Решение по дело №106/2021 на Административен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 юли 2021 г.
Съдия: Слав Иванов Бакалов
Дело: 20217220700106
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 юни 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е № 124

гр. Сливен, 14.07.2021  год.

 

В   И М Е Т О  НА  Н А Р О Д А.

СЛИВЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД,   в публичното заседание на тридесети юни

през две хиляди двадесет и първа година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СЛАВ БАКАЛОВ

ЧЛЕНОВЕ: ДЕТЕЛИНА БОЗУКОВА

СТЕЛА ДИНЧЕВА

 

при секретаря                                   Николинка Йорданова                     и с участието на прокурора    Христо Куков                                                                  като разгледа докладваното от                          председателя                  КАНД № 106        по описа за 2021 година, за да се произнесе съобрази:

 

Производството е по реда на чл. 63, ал.1 ЗАНН във вр. с чл.208 и сл. от АПК.

С Решение  № 28/09.03.2021 г., постановено по АНД № 24/2021 г. по описа на Районен съд – Нова Загора, с което е отменено изцяло като незаконосъобразно НП № 20-0306-001125 от 16.11.2020 г. на Началник Сектор към ОДМВР – Сливен, РУ Нова Загора, с което на основание чл. 179, ал. 2, пр. 1 от ЗДвП на Й.Й.М. е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 200 лева, за нарушение на чл. 20, ал. 2 от ЗДвП и е осъдена Областна дирекция на МВР – Сливен да заплати на Й.Й.М. сумата от 150 лева – разноски по делото по правна защита и съдействие № 31/15.12.2020 г.

Горното решение е обжалвано в законният срок от ОДМВР Сливен. В касационната жалба се твърди, че решението на Районен съд – Нова Загора е неправилно, поради нарушение на материалния закон и на процесуалните правила. Счита за необосновани мотивите на решаващия съд, че не са установени и доказани движение с несъобразена с атмосферните условия скорост както и, че наличието на животно на пътя не се явявало предвидимо препятствие. Счита, че съдът не е обсъдил всички събрани по делото доказателства, от които било установено, че животното не е било безстопанствено както и, че водачът е имал възприятие, че по пътя се движат животни. Освен това, не било съобразено и установеното по делото, а имено наличието на пътен знак А-21 за възможна поява на домашни животни. Счита, че по безспорен начин е установено извършването на административното нарушение, поради което моли съда да постанови решение, с което отмени решението на Районен съд – Нова Загора и потвърди НП.

В съдебно заседание касатора, чрез писмено становище от пълномощника си поддържа жалбата. Прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение на ответната страна.

Ответникът Й.Й.М., чрез пълномощника си адв.Е.П. оспорва жалбата. Претендира за направените по делото разноски.

Представителят на Окръжна прокуратура Сливен изразява становище, че жалбата е неоснователна.

Касационната жалбата е подадена в срок и е процесуално допустима.

От съвкупната преценка на събраните по делото писмени и гласни доказателства съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

На 17.10.2020 г., в 19.30 часа, ответникът по касацията Й.М. *** по път втори клас № 66 с управлявания от него л.а. „Киа Спортиджpeг. № ……….., когато на пътното платно при км.23+100, при избиране на скоростта не се съобразил със състоянието на превозното средство - обхвата на светлините на движение в тъмната част на денонощието, в резултат на което не успял да спре и блъснал с предната си лява част на автомобила преминаващото от ляво надясно домашно животно - кон, собственост на И. Р. Х., ЕГН **********.

Полицейските служители при РУ Нова Загора, свидетелите: Т. С. Т. и С. И. М., след като получили сигнал от дежурната част за настъпилото ПТП, пристигнали в района на произшествието, като св. Т. съставил АУАН с бланков номер GA 287900 от 17.10.2020 г. против Й.Й.М., затова, че М. управлява на същата дата личния си автомобил л.а. „Киа Спортидж" с peг. № ……….., като същия при избиране на скоростта си не се съобразява със състоянието на превозното средство - обхвата на светлините за движение - в тъмната част на денонощието, в резултат на което не успял да спре и блъска с предната си лява част преминаващо от ляво на дясно домашно животно кон, с което виновно е нарушил чл. 20 ал.2 от ЗДвП.

Препис от акта бил връчен на М. същият ден, при отказ. Въз основа на така съставения АУАН било издадено обжалваното наказателно постановление с № 20-0306-001125 от 16.11.2020 г. на Началник Сектор към ОД МВР Сливен, РУ Нова Загора, с което на основание чл.179, ал.2 пр. 1 ЗДвП на ответника било наложено административно наказание „глоба" в размер на 200 лева, за нарушение на чл.20, ал.2 ЗДвП.

При горе установената фактическа обстановка районният съд е приел, че не е установено извършването на посоченото нарушение, тъй като появата на домашно животно на местопроизшествието не представлявало предвидимо препятствие, защото подобно събитие не било сигнализирано с пътен знак и не можело да се очаква на посочения път. Дори да се приемело, че водачът на МПС е нарушил изискването да съобрази скоростта си с обхвата на видимост и възможността да спре в осветената част на късите или дълги светлини, това нарушение не било в причинна връзка с настъпилия вредоносен резултат, тъй като животното се е появило в полезрението на ответника странично на светлинния сноп от фаровете. При тези мотиви отменил НП.

Така постановеното решение е неправилно. При неправилно установена фактическата обстановка по делото, районният съд е направил погрешни правни изводи, които не се споделят от настоящата касационна инстанция.

Неправилно районният съд е приел, че липсват данни за наличие на знак, който да предупреждава преминаването на местопроизшествието на домашни или диви животни. В представена с административно-наказателната преписка докладна записка peг. № 306р-20119/12.11.2020 г., изготвена по повод постъпилото възражение от водача против съставения АУАН, е посочено, че при обход на процесния пътен участък се установява, че в посока гр. Нова Загора и в посока гр. Сливен, в ляво и в дясно от пътното платно има поставени пътни знаци А21 „Възможна е поява на домашни животни". При тези данни, с оглед задължението на въззивния съд да установи обективната истина, същият е бил длъжен да установи това обстоятелство, респективно да даде указания на АНО за представянето им. Пред касационната инстанция е представено писмо на АПИ, Областно пътно управление - Сливен с изх. № 24-00-58/19.04.2021 г., ведно със схема на вертикална сигнализация на път II-6, км. 23+000 до км 24+000 и снимка на пътен знак, от които доказателства става ясно, че процесният пътен участък е сигнализиран с поставен на км.23+861 пътен знак А21 „Възможна е поява на домашни животни" в посока гр.Сливен, чието указание ответника по касацията е следвало да съобрази. Наред с това в дадените от него възражения против съставения АУАН peг. № 306000-10260/19.10.2020 г. сам е посочил, че по „целия път имаше животни (домашни коне)". В този смисъл е явно необоснован извода на въззивния съд за внезапно появило се непредвидимо препятствие.

Съобразената скорост се определя от обективни критерии, които пътната обстановка съдържа. В това отношение следва да се посочи, че скоростта трябва да бъде в зависимост от наличността на съществуващите затруднения в пътната обстановка и колкото повече са отрицателните фактори, влияещи на нейната величина, толкова тя трябва да бъде по-ниска. Водачът на моторно превозно средство трябва да вижда наличността на тези неблагоприятни за движението фактори и да се съобразява с тях, като намалява повече или по-малко скоростта на движението. В конкретния случай АНО е посочил, че скоростта е несъобразена със състоянието на превозното средство - обхвата на светлините на движение в тъмната част на денонощието. Очевидно е, че при това положение той ще се окаже в положение на безпомощност, когато възприеме пътното препятствие, защото във всички случаи ще се яви в опасната зона на спиране.

Наред с това по делото е установено, че ответникът е бил предупреден с пътен знак, че извършва движението по път, по който е възможно да се появи опасност за движението, но той не е взел предварително мерки за намаляване на скоростта на движението, а е изчакал да направи това при действително възникване на опасността. Пътният знак № А21 по чл. 42, ал.2 ППЗДвП предупреждава водачите на МПС за възможна поява на домашни животни в зоната на неговото действие. Задълженията, които произтичат за водачите, се изразяват преди всичко в необходимостта от намаляване на скоростта на движението, за да може да се вземат успешни мерки за безопасност при възникване на опасността. Намаляването на скоростта на движението трябва да се предприеме преди появяването на опасността, защото при възникването й водачът може да се окаже в положение да не може да се справи с нея. Ответникът е управлявал автомобила в зоната на действие на предупредителния пътен знак със скорост, която не му е позволила да вземе съответните мерки за безопасност и да предотврати сблъсъка с животното появило се на пътното платно.

Освен това несъобразената скорост може да се определи и по други обстоятелства, които показват, че нейната величина е несъответстваща на конкретните пътни условия. Липсата на спирачен път при удара, макар и да не може да установи каква е била величината на скоростта на този участък от пътя, е достатъчно основание да се приеме, че е налице несъответствие между скоростта и възможността безопасно да се управлява.

 С оглед на гореизложеното, настоящият съдебен състав счита, че от доказателствата по делото е установено, че ответникът по касационната жалба е извършил нарушение на чл.20, ал.2 от ЗДвП.

Наложеното на водача наказание съответства на нормативно установения фиксиран размер на глобата. При издаването на НП не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. С оглед на това настоящият касационен състав намира, че не са налице основания за отмяна на НП, поради което следва да постанови ново решение по същество, с което да го потвърди, като правилно и законосъобразно.

С оглед изхода на спора касатора има право на разноски, но такива не са искани. Искането на ответника по касацията за присъждане на разноски при този резултат от делото се явява неоснователно.

Водим от горното и на основание чл. 222, ал. 1, във вр. чл. 221, ал. 2 от АПК, Административен съд Сливен

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ Решение  № 28/09.03.2021 г., постановено по АНД № 24/2021 г. по описа на Районен съд – Нова Загора, като вместо това ПОСТАНОВЯВА:

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 20-0306-001125 от 16.11.2020 г. на Началник Сектор към ОДМВР – Сливен, РУ Нова Загора, с което на основание чл. 179, ал. 2, пр. 1 от ЗДвП на Й.Й.М., ЕГН ********** ***,  е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 200 лева, за нарушение на чл. 20, ал. 2 от ЗДвП.

Решението не подлежи на обжалване.

 

             ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

     ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

 

2.