Решение по дело №848/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260043
Дата: 23 септември 2020 г. (в сила от 7 май 2021 г.)
Съдия: Светослав Василев Василев
Дело: 20201100900848
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 14 май 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№………../23.09.2020г

гр.София

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 7-ми състав, в публичното съдебно заседание на петнадесети септември, през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

СЪДИЯ: СВЕТОСЛАВ ВАСИЛЕВ

 

при секретаря Павлинка Славова, разгледа докладваното от съдията т.д. № 848 по описа за 2020г и за да се произнесе взе предвид следното:

Производство по  чл. 155, ал. 1, т. 3 ТЗ, във вр. чл. 154, ал. 1, т. 5 ТЗ.

Ищецът СГП твърди, че дружеството „П.Р.“ ЕООД с ЕИК *******няма назначен управител повече от 3-месеца, тъй като вписания управител и едноличен собственик на капитала е починал на 18.12.2018г и до настоящия момент наследниците не са заявили дали ще продължат търговската дейност, респ. не са вписали в Търговския регистър нов управител на дружеството. По изложените съображения се иска съдът да постанови решение, с което да прекрати дружеството.

Ответникът, чрез назначения му особен представител, оспорва иска. Счита, че при настъпване смъртта на едноличния собственик на капитала на дружеството, то се прекратява по силата на закона съгласно чл. 157 ТЗ и повторното му прекратяване е недопустимо, освен ако наследниците му не поискат продължаване на дейността. Разпоредбата на чл. 155, т. 3 ТЗ има предвид други хипотези на невписан управител, когато той е освободен по решение на общото събрание или е напуснал сам или когато управителя без да едновременно с това едноличен собственик на капитала на дружеството е починал и в продължение на повече от 3 месеца дружеството бездейства и не вписва нов управител. Наследниците на починалия едноличен собственик на капитала и управител на ответното дружество не са поискали продължаване на дейността. По изложените съображения се иска отхвърляне на иска.

Съдът, като обсъди доводите на страните и събраните доказателства, намира иска за основателен по следните съображения:

Съгласно разпоредбата на чл. 155, т. 3 ТЗ, по иска на прокурора съдът прекратява дружеството, ако то няма вписан управител в продължение на повече от три месеца.

От справката в ТР се установява, че едноличен собственик на капитала и управител на „П.Р.“ ЕООД с ЕИК *******е лицето Н.Л.Н.с ЕГН: **********.

Съгласно Акт за смърт № 1242 от 18.12.2018г. на Столична община - Н.Л.Н.с ЕГН: ********** е починал на 18.12.2018г, за което е съставен.

Следователно от събраните доказателства се установява, че управителят на дружеството е починал на 18.12.2018г, тримесечният срок е изтекъл на 18.03.2019г. Наследниците на починалия управител и едноличен собственик на капитала не са предприели действия за вписване на нов управител, респ. за заличаване на дружеството, поради което дружеството следва да се прекрати.

Доводите на ответника са неоснователни. Освен прекратяване на дружеството същото следва да бъде заличено в Търговския регистър, това е така, защото вписването дава гласност на третите добросъвестни лица. В хипотезата на чл.157, ал. 1 ТЗ правото да подаде заявление за вписване на горепосочените обстоятелства, принадлежи на наследниците на починалия едноличен собственик на капитала на осн. чл. 15, ал. 1, т. 3 ЗТРРЮЛЦ вр. чл. 157, ал. 1 ТЗ. При твърдение за настъпила смърт на едноличния собственик на капитала и управител на дружеството и липса на данни лицата, които имат правен интерес от това, да са поискали установяване на настъпило прекратяване на дружеството по чл. 157, ал. 1 ТЗ, респ. вписване на същото обстоятелство по партида на дружеството повече от три месеца след настъпване на смъртта, прокурорът е надлежно легитимирано от закона лице и има правен интерес да предяви иск по  чл. 155, ал. 1, т. 3 ТЗ. Последица от уважаването на иска по чл. 155, ал.1, т. 3 ТЗ е вписването на прекратяването в Търговския регистър и отпочването служебно на производство по ликвидация, а след него и заличаването на търговеца от Търговския регистър. В този смисъл и определение № 302 от 28.06.2018 г. на ВКС по ч. т. д. № 1280/2018 г., I т. о., ТК.

Ответното дружество следва да се осъди дружеството да заплати разноски по делото в размер на 80,00 лв. за държавна такса и сумата от 300,00 лева – изплатена на особения представител.

При прекратяване на дружеството по този ред се извършва ликвидация, на основание чл. 156, ал. 1 и 4 ТЗ и чл. 266, ал. 2, изр. 2 ТЗ.

При тези мотиви, съд

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ПРЕКРАТЯВА „П.Р.“ ЕООД с ЕИК*********, със седалище и адрес на управление:***.

ОСЪЖДА „П.Р.“ ЕООД с ЕИК *******ДА ЗАПЛАТИ по сметка на Софийски градски съд сумата от 80,00 лв. за държавна такса и сумата от 300,00 лв. – възнаграждение за процесуалното представителство от назначения от съда особен представител.

Препис от решението да се изпрати на Агенцията по вписванията за вписване в търговския регистър.

СЛЕД ВПИСВАНЕ на решението и влизането му в сила, ДА СЕ ИЗВЪРШИ ликвидация на дружеството.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред Софийския апелативен съд в двуседмичен срок от връчване на преписа.

 

СЪДИЯ: