Решение по дело №1257/2019 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 36
Дата: 16 януари 2020 г.
Съдия: Даниела Василева Дилова
Дело: 20197170701257
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р E Ш Е Н И Е

 

  36  

 

гр.Плевен,16.01.2020 год.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд - гр.Плевен, втори  касационен състав, в открито съдебно заседание на   шестнадесети  декември две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: Даниела Дилова

                                                        ЧЛЕНОВЕ: Цветелина Кънева

                                                                              Снежина Иванова

                                                                          

при секретаря  Цветанка Дачева  и с участието на прокурора Нанка Рачева, като разгледа докладваното от председателя касационно административнонаказателно дело № 1257 описа за 2019 год. на Административен съд - Плевен и за да се произнесе, взе предвид следното:

          Производството е по чл.63, ал.1, изр.2 ЗАНН, във връзка с чл.348 НПК и чл.208 и сл. АПК.

С решение № 716 от 24.10.2019., постановено по а.н.д.№1369/2019г. Районен съд гр. Плевен  е отменил  наказателно постановление   19-03938-001768/15.04.2019г., издадено от Началник СЕКТОР към ОД на МВР –гр.Плевен, сектор пътна полиция, с което   на Л.Н.К., ЕГН *********,   на основание чл.182, ал.1, т.6 от ЗДвП  са наложени административни наказания   глоба в размер на  750 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца  за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП.

Против горното решение е постъпила касационна жалба от ОД  на МВР Плевен, представлявано от старши комисар К.Н., в която се излагат доводи, че решението на Районен съд –гр. Плевен е  неправилно и  незаконосъобразно, постановено в нарушение на материалния закон. В жалбата се оспорват правните изводи до които е достигнал РС-Плевен, че  нарушението е извършено при условията на крайна необходимост, тъй като  по силата на чл.13а от НК, деянието не трябва да противоречи на изрична забрана, установена с нормативен акт. Прави се искане де се отмени обжалваното решение, и да се потвърди   НП 19-0938-001768/15.04.2019г., издадено от Началник СЕКТОР към ОД на МВР –гр.Плевен,

В съдебно заседание касаторът не се явява и не се представлява.

 В съдебно заседание. жалбоподателят се представлява от адв.  Г.А.,  който моли касационната жалба да се остави без уважение. Навежда доводи, че в конкретния случай, деянието е извършено в състояние на крайна необходимост, поради което не съставлява  административно нарушение.  Моли съда да остави в сила решението на районния съд, като правилно и законосъобразно. 

 Представителят на Окръжна прокуратура- Плевен дава заключение, че    касационната жалба е основателна. Счита, че решението е неправилно, незаконосъобразно, постановено с противоречие със събраните по делото доказателства. Счита, че следва да се отмени решението на РС- Плевен и да се потвърди наказателното постановление.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, поради което е допустима.

Разгледана по същество, същата е неоснователна.

  Съобразно разпоредбата на чл. 218, ал.1 АПК настоящият съдебен състав следва да обсъди само посочените в жалбата пороци на решението, а съобразно чл.218, ал.2 АПК служебно следи за валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон. Настоящият съдебен състав намира, че приетата от първоинстанционния съд фактическа обстановка е изцяло съобразена с установените по делото факти и обстоятелства, събрани в съответствие с разпоредбите на НПК, като не споделя направените въз основа на нея правни изводи. 

Въззивният съд е приел за безспорно установено, че  на  02.07.2018 г., в 12:35 часа, в с.Ясен, ул. *** посока на движението към гр. Д.Дъбник, като водач на л.а. „АУДИ КУ2“ с *** Н. е управлявал със скорост 107 км.ч /след приспадната толерантност/ при максимално разрешена скорост от 50 км. Приел е, че нарушението е установено и заснето с АТСС ТRF1 – М № 585/12, клип № 5448 и показано на водача с дата и час.  За да отмени наказателното постановление съдът е приел, че  деянието осъществено от Л.К.  не представлява административно нарушение по смисъла на чл.6 от ЗАНН, тъй като  е извършено при крайна необходимост.   

Настоящият съдебен състав споделя извода на първоинстанционния съд, че в случая е  налице е института на „крайна необходимост”, регламентиран в чл.13 от НК, към който препраща чл.11 от ЗАНН, който изключва отговорността, към която е привлечен дееца. 

Съгласно чл. 13, ал. 1 НК, за да е осъществено при крайна необходимост, деянието трябва да е насочено към отклоняване на възникналата непосредствена опасност, застрашаваща с увреждане държавни или обществени интереси, лични или имотни блага, както и да създава обективни предпоставки за спасяване на застрашените интереси. В конкретния случай представените писмени доказателства трудов договор и дл. характеристика сочат, че Л. В.  е охранител в „СОТ – СИГНАЛНО ОХРАНИТЕЛНА ТЕХНИКА“ЕООД, охранителна фирма,  която  е сключила договор  със “ЗС ИНВЕСТ“   ООД  да осъществява охрана, съгласно чл.5 и чл.10 от Закона за частната охранителна дейност за предотвратяване на посегателство върху имуществото на дружеството, намиращо се  в  обект - склад  в с. Ясен.  Представено е и копие „извадка за сигнали от обекта ” от дата 02.07.2018г, удостоверяващо, че за процесната дата и час на нарушението, е сработила алармата на охраняваното дружество, на която В. се отзовал. Предвид изложеното съдът намира, че представените доказателства сочат, че е възникнала непосредствена опасност – незаконно проникване в помещенията на “ЗС ИНВЕСТ“   ООД  в обект в с. Ясен, което е наложило В.  по-най-бързия начин да  отиде до местонарушението, изпълнявайки трудовите си задължение. Така събрани доказателства обосновават извода, че деянието за което е санкциониран В.  е извършено за да бъдат спасени от увреждане имотни блага – тези на “ЗС ИНВЕСТ“   ООД, поради което същото не е общественоопасно, обстоятелство което изключва отговорността на наказания.  

Само за пълнота следва да се отбележи и че към преписката липсва приложен задължителния в случаите на ползване на мобилна АТСС, протокол по чл. 10, ал.1 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата, както и снимка на разположението на уреда.

С  чл. 10, ал. 1 от Наредба № 8121з-532 от 2015 г., е въведено задължение за контролния орган, при всяко използване на  мобилно АТСС /каквото е използвано в случая/, да попълва протокол, съгласно приложението. Предвидено е протоколът по ал. 1 да се попълва при всяка смяна на мястото/участъка за контрол /чл.10, ал.2/, като при работа с временно разположени на участък от пътя автоматизирани технически средства и системи за контрол на скоростта, е предвидено протоколът да се попълва за всяко място за контрол и да се съпровожда със снимка на разположението на уреда /чл.10, ал.3/. В настоящия случай, въпреки въведеното с горната разпоредба императивно задължение за съставянето му, при използване на мобилно АТСС, липсва такъв протокол. Изискването за съставянето на протокола по чл.10 от Наредбата не е самоцелно, тъй като последният удостоверява, че на посочената в НП дата и час, е използвано мобилно АТСС, което е било разположено    в с. Ясен, ул. „Иван Винаров“ и са проверявани моторните превозни средства, движещи се именно в посока   на движение  към гр. Д.Дъбник, за които важи ограничението на скоростта за населено място до 50 км/ч. Т.е, горният протокол е доказателство относно мястото и времето на извършване на нарушението, на това с какво АТСС е заснето, посоката на движение, ограничението на скоростта, автомобила на който е поставено мобилното АТСС и др. изисквания по наредбата. Освен това, съгласно чл. 10, ал. 3 от Наредбата съставеният протокол следва да се съпровожда и със снимка на разположението на  мобилното АТСС, което изискване в случая също не е спазено. Тази снимка е неразделна част от протокола, и служи за доказване на точното място на което било поставено мобилното АТСС, за да се прецени дали отговаря на посоченото в протокола, в т.ч. и по отношение на контролираната посока на движение. При констатираната липса на съставен протокол и приложена към него снимка съдът намира, че по делото не е доказано точното местоположение на мобилното АТСС, респ. вмененото на водача нарушение – управление на автомобил   в с. Ясен, ул. „Иван Винаров“, не се установява по категоричен начин от приложените доказателства.  Изискването за надлежно съставяне на този протокол, съпровождан със снимка на разположението на уреда, не е самоцелно. Видно от съдържанието на този протокол-Приложение към наредбата същият служи като доказателство за мястото на контрол, времето на контрол, режима на измерване на АТСС,  както и за спазване на изискването на чл.10, ал.3 от Наредба  №8121з-532/12.05.2015г. за наличие на направена снимка на уреда.

При липса на надлежно попълване на протокола и доказателства за тези обстоятелства липсва сигурност относно верността на измерването и се влиза в конфликт с правилото, че административнонаказателната отговорност не може да почива на предположения. Конкретно снимката по чл.10, ал.3 от Наредбата има за предназначение да даде и визуална представа къде е било поставено мобилното АТСС, като въведеното изискване е продиктувано единствено от гледна точка обезпечаване законността в процедурата по установяване и регистриране на нарушенията. В тази връзка същата е можело да бъде основание и за събиране на допълнително доказателства.

Ето защо, при неизпълнението на кумулативно предвидените от законодателя условия, по делото не е удостоверено, че процесното АТСС е законосъобразно приведено в работен режим на твърдяното място и време, откъдето и нарушението не е безспорно доказано.

По изложените съображения,  тъй като  не са изпълнени изискванията на приложимата наредба, съдържаща правила, гарантиращи законосъобразното протичане на производството по установяване и заснемане на нарушението, поради което незаконосъобразни са и последващите действия на контролните органи, като предприети при съществено нарушение на разпоредбите, регламентиращи реда и начина за използването на АТСС и системи за контрол на правилата за движение.

 Предвид горното, настоящият съдебен състав намира депозираната касационна жалба от ОД  н МВР Плевен    за неоснователна, поради което и процесното решение на Районен съд – Плевен  като законосъобразно, респ. постановено при липса на допуснати нарушения на материалния закон и съществени нарушения на съдопроизводствените правила, следва да бъде оставено в сила.

 Воден от горното и на основание чл.63, ал.1, изр. 2 от ЗАНН във връзка с чл. 221, ал.2 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

 ОСТАВЯ В СИЛА решение № 716  от 24.10.2019г., постановено по н.а.х.д. №1369 по описа за 2019г. на Районен съд Плевен.

 РЕШЕНИЕТО  е окончателно.

                   ПРЕПИСИ от решението да се изпратят на страните.

 

 

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:                ЧЛЕНОВЕ: 1.        

          

 

         2.