Решение по дело №518/2018 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 999
Дата: 10 май 2018 г. (в сила от 10 декември 2019 г.)
Съдия: Дарина Неделчева Рачева Генадиева
Дело: 20187050700518
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 12 февруари 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ ……….

Гр. В.,  ………………...  2018 година

           

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

                        Административен съд – гр. В., Трети състав, в открито съдебно заседание на десети април две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:      Д. Р.

 

при секретаря Марияна Димитрова и с участието на прокурора от ВОП                    , като разгледа докладваното от съдията като разгледа докладваното от съдия Д. Р. адм. д. № 518/18 г. по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 128, ал. 1, т. 8 от Административнопроцесуалния кодекс, вр. чл. 270, ал. 2 от Гражданския процесуален кодекс.   

            Образувано е по искане от „Сдружение за оптимизиране на правосъдието и администрацията“ – гр. В., ЕИК ххххххххх, за обявяване на нищожността на Решение № 2036/16.11.2017 г. по адм.д. № 2246/2017 г. на Административен съд – гр. В., V състав, с което е отхвърлена жалбата на сдружението срещу Решение рег. №  ДОИ17000100ВН_003ВН/13.07.2017 г. на Секретаря на Община В..

            В искането се твърди, че съдебното решение е нищожно поради непроизнасяне на съда по основното спорно обстоятелство в производството, доказателствените искания на жалбоподателя са били отхвърлени, не са били приети представени писмени доказателства, а воденият свидетел не е бил допуснат до разпит. Сдружението счита, че в резултат на това е постановено съдебно решение в нарушение на процесуалния и материалния закон и на здравия разум, за което няма място в правния мир. Твърди, че е налице пълно разминаване на мотивите с диспозитива на решението и с предмета на жалбата, като е решен въпрос извън предмета на делото и правосъдие не е осъществено. Моли решението да бъде обявено за нищожно.

            Ответникът в производството, Секретар на Община В., не изразява становище по съществото на спора.

 

Съдът, след като се съобрази с изложените в иска основания, доводите на страните и събраните доказателства, приема за установено следното:

Предмет на искането за прогласяване на нищожност е Решение № 2036/16.11.2017 г. по адм.д. № 2246/2017 г. на Административен съд – гр. В., V състав. Решението е постановено в производство по чл. 40, ал. 1 от Закона за достъп до обществена информация, образувано по жалба от „Сдружение за оптимизиране на правосъдието и администрацията“ – гр. В. срещу Решение рег. №  ДОИ17000100ВН_003ВН/13.07.2017 г. на Секретаря на Община В., с което на сдружението е предоставен достъп до исканата обществена информация под формата на „преглед на оригинала“, а не в поисканата форма „електронно копие“. Със съдебното решение жалбата е отхвърлена, тъй като съдът е приел, че е налице обстоятелство по чл. 27, ал. 1, т. 1 от ЗДОИ, а именно липса на техническа възможност за предоставяне на обществената информация, което е дало право на административния орган да определи сам формата, в която да предостави информацията. За да достигне до този извод съдът е преценил, че съгласно писмо на Директора на Дирекция „Архитектура, градоустройство и устройствено планиране“, където се намира Генералният план на гр. В. от 1956 г., достъп до който е поискан, технически не е възможно сканирането на плана поради ограниченията на ролковия скенер и опасността за физическото оцеляване на плана след прекарването му през ролков скенер. Не се установява подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК касационна жалба срещу атакуваното съдебно решение.

Настоящият състав намира искането за прогласяване на нищожност на посоченото решение за допустимо, но неоснователно, по изложените по-долу съображения.

За сдружението е налице правен интерес от искането, доколкото е инициирало производството по ЗДОИ, завършило с решението на административен орган, жалбата срещу което е отхвърлена с атакуваното съдебно решение. В чл. 128, ал. 1, т. 8 от АПК е изрично предвидена възможност да бъде искано прогласяване на нищожност на съдебно решение. Тази възможност не е ограничена със срок, решението не е било предмет на инстанционен контрол, в който да е била обсъждана валидността му съгласно чл. 218, ал. 2 от АПК (служебно или по наведени от страна твърдения).

По съществото на искането съдът посочва, че обхватът на проверката в производството по чл. 128, ал. 1, т. 8 от АПК, насочена срещу необжалваемо съдебно решение, по необходимост се ограничава само до валидността на съдебния акт. Това е така, тъй като съдебното решение, в качеството си на държавен правосъден акт, с който е разрешен правен спор, се ползва от стабилитет, настъпващ вследствие неизменимостта му от съда, който го е постановил, необжалваемостта му пред горната инстанция и неотменимостта му по реда на отмяната. Необжалваемостта на решението заздравява недопустимите и неправилните съдебни актове. Тя е условие за пораждане на правните последици от решението и по-специално на силата на пресъдено нещо. В случая предмет на контрол е съдебно решение, чиято необжалваемост е настъпила поради изтичане на срока за обжалването му. След като решението се ползва от сила на пресъдено нещо, не е възможно ново повдигане на същия правен спор, тоест преразглеждане на установяванията, правните квалификации и изводите по същество, което става чрез оспорване на допустимостта и правилността на съдебното решение. Безсрочната възможност по чл. 128, ал. 1, т. 8 от АПК е открита само за нищожните решения, тъй като само те не са годни в нито един момент да породят присъщите на съдебния акт правни последици.

Установените изисквания за валидност на съдебното решение са то да бъде постановено от надлежен орган, функциониращ в надлежен състав, в пределите на правораздавателната дейност на съда, да са спазени изискванията за писмена форма и подпис, както и да може да бъде разбрана изразената от съда воля.

В настоящия случай атакуваното съдебно решение е постановено от административен съд, на който са подведомствени по-конкретно исканията за отмяна на административни актове, какъвто е оспореното по адм.д. № 2246/2017 г. решение. Съдебното решение е постановено от надлежен състав от един съдия, избран на принципа на случайното разпределение. Спазени са изискванията за писмена форма и решението е подписано.

Не се констатират твърдяните от сдружението пороци, изразяващи се в пълно разминаване на мотивите с диспозитива на решението, които евентуално биха могли да се възприемат като твърдения за неразбираемост на изразената в съдебното решение воля на съда. В решението изрично е определен предметът на делото – искане за отмяна на Решение рег. № ДОИ17000100ВН_003ВН/13.07.2017 г. на Секретаря на Община В. в частта за определената в него форма на предоставяне на информацията поради несъобразяване с предпочитаната от заявителя форма, който предмет напълно съответства с очертания от твърденията на жалбоподателя в жалбата правен спор. Изложени са мотиви защо съдът счита оплакванията в жалбата за неоснователни, а именно, защото приема, че установените обстоятелства попадат в хипотезата на чл. 27, ал. 1, т. 1 от ЗДОИ, при която органът сам определя формата на предоставяне на информацията. Постановеният диспозитив, с който жалбата е отхвърлена, съответства на изложените мотиви.

Основните доводи на сдружението за нищожност на атакуваното решение са за „висока степен на незаконосъобразност на съдопроизводствения процес“, изразяващи се в отхвърляне на доказателствените искания и неприемане на доказателствата на жалбоподателя. Във връзка с тези твърдения за съдопроизводствени нарушения сдружението счита, че не е била доказана тезата на ответника за техническа пречка за предоставяне на обществената информация в искания от заявителя вид. Доколкото обаче съдопроизводствените нарушения имат значение за правилността на решението, а не за неговата валидност, по изложените по-горе съображения за обхвата на проверката по чл. 128, ал. 1, т. 8 от АПК тези доводи не могат да бъдат обсъждани в това производство. Към въпроса за правилността на решението се отнасят и доводите за неправилна преценка на съда относно възможността за изготвяне на електронно копие на искания генерален план, които също не попадат в обхвата на настоящата проверка.

 

По изложените съображения съдът счита искането за неоснователно, поради което 

 

РЕШИ:

 

ОТХВЪРЛЯ искането на „Сдружение за оптимизиране на правосъдието и администрацията“ – гр. В., ЕИК ххххххххх, за обявяване на нищожността на Решение № 2036/16.11.2017 г. по адм.д. № 2246/2017 г. на Административен съд – гр. В., V състав.

 

Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщението до страните.

                                                                       

Съдия: