Разпореждане по дело №1262/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 4062
Дата: 25 ноември 2019 г.
Съдия: Асен Владимиров Попов
Дело: 20193100201262
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 15 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

 

 

Днес, 22.11.2019г., АСЕН ПОПОВ – съдия-докладчик, след като се запознах с материалите по НОХД №1262/2019г. по описа на Варненския окръжен съд, и като обсъдих въпросите, по чл.247а, от НПК, установих следното:

Делото е на производство в окръжен съд, след  като на 15.11.2019г. във Варненския окръжен съд е внесен обвинителен акт по д.п. №3140/2019г. по описа на 4-то РУ при ОД МВР Варна срещу

Г.Х.Д., ЕГН ********** – за престъпление по чл.249, ал.1 вр. чл.26, ал.1 от НК.

За разглеждането на делото е необходимо насрочване на разпоредително заседание, по време на което да бъдат разгледани въпросите на чл.248, ал.1 от НПК.

За разпоредителното заседание следва да бъдат уведомени и призовани подсъдимата, пострадалата М.В.Т.и ВОП.

Предвид изложеното, на основание чл. 247 а от НПК

 

Р А З П О Р Е Ж Д А М :

 

1./ Насрочвам разпоредително заседание по НОХД №1262/19г. на 13.01.2020г. от 09.30ч., във втора зала, което да се проведе в състав съдия и двама съдебни заседатели и ще бъдат обсъдени въпросите по чл.248, ал.1 от НПК, както следва:

 

1./ Подсъдно ли е делото на ВОС;

2./ Има ли основание за прекратяване или спиране на наказателното производство;

3./ Допуснато ли е на досъдебното производство отстранимо съществено нарушение на процесуални правила, довело до ограничаване на процесуалните права на обвиняемия, съгласно посочените такива в чл.249, ал.4 от НПК;

4./ Налице ли са основания за разглеждане на делото по реда на особените правила;

5./ Налице ли са основания разглеждането на делото да се проведе при закрити врати; необходимост от привличането на резервен съдия или съдебен заседател, назначаването на защитник, вещо лице, преводач или тълковник и извършването на съдебни следствени действия по делегация;

6./ Взетите мерки за процесуална принуда;

7./ Искания за събиране на нови доказателства;

8./ Насрочването на съдебното заседание и лицата, които следва да се призоват за него.

 

След обсъждане на горните въпроси, съдът ще се произнесе по тях с определение. След влизането му в сила в последващите съдебни заседания пред първоинстанционния, въззивния и касационния съд не могат да се правят възражения за допуснатите нарушения на процесуалните правила по

 чл.248, ал.1, т.3 от НПК посочени по горе, които не са били поставени на обсъждане в разпоредителното заседание, включително по почин на съдията-докладчик, или които са приети за несъществени.

2./ Да се връчи препис от обвинителния акт на подсъдимата, като същата бъде призована за разпоредителното заседание по време на което ще бъдат разгледани въпросите посочени в т.1 /чл. 248, ал.1 от НПК/ на настоящото разпореждане

3./ Да се уведоми подсъдимата, че има право да се яви със защитник,

въпреки обстоятелството, че му е бил назначен защитник по чл. 94, ал. 1 от НПК, както следва:

1./ обвиняемият е непълнолетен;

2./ обвиняемият страда от физически или психически недостатъци, които му пречат да се защитава сам;

3./ делото е за престъпление, за което се предвижда лишаване от свобода не по-малко от десет години или друго по-тежко наказание;

4./ обвиняемият не владее български език;

5./ интересите на обвиняемите са противоречиви и един от тях има защитник;

6./ е направено искане по чл.64 НПК за вземане на мярка за неотклонение „задържане под стража”или обвиняемият е задържан;

7./ делото се разглежда в отсъствието на обвиняемия;

8./ обвиняемият не е в състояние да заплати адвокатско възнаграждение, желае да има защитник и интересите на правосъдието изискват това.

В случаите на т. 4 и 5 участието на защитник не е задължително, ако обвиняемият заяви, че не желае да има защитник.

В случаите на т.8 ако подсъдим бъде признат за виновен, съдът го осъжда да заплати разноските по делото, включително адвокатското възнаграждение и другите разноски за служебно назначения защитник, съгласно разпоредбата на чл.189, ал.3 НПК

4./ Да се уведоми подсъдимата, че делото може да бъде разгледано и решено в негово отсъствие при условията на чл. 269 НПК, а именно:

- по дела с обвинение за тежко престъпление, каквото и е настоящото присъствието на подсъдимия в съдебно заседание е задължително.

- когато това няма да попречи за разкриване на обективната истина, делото може да бъде разгледано в отсъствие на подсъдимия, на осн. чл.269 от НПК, ако:

1./ не е намерен на посочения от него адрес или е променил същия, без да уведоми съответния орган;

2./ местоживеенето му в страната не е известно и след щателно издирване не е установено;

3./ редовно е призован, не е посочил уважителни причини за неявяването си и е изпълнена настоящата процедура по чл. 247б, ал. НПК - по призоваване и уведомяване;

4./ се намира извън пределите на Република България и:

а) местоживеенето му не е известно;

б) не може да бъде призован по други причини;

в) е редовно призован и не е посочил уважителни причини за неявяването си.

5./За разпоредителното заседание и за въпросите по чл. 248, ал. 1 НПК, посочени в т.1 на настоящото разпореждане да се уведомяват и призоват подсъдимата, пострадалата М.В.Т.и ВОП.

6. Да се уведомят подсъдимата,пострадалата .Т.и ВОП, че:

- в 7-дневен срок от връчването на настоящото разпореждане могат да дадат отговор по въпросите, които ще се обсъждат в разпоредителното заседание /по т.1 от разпореждането/, и да направят своите искания;

На подсъдимата да се окаже за възможността делото да се разгледа по реда на глава 27 „Съкратено съдебно следствие в производството пред първата инстанция“, както и по глава 29 „Решаване на делото със споразумение“ - ако причинените имуществени вреди са възстановени или обезпечени.

РАЗЯСНЯВАМ на подсъдимата следните права за производството по глава 27 НПК:

1./ Наказателното производство срещу нея може да приключи при съкратено съдебно следствие, като при постановяване на присъдата се ползва съдържанието на протоколите за разпит и експертните заключения от досъдебното производство, за които даде  съгласие съгласно чл. 371, т.1 от НПК.

2./ По чл. 371, т.2 от НПК – да признае изцяло фактите изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и да даде съгласие да не се съберат доказателства за тези факти, като в случай на осъдителна присъда размера на наказанието ще бъде определен при условията на чл.58а от НК.

Присъствието на подсъдимата в съдебно заседание е задължително до приключване на делото във въззивната инстанция.

7./ Да се уведоми пострадалата Т., че има право да упълномощи повереник, както и, че в 7 /седем/ дневен срок от връчването на настоящото разпореждане може да направи искания за конституиране, като частен обвинител и граждански ищец, а така също и да предяви граждански иск за претърпени неимуществени вреди причинени от деянието, но не по-късно от началото на разпоредителното заседание.

Неявяването на пострадал без уважителна причина не е пречка за провеждане на разпоредителното заседание. Същото не се отлага, и ако те не са намерени на посочен от тях адрес за призоваване в страната.

8. Да се осигури на лицата, които могат да участват в разпоредителното заседание възможност да се запознаят с материалите по делото и да направят необходимите извлечения.

 

                             СЪДИЯ-ДОКЛАДЧИК:            

                                                               /А.ПОПОВ/