Определение по дело №452/2020 на Окръжен съд - Габрово

Номер на акта: 260036
Дата: 25 февруари 2021 г. (в сила от 26 март 2021 г.)
Съдия: Валентина Йорданова Генжова
Дело: 20204200500452
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 3 декември 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр. Габрово, 25.02. 2021 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            Габровският окръжен съд              колегия в закрито

заседание на   двадесет и пети февруари

през  две хиляди двадесет и първа              година в състав:

                                                            Председател: В.Генжова

  Членове:      Г.Косева

                        Кр. Големанова

като разгледа докладваното от     съдията  Генжова  В гр .д. №    452                                                             по описа за   2020  год. ,за да се произнесе взе предвид следното:

            Постъпила е  жалба с вх. № 260256/24.09.2020г. от Д.Х.Ц. и Р.И.Ц., последният чрез И.Ц., подадена от адв. Д.К. – ВТАК,всички с адрес за призоваване гр. В.Търново, ул.“Ц.Церковски“, № 38 Г, ет.4.

В жалбата се твърди, че двамата жалбоподатели са купувачи на имот, продаден на публична продан по изп.д. № 20137350400259 на ЧСИ – И.И., рег. № 735 на КЧСИ. Твърдят, че са подали жалба вх. № 3054/2019г. на ГОС против действията на ЧСИ И.И. по цитираното по-горе дело, която била изпратена на ЧСИ на 30.12.2019г. Съдебният изпълнител им изпратил съобщение за изправяне на нередовности – внасяне на д.т. и представяне на преписи, които били отстранени от жалбоподателите Ц. и ЧСИ получил документите на 21.02.2020г. Въпреки това, до подаване на настоящата жалба движение по подадената жалба нямало.Освен това ЧСИ отказвал всякаква комуникация с жалбоподателите. Това ги мотивирало да подадат настоящата жалба против действията на ЧСИ –И.И., която молят да бъде разгледана, тъй като в случая се касаело до престъпно бездействие от страна на съдебният изпълнител, водещо до загуби на жалбоподателите. Твърдят, че обжалват действията на ЧСИ – И.И.  по изп.д. № 20137350400259, по което те са купувачи на продаденият на публична продан имот. Излагат още, че след като закупили имота на публичната продан, подали молба до ЧСИ за насрочване на дата за въвод във владение на закупения имот. Едната молба била от месец април 2019г., а втората от месец юли 2019г. Междувременно делото било приключено и архивирано, а въвод не бил извършен. Междувременно имотът бил заключен и се владеел от наследника, на длъжника по изпълнението – М.Т., който не желаел да го освободи.В резултат от действията на длъжника по изпълнението и бездействието на ЧСИ жалбоподателите търпели загуби. Считат, че в конкретния случай ЧСИ е извършил  нарушение по чл.498 ГПК, който въпреки, че два пъти бил сезиран с молби за въвод във владение не изпълнил задължението си.

Претендира се, да бъде задължен ЧСИ И.И. да насрочи дата за въвод във владение на жалбоподателите в закупения от тях имот.

Другите страни по изпълнението не са взели становище.

В писмените си обяснение ЧСИ – И И. е взел становище за недопустимост на жалбата, тъй като жалбоподателите, като трети лица в изпълнителното производство не попадали в нито една от хипотезите по чл. 435 ГПК.

            Съдът, като разгледа материалите по приложеният в оригинал том ІІ от изп.д. № 20137350400259 на ЧСИ – И. И. констатира следното:

Жалбоподателите са купувачи на изнесен на публична продан недвижим имот. С молба  подадена  по изпълнителното дело през месец юли 2019г. са поискали от ЧСИ да бъдат въведени във владение на закупеният от тях на публичен търг  недвижим имот, като твърдят, че по тази молба няма произнасяне на ЧСИ. Видно от данните по изп. дело, че  с постановление от 02.05.2019г. ,ЧСИ И.И.  си е направил самоотвод по посоченото изпълнително дело. След този самоотвод, който не е съобщен на страните, ЧСИ действително не е могъл да извършва каквито и да е  изпълнителни действия, освен тези по уведомяване на страните са отвода от разглеждане на делото. Този пропуск на ЧСИ, следва да бъде поправен от него, за да могат страните, включително и жалбоподателите да предприемат действия по продължаване на производството, доколкото то не е прекратено.

По подадените от молителите искания за въвод във владение, липсва произнасяне на ЧСИ,  като евентуалният му отказ да извърши изпълнително действие би могъл да подлежи на обжалване и то в посочените в чл. 436 ГПК срокове. В случая липсва акт на ЧСИ, който да подлежи на обжалване, а освен това и жалбата предмет на разглеждане в настоящото производство е извън какъвто и да е срок по чл. 436 ГПК, тъй като е подадена едва през м септември, 2020г., при направено от тях искане пред ЧСИ през месец 07.2019г.

 При тези установявания, настоящият състав на съда счита жалбата подадена от  Д.Ц. и Р.Ц. за процесуално недопустима, като подадена извън срока визиран в чл. 436 ГПК, поради което следва да бъде оставена без разглеждане а производството по нея следва да се прекрати.

Водим от изложеното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалба с вх. № 260256/24.09.2020г. на Д.Х.Ц. и Р.И.Ц., последният чрез И.Ц., подадена от адв. Д.К. – ВТАК,всички с адрес за призоваване гр. В.Търново, ул.“Ц.Церковски“, № 38 Г, ет.4, като процесуално недопустима – подадена извън преклузивния срок по чл. 436, ал.1 ГПК.

ПРЕКРАТЯВА производството по  В гр.д. № 452/2020г. по описа на ГОС.

Определението подлежи на обжалване  с частна жалба пред АС-В.Търново в е едноседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                               

                                                                    Председател:

Членове::