Разпореждане по дело №2460/2015 на Районен съд - Благоевград

Номер на акта: 9193
Дата: 25 ноември 2015 г.
Съдия: Вера Коева
Дело: 20151210102460
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 25 ноември 2015 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

Номер

280

Година

14.12.2009 г.

Град

Златоград

В ИМЕТО НА НАРОДА

Районен Съд - Златоград

На

12.14

Година

2009

В публично заседание в следния състав:

Председател:

Ирина Кюртева

Секретар:

Роска Юрчиева

Прокурор:

Нежко Метахчов

като разгледа докладваното от

Ирина Кюртева

Частно наказателно дело

номер

20095420200198

по описа за

2009

година

Производството е по реда на чл. 157, предложение І-во от Закона за здравето.

Внесено е искане от РП гр. Златоград в което се твърди, че лицето Младен Величков Петров се води на диспансерно наблюдение в Психиатричен диспансер гр. Смолян от 1980 г. ( ЛАК № 3418), с диагноза "шизофрения". Последно, с Решение № 24/09.01.2008г. по НЧД № 5 /2008г., по описа на Районен съд гр. Златоград, Петров е настанен на задължително лечение в ДПБ – гр. Кърджали за срок от три месеца, като това лечение е приключило на 12.05.2008г. Настоящата преписка е образувана по повод Жалба от братята на Младен Петров – Лари и Марин Петрови, както и Красимир Чандъров, касаеща силно влошено психическо състояние на Младен Петров, в следствие на което същия извършва деяния, които сочат и на престъпление. При извършената проверка по преписката е установено, че Младен Петров не приема предписаните му лекарства, което се отразява на психическото му състояние, като по цел ден обикаля улиците на гр. Неделино и от кошовете за боклук събира кашони и други боклуци, след което ги носи в къщата, в която живее. Няма ориентация за време и място и отказва да се лекува доброволно. Склонен е към извършване на различни престъпления, част от които са следните: На 02.09.2009г. разбил входната врата на къщата, в която живее с брат си Марин Петров и след това налетял да го бие; На 15.09.2009г., след употреба на алкохол, Младен Петров направил опит да запали къщата, в който живее; На 01.10.2009г. посегнал да бие майка си, изгонил я от къщата си, след което се заключил в нея и се наложило брат му Марин Петров насила да отваря вратата; На 05.10.2009г. струпал кашони пред входа на къщата на Красимир Томов Чандъров от гр. Неделино и ги запалил, като единствено навременната намеса на Чандъров е предотвратила запалването на къщата. Младенов е агресивен, не търпи да му се правят забележки, избухва и започва да се бие, като със себе си носи ножове, което го оправи опасен за околните. Гореописаните конкретни деяния, осъществявани от Младен Петров сочат период, в който вследствие на заболяването си представлява опасност за близките си, за околните и за обществото. Младен Петров може да извърши и престъпление, като той не желае доброволно да се лекува. По тези съображения РП приема, че са налице основанията по чл. 155 от Закона за здравето, за задължително настаняване и лечение.

Младен Петров пред съда заяви, че се чувства добре, но не си е доспал. Говори, че докторът му дава лекарства през определен период, но сега не взема, сигурно защото няма нужда от такива. Сочи, че налитал на бой на майка си, тъй като имал да й връща, тъй като, когато бил малък го е била. При въпрос, дали носи със себе си нож, той заяви, че носи ножче, с което по някога си реже ноктите.

Назначеният служебен защитник взема становище искането на РП гр. Златоград да бъде уважено.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства, прие за установено следното:

Няма спор, че Младен Валичков Петров, ЕГН ********** се води на диспансерно наблюдение в Психиатричен диспансер гр. Смолян от 1980г. Това е видно и от представеното Становище от д-р Анастас Карагяуров. В него се твърди, че лицето многократно е лекувано при тях с диагноза „Шизофрения”, като послведната хоспитализация е през 2000 г. Сочи също така, че последните години заболяването е с прогредиентен ход на протичане, с остатъчна психотична продукция, гневно-агресивни тенденции в поведението и личностова промяна. По данни на близките му, последните месеци е налице обостряне на психическото му заболяване поради което смята, че е налице основание да бъде започната процедура за неговото лечение по задължителен ред – постъпване в ПД-Смолян.

Видно от приложеното ксерокопие от Решение № 24/09.01.2008г., по НЧД 5/2008г., Младен Петров е бил настанен на задължително лечение в ДПБ гр. Кърджали за срок три месеца, като на осн. чл. 162, ал. 3 ЗЗ, е бил назначен Марин Величков Петров, да изразява информирано съгласие за лечението му.

От приложените материали е видно, че във връзка с поведението на Петров са постъпили оплаквания от роднините му. Снети са и писмени обяснения от тях.

