Решение по дело №1271/2020 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 260126
Дата: 5 октомври 2020 г. (в сила от 19 февруари 2021 г.)
Съдия: Ивайло Асенов Йорданов
Дело: 20204520201271
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

град Русе, 05.10.2020 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

             РАЙОНЕН СЪД - РУСЕ, ДЕВЕТИ наказателен състав, в публично заседание, проведено на двадесет и първи септември две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: ИВАЙЛО ЙОРДАНОВ

 

при секретаря РАДОСТИНА СТАНЧЕВА и прокурора …...………………, като разгледа докладваното от съдия Йорданов административно наказателно дело 1271 по описа на съда за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 59 и сл. от ЗАНН.

 

Образувано е по жалба на Р.Р.И., депозирана против електронен фиш серия Г № 0008398, издаден от ОДМВР – Русе, с който на жалбоподателя, на основание чл. 638, ал. 1, т. 1, вр. чл. 461, т. 1 КЗ е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 250 лева, за нарушение по чл. 483, ал. 1, т. 1 КЗ.

С жалбата се ангажират твърдения, че обжалваният електронен фиш е незаконосъобразен, тъй като при издаването на същия е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, неправилно е приложен материалния закон и е нарушено правото на защита на жалбоподателя, тъй като при издаването на електронния фиш не са спазени императивните изисквания на ЗДвП и ЗАНН. Във връзка с това твърдение се инвокират доводи, че на посочената дата и част, жалбоподателят не е управлявал моторното превозно средство, а същото е било предоставено за ползване на друго лице – К.М.И. и административнонаказващия орган не е анализирал и коментирал доказателствата в тази насока, включително и декларацията по чл. 189, ал. 5 ЗДвП подадена след връчването на електронния фиш. Моли се да бъде постановено решение, с което да бъде отменен издадения електронен фиш.

В съдебно заседание жалбоподателят, чрез процесуалния си представител поддържа депозираната жалба по изложените в същата фактически и правни доводи.

Административнонаказващият орган, редовно призован не изпраща представител и не заема становище по депозираната жалба

Районна прокуратура - Русе, редовно призована, не изпраща представител.

 

Жалбата изхожда от активно процесуално легитимирано лице, адресат на издаденият електронен фиш, депозирана е в преклузивния срок за обжалване и касае подлежащ на съдебен контрол електронен фиш, поради и което същата се явява процесуално допустима и следва да бъде разгледана по същество досежно нейната основателност.

 

Съдът‚ след като обсъди ангажираните с жалбата и поддържани в хода по същество фактически и правни доводи и извърши служебна проверка на обжалваният електронен фиш, съгласно изискванията на чл. 314 НПК, вр. чл. 84 ЗАНН, въз основа на събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната взаимна връзка, и зависимост, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

На 10.10.2019г., в 14,49 часа, в град Русе, бул. „България“ – бензиностанция „ЕКО“ посока ГКПП Дунав мост, с автоматизирано техническо средство – Преносима система за контрол на скоростта на МПС, с вградено разпознаване на номера и комуникации тип ARH CAM S1, с фабричен № 11743Е4, било заснето с МПС – лек автомобил БМВ 316И, с рег. № Р 20 59 ВВ, собственост на Р.Р.И., с което е извършено нарушение на Кодекса за застраховането – нарушение на чл. 483, ал. 1, т. 1 КЗ, вр. чл. 638, ал. 1, т. 1, вр. чл. 461, т. 1 КЗ, за което на жалбоподателя, в качеството му собственик на моторното превозно средство е било наложено административно наказание глоба, в размер на 250 лева.

Електронният фиш е издаден и изцяло съответства на образеца, утвърден от министъра на вътрешните работи, съгласно чл. 189, ал. 4 ЗДвП и не е нарушено правото на защита на наказаното лице, да разбере, за какво конкретно нарушение е санкциониран.

В този смисъл е практиката на Административен съд – Русе, намерила израз в Решение от 07.08.2020г., постановено по КАНД № 177 по описа на съда за 2020г.

