Решение по дело №984/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1173
Дата: 5 август 2020 г. (в сила от 8 декември 2020 г.)
Съдия: Стояна Илиева Илиева Станева
Дело: 20203110200984
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

                                                              

                                                           №1173/5.8.2020г.

                                   Година 2020                             Град Варна

 

                                                В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският районен съд                                                 четиридесет и пети състав

На четвърти август                                                    Година две хиляди и двадесета

В публично заседание в следния състав:

                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:СТОЯНА ИЛИЕВА

Секретар : Маргарита Стефанова

като разгледа докладваното от съдията

НАХД № 984  по описа на съда за 2020г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН и е образувано  по жалба на В.М.И. с ЕГН ********** ***.01.2020 год. на Началник група към ОД МВР Варна,сектор ПП Варна, с което за извършено нарушение на чл. 140,ал.1 от ЗДвП на осн. чл.175,ал.3,предл.1 от ЗДвП му е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца.

            С жалбата се иска отмяната на НП, като се оспорва фактическата обстановка изложена в АУАН и НП.Твърди се, че същото е неправилно, необосновано и незаконосъобразно.

            В съдебно заседание жалбоподателя, редовно призован, не се явява, представлява се от адв. П.Б., ВАК, който поддържа жалбата и моли НП да бъде отменено.

            Въззиваемата страна – ОД МВР Варна, редовно призована, в първото съдебно заседание са представлява от юк Атанасова, която моли НП да бъде потвърдено изцяло и по размер. Депозира и писмено становище.

            Актосъставителят , редовно призован, взема становище по жалбата и поддържа направените констатации в съставения АУАН.

Съдът, въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на обжалваното наказателно постановление по отношение на неговата законосъобразност, обоснованост и справедливост на наложеното наказание, прави следните изводи:

            От фактическа страна:

             С АУАН , бланков № 099548 / 23.11.2019 год. административния орган е приел за установено от фактическа страна, че на 23.11.2019 год., около 14,20 часа в с.Каменар, на ул.” Васил Левски”, жалбоподателя е управлявал лек автомобил „ Мерцедес Ц 180” с рег. № ***, собственост на Д.Г.В.с ЕГН **********, като автомобила е със служебно прекратена регистрация от 22.04.2019 год., във вр. с чл.143,ал.15 от ЗДвП  – нарушение на  чл.140, ал. 1 от ЗДвП.

Акта бил съставен и предявен на жалбоподателя, който в графата бележки и възражения не отразил да има такива.

В срока по чл.44 от ЗАНН не било направено възражение.

Въз основа на съставения АУАН, АНО издал обжалваното НП, с което наложил на жалбоподателя за извършено нарушение на чл. 140,ал.1 от ЗДвП на осн. чл.175,ал.3,предл.1 от ЗДвП  административно наказание глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца.

В хода на съдебното производство е разпитан в качеството на свидетел актосъставителя Н.К., който потвърждава изложеното в акта.

Описаната фактическа обстановка съдът прие за установена, въз основа на събраните по делото гласни доказателства: показанията на св.К. , дадени в хода на съдебното следствие, и от приложените по делото писмени доказателства , прочетени и приети от съда по реда на чл.283 от НПК.

От правна страна:

Жалбата е депозирана от надлежно легитимирано лице, спрямо което е издадено атакуваното НП, в установения от закона 7-дневен срок от връчване на НП и пред надлежния съд – по местоизвършване на твърдяното нарушение. Поради това жалбата е допустима и следва да бъде разгледана.

Наказателното постановление е издадено от компетентен орган- Началник група към ОД МВР Варна, сектор ПП Варна, въз основа на Заповед № 8121з-515/14.05.2018 год. на Министъра на вътрешните работи, като акта също е съставен от компетентно лице.

АУАН и издаденото въз основа на него НП  са съставени в сроковете по чл.34,ал.1 и 3 от ЗАНН.

АУАН е съставен в присъствието на нарушителя и свидетел,  присъствал при извършване или установяване на нарушението. 

Съдът не констатира нарушение на разпоредбите на чл. 42 от  ЗАНН – относно описание на нарушението. В акта е направено пълно и детайлно описание на нарушението, датата и мястото на извършване, както и на обстоятелствата при които е извършено. Посочени са  и законовите разпоредби, които са нарушени.Отразени са всички данни относно индивидуализацията на нарушителя – трите имена, ЕГН, адрес.

Спазено е от страна на административно - наказващия орган на изискването на чл.57, ал.1 от ЗАНН, а именно в издаденото наказателно постановление да бъде дадено пълно описание на нарушението, на обстоятелствата, при които е извършено, на доказателствата, които потвърждават извършеното административно нарушение. Вмененото във вина на нарушителя нарушение е конкретизирано в степен, позволяваща му да разбере в какво е обвинен и срещу какво се защитава, наложените наказания са индивидуализирани, в хода на производството не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да са довели до ограничаване правото на защита на жалбоподателя.

Видно от текста на чл.140, ал.1 от ЗДВП, че по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места. Регистрацията, отчета, спирането от движение и пускането в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и редът за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства, са уредени в  Наредба № I-45 от 24.03.2000 г. Регистрацията  на МПС може да бъде прекратена от собственика или служебно, видно от раздел III.

Разпоредбата на чл. 143, ал. 15 от ЗДвП сочи, че „служебно, с отбелязване в автоматизираната информационна система, се прекратява регистрацията на регистрирано пътно превозно средство на собственик, който в двумесечен срок от придобиването не изпълни задължението си да регистрира превозното средство.” Такова отбелязване в конкретния случай е направено на 25.04.2019г., когато е изтекъл двумесечния срок от датата на регистрираната сделка – покупко-продажба извършена с договор № 1816/22.02.2019 год. по нот. Акт № 316 на лек автомобил „МЕРЦЕДЕС180Ц” с рег. № ***, рама № WDB2020781F528541, с продавач Д.Г.В.с ЕГН ********** и купувач В.М.И. с ЕГН **********, т.е. след 25.04.2019г. служебно регистрацията на ППС е била заличен.

Собственикът на автомобила, какъвто след 22.02.2019 год. е станал жалбоподателя, е бил длъжен при придобиването на собственост на МПС да предприеме необходимите и законосъобразни действия, които следва да извърши, в т. ч. да регистрира в двумесечен срок от придобиването МПС в КАТ ПП.

С оглед гореизложеното се налага извод, че жалбоподателят, като собственик на процесното МПС е бил напълно наясно, че следва да регистрира лекия си автомобил в сектор ПП при ОД на МВР и е съзнавал, че управлява лек автомобил със свидетелство за регистрация, в което е вписан стария собственик на автомобила, без този автомобил да е регистриран по съответния ред. При това поведение от страна на И. и при липсата на законово задължение контролните органи да уведомяват собствениците при служебно прекратяване на регистрация на ППС в хипотезата на чл. 143, ал. 15 от ЗДвП, състава на съда приема, че И. е осъществил от обективна и субективна страна състава на нарушение по чл. 175, ал. 3 във вр. с чл. 140, ал. 1 от ЗДвП и напълно правилно и законосъобразно му е била ангажирана

В случая не намира приложение и института на маловажност по чл.28 от ЗАНН, доколкото настоящият случай по никакъв начин не се отличава с по-ниска степен на обществена опасност от останалите случаи на управление на нерегистрирани ППС.

По разноските:

Съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 3 ЗАНН страните имат право на разноски.

С оглед изхода на делото и на основание чл. 63, ал. 3 от ЗАНН на ОД на МВР- Варна следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в размер определен в чл. 37 от Закона за правната помощ/ЗПП/, съгласно препращащата разпоредба на чл. 63, ал. 5 от ЗАНН.

Съгласно чл. 37, ал. 1 от ЗПП заплащането на правната помощ е съобразно вида и количеството на извършената дейност и се определя в наредба на Министерския съвет по предложение на НБПП.

В случая за защита по дела по ЗАНН чл. 27е от Наредбата за заплащане на правната помощ предвижда възнаграждение в размер от 80 до 120 лева.

Производството по делото не се отличава с фактическа или правна сложност, процесуалния представител на въззиваемата страна се е явил само в едно съдебно заседание , поради което следва да се присъди възнаграждение в размер на предвидения в закона минимум от 80 лева.

 

Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът  

 

Р  Е  Ш  И :

 

 

ПОТВЪРЖДАВА  НП № 19-6252-001830/15.01.2020 год. на Началник група към ОД МВР Варна,сектор ПП Варна , с което на В.М.И. с ЕГН ********** ***  за извършено нарушение на чл. 140,ал.1 от ЗДвП на осн. чл.175,ал.3,предл.1 от ЗДвП  е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца.

            ОСЪЖДА В.М.И. с ЕГН ********** *** сумата от 80 /осемдесет/ лева, представляваща юрисконсултско възнаграждение.

 

            Решението подлежи на обжалване пред Административен съд гр.Варна в 14 дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено и обявено.

 

 

                                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: