Решение по дело №5499/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 352
Дата: 12 март 2020 г. (в сила от 4 юни 2020 г.)
Съдия: Станимира Ангелова Иванова
Дело: 20192120205499
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е Ш  Е  Н  И  Е

№ 352

 

гр.Бургас, 12.03.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 БУРГАСКИ РАЙОНЕН СЪД, 20–ти наказателен състав, в публично заседание на дванадесети февруари две хиляди и двадесета година в състав:

                                                                    

                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: Станимира Иванова

 

при участието на секретаря Гергана Стефанова, като разгледа НАХД5499 по описа на БРС за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Образувано е по жалба, подадена от „К“ ЕООД, ЕИК: ***, срещу Наказателно постановление № 448072-F463981/04.06.2019 г. на началник на отдел "Оперативни дейности" - Бургас в Централно управление на НАП, с което на жалбоподателя, на основание чл. 185, ал. 1 от ЗДДС, за извършено нарушение на чл. 25, ал. 1, т.1 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства, вр. с чл.118, ал.1 от ЗДДС, е наложено наказание „имуществена санкция“ в размер на 500 лв.

Жалбоподателят сочи, че атакуваното наказателно постановление е неправилно и незаконосъобразно и като такова следва да бъде отменено. В съдебно заседание „К“ ЕООД не се представлява.

 Представителят на АНО - юрк. Азманов, моли за постановяване на съдебен акт, с който атакуваното наказателно постановление да бъде потвърдено.

Съдът приема, че жалбата е подадена в рамките на седемдневния срок за обжалване по чл.59, ал.2 ЗАНН (НП е било връчено на представител на жалбоподателя на 01.11.2019 г., а жалбата е депозирана 08.11.2019 г.). Жалбата е подадена от легитимирано да обжалва лице срещу подлежащ на обжалване акт, поради което следва да се приеме, че същата се явява процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е неоснователна по следните съображения:

На 22.12.2018 г. от служители на НАП, сред които и свидетелят П.А.А. –инспектор по приходите в ЦУ НАП, била извършена проверка на търговски обект по смисъла на параграф 1, т.41 от ДР на ЗДДС – магазин Mayoral”, находящ се на ул.“Янко Комитов““, МОЛ Галерия, стопанисван от „К“ ЕООД, ЕИК: ***. При извършена контролна покупка на детско яке в 16:45 часа, за което е платено в брой сума в размер на 100 лева от А.С. Ат.– инспектор по приходите, не била издадена фискална касова бележка. Плащането било направено в брой от св. Атанасов с два броя банкноти от по 50 лева и било прието от намиращия се по това време в магазина продавач-консултант –Ж. К. К., ЕГН: **********, която заемала длъжността продавач-консултант в обекта. В обекта имал монтиран, работещ, регистриран и свързан с НАП касов апарат модел Datecs”, модел „FP 2000-KLs ИН на ФУDT131627 и ИН на ФП № 02313627. Била изискана контролна лента, която била представена от законния представител на дружеството-жалбоподател на 03.01.2019 г., в която не фигурирала извършената продажба в часа на извършването й. За констатациите бил съставен Протокол № 0338936 от 22.12.2018 година.

Впоследствие, св.А. съставил АУАН с № F 463981/03.01.2019 г. в който изложил горните фактически констатации, което било квалифицирано като нарушение на чл.25, ал.1, т.1 от Наредба Н-18/13.12.2006 г. на МФ, вр. с чл.118, ал.1 от ЗДДС. АУАН бил съставен в присъствието на С. Г. С. – управител на дружеството-жалбоподател, който получил препис от него и се разписала, без да направи възражения. Такива не са постъпили впоследствие нито в законоустановения срок, нито в по-късен момент. АУАН бил съставен в присъствието на свидетелите Н. К. С. и Н. К. Ив. – служители на ЦУ на НАП, които не са присъствали на проверката, а само на съставяне на АУАН.

            Сезиран с преписката, АНО издал и атакуваното понастоящем наказателно постановление, с което санкционирал жалбоподателя, в който била изложена идентична с АУАН фактическа обстановка.

Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на събраните по делото доказателства, обективирани в гласните и в писмените доказателства и доказателствени средства, които са непротиворечиви и допълващи се. По делото не се събра доказателствен материал, който да поставя под съмнение така установените факти. Според настоящия съдебен състав, административното нарушение е установено по несъмнен начин, което се извлича от показанията на св.А., която ясно и недвусмислено заяви, че не е била издадена касова бележка срещу направената от друг служител на НАП покупка и заплатено капаро, а е бил даден само един хвърчащ лист, на който са били описани договореностите /л.18/. На следващо място, видно от представената контролна лента /л.19-29 по делото/, няма отразено плащане на задатък /капаро/.

При така установената фактическа обстановка, от правна страна съдът намира следното:

Обжалваното наказателно постановление е издадено от компетентен орган съгласно представената заповед № ЗЦУ - ОПР - 17/17.05.2018г. на изпълнителния директор на НАП, в срока по чл. 34, ал. 3 от ЗАНН. Съдът намира, че при издаване на АУАН и НП не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. В тази връзка сочените в жалбата нарушения на процесуалните правила не се споделят от съдебния състав. Изложени са всички факти във връзка с процесното административно нарушение, като поведението на санкционираното лице е подведено под правилната законова разпоредба.