По делото бяха разпитани свидетелите Марин и Лари Петрови – братя на лицето. Тези свидетели поясниха, че лицето боледува от доста години, като в последно време заболяването му се обострило. Започнал да се барикадира, не обръщал внимание на личната си хигиена, не допуща никой до себе си, струпва кашони и само една клечка да стръгне, всичко ще изгори. Носи в себе си нож. Страхуват се да не направи пожар, тъй като след употреба на алкохол става още по-агресивен, а и не взема лекарствата си, което още повече Ôлошава състоянието му. Страхуват се да не пострада тяхната майка, която живее заедно с Младен Петров и често се налага тя да влиза през прозореца, тъй като Младен Петров заключва вратата и посяга да я бие. Те заявиха, че след предишното настаняване за лечение, брат им се чувствал добре за по-дълъг период, но напоследък отново започнал да върши неща, застрашаващи него и околните.

По делото бе назначена Съдебно-психиатрична експертиза, като е постановено да се извърши в ОДПЗ-стационар гр. Смолян при стационарна форма на извършване. От заключението по извършената съдебно-психиатрична експертиза, вещото лице д-р Анастас Карагяуров - управител на ОДПЗ със стационар ЕООД гр. Смолян установява, че Младен Петров боледува от „шизофрения, параноидна форма. Пристъп с халюцинаторно-параноиден облик. Личностова промяна в психопатоподобен стил”. Води се на диспансерен учет в ОДПЗС-Смолян. Сочи, че със заболяването си, преценено като пореден пристъп на болестта с типични клинична картина, Петров може да представлява опасност за околните и себе си, поради което налага мерки за задължително лечение по смисъла на чл.155 от ЗЗ в Държавна психиатрична болница – гр. Кърджали за срок от 3 месеца. Поради настоящото обостряне на психичното си заболяване, Петров не може да изразява информирано съгласие за лечението си.

ПРАВНИ ИЗВОДИ:

Съгласно разпоредбата на чл. 155 от Закона за здравето на задължително настаняване и лечение подлежат лицата по чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2 от Закона за здравето, които поради заболяването си могат да извършат престъпление, което представлява опасност за близките им, за околните, за обществото или застрашава сериозно здравето им. С оглед съществуващото психично заболяване Младен Величков Петров попада в кръга на лицата, посочени в чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2 от Закона за здравето.

Според медицинския стандарт "психиатрия", пациентът е "опасен за себе си", когато е налице риск от самоубийство или самонараняване, не е способен без надзор и съдействие да задоволява свои жизнени нужди и може да си причини значителни имуществени вреди. А е "опасен за околните", когато застрашава или уврежда личността, правата на гражданите, собствеността, установеният от конституцията правов ред, или други интереси защитени от правото. Със заболяването си, преценено като пореден пристъп на болестта, с типична клинична картина, Петров може да представлява опасност за околните и себе си.

След преценка на събраните доказателства и най-вече заключението на съдебния психиатър съдът приема, че е установена причинно-следствена връзка между психичното заболяване на Петров и опасността от извършване на престъпление опасно за околните, особено изразено спрямо неговите близки – майка му. На практика Петров живее с майка си, която е възрастна и болна жена и не може да бъде контролиран относно редовното приемане на лекарствените препарати, а това от своя страна е причина за обостряне на болестно обусловеното поведение и проявяване на агресивност от негова страна.

Съдът приема, че е необходимо задължителното настаняване на Петров да стане в ДПБ гр. Кърджали, в което да се извърши задължително лечение за срок от три месеца, при стационарна форма на лечението.

С оглед заключението на вещото лице, съдът приема липса на способност на Младен Петров да изразява информарано съгласие за своето лечение. Като лице, което да изразява информирано съгласие за лечението на Петров следва да бъде определен неговия брат – Лари Величков Петров, който поддържа най-пряка връзка с него.

Водим от гореизложеното, съдът

Р Е Ш И :

НА ОСНОВАНИЕ чл. 155 от Закона за здравето НАСТАНЯВА МЛАДЕН ВЕЛИЧКОВ ПЕТРОВ, ЕГН ********** от с. гр. Неделино, обл. Смолянска, със заболяване "шизофрения" на задължително лечение в ДПБ гр. Кърджали за срок от три месеца при стационарна форма на лечение.

НА ОСНОВАНИЕ чл. 162, ал. 3 от Закона за здравето НАЗНАЧАВА ЛАРИ ВЕЛИЧКОВ ПЕТРОВ от гр. Неделино, обл. Смолянска да изразява информирано съгласие за лечението на Младен Величков Петров.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва от заинтересованите лица в 7-мо дневен срок от днес пред ОС гр. Смолян, като обжалването не спира изпълнението на решението.

НА ОСНОВАНИЕ чл. 155, ал. 2 от Закона за здравето решението да се приведе в изпълнение от съответното лечебно заведение със съдействието на органите на Областно звено „Охрана” гр. Смолян.

ПРЕПИС от решението да се изпрати на директора на лечебното заведение.

С Ъ Д И Я: