Решение по дело №3706/2011 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 1931
Дата: 25 ноември 2011 г. (в сила от 17 декември 2011 г.)
Съдия: Стоян Пеев Мутафчиев
Дело: 20112120203706
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 октомври 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

2450                                         25.11.2011 г.                                       гр. Бургас

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

РАЙОНЕН СЪД - БУРГАС                                   ХІІІ наказателен състав

На втори ноември                                    две хиляди и единадесета година

в публично заседание в следния състав:

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ : С. МУТАФЧИЕВ

 

при секретаря Теменуга ТИШЕВА

като разгледа докладваното от съдия Мутафчиев

н.а.х.д. № 3706 по описа за 2011 година

и за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба на „****, със седалище и адрес на управление гр. ****, партер, против наказателно постановление № НП-7093/05.08.2011 г. на заместник-кмет на Община Бургас. С атакувания акт на дружеството жалбоподател е наложена имуществена санкция в размер на 5000 лева за нарушение на чл.1, ал.2 от Наредба за преместваемите обекти за търговски и други обслужващи дейности и елементи на градското обзавеждане на територията на Община Бургас ( за краткост Наредбата ).

В жалбата се твърди, че АУАН не е съставен в присъствието на управителя на дружеството, което е съществено процесуално нарушение. Изтъква се, че дружеството ползва само 2 броя маси с по четири стола, заемащи общо 4 кв.м., които са  поставени от Николай Василев – живущ в сградата, в която се намира кафенето, а останалите маси представляват пейки, поставени от живущ в сградата и не се ползват за целите на заведението. Посочва се, че дружеството е собственик на кафенето, както и на идеални части от поземления имот, върху който е построена сградата, а целият прилежащ към сградата терен е собственост на живущите в сградата, поради което двете маси са поставени в терен частна собственост, а не върху поземлен имот – общинска собственост. На последно място се твърди, че санкцията е прекомерно. Моли съда да отмени атакуваното наказателно постановление.

В съдебно заседание процесуалният представител на дружеството жалбоподател поддържа жалбата, като ангажира гласни доказателства.

Ответната страна Община Бургас оспорва жалбата и моли съда да потвърди атакуваното наказателно постановление.

Жалбата е подадена от надлежна страна, в срока по чл. 59, ал.2 от ЗАНН и е процесуално допустима.

Районен съд - Бургас, след като анализира събраните по делото доказателства и съобрази закона, намира за установено от фактическа страна следното :

На 26.07.2011 г. около обяд свидетелят С.Ц., младши инспектор в Дирекция „УКОРС” при Община Бургас, заедно с колегата си Я. С. извършва проверка на кафе „*******”, което се намира в гр. Бургас, на *****, стопанисвано от дружеството жалбоподател. Служителите в заведението, сервитьор и барман, не предоставят на проверяващите разрешение от Община Бургас за поставяне на преместваеми обекти - четири маси с по четири стола отвън пред заведението, но уточняват, че са на заведението. Масите и столовете се намират на място, на което по проект се предвижда изграждането на улица, но мероприятието не е изпълнено.

Двамата проверяващи правят справка в Община Бургас и установяват, че на дружеството не е издавано разрешение за поставяне на преместваеми обекти, поради което му съставят АУАН за нарушение на чл.1, ал.2 от Наредбата в отсъствие на управителя, но впоследствие препис от същия му е връчен.

Пред заведението има дърво, което живущият в кооперацията свидетел Николай Василев го огражда с тухлички и около него слага две пейки за сядане с масичка отпред тип „градинска мебел” и по две столчета, които са тип „пейка”, но на тях може да седне само един човек. Това „подобрение” се използва от живущите в кооперацията.

По доказателствата :

Горната фактическа обстановка се потвърждава от писмените доказателства по делото и от показанията на свидетеля С.Ц. и от показанията на свидетелите В. В. и Н. В.. Последните двама не са преки очевидци на проверката, извършена от Община Бургас, а пресъздават възприятия „по принцип” - че пред кафенето има две маси с по четири стола, които са собственост на фирмата, която го стопанисва, и отделно от тях има изграден от свидетеля В. „кът за отдих” около дърво пред кооперацията, който включва пейки за сядане и маса.

Следователно показанията на В. и В. не могат да служат доказателство колко маси и колко стола, собственост на заведението, е имало пред самото него на 26.07.2011 г. около обяд, поради което за това обстоятелството съдът кредитира показанията на свидетеля Ц., още повече че последният е събрал информация за собствеността на масите и столовете пред заведението от неговия персонал.

От правна страна съдът приема следното :

Актът за установяване на административно нарушение е съставен от оправомощено лице – аргумент от заповед № 216/25.01.2011 г. на кмет на Община Бургас – л.8 от делото, а наказателното постановление е издадено от компетентен орган – аргумент от заповед № 214/25.01.2011 г. на кмет на Община Бургас – л.9 от делото.

В хода на административно-наказателното производство не са допуснати процесуални нарушения от категорията на съществените, които да налагат извод за отмяна на наказателното постановление. Вярно е, че актът за установяване на административно нарушение е съставен в отсъствие на управителя на дружеството в нарушение на чл.40, ал.2 от ЗАНН, но това не е съществено процесуално нарушение, защото препис от акта му е връчен и той е отразил писмено, че „възразява” поради неистинността на констатациите. Ето защо не е нарушено правото на защита на дружеството. Видно от съдържанието на жалбата то е запознато както със съдържанието на АУАН, така и със съдържанието на наказателното постановление.

Съгласно разпоредбата на чл.1, ал.2 от Наредбата преместваемите обекти    ( каквито са масите  – аргумент от чл.2, ал.2, т.2 от Наредбата ) се разполагат след разрешение за поставяне, а за държавни и общински имоти – и въз основа на схема, одобрена от главния архитект на общината. От граматическото тълкуване на разпоредбата, както и от систематичното й тълкуване във връзка с чл.2, ал.4 от Наредбата и т.6 от Приложение № 1 към същата, следва, че във всички случаи е необходимо разрешение за поставяне, независимо кой е собственик на имота, в който ще се разполага преместваемият обект – физическо и/или юридическо лице и/или държавата, респективно общината. Следователно за съставомерността на нарушението е без значение обстоятелството, че дружеството жалбоподател е собственик на идеални части от поземления имот, в който са разположени масите и столовете. Нещо повече, по аргумент от т.6 от Приложение № 1 към Наредбата за разрешаване поставянето на преместваем обект в съсобствен имот се иска предварително съгласие на всички съсобственици.

Безспорно е, че „Надежда груп” ООД не разполага с разрешение за разполагане на преместваеми обекти, поради което е налице нарушение на разпоредбата на чл.1, ал.2 от Наредбата и правилно е санкционирано, като наложената имуществена санкция е в минимален размер, поради което наказателното постановление следва да бъде потвърдено.

Мотивиран от горното и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН, Бургаски районен съд, ХІІІ наказателен състав

 

           Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № НП-7093/05.08.2011 г. на заместник-кмет на Община Бургас, с което на „****, със седалище и адрес на управление гр. ****, партер, е наложена имуществена санкция в размер на 5000 лева за нарушение на чл.1, ал.2 от Наредба за преместваемите обекти за търговски и други обслужващи дейности и елементи на градското обзавеждане на територията на Община Бургас.

Решението подлежи на обжалване по касационен ред пред Административен съд-Бургас в 14-дневен срок от съобщението.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ : Стоян Мутафчиев

Вярно с орогинала:

Секретар: Т. Т.