Определение по дело №206/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 247
Дата: 30 май 2019 г. (в сила от 7 юни 2019 г.)
Съдия: Агнеса Борисова Ставарова
Дело: 20191400200206
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 28 май 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

 

Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в съдебно заседание на 30.05.2019 година в състав:

                                                                  Председател: АГНЕСА СТАВАРОВА

                  

с участието на секретаря: ВЕСЕЛКА НИКОЛОВА

и прокурора: ЦВЕТЕЛИН РАДОЙНОВ, като разгледа докладваното от АГНЕСА СТАВАРОВА ЧНД N 206 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано въз основа на молба от Н.П.Г., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване от останалата част от наказанието лишаване от свобода. В молбата навежда доводи, че е изтърпял изискуемата се част от наложеното му наказание и е придобил право за условно предсрочно освобождаване. Твърди, че не е наказван, спазвал е вътрешния ред и дисциплина, установени в затвора.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения Б.В..

В съдебно заседание осъденият поддържа молбата.

Инспектор М., упълномощен от началника на Затвора-Враца изразява становище за неоснователност на искането. Представя актуална справка за размера на изтърпяното наказание лишаване от свобода и неизтърпяната част от същото.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца дава становище да не се уважи молбата.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

Лицето Н.П.Г. е осъден със споразумение № 39 от 05.03.2019г. на PC-Враца по НОХД №1252/2018 г., с което му е наложено наказание „Лишаване от свобода" за срок от 3 месеца на основание чл.343б, ал.1 от НК, при първоначален „общ“ режим.

     Начало на наказанието - 11.03.2019 г. Фактически изтърпял - 2 месеца и 19 дни.  Всичко изтърпял - 2 месеца и 19 дни.  Остава за изтърпяване -  11 дни.

     Доказателствата сочат, че осъденият Н.Г. е изтърпял повече от половината от наложеното му наказание, съгласно изискванията на чл. 70, ал. 1, т. 1 НК.

Лишеният от свобода Г. изтърпява наказание лишаване от свобода в размер на З месеца "лишаване от свобода" за деяние по чл. 343б, ал.1 от НК. Оценката, дадена от ръководството на затвора е следната: оценка за риск от рецидив не е правена, поради краткия размер на наказанието по присъдата. Отразено е в становището, че причините и факторите за извършване на престъплението са ниското правно съзнание и некритично отношение към предишните си криминални действия. Рискът от сериозни вреди за обществото е среден, защото има предишни осъждания за подобни деяния. Криминалното минало на л.св. Г. е свързано с престъпления по чл.343б, чл.324, и чл.206 от НК.

Посочените цели в плана на присъдата са следните: формиране на чувство за критичност, съхраняване на психическото и физическо здраве, спазване на реда и дисциплината, повишаване на уменията за мислене и осъзнаване на вредните последици от престъпните действия. Рискът от извършване на бягство на този етап е нисък, поради факта, че л.св. Г. се намира в стационара на затвора.

Проблемни зони са умения за мислене - наблюдава се ригидност в мисловния процес и неосъзнаване на последствията от шофирането в пияно състояние.

Друга дефицитна зона е злоупотребата с алкохол. Лишеният от свобода Г. не счита употребата на алкохол за проблем, свързан с извършването на престъплението. Не осъзнава негативното въздействие на алкохола при шофиране на автомобил. Не разбира, че това представлява опасност за живота и не осъзнава последиците от деянието. Двете осъждания за престъпления по чл.343б, ал.2 от НК показват, че л.св. Г. представлява сериозен обществен проблем, защото в социалното си обкръжение продължава да извършва подобни престъпления. Налице са самооправдателни нагласи и омаловажава извършеното от него.

Лишеният от свобода Г. е склонен към създаването на критични ситуации в пътното движение, а вероятността от попадане в ПТП се увеличава многократно, поради употребата на алкохол.

Лишеният от свобода Г. изтърпява наказанието си в стационара на затвора. Рискът от вреди за обществото е среден, но клонящ към висок, поради характера и спецификата на извършените престъпления. Рискът от вреди спрямо другите лишени от свобода и пенитенциарните служители е с ниски стойности. Не показва враждебни нагласи и не е склонен да употреби физическа сила при попадане в конфликтна ситуация.

Лишеният от свобода Г. не е назначаван на работа, поради влошеното здравословно състояние-диабетна гангрена на дясното стъпало. Съобщава на медицинските служби и за захарен диабет.

В стационара на затвора не са регистрирани негативни прояви от контролиращите го органи. Не е наказван и не е награждаван за участия във възпитателни и ресоциализиращи мероприятия.