По същество на спора:

В разпоредбата на чл. 25, ал. 1, т. 1 от Наредба Н-18/13.12.2006 г. е вменено задължение за всяко лице да издава фискална касова бележка от ФУ или касова бележка от ИАСУТД за всяка продажба на лицата за всяко плащане, с изключение на случаите, когато плащането се извършва чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит, чрез наличен паричен превод или пощенски паричен превод.

Видно от събраните по делото доказателства, в настоящия случай не е налице хипотезата на изключение за издаване на фискална касова бележка, тъй като плащането по капарото е извършено в брой, факт, който не се оспорва от страните.

Въз основа на установената фактическа обстановка, настоящият състав прие, че дружеството-жалбоподател е осъществило нарушение по чл. 185, ал.1, като не е изпълнило задължението си по чл. 118, ал.1 от ЗДДС да регистрира и отчита извършените от него продажби на стоки в търговския обект, който стопанисва, чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство. По аргумент от чл. 25, ал.7 от ЗДДС и на основание чл. 25, ал.1, т.1, във вр. чл. 3, ал.1 от Наредба № Н-18/13.12.2006 г. на МФ моментът, в който следва да се регистрира продажбата на стока или услуга в търговския обект е този на получаване на плащането, независимо дали стоката се получава в същия момент, или плащането е само за част от сумата под формата на капаро /задатък/, както е било в случая. Единственото изключение е предвидено при плащане по банков път, каквото в случая не е налице. В хода на съдебното следствие се установи по несъмнен начин, че физическото лице, което е извършвало търговска дейност от името на дружеството-жалбоподател, на 22.12.2018 г. е приело такова частично плащане за бъдеща доставка на стока по смисъла на чл. 6, ал.1 от ЗДДС, но не е издало касова бележка (фискален бон) от наличното в обекта фискално устройство, след като е получило плащане в брой. Към момента на предаване на сумата задължението за издаване на документ за доставката е възникнало. По делото безспорно се установи, че такъв документ не е издаден в момента на извършване на продажбата и получаването на капарото за нея, поради което съдът намира, че състава на нарушението по чл. 185, ал.1, вр. чл. 118, ал.1 от ЗДДС е осъществен от обективна страна.

Тъй като нарушението е извършено от юридическо лице, въпросът с неговата субективна страна не следва да бъде обсъждан, защото в случая се касае за ангажиране на отговорност на търговец, която е обективна и безвиновна, чрез налагане на имуществена санкция по чл. 83 от ЗАНН. От това следва и изводът, че при реализирането й не следва да се анализира липсата, респективно наличието на вина у представляващия дружеството или у други лица, свързани с осъществяване на дейността му, нито да се определя нейната форма. При така установеното от фактическа страна, съдът намира че санкционираното лице, действително не е изпълнило задължението си по чл. 25, ал. 1, т. 1 от Наредба №Н-18/2006 г. на МФ и с това бездействие е осъществило състава на административно нарушение по чл. 185, ал. 1 от ЗДДС, съгласно който лице, което не издаде документ по чл. 118, ал. 1, а именно фискална касова бележка, се санкционира с глоба - за физическите лица, които не са търговци, в размер от 100 до 500 лв. или имуществена санкция - за юридическите лица и едноличните търговци, в размер от 500 до 2000 лв. В настоящия случай, наложената санкция е в минимален размер и не може да бъде изменяна от съда.

В конкретния случай, не е налице хипотезата на чл. 28 от ЗАНН. Легалната дефиниция на понятието „маловажен случай” се съдържа в чл. 93, т. 9 от НК, чиито разпоредби съгласно чл. 11 от ЗАНН са субсидиарно приложими в производството по налагане на административни наказания по въпросите за отговорността. Съгласно цитираната норма, „маловажен случай” е този при който извършеното престъпление, с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства, представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на престъпление от съответния вид, в случая на административно нарушение от съответния вид. Преценката за маловажност следва да се прави на базата на фактически данни за всеки конкретен случай. Настоящият състав приема, че в конкретно извършеното деяние, за което е ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя не е маловажен случай, поради което и административнонаказващият орган не е допуснал нарушение на закона, като не е приложил разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН.

Предвид гореизложеното, съдът намери обжалваното постановление за законосъобразно и обосновано, поради което следва да бъде потвърдено.

 

 

 

 

 

 

 

Така мотивиран, на основание чл.63, ал.1, предл. 1 от ЗАНН, Бургаският районен съд

 

Р  Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 448072-F463981/04.06.2019 г. на началник на отдел "Оперативни дейности" - Бургас в Централно управление на НАП, с което на „К“ ЕООД, ЕИК: ***, на основание чл. 185, ал. 1 от ЗДДС, за извършено нарушение на чл. 25, ал. 1, т.1 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства, вр. с чл.118, ал.1 от ЗДДС , е наложено наказание „имуществена санкция“ в размер на 500 лв

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд – гр.Бургас в 14 - дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                                        

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Вярно с оригинала: Г.Ст.