Определение по дело №580/2020 на Административен съд - Хасково

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 20 юли 2020 г. (в сила от 29 септември 2020 г.)
Съдия: Антоанета Вълчева Митрушева
Дело: 20207260700580
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 6 юли 2020 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

20.07.2020 г., гр.Хасково

 

Административен съд – Хасково, в закрито заседание на двадесети юли през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

Съдия: АНТОАНЕТА МИТРУШЕВА

 

като разгледа докладваното от съдия А.Митрушева

адм. дело № 580 по описа на съда за 2020 г.

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по адм.дело № 580 по описа за 2020г. на Административен съд – Хасково е образувано по жалба, депозирана от Г.Д.Г. ***, чрез пълномощника му адв.Л.А., с искане да бъде обявена нищожността на Психологична експертна оценка № 2759/2005г., издадена от Институт по психология към МВР. В жалбата са развити доводи, че същата е последица от несъществуващи в правния мир разпоредби, което я превръща в абсолютно нищожен юридически факт, който не поражда правни последици. Посочва се, че същата представлява индивидуален административен акт и се излагат съображения за наличие на правен интерес от направеното искане.

С писмо рег.№ 457900-201/24.06.2020г. Институтът по психология към Министерство на вътрешните работи е изпратил преписката по издаване на психологичната експертна оценка и е изложил доводи за недопустимост на жалбата.

Така подадената жалба съдът намира за недопустима по следните съображения:

На първо място, съдът намира, че атакуваната психологична експертна оценка  не подлежи на обжалване, доколкото същата не е от кръга на обжалваемите по съдебен ред актове, тъй като не представлява индивидуален административен акт по смисъла на чл. 21, ал. 1 – 4 от АПК, а волеизявление, част от процедура по смисъла на чл. 21, ал. 5, изр. първо от АПК, която разпоредба изрично изключва от категорията на индивидуалните административни актове волеизявленията, действията и бездействията, когато са част от производствата по издаване или изпълнение на индивидуални или общи административни актове или са част от производствата по издаване на нормативни актове. В този смисъл психологичната експертна оценка не подлежи на самостоятелен съдебен контрол. Същата не представлява волеизявление на овластен с административни правомощия орган и не е насочена към пряко засягане на права и законни интереси на служителя или към противозаконно създаване на задължения. Засягане на правата на служителя би настъпило с издаване на заповед за прекратяване на служебното му правоотношение, като в тази връзка жалбоподателят, макар и да не обосновава пряко правния си интерес от искането за обявяване на нищожността на атакуваната психологична оценка, твърди, че същата засяга негови права и законни интереси от административноправен характер, като посочва, че през 2005г. е бил уволнен със заповед на Директора на РДВР – Хасково поради психологическа несъвместимост за работа в МВР на основание атакуваната оценка. Заповедта за уволнение обаче е била евентуален предмет на разглеждане в друго съдебно производство, в което са били преценяни  фактическите и правните основания за издаването ѝ, които основания в настоящия момент не могат да бъдат предмет на обсъждане. Дали издаването на психологичната експертна оценка от Института по психология към МВР е било нормативно установено, е въпрос, относим именно към законността на уволнението, а не факт, подлежащ  на  самостоятелно установяване. Защитата на ищеца при твърденията за липса на законово основание за уволнението му е по реда на обжалването по реда на АПК на освобождаването му от длъжност поради установената от психологичната оценка непригодност за работа, а не чрез искане за обявяване нищожността на тази психологична оценка.

Изложеното налага извода, че в случая липсва годен за обжалване пред съд индивидуален административен акт по смисъла на чл. 21, ал. 1 – 4 от АПК. Касае се за ненадлежно упражняване на правото на съдебно оспорване, което сочи наличието на приложното поле на чл. 159, т. 1 от АПК и изключва произнасянето по същество, защото процесуално недопустимата жалба не би могла валидно да сезира съда.

С оглед на така изложеното, жалбата следва да бъде оставена без разглеждане, а образуваното съдебно производство да бъде прекратено.

Мотивиран от горното, съдът

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Г.Д.Г. ***, депозирана чрез пълномощник - адв.Л.А., с искане да бъде обявена нищожността на Психологична експертна оценка № 2759/2005г., издадена от Институт по психология към МВР.

ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело № 580/2020г.  по описа на Административен съд – Хасково.

Определението може да бъде обжалвано пред ВАС на РБ в 7-дневен срок от връчването му на страните.

Препис от определението да се връчи на страните.

 

                                                                       СЪДИЯ: