Решение по дело №416/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 739
Дата: 17 април 2019 г. (в сила от 26 април 2019 г.)
Съдия: Мария Янкова Вранеску
Дело: 20191100900416
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 6 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                                                                      №.....

17.04.2019 г., 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VІ-11 състав, в закрито заседание на седемнадесети април през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                                                                        

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ВРАНЕСКУ

            

като разгледа докладваното от съдия Вранеску т. дело №416 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 25, ал. 4 от Закона за търговския  регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

Образувано е по жалба на „Т.В.Л.С. т.к.“ ООД чрез адв. Г.Д. срещу отказ №20190213153146-5/19.02.2019 г. на Агенция по вписванията, постановен по заявление вх. №20190213153146/13.02.2019 г. за вписване на промени по партидата на „Т.В.Л.С. т.к.“ ООД, ЕИК *******.

В жалбата са изложени твърдения, че постановеният от АВ – ТР отказ е неправилен и незаконосъобразен. Твърди, че на територията на Белгия не съществува законово задължение за нотариално удостоверяване съдържанието на документ, поради което нотариалната заверка единствено на подписа е достатъчно условие да се приеме, че са изпълнени изискванията на закона за прехвърляне на дружествени дялове. Позовава се на Конвенцията за премахване на изискването за легализация на чуждестранни публични актове. Моли, съдът да отмени обжалвания отказ.

Съдът, като взе предвид доводите в жалбата и приложените писмени доказателства, приема от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е подадена от надлежно легитимирано лице, срещу подлежащ на съдебен контрол акт и в законоустановения срок, поради което е процесуално допустима.

За да постанови обжалвания отказ №20190213153146-5/19.02.2019 г., длъжностното лице е приело, че не е спазено изискването на чл. 129, ал. 2 ТЗ, тъй като към заявлението не е представен договор за прехвърляне на дружествените дялове, който да е с нотариална заверка на съдържанието. Длъжностното лице по регистрацията посочва, че обстоятелството дали в Белгия съществува такъв вид удостоверяване в случая не е относимо, тъй като в случая съгласно КМЧП приложимо е българското законодателство.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна по следните съображения:

В конкретния случай от АВ-ТР е поискано вписване по партидата на „Т.В.Л.С. т.к.“ ООД на промяна в обстоятелствата, касаеща прехвърляне на дружествени дялове.

Въпросите касаещи прехвърляне на дружествени дялове са уредени  в разпоредбата на чл. 129 от ТЗ. Съгласно чл. 129, ал. 2 ТЗ прехвърлянето на дружествен дял се извършва с договор, сключен с нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, извършени едновременно и се вписва в търговския регистър. В случая е безспорно, че сделката по разпореждане с дружествени дялове е извършена в кралство Белгия. Видно към заявлението е приложен договор за прехвърляне на дружествени дялове с извършена  нотариална заверка на подписите и Апостил от 25.01.2019 г., като не се установява да е извършено нотариално удостоверяване на съдържането на същия съгласно изискванията на чл. 129, ал. 2 ТЗ.

 Съгласно чл. 58, т. 6 вр. чл. 56, ал. 1 КМЧП относно придобиването на членство в юридическо лице, както и свързаните с това права и задължения, се прилага правото на държавата по регистрация на дружеството. Следователно в случая, предвид извършваното разпореждане с дружествени дялове, следва да се прилагат правилата на Търговския закон на Република България, независимо от мястото на сключване на договора за придобиване на дружествени дялове. За валидността на договора се прилага чл. 129, ал. 2 ТЗ, а именно - същият следва да бъде сключен в писмена форма с нотариално заверени подписи и съдържание.

В настоящия случай не се установява да е удостоверено съдържанието на договора за прехвърляне на дружествен дял. Гореизложеното сочи, че заявеното за вписване обстоятелство не се е осъществило валидно и вписване няма как да бъде извършено.

 Страните по сделката са длъжни са съобразяват българското право и да извършат сделката във предвидената от него форма. Съответно е следвало да я сключат и удостоверят от орган, в компетентността на който се включва нотариалното действие удостоверяване на съдържание. Като не са съобразили поведението си с това, няма как да черпят благоприятни правни последици и да настояват в регистърното производство да бъде допуснато изключение от установената форма за действителност.

За пълнота следва да бъде посочено, че дори да се приеме, че заверката единствено на подписа на договора за продажба на дружествени дялове, тъй като в държавата съществува законова невъзможност нотариус да завери съдържанието на договора, е достатъчно условие за да са изпълнени законовите изисквания на чл. 129, ал. 2 ТЗ, то към заявлението не са представени доказателства, които да удостоверяват липсата на такава възможност в белгийското законодателство.

Мотивиран от горното, Съдът

 

Р   Е   Ш   И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалбата на „Т.В.Л.С. т.к.“ ООД чрез адв. Г.Д. срещу отказ №20190213153146-5/19.02.2019 г. на Агенция по вписванията, постановен по заявление вх. №20190213153146/13.02.2019 г. за вписване на промяна по партидата на „Т.В.Л.С. т.к.“ ООД, ЕИК *******, касаеща прехвърляне на дружествени дялове.

РЕШЕНИЕТО може да бъде обжалвано пред Софийски апелативен съд, в 7-дневен срок от връчването му.

 

 

                                                       

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :