Решение по дело №5599/2015 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260149
Дата: 30 август 2024 г.
Съдия: Румяна Антонова Спасова-Кежова
Дело: 20151100905599
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 2 септември 2015 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, 30.08.2024 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VI-1 състав, в закрито заседание на тридесети август две хиляди двадесет и четвърта година, в състав:

 

                                                                                  СЪДИЯ: РУМЯНА СПАСОВА

 

като разгледа докладваното от съдията т.д. № 5599 по описа за 2015 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

           

 

Производството е по реда на чл. 735, ал. 2 ТЗ.

На проведеното на 12.08.2024 г. заключително събрание на кредиторите на дружеството „И.“ АД /в несъстоятелност/ е изслушан и приет доклад и отчет на синдика на дружеството В.С.С..

От заключителния отчет представен по делото от синдика се установява, че масата на несъстоятелността е изчерпена. В резултат от продажба на имущество на несъстоятелния търговец процедурата по осребряване в производството по несъстоятелност са постъпили суми по особената сметка на длъжника, с оглед на което е изготвена сметка за разпределение между кредиторите с приети вземания по чл. 722, ал. 1 ТЗ. Представен е доклад за извършените разпределения на сумите, събрани при осребряването и за останалите неплатени вземания. Установява се, че синдикът е предал ведомости на работници и служители на „И.“ АД /в/ с уведомление изх. № 1019-04-295#15/23.03.2023 г.

На проведеното заключително събрание синдикът заявява, че поддържа представения отчет и потвърждава, че масата на несъстоятелността е изчерпана.

Процесуалният представител на кредитора „К.т.б.“ АД /в несъстоятелност/ изразява становище, че не са налице предпоставките за провеждане на заключително събрание, тъй като има обезпечение от трето лице „Д.Е.Д.Д.П.П.“ ЕАД с договор за поръчителство, поради което е налице хипотезата на чл. 735, ал. 2, предл. 1 ТЗ. Представя нарочна молба в подкрепа на искането си и доказателства.

Съдът като съобрази изложеното от синдика в представения окончателен доклад и данните по делото намира, че е налице хипотезата на чл. 735, ал. 1, т. 2 ТЗ – масата на несъстоятелността е изчерпана и производството по делото следва да се прекрати.

С молбата от 12.08.2024 г. кредиторът „К.т.б.“ АД /в несъстоятелност/ представя доказателства, че с договор за поръчителство от 05.10.2010 г., сключен между „К.т.б.“ АД /в несъстоятелност/ и „Г.О.“ АД /със сегашно наименование „Д.Е.Д.Д.П.П.“ ЕАД/, поръчителят е поел и се е задължил да отговаря солидарно пред банката за задълженията на „И.“ АД, възникнали на основание договор за банков кредит от 05.10.2010 г. Дружеството „Д.Е.Д.Д.П.П.“ ЕАД е в производство по несъстоятелност, като вземанията на „КТБ“ АД /н/ са включени в списък с приети вземания, производството по несъстоятелност е на фаза осребряване на имущество и не е приключило. Освен това, „И.“ АД /н./ е включено в обявения на 21.08.2015 г. списък по партидата на „КТБ“ АД /н/ с вземане в размер на 577,18 лева.

Изложените от кредитора „КТБ“ АД /н/ доводи и ангажираните доказателства не установяват, че е налице пречката установена в чл. 735, ал. 2, предл. 1 ТЗ за прекратяване на производството по несъстоятелност.

Наличието на висящо производство срещу солидарния длъжник /поръчител/ не представлява обезпечение по смисъла на чл. 735, ал. 2, предл. 1 ТЗ, тъй като тази разпоредба се отнася само до вещните обезпечения, но не и до личните такива. В този смисъл има постановено решение по реда на чл. 290 ГПК – решение № 158 от 10.07.2018 г. по т.д. № 2369/2017 г. на ВКС, I Т.О., в което е даден отговор именно на такъв правен въпрос по следния начин: „Висящността на производство по индивидуално принудително изпълнение срещу учредени от трети лица в полза на несъстоятелния длъжник реални обезпечения, съставлява пречка по смисъла на чл. 735, ал. 2 ТЗ за прекратяване на производството по несъстоятелност. Висящността на производство по индивидуално принудително изпълнение срещу учредени от трети лица в полза на несъстоятелния длъжник лични обезпечения не съставлява пречка за прекратяване на производството по несъстоятелност по аргумент от чл. 739, ал. 2 ТЗ“. В случая висящото производство по несъстоятелност, в което банката „КТБ“ АД /н/ се явява кредитор с прието вземане срещу поръчител „Д.Е.Д.Д.П.П.“ ЕАД  на несъстоятелния длъжник „И.“ АД /н/ не е отрицателна предпоставка за прекратяване на производството по несъстоятелност и заличаване на търговеца при изчерпана маса на несъстоятелност.

Наличието на вземане на „И.“ АД /в несъстоятелност/ в размер на 577,18 лева от „КТБ“ АД /н/ чрез включването му в списък на приети вземания на кредиторите на банката също не е основание за продължаване производството по несъстоятелност, тъй като дори и да се стигне до получаване на сумата, то длъжникът има задължения към „КТБ“ АД /н/ приети в производството, които надхвърлят в пъти посоченото вземане. Ето защо посоченото вземане на длъжника не може да обоснове извод, че масата на несъстоятелността не е изчерпана и че има продаваемо имущество.

Предвид изложеното съдът счита, че са налице предпоставките за прекратяване на производството по несъстоятелност. При съобразяване разпоредбата на чл. 735, ал. 2 ТЗ и тъй като не са удовлетворени всички кредитори и не е останало имущество на дружеството, с решението си съдът постановява и заличаване на търговеца от търговския регистър при Агенцията по вписванията.

С решението, с което се прекратява производството по несъстоятелност следва да се прекратят и правомощията на синдика на основание чл. 736, ал. 1 ТЗ.

Така мотивиран, съдът

Р   Е   Ш   И :

 

ПРЕКРАТЯВА на основание чл. 735 ТЗ производството по несъстоятелност по т.д. № 5599/2015 г. по описа на Софийски градски съд, Търговско отделение, VІ-1 състав.

ПОСТАНОВЯВА заличаване на дружеството „И.“ АД /в несъстоятелност/, с ЕИК: ********, със седалище и адрес на управление:***.

ПРЕКРАТЯВА на основание чл. 736, ал. 1 ТЗ правомощията на синдика В.С.С., считано от влизане на решението в сила.

            РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Софийския апелативен съд в 7-дневен срок от вписването му в търговския регистър.

            ПРЕПИС от решението да се изпрати на Агенцията по вписванията за вписване на решението в търговския регистър, на основание чл. 622 ТЗ.

Да се издаде заверен препис от решението на синдика.

            Решението да се впише в книгата по чл. 634в ТЗ, която се води при Софийски градски съд, Търговско отделение.

                                                                      

СЪДИЯ: