП, му е нарушено правото да разбере какво точно нарушение е извършил. Това е така, т.к. при съставяне и предявяване на АУАН, актосъставителя няма как да знае дали проверяваното лице ще изпълни, или не, предписанието да се яви за медицинско изследване в посочено болнично заведение. В АУАН е посочено, че на лицето е издаден талон за медицинско изследване, в който е указан краен час за явяване на лицето в болнично заведение, т.е. дадено му е предписание да се яви за медицинско изследване. В тежест на АНО е да вмени това нарушение във вина на нарушителя, което е и сторено в настоящия случай.

Не се споделя и възражението на жалбоподателя, че в НП не е посочен вида на техническото средство, с което е изпробван, т.к. видно е, че същото е посочено както в АУАН, така и в НП като техническо средство „Дрегер 7510“ с фабричен номер ARDM-0171.

Съдът приема, че е налице идентичност при описание на фактическата обстановка в АУАН и НП, както и, че са спазени разпоредбите на Наредба № 1 от 19 юли 2017 г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози, поради което възраженията на жалбоподателя и неговата защита се явяват неоснователни и недоказани.

По отношение наказателното постановление в частта, в която на жалбоподателя са отнети „общо 12” контролни точки на основание Наредба № ІЗ-2539/17.12.2012 год. на МВР съдът намери, че същата в тази й част ще следва да се остави без разглеждане по следните съображения:

            В чл.3 ал.1 от Наредба № ІЗ-2539/17.12.2012 год. е посочено, че контролни точки се отнемат възоснова на влязло в сила наказателно постановление. Следва да се има предвид, че отнемането на контролни   точки не е санкция, която подлежи на самостоятелно обжалване. Това е едно фактическо действие с контролно отчетен характер, което изпълнява предупредителна функция по отношение на водачите и информационно - статистическа функция от гледна точка на контролните органи, и същото би могло да бъде осъществено единствено при влязло в законна сила наказателно постановление за съответното нарушение.

С оглед изложеното по-горе обжалваното НП ще следва да бъде потвърдено изцяло като правилно и законосъобразно.

                  Водим от горното съдът

 

Р     Е     Ш     И  :

      

      ОСТАВЯ без разглеждане жалбата на Х.В.В., ЕГН-**********,*** против НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ №19-0263-001600 от 20.12.2019 година на Началник  РУП - гр.Етрополе в частта за отнети общо 12 контролни точки на основание Наредба № ІЗ-2539/17.12.2012 год.

              ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление №19-0263-001600 от 20.12.2019  година на Началник РУП-гр.Етрополе като правилно и законосъобразно.

      РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Административен съд-София област в 14-дневен срок, считано от получаване на съобщението от страните за постановяването му.

 

                                 РАЙОНЕН  СЪДИЯ:

                               /ЦВЕТОМИР ЦВЕТАНОВ/