Решение по дело №5818/2017 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 2223
Дата: 5 декември 2017 г. (в сила от 23 декември 2017 г.)
Съдия: Панайот Рангелов Велчев
Дело: 20175330205818
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 септември 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№2223

 

гр. Пловдив, 05.12.2017 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на двадесет и втори ноември две хиляди и седемнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПАНАЙОТ ВЕЛЧЕВ

                                                                                        

          при участието на секретаря Даниела Дойчева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 5818/2017 г. по описа на ПРС, XXVI нак. състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

          Обжалвано е Наказателно постановление №17-6207-000585/11.08.2017 г., издадено от Началник РУП към ОДМВР гр. Пловдив, РУ Труд с което на К.В.И. с ЕГН: ********** е било наложено административно наказание ,,глоба‘‘ в размер от 200 лева и ,,лишаване от право да управлява МПС‘‘ за срок от 6 месеца.

          Жалбоподателят К.И., чрез процесуалния представител адв. Д.Д. обжалва процесното наказателно постановление, като иска неговата отмяна, доколкото същото се явявало неправилно и незаконосъобразно. Излага съображения, че към момента на извършване на твърдяното нарушение, К.И. не е бил неправоспособен водач. Посоченото в наказателното постановление нарушение съставлявало две отделни нарушения, а именно водачът напуска мястото на ПТП и водачът не оказва съдействие за установяване на вредите от ПТП. Бланкетното посочване на твърдяно нарушение неоказване на съдействие за установяване на вредите от ПТП, не представлявало коректно описание на нарушението. Посоченото нарушение било предмет вече на досъдебно производство, поради което бил нарушен принципът за ,,non bis in idem’’.

          Въззиваемата страна, редовно уведомена за насроченото съдебно заседание, не изпрати представил и не взе становище по съществото на делото.

Пловдивският районен съд, след като взе предвид събраните по делото доказателства и наведените от жалбоподателя доводи и съображения, намери за установено следното:

Жалбата е подадена в законоустановения срок, изхожда от легитимирана страна и е насочена срещу подлежащ на обжалване акт, поради което се явява процесуално допустима. Разгледана по същество, същата е основателна. За да достигне до този извод, настоящият съдебен състав съобрази следното:

В конкретния случай жалбоподателят е бил санкциониран за това, че на 14.05.2017 г. около 20.08 часа в с. Калековец на ул. ,,Васил Левски‘‘№ 9, като водач лишен от СУМПС, управлява лек автомобил ,,Фиат Браво‘‘ с рег. № ***, негова собственост, като водачът напуска мястото на ПТП, не оказва съдействие за установяване на вредите от ПТП. Актът бил съставен по разпореждане на РП гр. Пловдив с Постановление № 3892/2017 г.

В хода на съдебното следствие беше разпитан актосъставителят В.. По време на разпита си, той потвърди отразеното от него в АУАН.

Съдът кредитира напълно показанията на разпитания свидетел, доколкото същите са ясни, логични и последователни и си кореспондират с останалите събран доказателствен материал.

Съдът кредитира събраните по делото писмени доказателства, доколкото същите са приобщени по предвидения в НПК ред, като следва да се отбележи, че в нито един етап от производството не са били оспорени от страните по делото.

От представеното копие от Заповед се установява, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи.

От представеното копие от Постановление на РП гр. Пловдив от 29.05.2017 г. се установява, че е било прекратено досъдебно производство № 181/2017 г. по описа на РУ – Труд за извършено от жалбоподателя престъпление по чл. 343б, ал. 1 НК.

От представеното копие от Протокол за ПТП се установява, че на процесната дата, жалбоподателят при управление на лекия автомобил излиза в ляво извън пътното платно и се удря в бетонен ел. стълб.

От представената справка за нарушител/водач се установява, че жалбоподателят е правоспособен водач /към настоящия момент/, като по отношение на него не са налице влезели в сила наказателни постановления.

Въз основа на така възприетата от Съда фактическа обстановка се достигна до следните правни изводи:

Актосъставителят и наказващият орган са приели, че жалбоподателят е извършил нарушение на разпоредбата на чл. 123, ал.1, т. 3, буква ,,А‘‘ ЗДвП, която урежда задълженията на всеки водач пътно превозно средство, който е участник в пътнотранспортно произшествие, когато при произшествието са причинени само имуществени вреди, а именно да окаже съдействие за установяване на вредите от произшествието.

За да се осъществи съставът на това нарушение, трябва водач на МПС да причини ПТП и да не окаже съдействие за установяване на вредите от ПТП.

         В параграф 6, т. 3 от Допълнителните разпоредби от ЗДвП е посочено, че ,,Пътнотранспортно произшествие" е събитие, възникнало в процеса на движението на пътно превозно средство и предизвикало нараняване или смърт на хора, повреда на пътно превозно средство, път, пътно съоръжение, товар или други материални щети.

В нарушение на разпоредбата на чл. 57, ал. 1, т. 5 ЗАНН липсва коректно описание на нарушението, което води до ограничаване правото на защита на наказаното лице да разбере, защо е било санкционирано.

От описателната част на АУАН и НП не може да се установи в какво се изразява настъпилото ПТП, дали са причинени материални щети или има пострадали лица. Ако се приеме, че има материални щети не може да се установи в какво се изразяват същите, дали са нанесени на друго МПС, път, пътно съоръжение, товар или са други материални щети. От събраните в хода на административно-наказателното производство писмени доказателства /копие от Протокол на ПТП/ се установява, че жалбоподателят се е ударил в стълб, но това не фигурира в процесното наказателно постановление, като не се установява и дали има нанесени някакви щети по него, за да бъде съставомерно нарушението. Недопустимо е чрез разширително тълкуване, посредством останали събрани в хода на административно-наказателното производство доказателства, да се допълва съдържанието на наказателното постановление.

Въз основа на гореизложеното, обжалваното наказателно постановление, като неправилно и незаконосъобразно, следва да се отмени.

По изложените съображения, Пловдивският районен съд, XXVI н. с.

 

Р  Е  Ш  И  :

 

          ОТМЕНЯ Наказателно постановление №17-6207-000585/11.08.2017 г., издадено от Началник РУП към ОДМВР гр. Пловдив, РУ Труд с което на К.В.И. с ЕГН: ********** е било наложено административно наказание ,,глоба‘‘ в размер от 200 лева и ,,лишаване от право да управлява МПС‘‘ за срок от 6 месеца.

          Решението подлежи на обжалване пред ПАС по реда на гл. XII АПК и на основанията в НПК, в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

 

                             РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

                                                ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

                                                СЕКРЕТАР: Д.Д.