Определение по дело №134/2021 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 260137
Дата: 9 март 2021 г. (в сила от 17 март 2021 г.)
Съдия: Петя Петрова Вълчева Чукачева
Дело: 20211400200134
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 4 март 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е ...

 

                    гр.Враца, 09.03.2021 год.

    

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в съдебно заседание на девети март две хиляди двадесет и първа година, в състав:

Председател:ПЕТЯ ВЪЛЧЕВА

 

с участието на секретаря В. Вълкова и прокурора Ас. Пашански, като разгледа докладваното от съдия Вълчева ЧНД N 134 по описа за 2021 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 Производството е по реда на чл. 437, ал.2 НПК.

 Образувано е въз основа на молба от В.Б.Н., изтърпяващ наказание "лишаване от свобода" в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание "лишаване от свобода". В молбата се навеждат доводи, че молителят към  момента на подаване на същата е придобил право на УПО.

Към молбата са приложени писмени доказателства– становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения В.Н..

В съдебно заседание осъденият Н. лично, поддържа молбата с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

Представителят на Затвора гр. Враца изразява становище за основателност на молбата по съображения, че осъденият е изтърпял повече от 1/2 от наложеното му наказание и че с поведението си е дал доказателства за своето поправяне. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпяната част.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за основателност на молбата, поради наличие на предпоставките за УПО.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за основателна по следните съображения:

С присъда, постановена по НОХД № 246/2016г. по описа на ОC Враца на л.св. В.Н. е наложено наказание в размер на 4 години лишаване от свобода, като е започнал да търпи наказанието на 31.07.2017г., като към настоящият момент е изтърпял фактически 2 години, 1 месец и 9 дни, като от работа му се зачитат 5 месеца и 11 дни или общо изтърпяната част е 2 години, 6 месеца и 20 дни. Неизтърпяната част от наказанието е в размер на 1 година, 5 месеца и 10 дни.

При това положение, съдът намира, че осъденият В.Н. е изтърпял фактически повече от 1/2 от наложеното му наказание, така, както изисква разпоредбата на чл. 70, ал.1, т.1 НК.

От приложения доклад за оценка на риска и вреди, изискуем съгласно чл. 155 ЗИНЗС е видно, че при изготвяне на първоначалната оценка е отчетен нисък риск от рецидив- 39 точки. В профила на криминогенните нужди с дефицитни стойности са зоните: Настоящо правонарушение- не приема отговорност за деянието. Не приема присъдата за справедлива. Липсва емпатия към жертвата. С лабилна мотивация за промяна; Междуличностни проблеми - склонен към агресивно поведение, проявява враждебност при засягане на лични интереси; Умения за мислене - действа без да се замисля за последствията, не разпознава всичките си проблеми, не ги решава по адекватен начин;

Рискът от вреди е определен като нисък за служителите и останалите лишените от свобода, заявява нагласи за безпроблемен престой. Не изразява дискриминационни нагласи. Рискът от суицид и самоувреждане е с ниски стойности - няма данни и информация за суицидни мисли и предишни автоагресивни прояви, които да са индикация за подобен тип поведение в местата за лишаване от свобода. Рискът от вреди за обществото първоначално е определен като среден, клонящ към висок и се определя от извършеното престъпление.

В първоначално изготвения План на присъдата като цели са заложени спазване на ЗИНЗС; ограничени на участие в субкултурни дейности, спазване на установените правила, правилно формулиране на проблемите и набелязване на стъпки за тяхното разрешаване, затвърждаване на трудовите навици, преценка на криминалното поведение, подкрепа и мобилизиране на нагласите за законосъобразен начин на живот

Изготвената втора ревизия на оценката повишава леко стойностите до 43 т. в долна граница на среден. Л. св. Н. предявява неоснователни претенции към администрацията за извеждане на работа, не съдейства на НОС за разкриване на режимни нарушения, липсва емпатия към жертвата и поемане на отговорност за извършеното деяние.

Рискът от вреди запазва стойностите си за всички категории.

В изготвеното препланиране като цели са заложени: подобряване на уменията за разпознаване и разрешаване на проблемите; формиране на самокритичност и осъзнаване на настъпилите негативни последици; поемане на отговорност за деянието; включване в трудов процес; индивидуално консултиране за преодоляване на ситуативни проблеми, конфликти и трудности; спазване на законовите изисквания в МЛС.

Изготвената трета ревизия на оценката понижава стойностите до 35 т. - нисък риск от рецидив. Рискът от вреди за обществото се понижава до среден вероятен, не непосредствен и кореспондира с ниския риск от редицидив на престъпно поведение.

Според затворническата администрация, за последния отчетен период от изтърпяване на присъдата л.св. Н. не показва враждебни нагласи и не влиза в конфликти. Няма злоупотреба с гласувано доверие. Лишеният от свобода Н. има примерно и дължимо поведение, спазва реда и дисциплината. Общува толерантно с останалите лишени от свобода. Изпълнява разпорежданията на НОС и съдейства на администрацията. Проявява интерес към предлаганите възможности за смислено оползотворяване на престоя в затвора. Има формирани трудови навици. Изпълнява трудовите си задължения, а при поставяне на индивидуални задачи е стриктен и изпълнителен. Първоначално при постъпване в 30 „Керамична фабрика“ е разпределен и работи на работен обект „Охрид“. Има умения за работа с животни. След завръщане от прекъсване по медицински причини /чл. 447 т. 3 от НПК/ отново е изявил желание и е включен в работна група към Затвора Враца по чл. 80 от ЗИНЗС. След преместване в ЗООТ „Враца“ гр. Бойчиновци е включван в работни групи по чл. 80 от ЗИНЗС за прибиране на бали на Работен обект „Охрид“, извършване на строителни дейности за обособяване престой на открито в ЗООТ ,3раца“. Излизал на работа на външни работни обекти - фирма „Кариана“ с. Ерден и фирма „Огоста Енерджи“.