Липсата на наказания според ръководството на затвора не сочи, че лишения от свобода Г. е променил модела, манталитета и стереотипа си на мислене и поведение.

В местата за лишаване от свобода осъденият Г. демонстрира добро поведение, но в живота на свобода води хищнически и манипулативен начин на живот, несъвместим с добрите нрави и общочовешки ценности.

Лишеният от свобода Г. не е склонен под влияние на околните и на многобройните си осъждания /З бр./ да промени вижданията и принципите си.

Уменията му за мислене не са необходимото ниво, поради факта, че системно повтаря едни и същи грешки.

Не се наблюдава трайна положителна тенденция в нагласите за водене на законосъобразен начин на живот след освобождаване, в следствие преживените ограничения в затворническото общежитие.

Средният риск от вреди за обществото се обуславя от криминалното минало, а двете осъжданията за едно и също престъпление показват, че лишения от свобода Г. проявява престъпна упоритост, самонадеяност и склонност към импулсивни и безразсъдни действия.

Лишеният от свобода Г. не осъзнава тежестта на извършените закононарушения и няма критично отношение към престъпните си действия.

Съдебният състав след като съобрази становището на затвора и на доказателствата по делото намира, че по делото е налице само първата предпоставка от материално-правната норма за изтърпяно наказание. По втората предпоставка не са налице убедителни доказателства за неговото реално поправяне и превъзпитание, поради което индивидуалната работа с него трябва да продължи в посока създаване на безопасни умения за шофиране, повишаване степента на отговорност за поведението си и формиране на гъвкав модел на мислене, водещ до намаляване вероятността от извършване на повторно престъпление.

Шансовете за реинтеграция в обществото са незадоволителни с оглед липсата на желание за промяна и корекция в поведението му.

Необходимо е продължаване на поправителната работа с л.св. Г. за изграждане на устойчива мотивация за позитивна промяна. Не са изпълнени целите, заложени в плана на присъдата. Не се наблюдава трайна положителна тенденция в нагласите за водене на законосъобразен начин на живот след освобождаване, в следствие преживените ограничения в затворническото общежитие.

Не са налице убедителни доказателства за неговото реално поправяне и превъзпитание, поради което индивидуалната и възпитателна работа трябва да продължи в посока на трайно и устойчиво поправяне на дееца. Трябва да се работи за позитивна промяна на нагласите, формиране на критично отношение към досегашното криминално поведение, правилно формулиране на проблемите и създаване на алтернативи за тяхното решаване.

     Към настоящият момент лишеният от свобода Н.Г. не е дал достатъчно категорични доказателства за промяна в нагласите си за водене на законосъобразен начин на живот. Установените криминални нагласи и нежеланието да се съобразява и да спазва установените правила и законови норми в обществото, дават основание да се приеме, че възможността за продължаване на престъпната дейност е реална.

     Към настоящия момент молителят не отговаря на изискванията за добро поведение съгласно чл. 439а НПК.

     Съществува дефицит в предпоставките, свързани с изискването за добро поведение и поправяне. За да постанови съда УПО е необходимо молителят да се е поправил реално или да е дал категорични доказателства, че се поправя. Престоят в затвора трябва да въздейства за положителна промяна на лицето, което в случая не се доказва от данните, изнесени в доклада и изложените съображения на затворническата администрация. Дори в контролирана среда, същият показва нежелание за интегриране и поправяне.  Горните обстоятелства говорят за липса на мотивация за поправяне и изкореняване на негативни проявления и лоши навици. Този довод се основава на данните от делото. В подкрепа на горното са приложените доклади на администрацията на затвора, категорична че целите на наказанието не са изпълнени в пълен обем.  Рискът от  вреди и рецидив при осъдения е запазен без промяна за всички категории. Необходимо е самия осъден да полага целенасочени и последователни усилия за добро поведение и да даде доказателства за своето поправяне, каквито по делото не съществуват.

     Това е в основата за постановяване на отказ за условно предсрочно освобождаване.

     На основание горното и във връзка с чл. 441 НПК, вр. чл. 70, ал.1 НК, Врачанският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

     ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъдения Г.П.Г. - роден на *** ***, жител и живущ ***, българин, български гражданин, понастоящем в Затвора гр. Враца, с основно образование, неженен, осъждан, ЕГН **********, да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода в размер на  3 (три) месеца, наложено му по НОХД №1252/2018 г. на PC-Враца по чл.343б, ал.1 от НК, с остатък в размер на 11 (единадесет) дни.

     ОПРЕДЕЛЯ 6-месечен срок, от влизане на определението в сила, в който лишеният от свобода Н.П.Г. не може да подаде нова молба за УПО.

     ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

     Препис от определението след влизане в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца.

 

 

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: