Решение по дело №1685/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1895
Дата: 27 октомври 2022 г.
Съдия: Христина Петкова Юрукова
Дело: 20227180701685
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 юни 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 1895/ 27.10.2022г.

 

гр. Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд Пловдив, ХХVІ състав в открито заседание на двадесет и девети септември, две хиляди двадесет и втора година в състав:

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЗЛАТАНОВА

                                       ЧЛЕНОВЕ:  1. МИЛЕНА НЕСТОРОВА-ДИЧЕВА

  2. ХРИСТИНА ЮРУКОВА

при секретаря Станка Журналова и с участието на прокурор Здравена Янева, разгледа докладваното от съдия Юрукова касационно административнонаказателно дело № 1685, по описа на съда за 2022 год., и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба на „СИТИ ХОТЕЛ ПЛОВДИВ“ ООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.Пловдив, ул. „Владая“ № 3, представлявано от управителя му Т.К., чрез адв. Г.В., срещу Решение № 676/31.03.2022 г., постановено по НАХД № 5187/2021 г. на Районен съд - гр. Пловдив. С обжалвания съдебен акт е потвърдено Наказателно постановление № 16-003169/23.07.2021 г. на директора на дирекция „Инспекция по труда“ – гр.Пловдив, с което на „СИТИ ХОТЕЛ ПЛОВДИВ“ ООД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, ул.„Владая“ № 3, представлявано от управителя му Т.К., на основание чл. 416, ал. 5 и във връзка с чл. 414, ал. 1 от Кодекса на труда /КТ/, за нарушение на чл. 152 от КТ е наложена имуществена санкция в размер на 1500 /хиляда и петстотин/ лева. Касаторът счита решението за незаконосъобразно поради постановяването му в нарушение на материалния закон и при съществено нарушение на административнопроизводствените правила. Обосновава се незаконосъобразност на НП, поради сгрешена фамилия на актосъставителя в АУАН, грешно посочен номер на адреса на извършване на нарушение в АУАН и НП, липса на превод по реда на чл. 14 от АПК към управителя на дружеството в административнонаказателното производство. Счита, че липсват доказателства за извършеното нарушение. Иска отмяна на съдебното решение и присъждане на разноски.

Ответната страна, Дирекция „Инспекция по труда“Пловдив, представлявана от юрк.Т., оспорва касационната жалба, предлага да бъде оставено в сила обжалваното решение. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Прокурор при Окръжна прокуратура Пловдив дава становище за неоснователност на касационната жалба, а решението на районния съд, като правилно и законосъобразно, да бъде оставено в сила.

Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на предявената касационна жалба и обсъди направените в нея оплаквания, становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл. 211, ал. 1 от АПК от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл. 210, ал. 1 от АПК и при спазване на изискванията на чл. 212 от АПК. Разгледана по същество, касационната жалба се явява неоснователна.

С процесното решение съдът е потвърдил НП № 16-003169/23.07.2021 г. на директора на дирекция „Инспекция по труда“ – гр.Пловдив, с което на „СИТИ ХОТЕЛ ПЛОВДИВ“ ООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.Пловдив, ул. „Владая“ № 3, представлявано от управителя му Т.К., на основание чл. 416, ал. 5 и във връзка с чл. 414, ал. 1 от Кодекса на труда КТ/, за нарушение на чл. 152 от КТ е наложена имуществена санкция в размер на 1500 /хиляда и петстотин/ лева.

