Решение по дело №626/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 913
Дата: 7 юли 2022 г.
Съдия: Марияна Пенчева Бахчеван
Дело: 20227050700626
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 март 2022 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

............/............2022 г., гр. Варна

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, VІ касационен състав, в открито заседание на двадесет и трети юни 2022 г., в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР КИПРОВ

ЧЛЕНОВЕ: 1. ЕВЕЛИНА ПОПОВА

2. МАРИЯНА БАХЧЕВАН

 

при секретар Галина Владимирова и с участието на прокурор Силвиян Иванов от Варненска окръжна прокуратура изслуша докладваното от съдия-докладчик МАРИЯНА БАХЧЕВАН касационно административно-наказателно дело 626/2022 г. по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по реда на чл. 208 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Делото е образувано въз основа на касационна жалба от директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна срещу решение № 172/03.02.2022 г. на Варненския районен съд /ВРС/, постановено по НАХД № 20213110205004/2021 г., с което е отменено наказателно постановление № 03-008079/28.06.2017 г., издадено от директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна, с което на „ЛАНА ЕМ“ ЕООД, за нарушение на чл. 262, ал. 1, т. 4 във връзка с чл. 128, т. 2 и чл. 150 от Кодекса на труда /КТ/, на основание чл. 414, ал. 1 от КТ, е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лева.

Касаторът твърди, че решението на ВРС е незаконосъобразно, постановено при неправилно приложение на материалния закон. Оспорва изводите на районния съд за изтекла абсолютна погасителна давност за реализиране на административно-наказателната отговорност. Отправя искане за отмяна на обжалваното съдебно решение и потвърждаване на издаденото наказателно постановление.

Ответникът – „ЛАНА ЕМ“ ЕООД, по съображения, изложени в депозирана чрез представител по пълномощие писмена молба, оспорва касационната жалба и моли за отхвърлянето ѝ като неоснователна, както и за присъждане на сторените по делото разноски.

Представителят на контролиращата страна – Варненска окръжна прокуратура, изразява становище за неоснователност на касационната жалба. Счита, че към момента на постановяване на въззивното решение е изтекъл давностният срок по чл. 81, ал. 3 от Наказателния кодекс /НК/, приложим на основание чл. 11 от ЗАНН, поради което пледира обжалваният съдебен акт да бъде оставен в сила.

Касационната жалба е подадена в предвидения за това преклузивен срок и при наличието на правен интерес от страна в административно-наказателното производство, за която решението е неблагоприятно, и срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт, поради което е допустима и се дължи нейното разглеждане по същество.

Обжалваното решение е валидно, като постановено в необходимата форма и от съдията, разгледал делото. Правният спор е подсъден на районния съд и местно подсъден на Районен съд – Варна, като първа съдебна инстанция, а решението е постановено от едноличен съдебен състав съгласно правилата на ЗАНН. Проверяваният съдебен акт е и допустим, тъй като съдът е бил надлежно сезиран с редовна и допустима жалба срещу подлежащ на обжалване акт на правораздаване.

Административен съд – Варна, като разгледа делото по реда на чл.217 и следващите от АПК, прецени събраните по делото доказателства и доводите на страните, както и след извършената на основание чл. 218 от АПК служебна проверка за валидност, допустимост и съответствие на атакувания съдебен акт с материалния закон, и предвид посочените в касационната жалба пороци на решението, намира същата за НЕОСНОВАТЕЛНА.

С оспореното пред районния съд наказателно постановление административно-наказателната отговорност на „ЛАНА ЕМ“ ЕООД е ангажирана за това, че в качеството на работодател не е изплатило трудово възнаграждение за положения от лицето Р.Д.Д., на длъжност „продавач-консултант“, извънреден труд в разчетно-платежна ведомост за м. януари 2017 г., тъй като при установено със заповед № 008/01.08.2016 г. сумирано изчисляване на работното време с отчетен период шест месеца, считано от 01.08.2016 г., този работник е отработил 984 часа при нормочасове за шестмесечния период от м. август 2016 г. до м. януари 2017 г. включително 976 часа. За гореописаното срещу дружеството е съставен акт за установяване на административно нарушение /АУАН/, в който деянието е квалифицирано като нарушение на чл. 262, ал.1, т. 4 във връзка с чл. 128, т. 2 и чл. 150 от КТ, извършено на 16.02.2017 г., до която дата е следвало да се изплати трудовото възнаграждение на Радослава Денчева Денева в разчетно-платежна ведомост за м. януари 2017 г., съгласно определената от работодателя периодичност на изплащане на трудовото възнаграждение във Вътрешни правила за структура и организация на работната заплата и съобразно установения шестмесечен период на отчитане на работното време. С оглед констатациите в АУАН е издадено оспореното пред районния съд наказателно постановление.

