Решение по дело №110/2020 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 165
Дата: 29 юли 2020 г.
Съдия: Снежина Петкова Чолакова
Дело: 20207270700110
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р    Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

№ ...........

град Шумен, 29.07.2020г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Шуменският административен съд, в публичното заседание на шести юли две хиляди и двадесета година в следния състав:

 

                                                                   Председател: Росица Цветкова

                                                                          Членове:  Снежина Чолакова

                                                                                              Бистра Бойн

                                                                          

при секретаря Р. Хаджидимитрова и с участие на прокурор П. Вълчев от ШОП, като разгледа докладваното от административния съдия Сн. Чолакова КАНД № 110 по описа за 2020г. на Административен съд – гр. Шумен, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр.второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) и чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е въз основа на касационна жалба на „М.8.“ ООД, ***, депозирана чрез адвокат С.И.от Шуменска адвокатска колегия, срещу Решение № 101/17.02.2020г. на Районен съд – гр.Шумен, постановено по ВАНД № 2710/2019г. по описа на съда. С оспорения съдебен акт е потвърдено Наказателно постановление № 27-0000892/10.12.2019 г. на директора на Дирекция „Инспекция по труда“ - гр. Шумен, с което на основание чл. 416, ал. 5 от КТ, във вр. с чл. 413, ал. 2 от КТ на  „М.8.“ ООД, ***0516677, е наложена имуществена санкция в размер на 2000 /две хиляди/ лева, за нарушение на чл. 14, ал. 1 от ЗЗБУТ и чл. 60, ал. 1 от Наредба №2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на СМР.

Касаторът релевира твърдения за незаконосъобразност на атакуваното решение поради постановяването му в противоречие с материалния закон и процесуалните правила. Излага аргументи, че дружеството не е допуснало вмененото му нарушение, доколкото работодателят е спазил изцяло задълженията по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. Поддържа и становището за „маловажност“ на санкционираното неизпълнение на задължение. Претендира присъждане на съдебни разноски. В съдебно заседание касаторът, редовно и своевременно призован, не се представлява.

Ответната страна, Дирекция „Инспекция по труда“, гр. Шумен, депозира писмена молба, в която обективира твърдения за законосъобразност на наложената на дружеството имуществена санкция. В съдебно заседание, редовно и своевременно призована, не се представлява.

Представителят на Шуменска окръжна прокуратура възприема касационната жалба допустима, но неоснователна и моли за решение в този смисъл.

Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на предявената касационна жалба и обсъди направените в нея оплаквания, становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл. 211, ал. 1 от АПК от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл. 210, ал. 1 от АПК и при спазване на изискванията на чл. 212 от АПК. Разгледана по същество, касационната жалба се явява неоснователна по следните съображения:

Процесното решение е постановено при следната фактическа обстановка:

По повод възникнала злополука на 23.10.2019г. с работника Ф.М.М., била извършена проверка на „М.8.“ ООД, ***0516677, от служители на  Дирекция „Инспекция по труда“, гр. Шумен. Същата се извършила на 23.10.2019г. на строежа в гр.Шумен, където възникнала злополуката, а на 01.11.2019г. в Дирекция  „Инспекция по труда“, гр. Шумен била извършена проверка по документи, предоставени от дружеството.

За резултатите  на 13.11.2019г. бил изготвен протокол № ПР1934716, констатиращ злополука с работник на дружеството - лицето Ф.М.М., работещ на длъжност „общ работник, строителство сгради“, настъпила на 23.10.2019г. на строеж  „Жилищна сграда с гаражи – кв.25 гр.Шумен /ул. „Китка“ №5/“, на който грубия строеж се изпълнявал от екип на „М.8.“ ООД, ***0516677 - подизпълнител.

На 23.10.2019 год. работниците от „ММС-88“ ООД изпълнявали кофражите над плочата на IV етаж на кота +11,07 м. на двете шайби (Ш5 и Ш4), които били разположени по дългите страни на стълбищната клетка на сградата. Работниците Ф.М.М. и Б.Р.Р.работили по кофража на шайба Ш4, а Б.Р.С.и Г.М.И.- на шайба Ш5. Кофражните платна на шайба Ш4 били укрепени с 4 бр. надлъжни греди. За работна площадка използвали дървени талпи, които били разположени на нивото на плочата на кота +11,07 м.

Следобед до около 15:00 ч. Ф.М. и Б.Р.укрепили първите три (отдолу нагоре) надлъжни греди, след което талпите от работната площадка пред шайба Ш4 били преместени и била изградена такава пред шайба Ш5. Около 15.20 часа М. и Р.пристъпили към укрепване на четвъртата (най-горната) надлъжна греда пред шайба Ш4. Б.Р.подавал от обратната страна укрепващата арматура, а Ф.М.я посрещал откъм стълбищната клетка и притягал към гредата с шпайнер скоби  (клиновидни чопове). Поради отсъствието вече на работна площадка Ф.М.бил стъпил на втората надлъжна греда с размери 10/10 см. на кота около +11,70 м. и се придържал с ръка към фиксираната временно с гвоздеи четвърта надлъжна греда, която била съставена от две парчета с дължини 3 м. и 1,50 м.

От тежестта му малкото парче от четвъртата надлъжна греда поддало и се откачило, в резултат на което Ф.М.паднал от височина около 1,10 м. в горната част на стълбищното рамо към плочата на кота +11,07 м., а оттам залитнал назад, спънал се и изкъртил страничното кофражно платно на стълбищното рамо. Поради липса на временна система за странична защита (предпазен парапет) на стълбищното рамо паднал надолу още около 1,85 м. върху по-долното стьлбищно рамо на кота около + 8,75 м. От удара при падането Ф.М.натъртил левия си хълбок.

В хода на проверката на основание чл. 402, ал. 1, т. 2 от КТ били снети писмени обяснения от управителя на дружеството М.Ж., в които лицето не оспорило констатираните от проверяващите обстоятелства. Попълнени били и писмени декларации на основание чл. 402, ал. 1, т. 3 от КТ от лицата Ф.М., Б.Р.и Б.С..

На 13.11.2019г. свидетелят П.С.съставил срещу „М.8.“ ООД АУАН № 27-0000892 за това, че в качеството му на работодател при осъществяване на дейността  си не е изпълнило задължението си по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд на работещите, като на 23.10.2019г. е допуснало извършване на работа на височина (укрепване на кофражи на Шайба Ш4 на ниво над плочата на 4 - ти етаж на кота + 11,07 м.) от общия работник строителство на сгради Ф.М., без да е осигурил безопасността му от падане чрез подходящо оборудване (работна площадка), както и временна система за странична защита (предпазен парапет) на стълбищното рамо към плочата на 4 - ти етаж на кота +11,07 м., използвано за подход на работещите на строежа. 

Деянието било квалифицирано като нарушение по чл. 14,  ал. 1  от ЗЗБУТ и чл. 60, ал. 1 от Наредба №2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на СМР. Актът бил съставен в присъствието на представляващия дружеството М.Ж. - управител, на когото бил и връчен. При предявяване на акта не били отразени възражения. Такива не били направени и в законоустановения срок.

Въз основа на събраните материали по преписката, наказващият орган издал впоследствие и процесното наказателно постановление.

При така установената фактическа обстановка предходният съдебен състав е приел, че в хода на административнонаказателното производство не е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, което да е довело до накърняване  на правото на защита на санкционираното лице. Актът за установяване на административно нарушение и наказателното постановление са били издадени от оправомощени за това длъжностни лица, в рамките на определената им компетентност и са били надлежно предявени и връчени на жалбоподателя. Наказателното постановление е било издадено в шестмесечния преклузивен срок, като същото е съобразено с нормата на чл. 57 от ЗАНН. Съдът е посочил още, че административнонаказателното производство е започнало с редовно съставен акт, съдържащ всички минимално изискуеми по смисъла на чл. 42 от ЗАНН реквизити, същият е предявен и връчен на жалбоподателя. Констатирал е и наличие на всички минимално изискуеми по силата на чл. 57 от ЗАНН реквизити в НП, при което вмененото на дружеството нарушение е било индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере в какво е обвинен и срещу какво да се защитава. Предходната инстанция е счела, че не са налице основания за отмяна на правораздавателния акт и по същество, доколкото приобщените писмени и гласни доказателства установяват допускането на приписаното на работодателя правонарушение на режима за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. По тези съображения районният съд е потвърдил оспореното пред него НП.       

Настоящия съдебен състав счита, че обжалваното съдебно решение е правилно и законосъобразно и не са налице сочените от инициатора на настоящото производство отменителни основания.

При постановяването му съдът е изследвал всички обстоятелства по установяването на административното нарушение и налагането на административното наказание. В хода на съдебното следствие са събрани писмени и гласни доказателства, които заедно с възраженията на касатора съдът е разгледал и обсъдил всестранно и обективно, при постановяването на своето решение. Въззивният съд, в съответствие с изискванията на чл. 84 от ЗАНН във връзка с чл. 14 от НПК, е постановил своето решение по вътрешно убеждение, формирано от непосредствения му контакт с разпитаните свидетели, представените писмени доказателства, степента на обществената опасност на нарушението, както и тежестта на наложеното административно наказание.

Административнонаказателната отговорност на дружеството е ангажирана на основание чл. 413, ал. 2 от КТ, според която със съответната имуществена санкция или глоба се санкционира работодател, който не изпълни задълженията си за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, ако не подлежи на по-тежко наказание. Съгласно легалната дефиниция на понятието „Здравословни и безопасни условия на труд“, дадена в § 1 от ДР на ЗЗБУТ, това са такива условия на труд, които не водят до професионални заболявания и злополуки при работа и създават предпоставка за пълно физическо, психическо и социално благополучие на работещите лица.

Установява се по безспорен начин, че касаторът в качеството си на работодател и изпълнител на проверявания обект, не е спазил законоустановените изисквания за безопасни условия на труд, въведени при работа на височина, а именно не е осигурил подходящо оборудване /работна площадка/, както и временна система за странична защита  /предпазен парапет/, чрез които да се предотврати риска от падане от височина на хора или предмети, което му поведение не е било съобразено с императивното изискване на чл. 60, ал. 1 от Наредба № 2/22.03.2004г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи, в резултат на което общият работник Ф.М.е загубил равновесие и е паднал от височина около 2,9м. върху по-долното стълбищно рамо на кота около +8,75м и е претърпял трудова злополука.

В този смисъл неоснователни са възраженията на касатора, касаещи установената фактическа обстановка, както и доводите за несъставомерност на конкретното деяние. По делото е безспорно установено, че работодателят е допуснал на 23.10.2019г. на посочения в НП обект до извършване на работа по укрепване на кофражи на Шайба Ш4 на ниво над плочата на 4-те етаж на кота +11,07 м. от Ф.М., без да е осигурил съответните системи и оборудване. Данните по делото сочат с категоричност, че такива мерки не са били своевременно предприети, в какъвто смисъл са и обясненията на работниците и управителя М.Ж.. След като от работодателя не са поставени никакви приспособления, които да предотвратят това падане, се обоснова извода, че същият не е изпълнил законоустановените му задължения да осигури здравословни и безопасни условия на труд на своите работници. За това обстоятелство навежда и наличниятпо делото снимков материал. Твърденията на касатора в противен смисъл, а именно, че изцяло са били спазени специфичните задължения по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, настоящата инстанция намира за неоснователни, тъй като същите не се потвърждават от приобщените писмени и гласни доказателства.

Съдебният състав не намира и основание за приложение на „института на маловажния случай“ на административно нарушение, какъвто аргумент е изложен в сезиращата касационната инстанция жалба. Кодексът на труда съдържа специален текст, а именно чл. 415в, който в случая е неприложим. На първо място, в резултат от нарушението на работодателя за работника Ф.М.несъмнено са настъпили вредни последици, което препятства възможността за квалифициране на простъпката като „маловажна“.

При тези обстоятелства касационният състав приема, че след като е анализирал представените по делото доказателства, районният съдът е формирал правилен и законосъобразен съдебен акт, като изложените в същия аргументи за законосъобразност на оспореното НП се споделят изцяло от касационната инстанция. Поради това процесното съдебно решение следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното, Шуменският административен съд

 

Р   Е    Ш    И   :   

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 101/17.02.2020г. на Районен съд – град Шумен, постановено по ВАНД № 2710/2019г. по описа на съда.

Решението е окончателно.

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:......................         ЧЛЕНОВЕ: 1..........................

                                                                                             

                                                                                                   2..........................

ЗАБЕЛЕЖКА: Решението е окончателно и не подлежи на обжалване. Влязло в сила на 29.07.2020г.