Решение по дело №74/2020 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 141
Дата: 2 април 2020 г. (в сила от 2 април 2020 г.)
Съдия: Галина Васкова Герасимова
Дело: 20207080700074
Тип на делото: Касационно административно дело
Дата на образуване: 29 януари 2020 г.

Съдържание на акта

 

РЕШЕНИЕ

№141

 

гр. Враца, 02.04.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, КАСАЦИОНЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 10.03.2020г. /десети март две хиляди и двадесета година/ в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

               ЧЛЕНОВЕ: СЕВДАЛИНА ВАСИЛЕВА

                                 ГАЛИНА ГЕРАСИМОВА

 

при секретаря ДАНИЕЛА ВАНЧИКОВА и в присъствието на прокурора НИКОЛАЙ ЛАЛОВ, като разгледа докладваното от съдия ГЕРАСИМОВА КАД № 74 по описа на АдмС – Враца за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК.

Образувано е по касационна жалба на В.Д.К. ***, чрез пълномощника * Н.П., против Решение № 358/12.08.2019 г. по адм. дело № 383/2019 г. по описа на Административен съд – Враца, с което Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ (ГДИН) гр. София е осъдена да заплати на В.Д.К. обезщетение в размер на 100 лева за претърпени неимуществени вреди в периода на престоя му в * „К. ф.“ към Затвора В. от 11.04.2017г. до 28.04.2017г., настъпили вследствие на лошите санитарно – битови условия, като е отхвърлен иска на касатора в останалата част до пълния претендиран размер от * лева. Със същото решение е отхвърлен иска в размер на * лева за придобити *, *, **.

 В касационната жалба са изложени доводи за неправилност на съдебното решение като постановено в противоречие с материалния закон – касационно основание по чл. 209, т. 3 от АПК. Иска се от съда да отмени обжалваното решение и вместо него да постанови друго по същество, с което да уважи предявените искове в пълен размер. Претендират се направените по делото разноски.

Ответната страна по касационна жалба – Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ – гр. София, чрез процесуалния представител * Б., в представен по делото писмен отговор оспорва жалбата като недопустима, неоснователна и недоказана. Моли постановеното съдебно решение като правилно и законосъобразно да се остави в сила. Претендира присъждане на разноски за юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура - Враца дава заключение за неоснователност на касационната жалба, като счита, че решението като правилно и законосъобразно следва да се остави в сила.

Настоящият касационен състав на Административен съд - Враца намира, че касационната жалба е предявена от надлежна страна, за която решението е неблагоприятно, подадена е в срок, поради което е допустима за разглеждане.
Разгледана по същество, същата е неоснователна.

Производството пред Административен съд – Враца се е развило по искова молба на В.Д.К. ***, против ГДИН – София, с която на основание чл. 284 от ЗИНЗС са претендирани неимуществени вреди в размер на * лева, произтичащи от лошите битови условия в Затвора В. и * „К. ф.“ към Затвора В. за периода от 23.12.2015 г. до 15.11.2018 г., изразяващи се в лишаването на ищеца от постоянен достъп до санитарен възел и течаща вода, както и неосигуряване на достатъчна жилищна площ, които неудобства довели до страдания и негативни емоционални преживявания, надвишаващи неизбежното ниво, присъщо на изтърпяване на наказанието. С исковата молба е претендирано и обезщетение в размер на * лева за * * и последваща **, както и повишено ** и **, за което ищецът е освидетелстван от ТЕЛК с призната * трайно намалена работоспособност, считано от 01.01.2017г.

 С оглед обстоятелствата, изложени в исковата молба и становищата на страните в хода на делото, от съда е дадена възможност да се ангажират доказателства, като са събрани посочените такива, относими към предмета на спора. С цел установяване на фактите по делото е допуснат и разпитан и свид. П. К., изтърпявал наказание „*“ заедно с ищеца. Въз основа на установената по делото фактическа обстановка, съдът е приел за неоснователен и недоказан предявения иск в размер на * лева за придобит **, както и ***. Относно претенцията в размер на * лева за лошите битови условия, причинили неудобства и негативни емоционални преживявания, надхвърлящи обичайните, свързани с изпълнението на наказанието, съдът е приел същата за доказана единствено по отношение на престоя в * „З. ф.“ към Затвора В. за периода от 11.04.2017г. до 28.04.2017г. Приел е за доказани твърденията на ищеца за липса на постоянен достъп до санитарен възел и течаща вода, неосигурени адекватни условия за осъществяване на хигиенните потребности на ищеца, предвид факта, че нощем лишените от свобода осъществявали физиологичните си нужди в кофи в спалните помещения. По отношение на другите основания на предявения иск, а именно нечовешките и унизителни условия при престоя на касатора в корпуса на Затвора В.от 23.12.2015г. до 11.04.2017г. и в обект „З. с.“ от 28.04.2017г. до предсрочното му освобождаване на 15.11.2018г., съдът е приел същите за недоказани. Отчитайки посочените по - горе обстоятелства и периода на търпене на вредите от 17 дни, както и характера и интензитета на породените страдания и негативни преживявания и с оглед на разпоредбата на чл. 52 от ЗЗД и критериите за справедливост е определил обезщетение в размер на * лева, като в останалата част до пълния му размер от * лв. е отхвърлил иска като неоснователен.

Решението на съда е валидно, допустимо и правилно, както по отношение на изводите за основателността на исковата претенция, така и по отношение на определения размер на обезщетението.

По основанията, наведени в исковата молба, за обезщетение за претърпени неимуществени вреди, произтичащи от придобит ** и последваща **, както и повишено **, след подробен анализ на събраните по делото доказателства и обсъждане на приложимите законови разпоредби съдът е приел исковата претенция в тази част за неоснователна и недоказана. Настоящият съдебен състав намира извода на решаващия съд за правилен и обоснован от доказателствата по делото. Административният съд е изследвал предпоставките за възникване на правото на иск по чл. 284, ал. 1 от ЗИНЗС, и след като е установил, че липсват някои от тях правилно е отхвърлил иска като неоснователен.

По отношение на исковата претенция за присъждане на обезщетение за претърпени неимуществени вреди, произтичащи от лоши битови условия, причинили неудобства и негативни емоционални преживявания, надхвърлящи обичайните, свързани с изпълнението на наказанието, при престоя на касатора в корпуса на Затвора В.от 23.12.2015г. до 11.04.2017г. и в обект „З. с.“ от 28.04.2017г. до предсрочното му освобождаване на 15.11.2018г., правилно и обосновано съдът е приел исковата претенция за неоснователна и недоказана. Установява се от събраните по делото писмени и гласни доказателства, че в корпуса на Затвора В. има течаща вода, тоалетна и баня в килията, както и през времето на престоя си там касаторът е разполагал с изискуемата от закона жилищна площ, а условията в „З. с.“ отговарят на минималните европейски стандарти. Правилно и в съответствие с приложимите материални разпоредби на ЗИНЗС решаващият съд е ангажирал отговорността на затворническата администрация за страданията и трудностите, които е търпял касаторът по време на престоя му в * „К. ф.“ към Затвора В., надвишаващи неизбежното ниво на страдание, присъщо на задържането и излизащи извън прага на строгост по чл. 3 от ЕКЗПЧОС. Правилно е определен и размерът на обезщетението, като същият е съобразен изцяло с релевантните обстоятелства. В случая е съобразен периодът, през който е търпяно нарушението, както и конкретните факти, свързани с породените страдания и негативни преживявания, за които са налице доказателства по делото. Определеният размер на сумата от * лв. е изцяло съобразен с разпоредбата на чл. 52 от ЗЗД., като в останалата част до пълния претендиран размер от * лв. законосъобразно искът е отхвърлен като неоснователен.

По изложените съображения касационната жалба се явява неоснователна, а решението като правилно и законосъобразно следва да бъде оставено в сила.

При този изход на спора и при своевременно направено искане в полза на ответника следва да бъде присъдено юрисконсултско възнаграждение. Съгласно чл. 143, ал. 4 от АПК вр. чл. 78, ал. 8 от ГПК, възнаграждението се присъжда в размер, определен от съда, който не може да надхвърля максималния размер за съответния вид дело, определен по реда на чл. 37 от Закона за правната помощ. Чл. 37, ал. 1 от ЗПП предвижда, че заплащането на правната помощ е съобразно вида и количеството на извършената дейност и се определя в наредба на Министерския съвет. Съгласно чл. 24 от Наредбата за заплащането на правната помощ, приета с ПМС № 4 от 06.01.2006г., изм. бр. 98 от 15.12.2015г., по административни дела възнаграждението за една инстанция е от 100 до 200 лева. Предвид действителната правна и фактическа сложност на делото, ангажираните в производството доказателства и броя на проведените по делото открити съдебни заседания, в които се е явил процесуалния представител на ответника /едно/, съдът намира, че на същия следва да бъде определено юрисконсултско възнаграждение по производството в минимален размер от 100 лева.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, Административен съд – Враца,

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение № 358 от 12.08.2019 г., постановено по адм. дело № 383/2019 г. по описа на Административен съд – Враца.

 

ОСЪЖДА В.Д.К. с ЕГН ********** ***, да заплати на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ - София сумата от 100,00 /сто/ лева - разноски по делото.  

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

      

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

              ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                    2.