Въз основа на събраните по делото доказателства, Районен съд – Варна е приел, че наказателното постановление е издадено от компетентен орган, в шестмесечния преклузивен срок по чл. 34 от ЗАНН и при спазване на административно-производствените правила, като съдържа всички минимално изискуеми реквизити по чл. 57 от ЗАНН. Изложени са мотиви за установеност на административното нарушение по чл. 262, ал. 1, т. 4 във връзка с чл. 128, т. 2 и чл. 150 от КТ, както и за правилно определяне на санкционната разпоредба и на размера на наложената имуществена санкция. Констатирал е обаче, че считано от датата на извършване на деянието, на 16.08.2021 г. е изтекла абсолютната погасителна давност по чл.81, ал. 3 от НК. Така мотивиран, районният съд е отменил обжалвания пред него санкционен акт.

Настоящият касационен състав на Административен съд – Варна намира решението на ВРС за правилно, като напълно възприема изложените в него съображения и достигнатите въз основа на тях правни изводи.

Съобразявайки Тълкувателно постановление № 1 от 27 февруари 2015 г. по ТД № 1/2014 г. на Върховния административен съд на Република България – ОСС от НК на ВКС и ОСС от II колегия на ВАС, въззивният съд правилно е приел, че в конкретния казус възможността за реализиране на административно-наказателната отговорност на „ЛАНА ЕМ“ ЕООД е погасена поради изтичане на предвидената в закона давност. Съгласно цитираното Тълкувателно постановление № 1 от 27 февруари 2015 г. разпоредбата на чл. 11 от ЗАНН препраща към уредбата относно погасяване на наказателното преследване по давност в Наказателния кодекс /НК/ и по-конкретно приложение следва да намерят чл. 81, ал. 3 във връзка с чл. 80, ал. 1, т. 5 от НК, във връзка с чл. 11 от ЗАНН. Съгласно чл. 80, ал. 1, т. 5 от НК наказателното преследване се изключва по давност, когато то не е възбудено в продължение на три години, а според чл. 81, ал. 3 от НК независимо от спирането или прекъсването на давността наказателното преследване се изключва, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока, предвиден в предходния член. От анализа на цитираните разпоредби се налага извод, че в случая възможността касационният ответник да бъде санкциониран се изключва с изтичане на 3-годишен давностен срок, като съгласно чл. 80, ал. 3 от НК, във връзка с чл. 11 от ЗАНН, същият тече от извършване на деянието.

Видно от съдържанието на процесното наказателно постановление „ЛАНА ЕМ“ ЕООД е санкционирано за нарушение на чл. 262, ал. 1, т. 4 във връзка с чл. 128, т. 2 и чл. 150 от КТ, извършено на 16.02.2017 година. Оттук следва, че административно-наказателната отговорност на сочения като нарушител субект е погасена по давност с изтичане на четири години и шест месеца от извършване на нарушението, съответно на 16.08.2021 г. – т. е. преди да бъде постановено обжалваното съдебно решение № 172/03.02.2022 година. При погасена административно-наказателна отговорност на дееца е безпредметно наказателното преследване срещу него, като същото се явява и недопустимо съгласно чл. 24, ал. 1, т. 3 от НПК. Изтичането на абсолютната давност /чл. 81, ал. 3 от НК/ за административно-наказателно преследване води до погасяване на възможността да се наложи административно наказание/имуществена санкция на дееца.

Отчитайки последиците на изтеклата абсолютна погасителна давност, ВРС е постановил правилен и законосъобразен съдебен акт, който не страда от визираните в касационната жалба пороци, поради което е дължимо оставянето му в сила.

Независимо от благоприятния за него краен изход на спора, в полза на ответника по касация не следва да се присъждат разноски, тъй като липсват доказателства за извършването на такива – аргумент от т. 1 от Тълкувателно решение № 6/2012 от 6 ноември 2013 година, постановено по тълкувателно дело № 6 по описа за 2012 г. на Общото събрание на Гражданска и Търговска колегия на Върховния Касационен съд на Република България, което е задължително за органите на съдебната власт по силата на чл. 130, ал. 2 от Закона за съдебната власт.

По изложените съображения, на основание чл. 221, ал. 2, изречение първо, предложение първо от АПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН, Шести касационен състав на Административен съд – Варна

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 172/03.02.2022 г. на Варненския районен съд, постановено по НАХД № 20213110205004/2021 година.

 

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                        ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 2.