Районният съд Пловдив е установил, че на 01.10.2020 г. между „СИТИ ХОТЕЛ ПЛОВДИВ“ ООД, в качеството му на работодател, и А. С. А., в качеството му на работник, е сключен трудов договор № 118, който е изменен с допълнително споразумение № 8 от 01.06.2021г., съгласно което страните се съгласяват длъжността на работника А. да бъде променена на „администратор хотел“ код по НКПД 42243002 в „СИТИ ХОТЕЛ ПЛОВДИВ“ ООД и с място на работа гр.Пловдив. Със заповед № 110/03.01.2021г. на управителя на дружеството е въведено сумарно изчисляване на работното време на работниците и служителите. Продължителността на първа смяна е определена 07:00 ч. до 15:00 ч. и с почивка от 12:00 ч. до 13:00 ч., а продължителността на втора смяна – от 14:00 ч. до 22:00 ч. и с почивка от 18:00 ч. до 19:00 ч. На 02.05.2021г. работникът А. се явил на работа и отработил реално 7 часа при втора работна смяна от 14:00 ч. до 22:00 ч. с един час почивка от 18:00 ч. до 19:00 ч. и приключил работа в 22:00 ч. на 02.05.2021г. На 03.05.02021г. работникът А. се явил на работа 07:00 ч. и отработил времето при първа смяна – до 15:00 ч. и с един час почивка. Осигурената от работодателя почивка на А. С. А. между 02 и 03 май 2021г. е с продължителност от 9ч.

Служители на Дирекция„Инспекция по труда“ Пловдив са извършили проверка за спазването на трудовото законодателство на 14.05.2021г. в „СИТИ ХОТЕЛ ПЛОВДИВ“ ООД, като е връчена призовка, с която са изискани документи, свързани включително с разпределението и отчитането на работното време на работниците и служителите.

На 19.05.2021 г.  в дирекция „Инспекция по труда“ гр.Пловдив се явяват представляващия „СИТИ ХОТЕЛ ПЛОВДИВ“ ООД – А. С. А. и А.М.Х., които представят на проверяващия служител Б. правилник за вътрешния трудов ред, заповед за сумирано изчисляване на работното време, график за работа и присъствена форма за явяване на работещите в обекта за месец май 2021г. От така представените документи Б. установява неосигуряване на необходимата непрекъсната междудневна почивка с продължителност не по-малко от 12 часа на работника А. на 02.05.2021г. и 03.05.2021г. На място, в присъствието на свидетел и на управителя на „СИТИ ХОТЕЛ ПЛОВДИВ“ ООД от Б. е съставен АУАН против дружеството. Съдържанието на акта е преведено на управителя на дружеството от А.М.Х., за което е извършено нарочно отбелязване в АУАН. Същият е получен и подписан, без възражения от управителя на дружеството. При връчването Б. се убедила, че А. разбрал съдържанието на акта, като последният отговорил утвърдително на така поставения му въпрос и заявил, че за в бъдеще ще се постарае да не допуска такива нарушения.

Въз основа на така съставения АУАН и съобразявайки материалите по преписката, наказващият орган издава процесното НП.

При така установената фактическа обстановка Районен съд Пловдив, с оглед приетите по делото писмени доказателства, в т.ч. график на работните смени и таблица за отчитане на явяването на работа, прима за доказано, че работникът А. се е явил на работа на 02.05.2021г. и на 03.05.2021г., като е полагал труд и на двете посочени дати, както и че не му е предоставена непрекъсната междудневна почивка с продължителност не по-малко от 12 часа. Установеното нарушение е по чл. 152 от КТ, съгласно който работникът или служителят има право на непрекъсната междудневна почивка, която не може да бъде по-малко от 12 часа. Районният съд отхвърля твърденията на жалбоподателя за въведена промяна в конкретните часове, през които работникът е полагал труд, с оглед на представена пред съда Заповед № 210427 от 27.04.2021г. на управителя на дружеството. С обжалвания съдебен акт е потвърдено оспореното НП.

Решението е валидно, допустимо и правилно.

Настоящият съдебен състав намира, че при правилно установена фактическа обстановка, районният съд е направил обосновани изводи досежно приложението на закона, които се споделят от касационната инстанция, с оглед на което не са налице визираните от касатора основания за отмяна на атакувания съдебен акт.

Правилно районният съд е приел, че не са допуснати процесуални нарушения при съставянето и връчването на АУАН, като в тази връзка показанията на актосъставителя Б. се подкрепят и съответстват на събраните по делото писмени доказателства. Правилни и обосновани са изводите на съда, че не са допуснати съществени на нарушения на административнопроизводствените правила при издаване на НП, в т.ч. са налице достатъчно данни за актосъставителя, за нарушителя, както и за мястото на извършване на нарушението, поради което правилно ПРС е приел, че правото на защита жалбоподателя не е нарушено.

При цялостната проверка на процесното НП, настоящата инстанция не констатира нарушение на разпоредбите на чл. 42 от ЗАНН. В акта е направено пълно и детайлно описание на нарушението, датата и мястото на извършване, както и на обстоятелствата, при които е извършено. Неоснователни са възраженията на касатора, че са налице обстоятелства, които водят до неправилност и незаконосъобразност на първоинстанционното решение. За да приеме описаните в НП обстоятелства за доказани, съдът е кредитирал показанията на свидетеля – гл.експерт при дирекция „Инспекция по труда“ гр.Пловдив, като правилно и законосъобразно същите са приети за достоверни, последователни и непротиворечиви. Те се подкрепят от събраните по делото писмени доказателства, които първоинстанционният съд е обсъдил поотделно и в тяхната съвкупност. Изложил е подробни и обосновани изводи и съображения, с които е отговорил на всички оплаквания на жалбоподателя.

По същество правилно районният съд е приел, че административното нарушението е доказано, чрез представените от самия търговец график за работните смени и таблица за отчитане явяването и неявяването на работа за месец май 2021г., в които е определено работникът А. да работи втора смяна на 02.05.2021г. и първа смяна на 03.05.2021г., при което осигурената му непрекъсната междудневна почивка се явява с продължителност от 9 часа. Това от своя страна представлява нарушение на нормата на чл.152 от КТ, съгласно която работникът или служителят има право на непрекъсната междудневна почивка, която не може да бъде по-малко от 12 часа.  В случая не се установява да са направени промени  в графика и таблицата за явяване и неявяване. Ако е имало такива, е следвало да бъдат отразени. В тази връзка РС правилно е коментирал представената пред него Заповед от 27.04.2021г. на управителя на дружеството, като невнасяща нови факти, от които да става ясно в кои часове работникът е полагал труд. По отношение на писмените обяснения на А., районният съд е изложил подробни и обосновани доводи, които касационния състав споделя изцяло.

Законосъобразен е изводът на районния съд, че описаното в наказателното постановление деяние е съставомерно по посочения текст на чл. 152 от КТ.

По отношението на възражението на касатора за неосигуряване на преводач на управителя в производството, настоящата инстанция намира, че същото е неоснователно, тъй като в нито един етап не са направени искания или отправени възражения от управителят Т., че му е необходим преводач. Видно е от административната преписка, както и от дадените пред РС(показания на св. Б.), че още при връчване на АУАН е извършен превод от А.М.Х., а от управителя на дружеството е потвърдено, че  разбира за какво деяние е ангажирана отговорността му.

Районният съд е постановил валиден и допустим акт, съобразен изцяло с материалния закон и производствените правила, поради което същият следва да бъде оставен в сила.

При този изход на делото на ответника ще следва да бъдат присъдени направените по делото разноски за юрисконсултско възнаграждение. На основание чл. 63, ал. 5 от ЗАНН, вр. чл. 37 от Закона за правната помощ, вр. чл.27е от Наредбата за заплащане на правна помощ, съдът намира, че следва да се присъди възнаграждение в размер на 80 лева. Аргумент за определяне на минималното възнаграждение е провеждането на едно съдебно заседание, като делото не се отличава с фактическа и правна сложност.  Разноските следва да са в полза Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда", в чиято структура като териториално поделение е Дирекция „Инспекция по труда" Пловдив.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 676/31.03.2022 г. на Районен съд Пловдив, постановено по НАХД № 5187/2021 г. по описа на съда

ОСЪЖДА „СИТИ ХОТЕЛ ПЛОВДИВ“ ООД ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, ул. „Владая“ № 3, представлявано от управителя Т.К., да заплати на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда" гр. София, сторените по делото съдебно - деловодни разноски в размер на 80 лв.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:

         

                                   ЧЛЕНОВЕ: 1. 

 

                          2.