Не е допуснато твърдяното с жалбата нарушение на процесуалните правила по чл. 52, ал. 4 ЗАНН, тъй като съгласно разпоредбата на чл. 647, ал. 3 КЗ, разпоредбата на чл. 189, ал. 5 ЗДвП не се прилага в случая и за административнонаказващия орган не е възникнало задължението да изследва въпросът, кой е управлявал автомобилът.

По изложените мотиви съдът намира за неоснователни доводите на жалбоподателя за допуснати в хода на административнонаказателното производство на съществени процесуални нарушения, които да са основание за отмяна на обжалвания електронен фиш.

Съгласно разпоредбата на чл. 647, ал. 3 КЗ Когато с автоматизирано техническо средство или система е установено и заснето управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител при условията и по реда, предвидени в Закона за движение по пътищата. Електронният фиш се изпраща на собственика на моторното превозно средство с препоръчано писмо с обратна разписка. Собственикът е длъжен в 14-дневен срок от получаването му да заплати глобата или имуществената санкция по чл. 638, ал. 4 и 6. Член 189, ал. 5 от Закона за движение по пътищата не се прилага.

Не е спорно, а и от приобщените по делото писмени доказателства Удостоверение за одобрен тип средство за измерване № 17.09.5126 и Протокол от проверка № 30-С-ИСИ/14.06.2019г. несъмнено се установява, че нарушението е установено с автоматизирано техническо средство от одобрен тип.

Няма спор, че именно наказаното лице е собственик на моторното превозно средство, което се установява, както от представената от административнонаказващия орган справка за собственост на МПС (лист 12), така и от представените от жалбоподателя справка удостоверение. Няма спор, че за същото не е имало сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите за датата и часа на посоченото нарушение.

Посочената в електронния фиш разпоредбата на чл. 638, ал. 1, т. 1 КЗ предвижда именно административно наказание глоба на физическо лице, който не изпълни задължението си по чл. 483, ал. 1, т. 1 КЗ да сключи задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, когато притежава моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България. Съгласно разпоредбата на чл. 483, ал. 1, т. 1 КЗ Договор за застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите е длъжно да сключи всяко лице, което: т. 1. притежава моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение.

Именно за неизпълнението на това свое задължение, в качеството му на собственик на моторно превозно средство, за което няма сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите е санкциониран жалбоподателят.

Както беше посочено по-горе в мотивите, самата разпоредба на чл. 647, ал. 3 КЗ изключва приложението на чл. 189, ал. 5 ЗДвП, която предвижда възможност в 14 – дневен срок от получаването на електронния фиш собственикът да предостави в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство, за да бъде анулиран издаденият електронен фиш, поради и което, за нарушението, за което е санкциониран жалбоподателят е ирелевантно, кое лице е управлявало моторното превозно средство, тъй като санкцията се налага на собственика на моторното превозно средство за неизпълнение на негово задължение, произтичащо от разпоредбата на чл. 483, ал. 1, т. 1 КЗ, за неизпълнението на което задължение разпоредбата на чл. 638, ал. 1, т. 1 КЗ предвижда именно административно наказание глоба в размер на 250 лева, налагано на физическото лице собственик на моторното превозно средство.

Наложеното административно наказание на жалбоподателя, в размер на 250 лева е напълно съобразено с посочения в разпоредбата на чл. 638, ал. 1, т. 1 КЗ абсолютен размер на санкцията и се явява законосъобразно.

По гореизложените мотиви, издаденият електронен фиш се явява законосъобразен и като такъв следва да бъде потвърден, а жалбата се явява неоснователна по изложените по-горе мотиви и като такава следва да бъде отхвърлена.

Разноски не са претендирани от страна на административнонаказващия орган, поради и което такива не следва да бъдат присъждани.

 

Водим от горното и на основание чл. 63 от ЗАНН‚ съдът

 

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА електронен фиш серия Г № 0008398, издаден от ОДМВР – Русе, с който на Р.Р.И., ЕГН:**********, с адрес ***, на основание чл. 638, ал. 1, т. 1, вр. чл. 461, т. 1 КЗ е наложено административно наказание „ГЛОБА“ в размер на 250 (двеста и петдесет) лева, за нарушение по чл. 483, ал. 1, т. 1 КЗ..

 

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд – Русе, в 14-дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

 

 

 

                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: