Определение по дело №398/2023 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 814
Дата: 15 юни 2023 г.
Съдия: Дияна Божидарова Златева-Найденова
Дело: 20237150700398
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 25 април 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПределение

 

№ 814/15.6.2023г.

 

гр. Пазарджик,

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПАЗАРДЖИК, ІV - административен състав, в закрито съдебно заседание, в състав:                      

                

СЪДИЯ: ДИЯНА ЗЛАТЕВА - НАЙДЕНОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Златева - Найденова адм. дело № 398 по описа за 2023 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Съдът е сезиран с една жалба от Г.А.С., ЕГН **********,***, чрез адв. В.С., като с жалбата се твърди, че:

1)     се обжалва мълчалив отказ на Началника на Затвора – Пазарджик първоначалният режим  на жалбоподателя да бъде заменен със следващия по – лек по реда на чл. 66 от ЗИНЗС;

2)     се обжалва мълчалив отказ на Началника на Затвора – Пазарджик жалбоподателят да бъде преместен за доизтърпяване на наказанието в затворническо общежитие от открит тип на основание чл. 64 от ЗИНЗС;

3)     е предявен иск съобразно чл. 284 и сл. от ЗИНЗС с твърдения, че жалбоподателят е поставен при условия, нарушаващи чл. 3 от ЗИНЗС и ЕКЗПЧ – пренаселеност и лоша хигиена при изтърпяване на наложеното му наказание.

С Определение № № 610/02.05.2023 г. постановено по адм.д. № 398/2023 по описа на Административен съд – Пазарджик, производството по делото е разделено, доколкото съдът е сезиран с три отделни оплаквания, които подлежат на оспорване и проверка за тяхната валидност и законосъобразност, респ. на проверка на основателност на предявения иск по различен процесуален ред.

Оспорването на мълчалив отказ на Началника на Затвора – Пазарджик първоначалният режим  на жалбоподателя да бъде заменен със следващия по – лек по реда на чл. 66 от ЗИНЗС е оставено за разглеждане по настоящото адм.д. № 398/2023 г. по описа на Административен съд – Пазарджик.  Представена в тази връзка е Молба вх. № 2111 от 10.04.2023 г. от жалбоподателя, с която се иска първоначалният му режим на изтърпяване на наказанието да бъде заменен със следващия по – лек.

От страна на Началника на Затвора – Пазарджик е изискана информация дали по молбата на жалбоподателя е налично произнасяне във връзка с искането по чл. 66 от ЗИНЗС.

С писмен отговор вх. № 3990 от 11.05.2023 г. ответният орган е посочил, че липсва изрично произнасяне на Началника на Затвора – Пазарджик по повод искането по чл. 66 от ЗИНЗС, инкорпорриано в Молба вх. № 2111 от 10.04.2023 г. на жалбоподателя. Жалбата е оспорена като недопустима и неоснователна.

Административен съд - Пазарджик, като прецени събраните по делото доказателства в тяхната съвкупност и обсъди доводите на страните, приема за установено следното: 

Жалбоподателят е отправил Молба рег. № вх. № 2111 от 10.04.2023 г. по реда на чл. 66 от ЗИЗНС до Началника на Затвора гр. Пазарджик с искане за замяна на режима за изтърпяване на наказанието. Липсва произнасяне по същата, включително и към настоящия момент. Тоест липсва нарочна заповед, с която режима за изтърпяване на наказанието на лишения от свобода да е заменен или съответно да е отказана замяната.

            При тези данни настоящият съдебен състав преценява жалбата като недопустима, поради следните съображения:

Съгласно разпоредбата на чл. 66, ал. 1 от ЗИНЗС (изм. ДВ, бр.13/2017г., в сила от 07.02.2017 г.) първоначалният режим може да бъде заменен със следващия по-лек от началника на затвора след изтърпяване, включително със зачитане на работните дни, на една четвърт, но не по-малко от 6 месеца от наложеното или намаленото с помилване наказание, ако лишеният от свобода има добро поведение и покаже, че се поправя. Съобразно чл. 66, ал. 2 от ЗИЗНС, Началникът на затвора се произнася с мотивирана заповед след вземане на становището на ръководителя на направлението за социална дейност и възпитателна работа, на заместник-началника по режимно-охранителната дейност или на началника на съответното затворническо общежитие относно поведението на осъдения по време на изтърпяване на наказанието. Екземпляр от заповедта се връчва на осъдения срещу подпис и се изпраща на прокурора, осъществяващ надзор върху изпълнението на наказанието. Заповедта подлежи на оспорване с протест по реда на Административнопроцесуалния кодекс в 14-дневен срок от връчването ѝ пред административния съд по местоизпълнение на наказанието.

 

Видно от редакцията на разпоредбата, в правомощията на началника на затвора и изцяло по негова преценка е замяната на режима на изтърпяване на наказанието на конкретно лишено от свобода лице с по-лек такъв. Поради това по подадената молба на Г.А.С. не се дължи произнасяне, доколкото замяната на режима в по-лек може да се извърши само по преценка на Началника на затвора и без наличието на сезиране. В случая не се формира мълчалив отказ за замяна на режима, тъй като за Началника на Затвора не е налице задължение за произнасяне.

В конкретния случай няма издаден административен акт по чл. 66, ал. 2 от ЗИНЗС и Началника на Затвора гр. Пазарджик не се е произнесъл със заповед, която да подлежи на оспорване по реда на АПК, на основание чл. 66, ал. 2, изр. 3-то от ЗИНЗС. Следва да се отбележи, че тази заповед се издава в условията на дискреция и при наличието на кумулативно дадени в правната норма на чл. 66, ал. 1 и ал. 2 ЗИНЗС предпоставки.

ЗИНЗС, като специален закон, не предвижда възможност и ред за обжалване на изрична заповед на началника на затвора, с която той отказва замяна на първоначалния режим със следващия по-лек. Видно от редакцията на разпоредбата, в правомощията на началника на затвора е замяната на режима на изтърпяване на наказанието с по-лек такъв, като началникът на затвора действа служебно, а подадено от затворника искане не създава задължение за произнасяне с изричен акт. По такова искане не може да се формира нито изричен, нито мълчалив отказ, който да представлява подлежащ на обжалване индивидуален административен акт. В този смисъл е Определение № 2954 от 28.02.2019г. по адм.д. № 1160/2019 г. на Върховния административен съд, Първо отделение.

Освен това, принципно въпросите, касаещи режима на изтърпяване на наказанието не са свързани с възникването и съществуването на административно правоотношение, поради което е недопустимо да бъдат отнасяни за разрешаване пред административните съдилища, особено тогава, когато това не е изрично предвидено в специалния закон. В светлината на тези разсъждения, принципът, залегнал в чл. 120, ал. 2 от Конституцията е неприложим. В този смисъл са Определение № 1750 от 04.02.2020 г. по адм. д. № 477/2020 г. на Върховния административен съд и Определение № 14541 от 24.11.2020 г. по адм. д. № 12188/2020 г. на Върховния административен съд.

            С оглед изложеното, съдът намира, че е налице хипотезата на чл. 159, т. 1 от АПК и жалбата на Г.А.С. срещу мълчалив отказ на Началника на Затвора – Пазарджик първоначалният режим  на жалбоподателя да бъде заменен със следващия по-лек по реда на чл. 66 от ЗИНЗС се явява недопустима, поради липса на годен за оспорване акт, поради което следва да се остави без разглеждане, а образуваното производство по делото – да се прекрати.

Водим от горното на основание чл. 159, т. 1 от АПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Г.А.С. срещу мълчалив отказ на Началника на Затвора – Пазарджик първоначалният режим  на жалбоподателя да бъде заменен със следващия по-лек по реда на чл. 66 от ЗИНЗС, като недопустима.    

ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело № 398/2023 г. по описа на Административен съд – Пазарджик.

Определението подлежи на обжалване на основание чл. 66, ал. 3 от ЗИНЗС с частна жалба пред тричленен състав на Административен съд - Пазарджик в 7-дневен срок от неговото съобщаване.

 

 

                                                            СЪДИЯ: /п/