Удовлетворен от работата, с изградени трудови навици и съвестно отношение към труда. Спазва режимните изисквания и трудовата дисциплина. Няма опити за отклонение от външна работна група или опити за внасяне на неразрешени вещи. За показано примерно поведение и отговорното изпълнение на служебните си задължения е награден със Заповеди № 463/20.12.2017г. на осн. чл. 98 ал. 1 т. 1 от ЗИНЗС с „писмена похвала“, № 62/08.03.2018г. на осн. чл. 98 ал. 1 т. 3 от ЗИНЗС с извънредна хранителна пратка“ и № Л-1981/09.09.2020г. на осн. чл. 98 ал. 1 т. 1 от ЗИНЗС с „писмена похвала“.

Становището на затворническата администрация е, че по отношение на извършеното престъпление поема вината си и съжалява за деянието. Изпитва емпатия към жертвата. Приема присъдата за законосъобразна и справедлива. Изградил е стабилна мотивация за законосъобразно поведение след освобождаване. Постигнати са позитивни промени в зона „Умения за мислене“. Лишеният от свобода Н. е подобрил уменията си за разпознаване и разрешаване на проблемите. Обмисля възможните последици от действията си. Поставя си адекватни, изпълними и законосъобразни цели. Това индикира наличие на подобрени умения за самоконтрол и намалява риска от извършване на импулсивни и необмислени постъпки. Осъзнава тежестта на извършеното деяние и възможните негативни последици и е склонен да ограничава собственото си поведение в съответствие с правилата и нормите установени в обществото. В зона „Нагласи“ се маркира критично отношение към престъплението. Има положително отношение към плана на присъдата, договорените цели и задачи са изпълнени, което води до намаляване на риска от рецидив на престъпно поведение. Със съхранени социални контакти, жилищно устроен и с формирани трудови навици и умения, което ще спомогне за успешната и адекватна реинтеграция след освобождаване.

Заключението на затворническата администрация е, че л.св. Н. е с изградена мотивация за просоциална промяна и нагласи подкрепящи законосъобразно поведение. Регистрират се коректни и етични отношения на работното място и със съкилийниците си, не са маркирани агресивни и гневни изблици при попадане в конфликтна ситуации. Изградил е мотивация и изявява желание за промяна модела на употреба на алкохол след освобождаване.

В обобщение, следва да се посочи, че изготвената и приложена по делото изцяло положителна оценка е индикатор за положителни промени у осъдения. Лишеният от свобода Н. е предоставил доказателства за промяна в модела на мислене и в нагласите подкрепящи законосъобразно поведение при живота на свобода, което индикира реален шанс за успешна реинтеграция в обществото.

В случая, от данните по делото е видно, че са налице и двете законови предпоставки за УПО, а именно Н. е изтърпял фактически повече от 1/2 от наложеното му наказание и същият с поведението си е дал доказателства за своето поправяне.

При това положение л.св. Н. следва да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на неизтърпяната част от наложеното му наказание, която към настоящия момент е в размер на 1 година, 5 месеца и 10 дни.

Съобразно разпоредбата на чл. 70, ал.6 НК на Н. следва да бъде определен изпитателен срок в размер на неизтърпяната част от наказанието, а именно 1 година, 5 месеца и 10 дни.

Вземайки предвид доклада за оценка на риска, индивидуален план на присъдата, размера на остатъка от изтърпяване на наложеното наказание лишаване от свобода и с цел извършване на превантивна дейност и предотвратяване на нови правонарушения и водене на законосъобразен начин на живот за в бъдеще от страна на л.св. В.Н. съдът приема, че по време на изпитателния срок на основание чл. 70, ал.6 от НК, следва да бъде наложена пробационна мярка по чл. 42а, ал.2, т.1 от НК - "Задължителна регистрация по настоящ адрес с явяване и подпис пред пробационен служител или определено от него длъжностно лице" с периодичност три пъти седмично, която да се изтърпява на адрес с. ***, за срока на остатъка на наказанието в размер на 1 година, 5 месеца и 10 дни.

При горните съображения и на основание чл. 70, ал.1, т. 1 и ал.6 НК, Врачанският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО от изтърпяване на неизтърпяната част от определеното му наказание "лишаване от свобода" В.Б.Н., роден на ***г***, с постоянен адрес ***, ЕГН **********, по НОХД №246/2016г. по описа на ОС Враца в размер на 4 години, с остатък от наказанието 1/една/ година, 5/пет/ месеца и 10/десет/ дни.

 

На основание чл. 70, ал.6 НК ОПРЕДЕЛЯ на В.Б.Н. изпитателен срок в размер на 1/една/ година, 5/пет/ месеца и 10/десет/ дни.

 

На основание чл.42а, ал.2, т.1 НК НАЛАГА на В.Б.Н. пробационна мярка "Задължителна регистрация по настоящ адрес с явяване и подпис пред пробационен служител или определено от него длъжностно лице" с периодичност три пъти седмично, което да се изтърпява на адрес с. ***, за срока на остатъка на наказанието в размер на 1 година, 5 месеца и 10 дни.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване или протестиране в 7-дневен срок от днес, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане на срока за обжалване, освен ако е подаден частен протест, който не е в интерес на осъдения.

 

ПРЕПИС от определението след влизането му в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца и на РС Враца– Бюро  „Съдимост“ за отметка в бюлетина на осъдения.

 

 

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: